Ομιλείτε Ελληνικά (1986 ΕΡΤ)

the chef

RetroN00b
Joined
2 Σεπ 2007
Μηνύματα
10
Αντιδράσεις
2
Ομιλείτε Ελληνικά; (1986-89?), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Τετάρτη 1/10/1986



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ομιλείτε_Ελληνικά;_(1986)




ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕ Η ΛΙΑΝΑ ΚΑΝΕΛΛΗ .ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΔΙΑΒΑΤΗ,Ο ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΗΤΡΟΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΠΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕ ΤΟΝ ΘΥΜΑΜΑΙ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
the chef είπε:
ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕ Η ΛΙΑΝΑ ΚΑΝΕΛΛΗ .ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΔΙΑΒΑΤΗ,Ο ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΗΤΡΟΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΠΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕ ΤΟΝ ΘΥΜΑΜΑΙ.
ΤΑΣΟΣ ΥΦΑΝΤΗΣ
 
Και μια γευση απο το καινουργιο Ομιλείτε Ελληνικά της ΕΤ1

 
Ομιλείτε Ελληνικά;

Το γνωστο τηλεπαιχνιδι με την Λιανα Κανελη και μονιμους στο πανελ τους Χρυσουλα Διαβατη,Μιχαλη Μητρουση,Τασο Υφαντη.

Βιντεο δικο μου.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=4q9Y52RQcMA]YouTube - ΞΞΌΞΉ.3gp

Γυριστηκε και ενα προσφατο remake απο την κρατικη χωρις ιδιαιτερη επιτυχια.

Αλλες εποχες. :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τις καλυτερες εκπομπες της Ελληνικης τηλεορασης. Δεν θα επρεπε να λειπει ποτέ απο το προγραμμα.
 
"Τα παιδία παίζει" : Αττική σύνταξη- (Από αυτό το τηλεπαιχνίδι το έμαθα!!) :cool:

Ο Μιχάλης Μητρούσης σταθερή αξία, συμμετείχε και στο πρόσφατο remake που αναφέρει ο Aardvark... :boss:
 
Ναι και πρεπει να το παρουσιαζε η Μαρια Χουκλη. :xm:

Παντως και το "Ομιλειτε Ελληνικα" ηταν ενα απο τα τηλεπαιχνιδια που το εβλεπα με ενα ελαφρυ χασμουρητο. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το Remake η Μαρία Χούκλη το παρουσίαζε
 
Σωστος ,το διορθωσα. :thumbup:
 
πραγματικα,ενα απο τα καλυτερα τηλεπαχνιδια εβερ..εγω ομως εχω ενα λογω παραπανω να το θυμαμαι (και...να γελαω)στην πρωτη εκπομπη του πρωτου κυκλου,ειχαν παει δυο γνωστοι μου παγκρατιωτες,που ζητημα ηταν αν γνωριζαν να γραφουν το ονομα τους!!με καποιο τροπο τους μαζεψε καποιος απο την παραγωγη μια και δεν ειχε προηγηθει καμμια διαφημιση για συμμετοχες οπως γινεται σημερα..το οτι συνεχιστηκε μετα απο αυτο ,πραγματι ειναι αξιοθαυμαστο! :D
 
Πράγματι το τηλεπαιχνίδι ήταν ένα από τα καλύτερα, μετά το Ζωντανό Σταυρόλεξο κατά τη γνώμη μου. Θα προσθέσω ότι για δώρα είχε: ...."..μια βιβλιοθήκη γεμάτη βιβλία, ένα στερεοφωνικό κασετόφωνο διπλής εγγραφής.." αυτά τα εκφωνούσε η Κανέλλη λίγο πριν κλείσει το παιχνίδι και τα έδειχνε με σκίτσα σε ανιμέισιον να σχηματίζονται σταδιακά στην οθόνη.

