Οι τηλεοπτικές σειρές που σώζονται στο Αρχείο της ΕΡΤ

Επιτρέψτε μου να ξεκινήσω λίγο "παράδοξα" τα όσα θέλω να πω....

Τι εννοώ; Δεν θα ξεκινήσω με τις ευχαριστίες, αλλά με το ότι ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ γιατί αυτό και μόνο το thread αποδεικνύει το μέγεθος της αποχής μου όλα αυτά τα χρόνια από την GRM-TV (αποχή που έχω εξηγήσει στους φίλους που ξεκινήσαμε την GRM-TV) και το site γενικότερα, μίας και το είδα ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ...

Τέλος με τα "παράδοξα"! Πάμε στο θέμα μας:

ΘΛΙΒΟΜΑΙ γιατί η (τότε) ΕΡΤ πιστοποίησε όλα όσα ήμασταν 200% σίγουροι ότι συνέβησαν όλα εκείνα τα χρόνια, αλλά ΘΛΙΒΟΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ γιατί το "μαύρο" του περυσινού Ιουνίου έχει γίνει ακόμα πιό ΣΚΟΥΡΟ, σε ό,τι αφορά το Αρχείο... "Νά 'ναι καλά" η ξενέριτ και οι "συν αυτής"...

Από εκεί και πέρα, το ότι αυτό το thread ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΕΠΑΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, προσθέτοντας και τα δικά μου σ' αυτά, είναι η μεγαλύτερη αναγνώριση των κόπων του Μπερνάρ και του Χρήστου να ψάξουν, να μάθουν, να ανακαλύψουν, να συγκεντρώσουν και να δημοσιεύσουν όλες αυτές τις υπερπολύτιμες πληροφορίες!

Όπως ΑΞΙΟΣ ΜΟΝΙΜΩΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΩΝ είναι και ο Άλκης (tsalk) για τα τρεξίματα, τα ταξίδια και τον χρόνο που έχει αφιερώσει για να πραγματοποιήσει συνεντεύξεις με σημαντικότατους ανθρώπους της Ελληνικής Τηλεόρασης!!!

Επαινώ, λοιπόν, με την ευκαιρία, τα παιδιά για ακόμη μιά φορά για τη δουλειά που έχουν κάνει όλα αυτά τα χρόνια και συνεχίζουν!!!
 
stam1370 είπε:
Επαινώ, λοιπόν, με την ευκαιρία, τα παιδιά για ακόμη μιά φορά για τη δουλειά που έχουν κάνει όλα αυτά τα χρόνια και συνεχίζουν!!!
Συμφωνώ και επαυξάνω.

bernard.c είπε:
Κατά την γνώμη μου, ο μόνος λόγος που η σειρά "Ισιδώρα" σώζεται στο Αρχείο της ΕΡΤ (και είναι πράγματι από τις παλαιότερες τηλεοπτικές σειρές του Αρχείου της ΕΡΤ - με εξαίρεση το "Στα δίχτυα της αράχνης" (1972)), είναι ότι η αρχική μορφή εγγραφής της σειράς ήταν σε film (το οποίο δεν σβηνόταν). Κάποια στιγμή (ενδεχομένως για την επανάληψη της σειράς το 1997; ) έγινε η μεταγραφή σε βίντεο και έκτοτε παρέμεινε σε αυτή την μορφή στο Αρχείο...
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Βλέποντας τη λίστα λυπάμαι ιδιαίτερα που "εξαφανίστηκε" μια τόσο αγαπημένη σειρά "Οι Δίκαιοι" αλλά και η "Βασίλισσα Αμαλία"

bernard.c είπε:
Πράγματι - τι να πει κανείς; Σαν μόνη ελπίδα - αποκλείεται τουλάχιστον ο τελικός να σώζεται στα αρχεία της Βρετανικής τηλεόρασης (BBC) (διοργανώτριας χώρας) ή της Ολλανδικής τηλεόρασης; (Ajax)
Ο τελικός σώζεται στα ξένα αρχεία αλλά το ζητούμενο είναι να σωζόταν η ελληνική μετάδοση με την περιγραφή του Γιάννη Διακογιάννη. Εδώ είναι η ευθύνη της ΕΡΤ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλέ μου Σταμάτη, τα λόγια σου είναι συγκινητικά - σε ευχαριστούμε πάρα πολύ! :)

