Οι 10 ταινίες που αγαπάμε περισσότερο!

Να δωσω και εγω κάποιες:

1. Λατέρνα, φτώχεια και φιλότιμο( και το πρώτο και το σίκουελ)

2. Το κλωτσοσκούφι

3. ο Φανούρης και το σόι του

4. Τα 4 σκαλοπάτια

5. Η φωνή της καρδιάς

6. Ο μεθύστακας

7. Χριστίνα

8. Η παριζιάνα

9. Εγκλημα στο κολωνάκι

10. Φουσκοθαλασσιές

bambinella 100 είπε:
Δυσκολο να επιλεξει κανεις αναμεσα σε τοσες υπεροχες ταινιες που εβγαλε ο Ελληνικος κινηματογραφος!
Κωμωδιες, δραματα, πολεμικες, αισθηματικες, exploitation!......και αλλες.



Θα ηθελα ομως να μου πειτε ποιες ειναι αυτες οι ταινιες που αγαπατε πιο πολυ. Οχι αυτες που θεωρειτε καλυτερες και πιο αρτιες παραγωγες, αλλα τις ταινιες της καρδιας σας.


 


Οταν λειπει η γατα



Πολυαγαπημένη ταινία, η 11 κατη που θα έβαζα για την ακρίβεια :) . Πολύ ωραίο το πρωταγωνιστικό ζευγαρι Λινάρδου-Ντούζος, ωραια τραγούδια, η Ρενα σε έναν ρόλο καλό, ο Αυλωνίτης επίσης, χαρμα με άλλα λόγια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
01.Ο Μαγκας με το Τρικυκλο

02.το κοροιδακι της πριγκιπεσσας

03.Στουρνάρα 288

04.ο μικες παντρευεται

05.ο λεφτας

06.ενα τανκ στο κρεβατι μου

07.ορατοτης μηδεν

08.αυτοι που μιλησαν με τον θανατο

09.αλιμονο στους νεους

10.ο γυρος του θανατου
 
Πολύ δύσκολη η επιλογή! Δεν μπόρεσα να περιορίσω τις επιλογές σε 10...και τρύπωσε και μια 11η ταινία :) Αν πετύχω αυτές τις ταινίες στην τηλεόραση τις βλέπω ΠΑΝΤΑ. Δεν πατάω με τίποτα το κουμπί για ζάπινγκ. Τις λατρεύω, αλλά δυστυχώς κάποιες τις βάζει πολύ σπάνια η tv. Η σειρά που αναφέρονται είναι τυχαία, εκτός από την 1η ταινία που την θεωρώ την πιο αγαπημένη μου.

1. Κάλπικη λίρα

2. Τα κόκκινα φανάρια

3. Έξοδος κινδύνου

4. Κατηγορώ τους ανθρώπους

5. Η καφετζού

6. Κυριακάτικο ξύπνημα

7. Μια ζωή την έχουμε

8. Δεσποινίς Διευθυντής

9. Κάτι κουρασμένα παλικάρια

10. Οι Γερμανοί ξανάρχονται

11. Ούτε γάτα, ούτε ζημιά
 
1. Κάλπικη λίρα

2. Στέλλα (οι συντελεστές της ταινίας είναι οι "μεγαλοπαράγοντες" του νεοελληνικού πολιτισμού: Τσαρούχης τα σκηνικά και ζωγαφική, Βακιρτζής αφίσα και ζωγραφική, Χατζιδάκης και Τσιτσάνης μουσική,η οσκαρούχα Βαχλιώτη τα κοστούμια....)

3. Της κακομοίρας

4. Κάτι κουρασμένα παλικάρια

5. Ο δράκος

6. Λούφα και παραλλαγή

7. Το δόλωμα

8. Αλοίμονο στους νέους

9. Ο ζηλιαρόγατος

10 ΘΒ γης Μαδιάμ
 
Ανάμεσα σε αμέτρητες καλές ταινίες ποιές να πρωτοδιαλέξει κανείς; Περισσότερο φαν της κωμωδίας διάλεξα με τυχαία σειρά τις παρακάτω ταινίες:

1. Αλίμονο στους νέους

2. Κάλπικη λίρα

3. Ο ζηλιαρόγατος

4. Της κακομοίρας

5. Ο Κλέαρχος, η Μαρίνα και ο κοντός

6. Η θεία απ'το Σικάγο

7. Η σωφερίνα

8. Το ξύλο βγήκε απ'τον παράδεισο

9. Χτυποκάρδια στο θρανίο

10.Τα κίτρινα γάντια

Ασφαλώς στη θέση τους θα μπορούσαν να ήταν πολλές άλλες.
 
