Οι συμπρωταγωνίστριες του Δημήτρη Παπαμιχαήλ (πλην Αλίκης Βουγιουκλάκη)

η Καρέζη στα κοκκινα φαναρια και φυσικα ΟΛΕΣ της Αλίκης!!
 
Με την Ξένια Καλογεροπούλου μού άρεσε στο "η κυρά μας η μαμή". Στο "ανάμεσα σε 2 γυναίκες" και στο "Δημήτρη μου, Δημήτρη μου" δεν ταιριάζουν καθόλου...

Με την Μιράντα Κουνελάκη τούς λατρεύω!!!!

Μου άρεσε επίσης με την Λιλιαν Μηνιάτη στο "αν έχεις τύχη" και με την Κουράκου στον "εξυπνάκια".

ΥΓ: προτιμώ το κυριλέ στυλ των πρώτων χρόνων της καριέρας του. Μετά έγινε πολύ βαρύς, λαϊκός, πάχυνε κιόλας...

και μια απορία: για τη σχέση του με τη Δέσπω Διαμαντίδου ξέρουμε κατιτίς παραπάνω?πώς γνωρίστηκαν? πόσα χρόνια ήταν μαζί? αν υπήρξε καμιά δήλωση περί της σχέσης τους κλπ ?
 
andrianna είπε:
και μια απορία: για τη σχέση του με τη Δέσπω Διαμαντίδου ξέρουμε κατιτίς παραπάνω?πώς γνωρίστηκαν? πόσα χρόνια ήταν μαζί? αν υπήρξε καμιά δήλωση περί της σχέσης τους κλπ ?
Οπως ο ίδιος περιγραφει στο βιβλιο-βιογραφία του "Ενας μύθος μια ιστορία" την γνώρισε όταν ήταν ακομη φοιτητής στην Δραμματική Σχολή του Εθνικού θέατρου και επαιξε μαζί της σε μια παρασταση όπου η Δεσπω ήταν η πρωταγωνιστρια του έργου. Η Δεσπω ήταν απο τους πιο μορφωμένους θεατρανθρώπους, μιλουσε 5 γλώσσες και τον εντυπωσιασε απο την πρώτη στιγμή το πνευμα της, η καλλιέργεια της και το μυαλό της. Οπως ο ίδιος ειχε πει ήταν η δασκάλα του, ο "Πυγμαλίωνας" του, που του εδειξε το σωστο δρόμο στο θεατρο. Αλλα και στη ζωή οπως λεει ήξερε να ακουει τις ανησυχιες του και να του συμπαραστέκεται. Επαιξαν μαζί σε παραστάσεις και σε ταινίες και μαλιστα στην περιοδεία του το 1962-63 στα εργα που επαιξε ( "Ποντικοπαγίδα", "Το ναυτάκι", "Μάριος", "Καλοκαιρι και καταχνιά", "Οργισμένα νιάτα") η Δεσπω ειχε κανει τις μεταφρασεις.

Περιγραφει τη σχεση τους: "Σημαντικο κεφαλαιο στη ζωή μου" και "Μεταξύ μας υπήρξε μια πολυ τρυφερή σχεση και της χρωσταω πολλά".

Το 1964 ήταν η πρωτη φορά που ο Παπαμιχαηλ επαιξε με την Αλικη στο θεάτρο. Ηταν το εργο "Κολομπ" και μαζί τους στο θιασο επαιζε και η Δεσπω.

Ομως εκείνη την εποχη ο Δημήτρης, εκτος απο την πετυχημένη καριέρα του, ενιωθε οτι ήταν καιρός να φτιαξει και τη ζωή του, να παντρευτεί, να κανει οικογενεια. Ο ερωτας του για την Αλικη ήταν ξαφνικός και αμοιβαίος και έτσι παντρεύτηκαν. Σε δημοσιεύματα της εποχης αναφερεται πως η Δεσπω Διαμαντίδου είδε το γαμο τους με συμπάθεια.

