Οι 5 ταινίες που δε μπορώ να ξαναδώ!

RIO είπε:
Ήδη έχεις ανέβει και άλλο στην εκτίμηση μου. Βλέπω να μας λιντσάρουν και τους δυο... :D
Και γω είμαι ο τρίτος. Παίζει να μην την έχω δει ποτέ ολόκληρη!
 
O Mπακαλογατος σιγουρα δεν ανηκει στις ταινιες που δεν μπορω να ξαναδω. Τη βλεπω χωρις ομως να την απολαμαβανω ιδιαιτερα.

Μου φαινεται καπως ερασιτεχνικη. Σαν να γυριστηκε στο ποδι. Και αυτοι οι διαλογοι με τις καταιγιστικες βρισιες του Χατζηχρηστου δεν ειναι καθολου του γουστου μου. Ασε που με εκπλησσουν κιολας μια που ποτε δεν ακουσα τιποτα παρομοιο σε παλια ταινια.
 
Δεν μπορω να δω με τιποτα ολες της ταινιες της βουγιουκλακη με τον παπαμιχαηλ και γενικοτερα ολες της ταινιες της βουγιουκλακη.Με τιποτα λεμε.
 
Χαίρομαι τελικά που δεν είμαι ο μόνος :) .
 
Κι εγώ δεν κατάλαβα ποτέ όλη αυτή την υστερία με τον "Μπακαλόγατο" ("Της κακομοίρας" είναι ο πρωτότυπος και μάλλον κακόγουστος τίτλος). Βεβαίως, το ξαναβλέπω, αλλά δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνομαι.
 
Λοιπον, εχουμε και λεμε:

1) Κυνοδοντας Απορω πως πηρε υποψηφιοτητα στα Οσκαρ

2)Στρελλα Ουδεν σχολιον

3)Attebenberg

4)Οι ποντιοι Δεν τις ειδα τις 2 ταινιες αλλα οταν ειδα τα τρειλερ δεν μου αρεσαν.

5)Ολα τα μελο του ελληνικου κινηματογραφου.
 
Σιγά σιγά γινόμαστε κίνημα... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλέπω ότι πήγατε και σε πολύ πρόσφατες, οπότε :

- "Αν..." του Χριστόφορου Παπακαλιάτη. Πολλοί οι λόγοι, αλλά θεωρώ ότι ειδικά ο Κωνσταντίνου με τη Μάρω Κοντού, εξευτελίζονται με αυτού του είδους τη συμμετοχή...

- "Ι love Karditsa"...O τίτλος τα λέει όλα, απλώς σας θυμίζω, αν θελήσετε να τη δείτε, είναι ότι όλοι στην ταινία μιλάνε είτε βλάχικα είτε ελληνοαμερικάνικα...

- "Ακάλυπτος", κι αυτή μια ανούσια τηλεοπτική προέκταση...

- "Catharsis" : Eδώ μιλάμε για μια καταπληκτική ταινία, που θυμίζει ξένη παραγωγή και όχι ελληνική. Πλάνα, φάτσες, μουσική κλπ. είναι καταπληκτικά και πολύ ταιριαστά. απλώς το θέμα εμπεριέχει αρκετή ωμή βία, που αποδίδεται μάλιστα πιστότατα. Δε θα άντεχα λοιπόν να την ξαναδώ, παρά μόνο υπό συνθήκες.

- "Στρέλλα" : Φυσικά...
 
εγώ δεν αντέχω να  ξαναδώ την ταινία ''Ένα ασύλληπτο κορόιδο" με τον Θανάση Βέγγο,όχι για το λόγο ότι είναι κακή ταινία  (απεναντίας είναι απ' τις καλύτερες του) αλλά για εκείνη την σκηνή στο party που τρώει σφαλιάρες και γενικά η παρέα των κακομαθημένων νεαρών του κάνει bullying.Όταν πρωτοείδα αυτή την σκηνή ένοιωσα να μου κόβονται τα πόδια,ένα πόνο στο στήθος,σχεδόν έκλαψα..Και κρατάει αρκετά λεπτά θα έλεγα...Πάντα την αποφεύγω αυτή την ταινία...

Επίσης δεν μπορώ να δώ ταινίες του Καραγιάννη-Καρατζόπουλου είναι πολύ πρόχειρες κατ εμέ....
 