Ξεχωριστή στιγμή ήταν τα "μαργαριτάρια", Σε ένα θεατρικό (του Παύλου Μάτεση ή άλλων συγγραφέων) έπαιζαν ηθοποιοί και έκαναν εσκεμμένα διάφορα γραμματικά και συντακτικά λάθη. Οι παίκτες έπρεπε να βρουν ("να αλιεύσουν μαργαριτάρια") όπως ονομάζονταν τα λάθη. Θυμάμαι μια φορά είχε πει μια ηθοποιός Ëxexuse me (Εξεκιούζ μι) και το αλίευσε ένας παίκτης σαν λάθος. Ωστόσο η Λιάνα δεν το πήρε για "μαργαριτάρι" για να δώσει το βαθμό στον παίκτη, λέγοντας "Ας διορθώσουμε καλύτερα τα δικά μας λάθη και όχι τα λάθη των άλλων γλωσσών".

Για τους συντελεστές, ο ηθοποιός Τάσος Υφάντης (τον έλεγαν στην εκπομπή)- Υφαντής γράφεται στους τίτλους ταινιών κλπ. απεβίωσε στις 14/8/1989 από ανακοπή της καρδιάς. Θυμάμαι ότι η Λιάνα Κανέλλη του είχε κάνει ειδική μνεία στο ξεκίνημα της πρώτης εκπομπής μετά τον αδόκητο θάνατό του...

Και για το κλείσιμο, κάτι προσωπικό ας μου επιτραπεί: μου άρεσε τόσο το παιχνίδι και το έβλεπα ανελλιπώς, που στη διάρκεια ενός τεστ στο Γυμνάσιο, επειδή είχε τελειώσει πρώτος και ήθελα να ασχοληθώ με κάτι μέχρι η καθηγήτρια να μου πάρει την κόλλα μου (1988 ήταν, Βοτανική-Ζωολογία το μάθημα) έκανα ζωγραφιά την Κανέλλη στο στούντιο του Ομιλείτε ελληνικά (!). Η καθηγήτρια μάλιστα μου έκανε παρατήρηση γιατί από την αφηρημάδα μου είχα σχεδιάσει το στούντιο της εκπομπής (σκιτσάκι, με μολύβι χωρίς χρώματα) σε μια από τις σελίδες της τετράφυλλης κόλλας του διαγωνίσματος!
 
Φωτογραφία από το τηλεπαιχνίδι την εποχή της Κανέλλη (β΄μισό δεκαετίας 1980).
 
Οπως ακουγεται ετοιμαζετε και τριτη αναβιωση με την Βικυ Φλεσσα ,συντομα στις οθονες σας.
 
Aardvark είπε:
Οπως ακουγεται ετοιμαζετε και τριτη αναβιωση με την Βικυ Φλεσσα ,συντομα στις οθονες σας.
Η Βικυ Φλεσσα θα αποτελουσε αριστη επιλογη για κατι τετοιο . :thumbup:

Βtw Αναρρωτιεμαι ποια αλλη δημοσιογραφος θα μπορουσε να αναλαβει κατι τετοιο ( ανεξαρτητως καναλιων ) Η Π. Τσαπανιδου ισως ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναλογα τη σκηνoθεσια.

Αν ειναι "καθιστη"/πανελιστικη παμε για Φλεσσα. Αν ειναι "περιπατιτικη" παμε καρφι για Τσαπανιδου! :)
 
Άλλη μία φωτό από το παιχνίδι με τους Κανέλλη, Υφάντη, Διαβάτη, Μητρούση.ομιλειτε ελληνικ&#940.jpg
 
Πολύ ωραίο τηλεπαιχνίδι !!! Οι "φάσεις" του που θυμάμαι ήταν :

α/ Οι ηθοποιοί, που αναφέρουν παραπάνω οι συμφορουμίτες, διάβαζαν κείμενα, στα οποία οι παίκτες έπρεπε να βρουν τα ... "μαργαριτάρια", ήτοι λέξεις που δεν ταιριάζουν με το υπόλοιπο κείμενο, ή δεν προφέρονται σωστά κλπ. Αν θυμάμαι καλά, τα κείμενα αυτά τα επιμελείτο ο αείμνηστος Γιάννης Νεγρεπόντης [με επιφύλαξη το γράφω αυτό] !!! Μού άρεσε η εκφραστικότητα των ηθοποιών την ώρα της ανάγνωσης των κειμένων !!! Ιδίως ο Μιχάλης Μητρούσης ήταν σκέτη απόλαυση !!! Μερικά "μαργαριτάρια" που θυμάμαι από αυτή τη φάση : Η λέξη "παρτιτούρα" αναγνώσθηκε ως ... "πατιτούρα" !!! Ο Μητρούσης διάβασε ένα κείμενο που έλεγε "του έκανε ένα μασάζ ... "πυξ λαξ άλλο πράγμα" {!!!! αντί, φυσικά, του ορθού "μασάζ ρηλάξ !!!} !!! Κάποιες φορές, μάλιστα, έδειχνε σκετσάκια με ηθοποιούς, των οποίων οι διάλογοι ήταν .... τίγκα στα "μαργαριτάρια", τα οποία, φυσικά, έπρεπε οι παίκτες να "ψαρέψουν" !!! Π.χ. σε κάποιο σκετσάκι η ηθοποιός είπε "μιλάει αγγλικά με πολύ καλή .... αποφορά" !!!!

