Οκέι Φίλε (1974)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.131
Αντιδράσεις
48.288
Οκέι Φίλε - 1974


Retrodb:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php...AF%CE%BB%CE%B5

Κοινωνική περιπέτεια παραγωγής ART Films - James Paris 1974 , από αυτές που σπάνια παίζονται πια...Η σκηνοθεσία είναι του Μάριου Ρετσίλα , το σενάριο του Γιώργου Λαζαρίδη και η μουσική του Νίκου Ιγνατιάδη. Παίζουν ο Γιώργος Μαρίνος , η Κάτια Δανδουλάκη , ο Γιάννης Κατράνης , η Γωγώ Ατζολετάκη κ.α. Η ταινία έκοψε 18.087 εισιτήρια και ήρθε 31η στις 47 της χρονιάς.


Υπόθεση : Ο νεαρός τραγουδιστής Γιώργος Δαμάσκος (Γιώργος Μαρίνος) μεταναστεύει από την Ελλάδα στην Αμερική, με σκοπό να μείνει εκεί για πάντα. Όταν συνειδητοποιεί ότι ο μακρινός του ξάδερφος Νικ Πάπας (Γιάννης Κατράνης), που τον προσκάλεσε, σκοπεύει να τον εμπλέξει στο εμπόριο ναρκωτικών, αρνείται να γίνει βαποράκι και ακολουθεί τον δικό του δρόμο. Η Βίκυ (Κάτια Δανδουλάκη), μια ελληνίδα φοιτήτρια που συναντά, του συμπαραστέκεται, κι αυτός για να πετύχει δέχεται ταπεινώσεις, αλλάζει επαγγέλματα, κρύβεται από τις Αρχές , επειδή δεν έχει πράσινη κάρτα. Με τη βοήθεια της Μις Κόπλαν (Γωγώ Ατζολετάκη) γνωρίζει τον μάνατζερ Τεντ Μπάρας (Βασίλης Μητσάκης), που γίνεται ατζέντης του με ληστρικούς όρους. Όταν φτάνει στην κορυφή, μαζί με το χρήμα και τη δόξα, εκτός από την εκμετάλλευση του Μπάρας, έρχονται και οι απειλές της Μαφίας.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ώραίο plot, μαλλόν θα είναι η μεσημέριανη μου, ταινιούλα....
 
OK Φίλε [με τον Γιώργο Μαρίνο]

Πρόκειται για έγχρωμη ταινία του 1974, σε σκηνοθεσία Μάριου Ρετσίλα και σενάριο Γιώργου Λαζαρίδη !!! Στην ταινία πρωταγωνιστεί ένας υπέροχος Γιώργος Μαρίνος, ο οποίος αποδεικνύει ότι ακόμη και στους δραματικούς ρόλους είναι άψογος και πολύ πειστικός ....

Τα λίγα που θυμάμαι από αυτήν την ταινία είναι τα εξής :

α/ Η υπόθεσή της πάνω-κάτω είναι η εξής : Ο Γιώργος Μαρίνος είναι τραγουδιστής και πηγαίνει στην Αμερική για να κάνει καριέρα !!! Για "όπλο" του έχει το ταλέντο του και την πολύ ωραία φωνή του και, αν θυμάμαι καλά, τα καταφέρνει μια χαρά στην ξενιτιά !!! Όμως, όσο πιο πολύ κερδίζει την αναγνώριση και την αποδοχή του κόσμου, τόσο πιο πολύ "χώνεται βαθύτερα" στη σαπίλα, στους συμβιβασμούς, στη βρωμιά κλπ !!! Και στο τέλος, επειδή όλη αυτή η "φάση" τον έβρισκε αντίθετο, τον βλέπουμε να έχει πάρει το αεροπλάνο της επιστροφής και να γυρίζει πίσω στην Ελλάδα !!! Η τελευταία σκηνή στην Ελλάδα, όπου ο Γ.Μ. πιάνει κουβέντα με ένα συμπατριώτη του στο αεροπλάνο, είναι, κατά την ταπεινή μου άποψη, η κορυφαία της ταινίας !!! Αλλά ... δεν νομίζω ότι είναι σωστό να τη διηγηθώ ....

β/ Πολύ μού άρεσαν κάποια πλάνα από τη Νέα Υόρκη, ιδίως κάτω από το άγαλμα του Χριστόφορου Κολόμβου, οπου στέκεται κάποιος Έλληνας και ... βρίζει τον Κολόμβο επειδή ανακάλυψε την Αμερική !!! Έτσι, όταν επισκέφθηκα για πρώτη φορά τη Νέα Υόρκη και έκανα τις πρώτες βόλτες μου στους δρόμους της, το πρώτο μου μέλημα ήταν ... "να πάω εκεί που βρίσκεται το άγαλμα του Κολόμβου, που είχα δει στην ταινία ΟΚ φίλε" [ευτυχώς, βρίσκεται σε πολύ κεντρικό σημείο στο Μανχάταν κι έτσι το βρήκα εύκολα] ....