Ροδα, τσαντα και κοπανα 1-4

Οι Ποντιοι 2

Και μια 6η μπονους: Θηλυκο Θηριοτροφειο
 
Ολες οι ταινιες ''Ρόδα, τσαντα και κοπανα''

Ολες οι ταινιες με τον Ταμτάκο/Μιχάλη Μόσιο

ξεπερναμε το οριο των 5 ταινιων που ζητα το θεμα...

________________________________________________________________________________

Εdit

Θα συμφωνησω με τον paulochelao24 για την ταινια ''Ενα ασυλληπτο κορόιδο'',  η σκηνή του πάρτυ είναι πραγματικά θλιβερή. Οταν εβλεπα την ταινια παλιότερα δεν με ενοχλουσε η συγκεκριμένη σκηνη ίσως επειδη δεν καταλαβαινα τη σοβαροτητα του να δεχεσαι bullying απο αλλους αλλά μετα συνειδητοποίησα την ''εκμεταλλευση'' που δεχτηκε ο Θανασης Βεγγος απο τα κακομαθημενα πλουσιοπαιδα μεταξυ των οποιων ηταν βεβαια και η Λιζα που τον ειχε καλεσει στο παρτυ της για να τον γελοιοποιησει στους φιλους της...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγώ δεν αντέχω να  ξαναδώ την ταινία ''Ένα ασύλληπτο κορόιδο" με τον Θανάση Βέγγο,όχι για το λόγο ότι είναι κακή ταινία  (απεναντίας είναι απ' τις καλύτερες του) αλλά για εκείνη την σκηνή στο party που τρώει σφαλιάρες και γενικά η παρέα των κακομαθημένων νεαρών του κάνει bullying.Όταν πρωτοείδα αυτή την σκηνή ένοιωσα να μου κόβονται τα πόδια,ένα πόνο στο στήθος,σχεδόν έκλαψα..Και κρατάει αρκετά λεπτά θα έλεγα...Πάντα την αποφεύγω αυτή την ταινία...
Νομίζω ότι σε συνδυασμό με τον χαρακτήρα του ήρωα που υποθύεται ο Βέγγος στην συγκεκριμένη ταινία, αλλά και γενικότερα, η σκηνή του πάρτυ είναι πραγματικά θλιβερή και εκνευριστική. Παρεπιπτόντως είναι μια από τις αγαπημένες μου ταινίες (όπως και οι περισσότερες με τον Βέγγο).
 
Εγώ ποτέ δεν μπορούσα ούτε καν να δω (όχι να ξανα-δω) ότι βιντεο-ταινία έπαιζε μέσα ο χαρακτήρας αυτός

b778093d-7824-4cad-895b-65e68322d181.jpg


Αν και από ότι ξέρω, μετά από τις βιντεοταινίες, ο ηθοποιός έχει κάνει σεβαστές δουλειές στο θέατρο. Δεν είμαι φαν του θεάτρου όμως οπότε δεν μπορώ να κρίνω.
 
Ταινιες με τον Τσουκα ή την Στυλιανοπουλου
 
Εγώ ποτέ δεν μπορούσα ούτε καν να δω (όχι να ξανα-δω) ότι βιντεο-ταινία έπαιζε μέσα ο χαρακτήρας αυτός

b778093d-7824-4cad-895b-65e68322d181.jpg


Αν και από ότι ξέρω, μετά από τις βιντεοταινίες, ο ηθοποιός έχει κάνει σεβαστές δουλειές στο θέατρο. Δεν είμαι φαν του θεάτρου όμως οπότε δεν μπορώ να κρίνω.
ναι ο τασος προυσαλης εχει δικο του θεατρο στο θησειο και ανεβαζει παραστασεις ποιοτικες
 
Νομίζω ότι σε συνδυασμό με τον χαρακτήρα του ήρωα που υποθύεται ο Βέγγος στην συγκεκριμένη ταινία, αλλά και γενικότερα, η σκηνή του πάρτυ είναι πραγματικά θλιβερή και εκνευριστική. Παρεπιπτόντως είναι μια από τις αγαπημένες μου ταινίες (όπως και οι περισσότερες με τον Βέγγο).
απ' τις πολύ ωραίες ταινίες του Βέγγου,απλά η συγκεκριμένη σκηνή είναι πολύ ενοχλήτική ειδικά αν έχει βιώσει και κάποιος κάτι τέτοιο...
 