Ίσως είναι η πιο δύσκολη επιλογή... Γιατί είμαι λάτρης του ελληνικού κινηματογράφου... Οπότε τι να πρωτοδιαλέξω. Καθαρά συναισθηματικά λοιπόν... διαλέγω πέντε κωμωδίες και πέντε δράματα...

1. Αιχμάλωτοι του μίσους (Γιατί τρελαίνομαι για Καρρά και Λάσκαρη).

2. Ένας μεγάλος έρωτας (Γιατί όταν κοιτάζονται ο Κούρκουλος και η Καρέζη, λιώνω. Και για τους υπέροχους Καββαδία και Χρηστίδη).

3. Η αμαρτία της ομορφιάς (Γιατί μερικοί είναι πολύ όμορφοι όπως ο Γαλανός και η Λιβανού. Τι να πούμε εδώ τώρα για την Καββαδία, όχι πείτε μου τι να πούμε).

4. Δάκρυα για την Ηλέκτρα (Γιατί ο Αλεξανδράκης και η Λάσκαρη είναι hot).

5. Το παρελθόν μιας γυναίκας (Για το πολύ ωραίο φινάλε, ωραίος "κακός" ο Γεωργίτσης. Εξαιρετικοί η Ζαφειρίου και ο Τσάπελης).

6. To κοροϊδάκι της πριγκηπέσας.

7. Μαριχουάνα στοπ.

8. Η Παριζιάνα.

9. Η σωφερίνα.

10. Μια τρελή-τρελή οικογένεια.
 
Οι πρώτες που σκέφτηκα.

1. Θου-Βου Φαλακρός Πράκτωρ, επιχείρησις Γης Μαδιάμ
2. Ο Παπατρέχας
3. Τρελλός, Παλαβός και Βέγγος
4. Της Κακομοίρας
5. Ο Ζηλιαρόγατος
6. Η Θεία από Το Σικάγο
6. Η Νεράιδα και το Παλικάρι
7. Βασικά... Καλησπέρα σας
7. Ένας Νομοταγής πολίτης
8. Κορίτσια στον Ήλιο
9. Εκείνο το Καλοκαίρι
10. Αναζήτησις
 
Πολύ δύσκολη επιλογή, έχω πολλές παλιές αγαπημένες αλλά θα προσπαθήσω να περιοριστώ σε δεκάδα:

1. Δεσποινίς Διευθυντής
2. Η θεία από το Σικάγο
3. Ο Φανούρης και το σόι του
4. Υπάρχει και φιλότιμο
5. Ο Παπατρέχας
6. Νόμος 4000
7. Το παρελθόν μιας γυναίκας
8. Θέμα Συνειδήσεως (δεν υπήρχε περίπτωση να μη βάλω έναν Τσιώλη στη λίστα)
9. Η μεγάλη απόφαση (όπως επίσης κι έναν -τουλάχιστον- Καπνίση)
10. Οι απάνθρωποι (κι εννοείται κι έναν Λάκη, αν και αυτή ήταν η πιο δύσκολη επιλογή)
 
1.Εκείνος και εκείνη
2.Ο κυρ γιώργης και οι τρέλες του
3.Ο ερωτιάρης του γλυκού νερού
4 Το πιο Λαμπρό αστέρι
5. Η Ζηλιάρα....

...ΟΚ το κόβω το αστείο...
 
Λέω αυτές που μου έρχονται πρώτες στο μυαλό και που μπορώ να παρακολουθήσω ανά πάσα στιγμή, αν τις πετύχω

1. Αναζήτησις (μπορώ ώρες να μιλάω για αυτή την camp ταινία, δεν γίνεται να περάσει καλοκαίρι χωρίς να τη δω)
2. Ο Εφιάλτης (καταπληκτικό θρίλερ που θα μπορούσε να κάνει και διεθνή καριέρα)
3. Το Δόλωμα (η πιο χολιγουντιανού τύπου ρομαντική κομεντί που γυρίστηκε στα 60s στην Ελλάδα, και γυρίστηκε και στο νησί από όπου έλκω κατά το ήμισυ την καταγωγή μου, τη Ρόδο)
4. Τα Κόκκινα Φανάρια
5. Η 7η μέρα της Δημιουργίας (ωραίο σενάριο, βασίζεται βέβαια και σε έργο του Καμπανέλλη, αλλά αυτό που περισσότερο αγαπώ σε αυτή την ταινία είναι τα τόσο ρεαλιστικά- σχεδόν ντοκυμαντερίστικα- πλάνα της Αθήνας των 60s)
6. Το τελευταίο ψέμα (εκπληκτικό σενάριο και τόσο επίκαιρο στην Ελλάδα της κρίσης και όλοι οι ηθοποιοι -προεξαρχουσης της Λαμπέτη- φανταστικοί)
7. Ο γλυκοψεύτης ή Μήτσος ο Ρεζίλης (Και μόνο που βλέπω το Μουστάκα ως κυρα-Χαρίκλεια και Αφροχαρις, γελάω από την αρχή μέχρι το τέλος, μιλάμε ο ορισμός του camp)
8. Ένας νομοταγής πολίτης (γλύκόπικρο και υπέροχο- αγαπώ Μουστάκα και πάλι- αγαπώ Καλογιάννη στο "Ανοιξε το παράθυρο")
9. Καλώς ήλθε το δολάριο
10 Ο Παπατρέχας (by far ο πιο απολαυστικός Βέγγος)