β/ Η Κανέλλη έδινε διάφορες λέξεις στους παίκτες, με βάση τις οποίες αυτοί, μέσα σε κάποιο [αρκούντως μικρό] χρονικό διάστημα, έπρεπε να φτιάξουν ένα κείμενο, που να περιέχει αυτές τις λέξεις !!! Θυμάμαι ότι, σε εκείνη την ηλικία, θαύμαζα κάποιους παίκτες για την ικανότητά τους με αυτές τις σκόρπιες λέξεις να "φτιάχνουν" ένα πλήρες κείμενο, το οποίο, μάλιστα, πολλές φορές διηγούταν και μια ιστορία με αρχή μέση και τέλος !!! Επίσης, θυμάμαι ότι κάποια στιγμή η Κανέλλη είχε δώσει διάφορες λέξεις, ανάμεσα στις οποίες τις λέξεις "ρομαντικός" και "μπακλαβάς" !!! Μία παίκτρια παιδεύτηκε και το μόνο που κατάφερε ήταν να "φτιάξει" τη φράση "ύστερα από ένα ρομαντικό γεύμα που τελείωσε με μπακλαβά ...", χωρίς, όμως, η "ιστορία" της να έχει συνέχεια με τη χρησιμοποίηση και των υπόλοιπων λέξεων !!! Πάντως, η Κανέλλη της έδωσε συγχαρητήρια !!!

γ/ Σε κάποια άλλη φάση "έπαιζε" και ένα σκίτσο, αλλά δεν θυμάμαι τι είδους ... "γλωσσική δοκιμασία" έπρεπε να περάσουν οι παίκτες σε σχέση με το σκίτσο !!! Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι τα σκίτσα το έφτιαχνε ο Μίκης Φοινικαρίδης [δυστυχώς, "έφυγε" νωρίς .... ] ....

δ/ Άλλη φάση του παιχνιδιού που θυμάμαι ήταν ότι οι παίκτες έπρεπε να βρουν όσο το δυνατόν περισσότερες λέξεις με την ίδια κατάληξη : π.χ. λέξεις που λήγουν σε - λογώ !!! Στο σημείο αυτό θα πρέπει να αναφέρω ότι στο παιχνίδι έπαιρνε μέρος κι ο καθηγητής Μπαμπινιώτης [εκεί άκουσα πρώτη φορά γι' αυτόν]. Αυτός έδινε τη "συμβουλή" του σχετικά με τη διαμόρφωση των "φάσεων" του παιχνιδιού. Επιπλέον, όποτε προέκυπτε κάποιο πρόβλημα σχετικά με την "ορθότητα" κάποιας λέξης, η Κανέλλη επικοινωνούσε μέ αυτόν, προκειμένου να αποφανθεί "αν αυτή η λέξη είναι ορθή, αν υπάρχει στο λεξιλόγιό μας" κλπ κλπ !!! Η πιο δύσκολη δοκιμασία ήταν, θυμάμαι, όταν οι παίκτες έπρεπε να βρουν όσο πιο πολλές λέξεις που λήγουν σε - ως !!!! Και κάποιος παίκτης βρήκε [αν θυμάμαι καλά] τη λέξη "ηώς" [= αυγή], η οποία μάλιστα .... δεν υπήρχε στον κατάλογο με τις λέξεις σε -ως, που είχε μαζί της η Κανέλλη, τον οποίον είχε ετοιμάσει ο κ. Μπαμπινιώτης !!! Με δυο λέξεις ... ο παίκτης "ξεπέρασε" ακόμη και τον καθηγητή !!!!!