Δεν πρέπει να "ντρέπεσαι" όπως λες - η ζωή του κάθε ένα μας έχει διάφορα σκαμπανεβάσματα και διαφορετικές απαιτήσεις κάθε δεδομένη χρονική στιγμή. Για κάποια συγκεκριμένη περίοδο, κάποιοι έχουν περισσότερα τρεχάματα και λιγοστό ελεύθερο χρόνο να αφιερώσουν στα χόμπυ τους και άλλοι έχουν πιθανόν λιγότερα τρεχάματα και συνεπώς περισσότερο χρόνο για να ασχοληθούν με τις αγαπημένες ασχολίες τους. Ο καιρός έχει γυρίσματα. Μην νομίζεις, άλλωστε, και η δική μας ενασχόληση ποικίλλει από καιρό σε καιρό... Το σημαντικό είναι ότι είμαστε ακόμα και οι 4 εδώ παρόντες, έπειτα από 6 χρόνια, τη στιγμή που άλλοι έχουν έρθει και έχουν φύγει... Αυτό δεν είναι το πιο σπουδαίο; ;)

Ευπαλίνος είπε:
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Βλέποντας τη λίστα λυπάμαι ιδιαίτερα που "εξαφανίστηκε" μια τόσο αγαπημένη σειρά "Οι Δίκαιοι" αλλά και η "Βασίλισσα Αμαλία"
Πραγματικά... Και δεν έχουμε δει κάνενα απόσπασμα από τις δύο αυτές σειρές της "Δυάς TV" ποτέ σε επανάληψη.... :(

Ευπαλίνος είπε:
Ο τελικός σώζεται στα ξένα αρχεία αλλά το ζητούμενο είναι να σωζόταν η ελληνική μετάδοση με την περιγραφή του Γιάννη Διακογιάννη. Εδώ είναι η ευθύνη της ΕΡΤ.
Έχεις απόλυτο δίκιο... Σε καταλαβαίνω απόλυτα... Είναι τουλάχιστον κάπως παρήγορο που υπάρχουν οι ξένες μεταδόσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Το σημαντικό είναι ότι είμαστε ακόμα και οι 4 εδώ παρόντες, έπειτα από 6 χρόνια, τη στιγμή που άλλοι έχουν έρθει και έχουν φύγει... Αυτό δεν είναι το πιο σπουδαίο; ;)
Ναι! Έχεις απόλυτο δίκιο! Είπες τα πιό σωστά λόγια! ΑΥΤΟ είναι το πιό σπουδαίο, πραγματικά....!!! #)

Ευπαλίνος είπε:
Ελάχιστες ελπίδες υπάρχουν για να βρεθεί κατι αξιο λογου στο αθλητικο αρχειο της ΕΡΤ. Οταν ο τελικος του ΠΑΟ στο Γουεμπλει (αλλα και τα αλλα παιχνιδια στην πορεια για τον τελικο) δεν υπαρχει τοτε τι να πουμε; Ας αφησουμε Ολυμπιακους, Παγκοσμια κυπελλα, την Αθλητικη Κυριακη του Διακογιαννη κλπ.
Παλιότερα έδειχναν πού και πού αποσπάσματα (τα γκολ, δηλαδή) από τη ζωντανή μετάδοση της ρεβάνς του ημιτελικού με τον Ερυθρό Αστέρα στη Λεωφόρο. Θυμάμαι, εκτός της έντασης της φωνής του Διακογιάννη, ότι ήταν αρκετά "ταλαιπωρημένη" (να το πω απλά) η εικόνα. Πρέπει να έχω πετύχει αυτό το απόσπασμα τουλάχιστον δύο φορές στην τηλεόραση. Ομολογώ ότι δεν το είχα ψάξει ποτέ στο Ψηφιακό Αρχείο. Εκεί, όμως, υπάρχει το ντοκιμαντέρ της ΥΕΝΕΔ "Στη Λεωφόρο της δόξας", που είναι σχετικό με την πορεία του ΠΑΟ. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά γιατί εκεί βρήκα, φωτογράφησα (!) και πόσταρα στο φόρουμ το πρώτο σήμα της ΥΕΝΕΔ! (Υ.Γ. είμαι Ολυμπιακός, αλλά τρελλαίνομαι κι εγώ για το "ασπρόμαυρο" ποδόσφαιρο......!!!!)
 
Θα ήθελα ένα σχόλιο να κάνω σε κάποιο από τα πολλά θέματα και τις πληροφορίες που γράφτηκαν σε κάποιο από τα παραπάνω πόστ.

Πρόκειται για το ανύπαρκτο αρχείο της εταιρίας Δυάς tv των αδερφών Κατσάρη. Η εταιρία δεν κρατούσε αρχείο των παραγωγών της (του λόγους για αυτό τους έχουμε αναφέρει αρκετές φορές).