Με πολύ πόνο καρδιάς άφησα έξω
- Κάλπικη Λίρα
- Στεφανία
- Δεσποινίς Διευθυντής
- Ο φόβος
- Ο ασυμβίβαστος
 
Ας βάλω κι εγώ τη λίστα μου, αν και είναι δύσκολο. Θα βάλω ταινίες που είτε έχω δει πολλές φορές, είτε σημαίνουν κάτι διαφορετικό για μένα.
1. Ο Φανουρης και το σόι του
2. Το Αμαξάκι
3. Έλα στο θείο
4. Ο Ηλίας του 16ου
5. Λατερνα, φτώχεια και φιλότιμο
6. Ο θησαυρός του μακαρίτη
7. Έγκλημα στα παρασκήνια
8. Το κανόνι και τ αηδόνι
9. Εφιάλτης
10. Αλίμονο στους νέους


Με εξαίρεση το 8, που είναι για μένα μια εντελώς ξεχωριστή ταινία κυρίως για τις συγκλονιστικες ερμηνείες Παπαγιαννοπουλου- Καμπανέλλη, σε σκηνές που πραγματικά δεν έχω ξαναδεί στο σινεμά, οι προτιμήσεις μου πρέπει να πάνε βαριά μέχρι το 1962.
Ως μπόνους θα έβαζα τους Εχθρούς, γιατί σκέφτομαι ότι ίσως είναι από τις ταινίες που έχω δει περισσότερες φορές. Για άλλους λόγους βέβαια, αλλά το γεγονός ως γεγονός δεν αλλάζει, την ξέρω απ εξω.
 
1. Ένας νομοταγής πολίτης
2. Τι έκανες στον πόλεμο Θανάση
3. Ένας ήρωας με παντούφλες
4. Με φόβο και πάθος
5. Εφιάλτης
6. Το κανόνι και τ' αηδόνι
7. Ο Φανούρης και το σόι του
8. Θανάση σφίξε κι άλλο το ζωνάρι
9. Ένας ήρωας με παντούφλες
10. Παραγγελιά
 
1. Ένας νομοταγής πολίτης
2. Τι έκανες στον πόλεμο Θανάση
3. Ένας ήρωας με παντούφλες
4. Με φόβο και πάθος
5. Εφιάλτης
6. Το κανόνι και τ' αηδόνι
7. Ο Φανούρης και το σόι του
8. Θανάση σφίξε κι άλλο το ζωνάρι
9. Ένας ήρωας με παντούφλες
10. Παραγγελιά
Δύο φορές το Ένας ήρωας με παντούφλες. Είναι όντως αγαπημένο σου :]
 
Ας βάλω κι εγώ τη λίστα μου, αν και είναι δύσκολο. Θα βάλω ταινίες που είτε έχω δει πολλές φορές, είτε σημαίνουν κάτι διαφορετικό για μένα.
1. Ο Φανουρης και το σόι του
2. Το Αμαξάκι
3. Έλα στο θείο
4. Ο Ηλίας του 16ου
5. Λατερνα, φτώχεια και φιλότιμο
6. Ο θησαυρός του μακαρίτη
7. Έγκλημα στα παρασκήνια
8. Το κανόνι και τ αηδόνι
9. Εφιάλτης
10. Αλίμονο στους νέους


Με εξαίρεση το 8, που είναι για μένα μια εντελώς ξεχωριστή ταινία κυρίως για τις συγκλονιστικες ερμηνείες Παπαγιαννοπουλου- Καμπανέλλη, σε σκηνές που πραγματικά δεν έχω ξαναδεί στο σινεμά, οι προτιμήσεις μου πρέπει να πάνε βαριά μέχρι το 1962.
Ως μπόνους θα έβαζα τους Εχθρούς, γιατί σκέφτομαι ότι ίσως είναι από τις ταινίες που έχω δει περισσότερες φορές. Για άλλους λόγους βέβαια, αλλά το γεγονός ως γεγονός δεν αλλάζει, την ξέρω απ εξω.
Δεν μας τα λες καλά, Λένα. Ούτε ένα "Στουρναρά 288"; ούτε μια Γκόλφω; ούτε έστω ένα "Μανούλα θέλω να ζήσεις; " Τον έχεις κοτσάρει φάτσα φόρα στο avatar αλλά τις ταινίες του μήτε που να τις απαντήσεις... :p
 
Το "Μια τρελή τρελή οικογένεια" και το "Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες" είναι 2 από τις 10. Οι άλλες 8 παίζονται.
 