γ/ Σε αυτήν την ταινία υπάρχει ένα καταπληκτικό τραγούδι που έγραψε ο Ιγνατιάδης [στο οποίο, υποτίθεται, ο Γ.Μ. "χτίζει" την καριέρα του ως τραγουδιστής] !!! Ο δε Γ.Μ. το ερμηνεύει συγκλονιστικά !!! Δυστυχώς, δεν μπόρεσα ούτε να βρω περισσότερα στοιχεία για το τραγούδι, ούτε να το "ψαρέψω" στο YouTube ....

δ/ Άλλη μια σκηνή που μου έχει μείνει απ' την ταινία : Για να αναγκάσουν τον Γ.Μ. να υπογράψει ένα επαχθές συμβόλαιο, του έκαναν ένεση για να παραλύσει το χέρι του και ... να τού το κατευθύνουν να υπογράψει :eek: ....
 
Θυμαμαι την ταινια και το θεσπεσιο τραγουδι για το οποιο μιλας. Ο Γιωργος Μαρινος το ερμηνευε καταπληκτικα, οπως τα περισσοτερα αλλωστε. Λεγοταν "Πρωτη μου φορα γελω" και το ρεφραιν ηταν ετσι:

"Του ηλιου με καιει η φωτια

μπροστα μου μια θαλασσα πλατια

εχω τωρα στη ζωη καποιο σκοπο

και τον κοσμο ολο αγαπω"

Θυμαμαι επισης την Κατια Δανδουλακη, μια Ελληνιδα που γνωριζει ο Μαρινος στη Νεα Υορκη και που στο τελος αυτη πεθαινει εξ' αιτιας ενος ατυχου ερωτα. Πολυ ομορφη και νεοτατη η Κατια εδω. Και η Γωγω Ατζολετακη το ιδιο νεα και ωραια και με πολυ προκλητικη εμφανιση και συμπεριφορα, αφου υποδυεται μια γυναικα της νυχτας.

Εντυπωση μεγαλη μου εκανε η σκληρη και απανθρωπη συμπεριφορα του Γιαννη Κατρανη στο εργο, που κανει τον ξαδελφο του Γιωργου Μαρινου. Αυτο το βρηκα καπως υπερβολικο, αλλα φανταζομαι πως εγινε για να δειξει την αλλοτριωση του ανθρωπινου χαρακτηρα απο το κυνηγι του χρηματος μεσα σε ενα μερος ξενο και αφιλοξενο.
 
Ωραία ταινία αν και απαισιόδοξη. Μου είχε αρέσει η ερμηνεία του Μαρίνου, στον πρωταγωνιστικό ρόλο ( χαμηλών τόνων , ντροπαλός κλπ).
 
Οι τίτλοι της ταινίας

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στιγμές από την ταινία στο video που ακολουθεί.

[video=youtube;CGbCZon-lCg]

 
Ναι, ωραία ταινία του Μαρίνου...Μπλέκει μέσα διάφορα νεοεισερχόμενα πράγματα, και "συνυφασμένα" με την Αμερική πράγματα, όπως π.χ. ναρκωτικά, υπόκοσμο κλπ., αλλά έχει δυνατό, συνεχή ρυθμό και πρωτοποριακά, φυσικά, μέρη γυρισμάτων...
 
Πολύ καλή ταινία την είδα πριν λίγο. Πολύ καλά παίζει ο Μαρίνος . Βλέποντας τον στην ταινία αυτή κατάλαβα γιατί βγήκε πριν χρόνια ο αστικός μύθος ότι ήταν αδελφός του Κούρκουλου. Εδώ θυμίζει αρκετά φυσιογνωμικά τον Άλκη Κούρκουλο στο "Λόγω Τιμής",πιστεύω πως από εκεί βγήκε αυτή η φήμη,δεν ξέρω αν προϋπήρχε και στα 70ς εγώ πάντως την φήμη αυτή την άκουσα γύρω στο 1998 με 99...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτο πρωτη φορα το ακουω. Επισης δε βλεπω καμια ομοιοτητα με πατερα η γιο Κουρκουλο.
 
Η ταινία γενικά έχει ωραία πλάνα από Αμερική,ωραία μουσική (Ιγνατιαδης) και τραγούδια του Μαρίνου ,και έχει ενδιαφέρον σαν υπόθεση. Νομίζω στις κοινωνικές ταινίες,οι παραγωγές του Παρις ήταν αξιοπρεπείς (και δεκαετία 60 και οι μέρα το 1972) αλλά όλοι έχουν κολλήσει στις εθνοπατριωτικου τύπου ταινίες που έκανε. Μια μικρή διόρθωση για το καστ αυτής της ταινίας στο retro db: Εκεί που γράφει Andreas Katsulas προφανώς είναι ο ηθοποιός Δημήτρης Κατσούλης που εμφανίζεται ως πελάτης που χτυπάει την πόρτα ο Μαρίνος για να του δώσει το stuff. Δηλαδή δεν νομίζω να παίζει ο γνωστός Ελληνοαμερικάνος ηθοποιός,που τον έχουμε δει σε ταινίες του Hollywood.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα