Οι 5 ταινίες που δε μπορώ να ξαναδώ!

Προ ημερών είχε κάνει η bambinella το πολύ ωραίο θέμα για τις 10 αγαπημένες μας ταινίες! Έρχομαι τώρα εγώ να μας βάλω σε ένα άλλο "δίλημμα". Ποιες είναι οι 5 ελληνικές ταινίες τις οποίες δεν μπορώ να ξαναδώ με τίποτα και γιατί παρακαλώ! Όχι βιντεοταινίες , όχι γενικότητες τύπου μελό. 5 τίτλους θέλω ;) . Και ξεκινάω...με πραγματικά μεγάλη δυσκολία!...(τυχαία σειρά).

 

1. Singapore Sling (το θεωρώ πολύ "αρρωστημένο").

2. Ο άνθρωπος με το γαρύφαλλο (ποτέ δε μπόρεσα τις βαριές "πολιτικές" ταινίες).

3. Κίτσος μίνι και σουβλάκια (και ότι άλλο αφορούσε τον...Κίτσο Τάσο Γιαννόπουλο).

4. Τοπίο στην ομίχλη (και όλα τα παρεμφερή...νυσταλέα του Θόδωρου Αγγελόπουλου).

5. Ο Μανωλιός στην Ευρώπη (καθώς και ο "Μανωλιός ξαναχτυπά" κτλ κτλ πιο σαχλές δε γίνεται!)

 

 
το singapore sling μακράν η πιο περίεργη ταινία του ελληνικού σινεμά.Και νομίζω μόνο στα αγγλικά μιλάνε,λίγους ελληνικούς διαλόγους έχει.Το είχε προβάλλει η τότε Νετ το 2000 αρχές Ιουνίου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα συμφωνησω με τον 1@tonytony[/USER] σε ολα πλην του Κιτσος Μινι και Σουβλακια που εχει την πλακα του...πολυ καλυτερη απο τις επομενες ταινιες του Τασου Γιαννοπουλου (ο οποιος ειχε ταλεντο αλλα αδικηθηκε απο τις σεναριακες επιλογες του)

 
1. Τον αράπη και αν τον πλένεις (χοντροκομμένο σενάριο, χοντροκομμένα αστεία)

2.Πρόσωπο με πρόσωπο (πολύ αργή ταίνια έως νυσταλέα θα έλεγα)

3.Ευδοκία (Αν εξαιρέσεις την μουσική δεν μου άρεσε τίποτα άλλο)

4. Μονά ζυγά δικά μου (αν σε άλλες ταινίες η Στυλιανοπούλου ήταν υποφερτή εδώ δεν είναι μάλλον επειδή πρόκειται για μια από τις τελευταίες της ταινίες)

5. τον βρήκαμε τον παναή (χοντοκομένη κωμωδία με άνωστα αστεια με Φίλιο Φιλιππίδη και Φραγκίσκο Μανέλη)
 
Πίσω
Μπλουζα