Οι φίλοι μας...τα ζώα!

Το ένα σκυλάκι μου θυμίζει τον Άτλαντα που βαστούσε τον ουρανό μην πέσει και μας πλακώσει. (Σας αφήνω να μαντέψετε ποιο από τα δύο). Πάντως και τα δύο είναι σαν ποντίκια μεταμφιεσμένα σε σκυλιά. Η γάτα θα τα έκανε μια χαψιά αν ήθελε.
 
1645840_tippi-lion.jpg

Η Tippi Hedren (IMDb full bio) με το κατοικίδιο... λιοντάρι της! (1971)


Εδώ, άφησε το παράθυρο της κουζίνας ανοιχτό για να μπαινοβγαίνει η γάτα... 1992.

Tippi Hedren home California  1992.jpg
 
Ίδιο στεγνωτήριο για πιάτα έχουμε (το έχω πάρει early 80's) αλλά μάλλον διαφορετική μάρκα φίλτρο βρύσης. Αλλά στο παράθυρο της κουζίνας που είναι ίδιο στυλ με το δικό της έχω σίτες για να κρατάνε απ' έξω κουνούπια, μυίγες και τίγρεις.
 
35507418-8933087-Alongside_his_acting_Fraser_bought_a_chicken_farm_in_Surrey_but_-a-4_1605030274728.jpg

Alongside his acting Fraser bought a chicken farm in Surrey but after losing all his savings left and bought a flat in Hampstead Heath along with a pet bush baby (pictured) and a young stage hand he had met while playing in A Winter's Tale with the Old Vic
 
Τι μαθαίνουμε εδώ στο ρετρομάνιαξ. Τι ζώο είναι αυτό που κρατάει ο κύριος δεν γνωρίζω. Το έψαξα και είναι λέει ένα τρωκτικό, νυκτόβιο, μικρότερο από σκιούρο και ζει στην υποσαχάρια Αφρική.
Πάντως είναι οξύμωρο να έχει χάσει τις οικονομίες του και να αγόρασε φλατ στο Hampstead. Είναι ιδιαίτερα ακριβή περιοχή στο Λονδίνο.
 
Τι μαθαίνουμε εδώ στο ρετρομάνιαξ. Τι ζώο είναι αυτό που κρατάει ο κύριος δεν γνωρίζω. Το έψαξα και είναι λέει ένα τρωκτικό, νυκτόβιο, μικρότερο από σκιούρο και ζει στην υποσαχάρια Αφρική.
Πάντως είναι οξύμωρο να έχει χάσει τις οικονομίες του και να αγόρασε φλατ στο Hampstead. Είναι ιδιαίτερα ακριβή περιοχή στο Λονδίνο.

Εκείνη την εποχή αυτά τα ζωάκια ήταν ιδιαίτερα δημοφιλή στην Αγγλία, λόγω και της αποικιοκρατίας. Μέχρι και βιβλίο έχει βγει που έγινε και ταινία (πολύ ωραία και τα δύο).

The_Bushbabies.JPG
The_Bushbaby.jpg
 
κομμάτι μεγαλούτσικη αυτή η ψιψινούλα, εκτός αν είναι φωτομοντάζ.
 
Είναι νομίζω φανερό ότι τα σκυλιά τα διάλεξε η (υποθέτω) Joanne Woodward, διότι έτσι που το κρατάει και ετσι που το κοιτάζει αυτός το δικό του είναι σαν να λέει "Τώρα τι είναι αυτό και πώς το χρησιμοποιούνε?"
 
Πρέπει να το λάτρευε αυτό το σκυλάκι ο Χίτσκοκ!
 
Πίσω
Μπλουζα