Επίσης, απ' ό,τι θυμάμαι, μετά τις απαντήσεις των παικτών σχετικά με το τι σημαίνει κάποια λέξη, η Κανέλλη προλόγιζε : "ας δούμε τι είπαν γι' αυτή τη λέξη όσοι ρωτήσαμε" !!! Και, πράγματι, η εκπομπή έδειχνε ένα "μικρό ρεπορτάζ" [πολύ ενδιαφέρον], όπου ερωτούντο διάφοροι περαστικοί για το "τι σημαίνει η τάδε λέξη" !!! Μερικά πράγματα που θυμάμαι από αυτό το "ρεπορτάζ" είναι τα εξής : Μια κοπέλα στην ερώτηση "τι σημαίνει η λέξη σμάρι" απάντησε "μήπως είναι εκείνες οι καραμελίτσες με τη σοκολάτα" ??? [προφανώς ... τα μπέρδεψε με τα smarties !!! ] ..... Θυμάμαι, επίσης, ότι τη λέξη "ρηξικέλευθος" σχεδόν κανείς δεν απάντησε !!! Ένας παπάς που ρωτήθηκε απάντησε ότι ρηξικέλευθος είναι "ο μη έχων νουν" !!! Αλλά και στην ερώτηση "τι σημαίνει η λέξη ιθαγενής" οι απαντήσεις των περαστικών ήταν "ο κανίβαλος", "ο κάφρος" κλπ κλπ ..... Περαιτέρω, ένας νεαρός, όταν ρωτήθηκε για κάποια λέξη, πήρε σοβαρό ύφος, σαν να επρόκειτο να δώσει διάλεξη, και απάντησε "εχμ, ναι, αυτό είναι το αίσθημα που νώθεις όταν μπαίνεις στο μπάνιο και σκάει η πρώτη σαπουνόφουσκα" !!!!! Σωστόοοοος !!!! Τέλος, ένας γλυκύτατος κύριος, μεγάλης ηλικίας, όταν ρωτήθηκε "τι σημαίνει η λέξη πληγούρι" άρχισε να διηγείται μπροστά στην κάμερα ... όλη τη διαδικασία που γίνεται για να παρασκευασθεί το πληγούρι !!!!

Συμπέρασμα :

Επρόκειτο για τηλεπαιχνίδι πολύ - πολύ δύσκολο !!! Για να λάβεις μέρος έπρεπε να διαθέτεις ευρεία μόρφωση !!! Αλλά αυτό που "κράτησα" από το εν λόγω τηλεπαιχνίδι είναι το εξής : πόσο μα πόσο όμορφη είναι η γλώσσα μας !!! Αυτό .... ας μην το ξεχνάει κανένας μας .....
 
Πολύ ωραίες αναμνήσεις. Έτσι είναι, όντως. Μετά τον Νεγρεπόντη, τα θεατρικά με τα μαργαριτάρια έγραφε ο Παύλος Μάτεσης. Ενδιαφέρον τμήμα του παιχνιδιού ήταν και το "Πες το ελληνικά", όπου, ανάμεσα στα άλλα, για πρώτη φορά άκουσα και πώς λέμε CD player (ψηφιακό ακτινοδισκόφωνο!) και φαστ φουντ (ταχυφαγείο).
 
Aardvark είπε:
Το γνωστο τηλεπαιχνιδι με την Λιανα Κανελη και μονιμους στο πανελ τους Χρυσουλα Διαβατη,Μιχαλη Μητρουση,Τασο Υφαντη.
Βιντεο δικο μου.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=4q9Y52RQcMA]YouTube - ΞΞΌΞΉ.3gp

Γυριστηκε και ενα προσφατο remake απο την κρατικη χωρις ιδιαιτερη επιτυχια.

Αλλες εποχες. :xm:


το θυμαμαι κι εγω το τηλεπαιχνιδι με παρουσιαστρια την Κανελη,μου αρεσε (αν και λογω ηλικιας δεν τα καταλαβαινα ολα..), ηταν χρησιμη εκπομπη,τουλαχιστον μαθαινες πολλα πραγματα,κυριως να χειριζεσαι καλα την ελληνικη γλωσσα
 
Πίσω
Μπλουζα