Οι φανταρίνες (1979)

D@redevil

Retired Admin
Joined
31 Οκτ 2008
Μηνύματα
8.888
Αντιδράσεις
575
Οι φανταρίνες (1979)

RetroDB: https://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Οι_φανταρίνες


Έψαξα, έψαξα και δεν το βρήκα! Με αφορμή και το τόπικ του tonytony "Γυναίκες στα Όπλα", θυμήθηκα και αυτήν την ταινία! :)

Κωμωδία του 1979, παραγωγής Γκρέκα Φιλμ - Λεφάκης σε σκηνοθεσία Ντίμη Δαδήρα, σενάριο Γιώργου Μυλωνά και μουσική Γιώργου Χατζηνάσιου. Πρωταγωνιστούν: Ρένα Βλαχοπούλου , Ντίνος Ηλιόπουλος , Μαίρη Βιδάλη , Ισμήνη Καλέση , Ντάνος Λυγίζος , Γιάννης Ζαβραδινός ,Ελένη Φιλίνη , Δήμητρα Νομικού , Μαρία Κώνστα , Λάζος Τερζάς , Στάθης Ψάλτης κ.α.

Υπόθεση: Ένας ταγματάρχης (Ηλιόπουλος) και η λοχαγός (Βλαχοπούλου), πρώην σύζυγός του, καυγαδίζουν εντός και εκτός στρατοπέδου για το αν μπορούν οι γυναίκες να υπηρετούν στο στρατό, ενώ η κόρη τους είναι φανταρίνα (υπό τη διοίκηση της Βλαχοπούλου) και ερωτεύεται έναν αξιωματικό (υπό τις διαταγές του πατέρα). Ο πατέρας απαξιώνει τις γυναίκες στο στράτευμα, η κόρη ερωτεύεται τον ανθυπολοχαγό δικαιώνοντας τον πατέρα της, αλλά η μητέρα καταφέρνει να αναδείξει τον γυναικείο λόχο.

36855.jpg

(πηγή: www.pentelikonews.gr)

36856.jpg

(πηγή: www.pgcosmos.gr)

36858.jpg

(πηγή: www.tainiothiki.gr)

36857.jpg

Από τις ξεκαρδιστικές -κατά τη γνώμη μου- ταινίες: Η εμφάνιση του Ψάλτη, όταν τις εκπαιδεύει για τον καθαρισμό των όπλων (τρελό γέλιο). Η Βλαχοπούλου να δίνει ρεσιτάλ, όταν εκπαιδεύει τις στρατιωτίνες να περνάνε ένα ναρκωπέδιο! ("Πηδώ, χτυπώ και τη μάνα μου αγαπώ!" άλλο γέλιο μέχρι δακρύων κι εκεί! :D :D :D ). Τέλος, η ατάκα "Εδώ Σφυρί καλεί Δρεπάνι", έχει μείνει σαν cult ατάκα πολλών ανθρώπων της γενιάς μας!

Στη RetroDB μπορείτε να τη βρείτε εδώ: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Οι_φανταρίνες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα σέβη μου

Το μόνο που αξίζει να θυμόμαστε απ'αυτή τη ταινία είναι τα πόδια της Ελένης Φιλίνη...
 
Το εδώ σφυρί καλεί δρεπάνι το έχω ήχο κλήσης όταν με παίρνει μια φίλη μ τηλ κ πάντα λέω: Σφυρί σε λαμβάνω ή κάτι τέτοιο.

Και εμένα μάρεσε η ταινία πολύ γέλιο ενώ τύπου 80s δε τις πολυσυμπαθώ.
 
@Mariadegrecia: Σε σχέση με άλλες ταινίες των πρωταγωνιστών, δεν είναι τόσο καλή. Σε συζητήσεις που είχα, κάποιοι τη χαρακτήρισαν και "αρπαχτή". Ωστόσο βγάζω απίστευτο γέλιο με την ταινία (να μη θυμηθώ τη Βλαχοπούλου στο διαγωνισμό χορού στη ντισκοτέκ!), τη θεωρώ ένα μικρό "διαμαντάκι" και χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη! :)

Φίλε tonytony, ευχαριστώ πολύ που εμπλούτισες το thread με σκηνές! :)
 
ωραια η Βλαχοπουλου

δεν ηξερα οτι εγινε το 1979

νομιζα 198..κατι
 
@D@redevil: Εννοείται σε σχέση με ταινίες του 60 κτλ δεν είναι συγκρίσιμη απλά όταν την είδα δεν περίμενα να γελάσω τόσο πολύ! Κ μάλιστα την είδα και 2 φορές μέσα σε μια βδομάδα με διαφορετικές παρέες και το γέλιο ήταν ίδιο! Οι ταινίες τύπου 80s γενικά δεν μου αρέσουν και δεν περίμενα να μου αρέσει και αυτή για αυτό ήταν μια ευχάριστη έκπληξη! Λίγες είναι οι εξαιρέσεις
 
