Οι φίλοι μας...τα ζώα!

αυτό το toy caniche σίγουρα είναι πιο μικρό και πιο λεπτεπίλεπτο από τη γάτα μου, η οποία ως γνήσιο κεραμιδόγατο που είναι θα το έκανε μια μπουκιά.
 
Όμορφο εξώφυλλο αλλά δεν είναι ειρωνεία να κρατάς αγκαλιά αυτό το γλυκούλικο αθώο αρνάκι και ταυτόχρονα να εύχεσαι Καλό Πάσχα; (αλλά μπορεί να είναι και η δική μου οπτική γιατί έχω τρελή αδυναμία σε συγκεκριμένα ζώα).
 
Όμορφο εξώφυλλο αλλά δεν είναι ειρωνεία να κρατάς αγκαλιά αυτό το γλυκούλικο αθώο αρνάκι και ταυτόχρονα να εύχεσαι Καλό Πάσχα; (αλλά μπορεί να είναι και η δική μου οπτική γιατί έχω τρελή αδυναμία σε συγκεκριμένα ζώα).
Aκριβως. Και ειδικα την εποχη εκεινη που τα ζωα τα λογαριαζαν οσο και τα σκουπιδια ειναι οντως τραγικα ειρωνικο.
Ενα απο τα καλα της εποχης μας ειναι πως ο κοσμος σημερα ειναι πιο ευαισθητοποιημενος σε οτιδηποτε εχει σχεση με αυτα τα αθωα πλασματα που βασανιζονται εξ αιτιας καποιων που επιμενουν να αυτοαποκαλουνται ανθρωποι.
 
Όμορφο εξώφυλλο αλλά δεν είναι ειρωνεία να κρατάς αγκαλιά αυτό το γλυκούλικο αθώο αρνάκι και ταυτόχρονα να εύχεσαι Καλό Πάσχα; (αλλά μπορεί να είναι και η δική μου οπτική γιατί έχω τρελή αδυναμία σε συγκεκριμένα ζώα).
Το ίδιο ακριβώς σκεφτήκαμε! Ωραίο εξώφυλλο, ρομαντικούλι, αλλά εντελώς εκτός πραγματικότητος και εντελώς εκτός εποχής.... Απλά δε νομίζω ότι ο κόσμος μπορούσε να το σκεφτεί τότε αυτό...
 
Τελευταία επεξεργασία:
O Bogart σίγουρα δεν θα τραβούσε στ' αλήθεια με φλας το σκυλάκι, μιας και όσοι θυμάστε οι λάμπες φλας κάναν μια μικρή έκρηξη όταν ανάβαν και ο σκυλάκος σίγουρα θα πηδούσε στην άλλη μεριά του κήπου. εγώ πρόλαβα τα περίφημα κυβοφλάς και την άλλη σειρά με φλας που είχαν οι pocket, όχι μεγάλες λάμπες σαν αυτή του bogart. άσε που είναι έξω και δεν χρειάζεται φλας. πήγα να τραβήξω κι εγώ με την μηχανή μου την σκυλίτσα της ξαδέρφης μου και όταν με είδε με την μηχανή κρύφτηκε κάτω απ' το τραπέζι και με γαύγιζε. έχω ακούσει για σκύλους με κροτοφοβία αλλά με ...φλασοφοβία και μηχανοφοβία ποτέ.
 
Αιγοβοσκό με λουστρίνι και παπιγιόν δεν είχα ξαναδεί
 
Aλικη και Δημητρης, Πασχα 1967.
Πρακτικός ο θαυμαστής που τους πρόσφερε το αρνάκι. Τα λουλούδια δεν τρώγονται (εκτός αν τα ταϊσουν στο αρνάκι να παχύνει κι άλλο πριν το σουβλίσουν)
 
Πίσω
Μπλουζα