Κατα τη Βικιπαίδεια η Δεσπω ήταν και εκείνη Πειραιώτισσα (σαν τον Παπαμιχαηλ) γεννημένη το 1916 http://el.wikipedia.org/wiki/Δέσπω_Διαμαντίδου
 
Ομολογώ ότι δεν μπορώ να τους φανταστώ μαζί... και αδυνατώ να συλλάβω με το μυαλό μου πώς είναι δυνατόν από το 1952-3 περίπου που ήταν φοιτητής στο Εθνικό ως το 1964 που τα έφτιαξε με την Αλίκη, δηλαδή για 10 χρόνια, ήταν μαζί με τη Διαμαντίδου...
 
Υποθετω οτι η σχεση τους ίσως να ξεκίνησε πιο μετά...οχι απο το 1952-3...ισως 3-4 χρονια αργότερα...δεν αναφερει συγκεκριμενα πότε...απλα λεει πότε γνωρίστηκαν (δηλαδη στη σχολη του Εθνικού).

Ωστοσο οπως αναφερει ο ιδιος μεσα στο βιβλιο του ειχε και ενα μικρό σύντομο φλερτ με την Μαίρη Χρονοπούλου στο Τεμπελόσκυλο καθώς και ενα σύντομο φλερτ με μια Τουρκάλα ηθοποιο που την ειχε γνωρίσει την περιοδο που είχαν παει με την Αλίκη στην Κων/πολη για τα γυρίσματα της ταινίας "Χτυποκάρδια στο θρανίο".
 
Πόσο θα ήθελα να διαβάσω αυτό το βιβλίο...

Δυστυχώς εμφανίζει στο google ότι δεν είναι διαθέσιμο :cry:
 
Ισως αν ρωτούσες στον εκδοτικο οίκο που μπορείς να το βρεις
 
Μπορείς να ψάξεις και σε παλαιοβιβλιοπωλεία αν δεν σε πειράζει να είναι "δεύτερο" χέρι
 
jasonk είπε:
Μπορείς να ψάξεις και σε παλαιοβιβλιοπωλεία αν δεν σε πειράζει να είναι "δεύτερο" χέρι
Όχι δεν με πειράζει, αυτό έλειπε... περνάω φάση κολλήματος με Παπαμιχαήλ. Χάρηκα πολύ γιατί ανακάλυψα χορταστικό αφιέρωμα στο γνωστό σε όλους μας σάιτ σχετικά με τη ζωή του Δημήτρη...
 
andrianna είπε:
Όχι δεν με πειράζει, αυτό έλειπε... περνάω φάση κολλήματος με Παπαμιχαήλ. Χάρηκα πολύ γιατί ανακάλυψα χορταστικό αφιέρωμα στο γνωστό σε όλους μας σάιτ σχετικά με τη ζωή του Δημήτρη...
Προσωπικα πιστευω οτι ο Παπαμιχαηλ ήταν απο τους μέγιστους ηθοποιους της γενιάς του. Ειχα την τυχη να τον προλαβω στο θεατρο, τον ειχα δει στο Ημερολογιο της Αννας Φρανκ, και ηταν συγκλονιστικός. Νομιζω στα Χαμενα Ονειρα με την επισης μεγιστη Αντιγόνη Βαλάκου, εδωσαν ρεστα!!! Μεγαλος ηθοποιος που ειλικρινα δεν ξερω αν εχει αναγνωριστεί το ταλεντο του οσο θα επρεπε...
 
hannele είπε:
Προσωπικα πιστευω οτι ο Παπαμιχαηλ ήταν απο τους μέγιστους ηθοποιους της γενιάς του. Ειχα την τυχη να τον προλαβω στο θεατρο, τον ειχα δει στο Ημερολογιο της Αννας Φρανκ, και ηταν συγκλονιστικός. Νομιζω στα Χαμενα Ονειρα με την επισης μεγιστη Αντιγόνη Βαλάκου, εδωσαν ρεστα!!! Μεγαλος ηθοποιος που ειλικρινα δεν ξερω αν εχει αναγνωριστεί το ταλεντο του οσο θα επρεπε...
Αυτό είχε πει και η Αλίκη στη συνέντευξη της στο Χατζηνικολάου.