Νομίζω ότι το έθεσες άψογα! Αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ! :)
 
Πάντως αρπαχτή δεν τη λες! Ήταν μεγάλη παραγωγή (σκεφτείτε τον στρατιωτικό εξοπλισμό) και η εταιρία είχε ποντάρει πολλά σ' αυτήν, αφού ήταν η επανεμφάνιση της Βλαχοπούλου. Γνώρισε εμπορική επιτυχία τελικά (2η ταινία στον πίνακα εισιτηρίων). Σαφώς δεν συγκρίνεται με τις παλιές ταινίες των δυο πρωταγωνιστών της, αλλά σε κάνει και (χαμο)γελάς συχνά.
 
Την είχα δει στο σινεμά, μαθητής δημοτικού, με κάτι θείες και ξαδέρφια. Καρφίτσα δεν έπεφτε στην αίθουσα (στο «συγχωρεμένο» σινέ Ιφιγένεια). Σήμερα δεν θα την έβλεπα ακόμα κι αν με πληρώνανε!
 
appoul είπε:
Πάντως αρπαχτή δεν τη λες! Ήταν μεγάλη παραγωγή (σκεφτείτε τον στρατιωτικό εξοπλισμό) και η εταιρία είχε ποντάρει πολλά σ' αυτήν, αφού ήταν η επανεμφάνιση της Βλαχοπούλου. Γνώρισε εμπορική επιτυχία τελικά (2η ταινία στον πίνακα εισιτηρίων). Σαφώς δεν συγκρίνεται με τις παλιές ταινίες των δυο πρωταγωνιστών της, αλλά σε κάνει και (χαμο)γελάς συχνά.
Δεν το γνώριζα ότι πρόκειται περί "επανεμφάνισης"!... Είχε σταματήσει για κάποιο διάστημα? :xm:

Ίσως η Bambinella 100 & o tonytony μπορούν να μας διαφωτίσουν επ' αυτού!

Όπως επίσης δε γνώριζα ότι αποτέλεσε μεγάλη εισπρακτική επιτυχία! Ευχαριστώ για το tip! :)

Dimitrissss είπε:
... στην αίθουσα (στο «συγχωρεμένο» σινέ Ιφιγένεια)....
Το σινέ "Ιφιγένεια" πού βρισκόταν? Έχω σπάσει το κεφάλι μου να προσπαθώ να θυμηθώ!....
 
D@redevil είπε:
Δεν το γνώριζα ότι πρόκειται περί "επανεμφάνισης"!... Είχε σταματήσει για κάποιο διάστημα? :xm: Ίσως η Bambinella 100 & o tonytony μπορούν να μας διαφωτίσουν επ' αυτού!

Πρόκειται πράγματι για "επανεμφάνιση". Η τελευταία ταινία της Ρένας Βλαχοπούλου ήταν με τη Φίνος Φιλμ το 1972 "Η Ρένα είναι οφ σάιντ" και έκτοτε επέστρεψε με τις "Φανταρίνες" το 1979. :)
 
Ευχαριστώ! :)

Δεν το γνώριζα! Και η ταινία της Ρένας με το οφ-σάιντ, επίσης μου αρέσει πολύ! :)
 
D@redevil είπε:
Το σινέ "Ιφιγένεια" πού βρισκόταν? Έχω σπάσει το κεφάλι μου να προσπαθώ να θυμηθώ!....
Αριστοτέλους, στο ύψος περίπου μεταξύ Ερμού και Βασιλέως Ηρακλείου.
 
Dimitrissss είπε:
Αριστοτέλους, στο ύψος περίπου μεταξύ Ερμού και Βασιλέως Ηρακλείου.
Δε μπορώ να το θυμηθώ καθόλου! :(

Λες και σβήστηκε από το μυαλό μου.... Ευχαριστώ πάντως!
 
το 1979 ο παραγωγος μιχαλης Λεφακης ανεστησε τον ελληνικο κινηματογραφο.με την εταιρια γκρεκα φιλμ
 
Ψιλοαδιάφορη ταινία με Φιλίνη και Βιδάλη να ξεχωρίζουν :) .
 
Πολύ μέτρια ταινία, με κάποιες καλές στιγμές Βλαχοπούλου-Ηλιόπουλου...
 
Μια κωμωδία που βλέπεται ευχάριστα...
 
Πίσω
Μπλουζα