Έτσι δεν ξέρουμε ποιός κράτησε την Ισιδώρα που είναι η παλιότερη σειρά που σώζεται ολόκληρη. Το πθθανότερο όπως ήδη αναφέρθηκε είναι λόγω το ότι γυρίστηκε σε φίλμ.

Από τις λοιπές παραγωγές της Δυάς tv, τα μόνα πράγματα που υπήρχαν σαν αρχείο ήταν οι τίτλοι των σειρών Το ταξίδι, και οι τίτλοι από την Ετυμηγορία.

Ο λόγος είναι ότι ήταν κινηματογραφημένοι και προφανώς τους κράτησε σαν ενθύμιο ο κ. Κώστας Κατσάρης.

Αυτό ίσχυει τουλάχιστον στις αρχές της δεκαετίας του 90, μιας και είχαν προβληθεί από την εκπομπή της Ρένας Θεολογίδου.

Αυτό τον καιρό βρίσκομαι σε μια συνενόηση με τον κ. Τέμπο ( δημιουργό αρκετών σειρών την παραγωγή των οποίων είχε ο κ. Κατσάρης) προκειμένου να διαπιστώσουμε αν αυτά τα πράγματα υπάρχουν ακόμη, καθώς και οποιοδήποτε άλλο υλικό.
 
stam1370 είπε:
Παλιότερα έδειχναν πού και πού αποσπάσματα (τα γκολ, δηλαδή) από τη ζωντανή μετάδοση της ρεβάνς του ημιτελικού με τον Ερυθρό Αστέρα στη Λεωφόρο. Θυμάμαι, εκτός της έντασης της φωνής του Διακογιάννη, ότι ήταν αρκετά "ταλαιπωρημένη" (να το πω απλά) η εικόνα. Πρέπει να έχω πετύχει αυτό το απόσπασμα τουλάχιστον δύο φορές στην τηλεόραση. Ομολογώ ότι δεν το είχα ψάξει ποτέ στο Ψηφιακό Αρχείο. Εκεί, όμως, υπάρχει το ντοκιμαντέρ της ΥΕΝΕΔ "Στη Λεωφόρο της δόξας", που είναι σχετικό με την πορεία του ΠΑΟ. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά γιατί εκεί βρήκα, φωτογράφησα (!) και πόσταρα στο φόρουμ το πρώτο σήμα της ΥΕΝΕΔ! (Υ.Γ. είμαι Ολυμπιακός, αλλά τρελλαίνομαι κι εγώ για το "ασπρόμαυρο" ποδόσφαιρο......!!!!)
Σταμάτη έχεις δίκιο όσον αφορά τα εκτεταμένα αποσπάσματα απο τον ημιτελικό του 1971 ΠΑΟ-Ερυθρός Αστήρ με τη φωνή του Διακογιάννη. Η διαφορά είναι ότι δεν πρόκειται για το φιλμ(ή βίντεο) της τηλεοπτικής μτάδοσης της ΕΡΤ(που δεν υπάρχει δυστυχώς) αλλά για λήψη που γίνεται την ώρα της μετάδοσης σε κλειστό χώρο, δηλαδή κάποιος καταγράφει την οθόνη της Τιβι ενώ μεταδίδει το παιχνίδι.
 
Ευπαλίνος είπε:
Η διαφορά είναι ότι δεν πρόκειται για το φιλμ(ή βίντεο) της τηλεοπτικής μτάδοσης της ΕΡΤ(που δεν υπάρχει δυστυχώς) αλλά για λήψη που γίνεται την ώρα της μετάδοσης σε κλειστό χώρο, δηλαδή κάποιος καταγράφει την οθόνη της Τιβι ενώ μεταδίδει το παιχνίδι.
Τι λες τώρα!!! Δεν το ήξερα αυτό!!! Το ψάχνω στο youtube να το δω, αλλά δεν υπάρχει, παρά μόνο σαν "ντοκιμαντέρ"...

EDIT: ΒΡΗΚΑ ΟΜΩΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ-ΑΡΗΣ 0-3, από αρχείο ιδιώτη, βέβαια, σε πολύ καλή ποιότητα (ΕΓΧΡΩΜΗ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΕΡΤ ΜΕ ΔΙΑΚΟΓΙΑΝΝΗ)! Η ΞΕΝΕΡΙΤ ΤΟ ΞΕΡΕΙ;;;;

EDIT 2: Συγγνώμη Μπερνάρ για την παρέκκλιση από το θέμα...παρασύρθηκα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
EDIT: ΒΡΗΚΑ ΟΜΩΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ-ΑΡΗΣ 0-3, από αρχείο ιδιώτη, βέβαια, σε πολύ καλή ποιότητα (ΕΓΧΡΩΜΗ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΕΡΤ ΜΕ ΔΙΑΚΟΓΙΑΝΝΗ)! Η ΞΕΝΕΡΙΤ ΤΟ ΞΕΡΕΙ;;;;
'Οντως το παιχνίδι αυτό κυκλοφορεί στο διαδίκτυο και είναι απο τα παλαιότερα σωζόμενα με ελληνική περιγραφή.
 