Δυστυχώς δεν τον είδα ποτέ live ούτε την Αλίκη ούτε βεβαίως τη Τζένη...
 
Την Αλικη την ειχα δει στο θεατρο, αρκετες φορες, την Τζενη οχι...

Βεβαια με την Αλικη ειχε μεγάλη χημεια και δεν εγιναν τυχαια το εμπορικοτερο ζευγαρι, αλλα εκτος Αλικης μου αρεσε πολυ με την Αντιγονη Βαλάκου....εδεναν πολυ ...αντιθετως δεν μου αρεσε με την Ναθαναηλ και την Λασκάρη, κατι δεν μου κολλαγε σε αυτες τις ταινιες..
 
Η χημεία του με την Αλίκη ήταν Μ Ο Ν Α Δ Ι Κ Η !!!!

Ωρες ώρες απορώ πώς δεν είχαν αντιληφθεί όλη αυτή την ενέργεια από τα πρώτα χρόνια της γνωριμίας τους... Και την Αστέρω να δει κανείς νιώθει αυτή την απίστευτη έλξη. Θα ηθελα να είχα ζήσει στα 60s να τους χαρώ στο σινεμά και στο θέατρο, να πηγαίνω στις πρεμιέρες των ταινιών τους τις παραμονές των Χριστουγέννων....
 
andrianna είπε:
Η χημεία του με την Αλίκη ήταν Μ Ο Ν Α Δ Ι Κ Η !!!!Ωρες ώρες απορώ πώς δεν είχαν αντιληφθεί όλη αυτή την ενέργεια από τα πρώτα χρόνια της γνωριμίας τους... Και την Αστέρω να δει κανείς νιώθει αυτή την απίστευτη έλξη. Θα ηθελα να είχα ζήσει στα 60s να τους χαρώ στο σινεμά και στο θέατρο, να πηγαίνω στις πρεμιέρες των ταινιών τους τις παραμονές των Χριστουγέννων....
Και εγω... :(

Φυσικα και το ειχαν αντιληφθει γιατί απο τα πρωτα χρονια της καριερας τους εβλεπαν οτι οταν επαιζαν μαζί στο σινεμα οι ταινιες εκαναν ρεκορ εισιτηριων, ενω οταν επαιζε μονος του ο καθενας εκανε τα μισα εισιτηρια...αφου ώρες-ωρες αναρρωτιεμαι αν τελικα αυτη η χημεια που ειχαν σαν καλλιτεχνικο ζευγαρι τους εσπρωξε να ενωσουν και τις ζωες τους...αλλα δυστυχως η ζωή δεν ειναι κινηματογραφος...και οπως αποδειχτηκε στη ζωή δεν τα βρηκαν....

Δεν βρισκω και αντιστοιχο thread με τιτλο Βουγιουκλακη-Παπαμιχαηλ για να συζητησουμε πιο άνετα, ωστε να μην χαλασουμε το θεμα αυτου του thread που ειναι οι συμπρωταγωνιστριες πλην της Αλικης :(
 
hannele είπε:
αφου ώρες-ωρες αναρρωτιεμαι αν τελικα αυτη η χημεια που ειχαν σαν καλλιτεχνικο ζευγαρι τους εσπρωξε να ενωσουν και τις ζωες τους...
Σίγουρα έπαιξε ρόλο! πόσο πολύ δεν το ξέρουμε αλλά σίγουρα ήταν καταλυτικό γεγονός! θέλω να πιστεύω :flower: ότι πραγματικά έζησαν έναν μεγάλο έρωτα και δεν ήταν όλα για τα φώτα και τα χειροκροτήματα.
 
Πίσω
Μπλουζα