1 της κακομοιρας

2 ο ηλιας του 16

3 καλπικη λιρα

4 ουτε γατα ουτε ζημια

5 πολυτεχνιτης και ερημοσπιτης

6 δεσποινις διευθυντης

7 ο φανουρης και το σοι του

8 επιχειρηση γης μαδιαμ

9 η σωφερινα

10 ο κλεαρχος η μαρινα και ο κοντος
 
Δεν ξέρω αν θα μαζευτούν δέκα αλλά ας κάνω μια προσπάθεια.
10. Ο θησαυρός του μακαρίτη ("γνωστή φυσιογνωμία" και να μιλάει για έναν ω)
9. Ο ροζ γάτος
8. Φανερός πράκτωρ.
7. Επιχείρηση γης Μαδιάμ (πρέπει να είναι σ'αυτήν η ατάκα "μανούλα...")
6. Μια τρελή τρελή οικογένεια (απίθανη Αρώνη)
5. Το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο
4. Η καφετζού (αν και κάνει κοιλιά)
3. Η Παριζιάνα (απίθανες ατάκες)
2. Η χαρτοπαίχτρα (είμαι φαν της Βλαχοπούλου)
1. Μια τρελή σαραντάρα (γιατί σε πολλά σημεία ταυτίζομαι χοντρά με την τρελή)

(Τελικά μαζεύτηκαν δέκα. Οι τρεις πρώτες είναι μ'αυτή τη σειρά. Οι άλλες μπορεί και να αλλάξουν)
 
3. Η Παριζιάνα (απίθανες ατάκες)
Αυτή θα ήταν για μένα η πρώτη με μεγάλη διαφορά αν σταματούσε μετά τη σκηνή με τη Σούζυ. Ο αρχικός καυγάς με την πελάτισσα και η πρόβα της Σούζυς είναι από τις καταπληκτικότερες σκηνές του Ελληνικού κινηματογράφου. ¨Ο,τι ακολουθεί είναι αρκετά αστείο αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί με την αρχή.
 
Δεν μας τα λες καλά, Λένα. Ούτε ένα "Στουρναρά 288"; ούτε μια Γκόλφω; ούτε έστω ένα "Μανούλα θέλω να ζήσεις; " Τον έχεις κοτσάρει φάτσα φόρα στο avatar αλλά τις ταινίες του μήτε που να τις απαντήσεις...
Λατρεμένη bajar, αν ήταν να διαλέξω μια ταινία του Νικόλα, δε θα έλεγα μάλλον καμία από αυτές. Σίγουρα η καλύτερη ταινία του είναι η Στουρναρα, που είναι έτσι κι αλλιώς πολύ καλή ταινία. Η Γκολφω, καλή κι αυτή, αλλά δεν ειν του γούστου μου τα βουκολικα. Η Μανούλα τώρα εντάξει, αριστούργημα, αλλά δε θα έλεγα ούτε αυτή. Η ταινία που ο Νίκος είναι Νίκος με τα όλα του είναι ο Θείος της Βιολετας με Μαυροπουλου και Μπουχλη. Εκεί ο Νίκος μας δίνει όλο το Νίκο if you know what I mean .
Αλήθεια τέτοιο θέμα έχουμε; που να λέμε ηθοποιό κ να διαλέγουμε την καλύτερη ταινία του; κάτι μου λέει, αλλά δε θυμάμαι...

Η Βλαχοπουλου ήταν κορυφαία ηθοποιός, δεν το συζητώ, αλλά κάποιες φορές είναι κάπως επιθετική με τους συμπρωταγωνιστες της. Δεν ξέρω κιόλας αν είναι σωστή λέξη γι αυτο που θέλω να πω το " επιθετική ". Κι αν με τους άντρες δείχνει από χαριτωμένο έως ξεκαρδιστικό, με τις γυναίκες είναι τουλάχιστον άβολο. Η Ιωαννιδου λόγου χάρη δεν πρέπει να πέρασε καθόλου καλά. Δεν είμαι σίγουρη, αλλά νομίζω ότι κάπου χάθηκε η μπάλα μεταξύ σεναρίου κ αντιπαθειας. Είναι μόνο δική μου αίσθηση ή το βλέπετε κι άλλοι;
 
Πίσω
Μπλουζα