Είναι δεκάδες οι ελληνικές ταινίες που δε μου αρέσανε. Εδώ θα βάλω τις πέντε που δεν είναι στην κατηγορία "σκουπίδια" και σίγουρα σε κάποιους θα αρέσουν.Να ξεκαθαρίσω πως πολλές απο τις ταινίες που θεωρώ σκουπίδια τις έχω δει και τις ξαναβλέπω άνετα σε κρίσεις μαζοχισμού.  Ενώ αυτές τις μίσησα και θα προσπαθήσω να εξηγήσω

 
1. Ο άνθρωπος που έσπαγε πλάκα
 
Έχει αρκετές άκρως προσβλητικές για τα γούστα μου σκηνές και ατάκες. Επίσης μου φάνηκε χάλια το παίξιμο της Καλογηροποιύλου αλλά και του Γκιωνάκη. Με ενοχλεί ίσως πιο πολύ οτι στη συγκεκριμένη ταινία απεικονίζεται με γλαφυρότητα η παρακμή του κινηματογραφού κι ένα "που βαδίζουμε κύριοι"
 
2. Ανάμεσα σε δύο γυναίκες
 
Σίγουρα δεν είναι απο τις χειρότερες αλλά εγώ δεν την αντέχω. Κανείς απο τους ήρωες δεν καταφέρνει να γίνει συμπαθής. Η Καλογηροπούλου τάχαμου τάχαμου και σιγανοπαπαδιά. Η Ρουσσέα εγωπαθής, παλιοχαρακτήρας κουμκανατζού κι ο Παπαμιχαήλ τουλάχιστον αφελής χάχας. Το τέλος τραγικό. Ο καθείς μένει στο προβλημά του κι απλά κλείνει τα μάτια. 
 
3. Το χώμα βάφτηκε κόκκινο. 
 
Οκ, πήγε στα Όσκαρ. Οκ. αλλά......
Ε όχι δε μου άρεσε. Θες γιατί έπεσε στο τρομερό ολίσθημα της παραποίησης της ιστορίας; Θες για αυτό; ας πουμε για αυτό. Αλλά είναι και τόσα άλλα.... 
 
4. Χωρίς συνείδηση 
 
Αυτή είναι μια ταινία που η ιδέα -σαν ιδέα- ήταν καλή. Αλλά κάπου χάθηκε το πράγμα. Θες στους πωρωμένους χίπις; Ας πούμε εκεί... 
 
5. Γκόλφω
 
Αντιλαμβάνομαι οτι το συγκεκριμένο έργο είναι τεράστιας αξίας και συμβολισμού για τη χώρα μας. Ξέρω πως για πολλάααααα χρόνια δεν υπήρξε Έλλην που να μην την είδε, θίασος που να μην την ανέβασε, ηθοποιός που να πέταξε πέρα το υπέροχο κασμιρ του για τη φουστανέλα... αλλά ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΤΕΧΩ. ΔΕΝ ΤΗ ΜΠΟΡΩ. ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ... Μ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΗΘΟΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ. 
ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ!!!!!
 
Ορίστε και η δική μου λιστα μετά απο αρκετή δυσκολία δεδομένου οτι θα μπορούσα να γράψω για δεκαδές ταινιές.(καθόλου τυχαιο οτι 3 εξ αυτών ειναι σε σκηνοθεσία του Καραγιάννη):

Η αρχόντισσα και ο αλήτης:Γενικά δεν μπορώ να δω τις ταινίες του ζευγαριού Βουγιουκλάκη-Παπαμιχαήλ αλλά αυτή είναι η χειρότερη.

Ο Τρελοπενηντάρης:Η χειρότερη ταινία του Λαμπρού Κωνσταντάρα.Οι ταινίες του στην Καραγιάννης-Καρατζόπουλος είναι η απόλυτη παρακμή.

28η Οκτωβρίου ωρα 5:30:Τα έχω πει και στο αντίστοιχο thread, να μην τα ξαναλέω.

Ο δασκαλάκος ήταν λεβεντιά:Η επιτομή της προχειρότητας.Ίσως η χειρότερη ταινία του Κωστα Βουτσά.

Μάντεψε τι κάνω τα βράδια:Μου αρέσουν γενικά οι 80ς κωμωδίες αλλά η συγκεκριμένη ειναι πολλή βαρετη και οι ερμηνιες είναι πολύ κακές.

(Συμφωνώ για το Μπακαλόγατο, πολλή υπερτιμημένη ταινία.)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα