Ονόματα δημιουργών, ερμηνευτών, συγκροτημάτων, τραγουδιών μεταφρασμένων στα ελληνικά και αντίστροφα

Άκου Micky Godlittlegift! Αλλά έχω μια απορία ποιό τραγούδι του Θεοδωράκη είναι το with a flag and a revolver;
 
Άκου Micky Godlittlegift! Αλλά έχω μια απορία ποιό τραγούδι του Θεοδωράκη είναι το with a flag and a revolver;
Χε χε επίτηδες το έβαλα αυτό, διότι είναι από έναν πολύ ωραίο δίσκο που όπως και πολλοί άλλοι αγνοείται από όλους αυτούς τους τραγουδιστές, ενορχηστρωτές, διασκευαστές και γενικώς εκτελεστές που πιστεύουν ότι ο κόσμος έχει ανάγκη από ένα ακόμη "Αν θυμηθείς τ' όνειρό μου" ή "Όμορφη πόλη" (κι από ένα ακόμη "Τζιβαέρι" και "Ω γλυκύ μου έαρ" για να συμπληρώσω την τετράδα των τραγουδιών - μαϊντανών). Είναι από τον "Επιβάτη", δίσκο που κατά τη γνώμη μου έχει μια μάλλον σπάνια ιδιότητα: Ενώ η πρώτη του εκτέλεση με τη Φαραντούρη (διεύθυνση ορχήστρας Μ.Θ. και πολύ γνωστοί μουσικοί στην ορχήστρα) είναι εξαιρετική, η δεύτερη και σχεδόν ταυτόχρονη εκτέλεση με τη Ζορμπαλά είναι σχεδόν το ίδιο καλή (ενορχήστρωση - διεύθυνση Τάσος Καρακατσάνης, και επίσης σπουδαίοι μουσικοί, μερικοί κοινοί με τον άλλο "Επιβάτη"). Ακούστηκαν πολύ και οι δύο το 1981 που κυκλοφόρησαν, αλλά μετά ξεχάστηκαν όπως τα περισσότερα που έγραψαν Θεοδωράκης - Χατζιδάκις μετά το 1980. Και έφτιαξαν σπουδαία πράγματα και οι δύο. Αλλά ο κόσμος είχε αλλάξει.

 
ο επιβάτης είναι από τα αγαπημένα μου του Μίκη ελέφαντα και το πρωτοάκουσα τυχαία από ένα cd τύπου best of γιατί δεν το είχα ξανακούσει. ως γνωστόν κανένας σταθμός δεν παίζει, φυσικά, τέτοια "παλιά" τραγούδια και η μάνα μου τα μισεί γιατί τα έφαγε στην μάπα τόσα χρόνια, φαντάζομαι ο πατέρας μου τα έβαζε συνέχεια.
 
ο Αλίκης Κούπερ-Το Τέρας του Αλίκη που ακούω μόλις τώρα
Μεταλλικά-Και δικαιοσύνη για όλους ένας άλλος αγαπημένος μου δίσκος
 
Stop Parent - It's Me That I Take You Telephone

Σταμάτης Γονίδης - Είμαι Εγώ Που Σε Παίρνω Τηλέφωνο

 
Βρε συ Μάνο, λυπήσου μας. Κόντεψα να πνιγώ με το νερό που έπινα. Άκου Parent ο Γονίδης! Τελικά το Stop καθιερώθηκε για τους Σταμάτηδες;

Εντιτ: τώρα είδα ότι εχεις σπόιλερ! (και πνιγμένη και στραβή)
 
Μπήκα χωρίς να συνδεθώ. Και κοιτάξτε τι μου έβγαλε.
 

Συνημμένα

  • 3D0E3D49-17C4-4F79-9FD5-6F448A655B28.jpeg
    3D0E3D49-17C4-4F79-9FD5-6F448A655B28.jpeg
    428,4 KB · Προβολές: 7
Μπλέ Διάκονος "Πόλη Της Βροχής"
Deacon Blue "Raintown"
 
Παρατηρώ ότι ο φίλτατος g1973tony στο διπλανό θέμα ανέφερε ότι άκουγε την Gracie Littleaster στο μετεωρολογικού θέματος τραγούδι "Where the weathers merge"

 
Οι Σιδηρουργοί "Η Βασίλισσα είναι τεζα"
Smiths "The Queen Is Dead"
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παρατηρώ ότι ο φίλτατος g1973tony στο διπλανό θέμα ανέφερε ότι άκουγε την Gracie Littleaster στο μετεωρολογικού θέματος τραγούδι "Where the weathers merge"

Δεν το περίμενα η Χαρούλα Λαμπράκη να είναι Gracie Littleaster !!!!

Sapphire Honeyman;
Θα πεθάνω!!!!
Ένα όχι ρετρό: Adrianna Dadley
Και ένα ρετρό από τα 80ς
George Cutefolded.
Με το Cutefolded αν εννοείς τον Χαριτοδιπλωμένο , δεν είναι Γιώργος αλλά Κώστας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιμένω απάντηση για το ακόλουθο :

Diamond Stopperbird & Jim Motherabove "Uncorrected love" from album "Worried stare"
Μαντώ Σταματόπουλου και Δημήτρης Μητροπάνος στο "Αδιόρθωτη αγάπη" απ' τον δίσκο "ανήσυχο βλέμμα";
 
Πίσω
Μπλουζα