Τα "κομμάτια" από το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ΠΑΟ-Ερ. Αστέρα γράφτηκαν από τον γνωστό σκηνοθέτη Λάκη Παπαστάθη, ο οποίος την ώρα του αγώνα είχε στηθεί μπροστά στην τηλεόραση με μία κάμερα ή βιντεοκάμερα. Είχε καταγράψει όλο το δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο VCD που κυκλοφόρησε προ ετών με καθημερινή αθλητική εφημερίδα που δεν υπάρχει πια, επελέγησαν τα πιο "καθαρά" κι ευκρινή στιγμιότυπα (γύρω στα 25 με 30 λεπτά περίπου). Αν προσέξετε στα δύο γκολ του ΠΑΟ (Αντωνιάδης και Φυλακούρης), θα δείτε ότι η κάμερα πάει πάνω-κάτω από τους πανηγυρισμούς του Παπαστάθη!!!

Στο ίδιο VCD υπήρχε και ολόκληρη η εκπομπή που προβλήθηκε πριν τον τελικό του Γουέμπλεϊ, την οποίαν ο Παπαστάθης έγραψε με τον ίδιο τρόπο.

Όσο για το Περούτζια-Άρης, ελάχιστοι τότε είχαν έγχρωμους δέκτες. Άλλωστε, τα πλάνα που έχει (????) η πάλαι ποτέ ΕΡΤ στο αρχείο της (ουσιαστικά μόνο τα τρία γκολ) είναι ασπρόμαυρα. Το ωραίο είναι ότι τελειώνει η έγχρωμη μετάδοση κι εμφανίζεται ο μέγιστος Βαγγέλης Φουντουκίδης...ασπρόμαυρος -και περιχαρής- από το στούντιο της ΕΡΤ.

Πληροφοριακά, στο youtube "ανέβηκαν" πριν λίγες ημέρες ολόκληρα διεθνή παιχνίδια όπως τα μετέδωσε η ΕΡΤ (η οποία φυσικά δεν τα έχει στο αρχείο της) και με τις αυθεντικές περιγραφές. Κάποια από αυτά είναι: Τα ιστορικά ματς του Μουντιάλ 82 Ιταλία-Βραζιλία, Γαλλία-Δ. Γερμανία και Ιταλία-Δ. Γερμανία, ο τελικός Κυπελλούχων του 82 μεταξύ Μπαρτσελόνα και Σταντάρ Λιέγης, ο τελικός του Χέϊζελ Γιουβέντους-Λίβερπουλ κ.α.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
νομιζω οτι εχει ενδιαφερον αυτο που βρηκα

attachment.php
περιοδικο σουπερ Κατερινα του 1984 (συμφωνα με τον πωλητη)

2.JPG
 
Ποιος υπογραφει το αρθρο Κατερινα ?
 
katerinak είπε:
νομιζω οτι εχει ενδιαφερον αυτο που βρηκα
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο Κατερίνα - σε ευχαριστούμε. :)

Ξέρουμε ότι οι σειρές πωλήθηκαν στον Αυστραλιανό σταθμό Channel 0/28 / SBS.

Για τις άλλες χώρες, δεν ξέρουμε για ποιους σταθμούς πρόκειται.....
 
αν ο συγκεκριμενος Αυστραλιανος σταθμος τι ςεχει στο αρχειο του τοτε κατι γινετε
 
Συγγνωμη που ειμαι εκτος θεματος.η ομαδα που εκανε ερευνα στο αρχειο

Της ΕΡΤ τι διασωθηκε εχουμε κατι αντοιστιχο για τα καρτουν;δηλαδη υπαρχει λιστα απο

Παιδικα τι εχει διασωθει;κυροι διαχειριστες συντονιστες γνωριζουμε μηπως κατι;
 
Απ ότι γνωρίζω η συγκεκριμένη έρευνα αφορούσε μόνο την μυθοπλασία. Σίγουρα θα πρέπει να ερευνηθούν και οι λοιπές κατηγορίες τηλεοπτικού προγράμματος, όπως παιδικές εκπομπές, αθλητικά κτλ.
 
..μακαρι να γινοταν ερευνα και για τις μεταγλωτισμενες τι υπαρχει εκει.

δεν ξερω αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα
 
Πίσω
Μπλουζα