Ουράνιο Τόξο (1986)

"Το ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ πρωτάρχισε να προβάλλεται από την ΕΡΤ τον Οκτώβριο του 1986. Τότε η εκπομπή μεταδιδόταν ζωντανά κάθε μεσημέρι και κρατούσε δύο ώρες. Η πρώτη περίοδος του ΟΥΡΑΝΙΟΥ ΤΟΞΟΥ κράτησε μέχρι το καλοκαίρι του 1989.

ouraniotoxo1986.jpg

Το 2001, ξαναρχίζει το ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ. Πρέπει να σας πω πως τώρα πια η εκπομπή δεν είναι «ζωντανή». Δηλαδή δεν μεταδίδεται την ώρα που τη βλέπετε. Τη «γράφουμε», τη μαγνητοσκοπούμε δηλαδή, στο στούντιο Β' της ΕΤ 1 και μεταδίδεται αργότερα (συνήθως μερικές μέρες μετά την εγγραφή).

Το 2001 και το 2002 η εκπομπή μεταδίδεται κάθε μέρα το απόγευμα. Ενώ τη χρονιά που μας πέρασε, το ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ μεταδίδεται κάθε Σάββατο πρωί στις 7! Πολλοί φίλοι μας δυσαρεστήθηκαν και μας ζήτησαν να ξανακάνουμε την εκπομπή μας καθημερινή. Αν συνεχίσουμε και του χρόνου, αυτό μπορεί να γίνει. Θα δούμε!!!
Για να γυριστεί ένα επεισόδιο του ΟΥΡΑΝΙΟΥ ΤΟΞΟΥ εργάζονται πολλοί άνθρωποι. Σκηνοθέτης, βοηθός σκηνοθέτη, σκηνογράφος, μουσικός, ενδυματολόγοι, ερευνήτρια, διευθύντρια παραγωγής, βοηθοί παραγωγής, φωτιστής, ηχολήπτης, εικονολήπτες, μηχανικοί Video , μακιγιέζ κι ένα σωρό άλλοι τεχνικοί της ΕΡΤ που φροντίζουν η εικόνα και ο ήχος του ΟΥΡΑΝΙΟΥ ΤΟΞΟΥ να φτάνουν κάθε μεσημέρι στις οθόνες των τηλεοράσεών σας.

Οι εκπομπές που προβάλλονται μέσα στο ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ επιλέγονται από το Τμήμα Νεανικών και Επιμορφωτικών Εκπομπών της ΕΤ 1, προϊστάμενος του οποίου είναι ο σκηνοθέτης Κώστας Ζωγόπουλος .

Εγώ φροντίζω ό,τι βλέπετε εκεί που εμφανίζομαι (στην αρχή, τη μέση και το τέλος του προγράμματος).

Καλή σας διασκέδαση"!

οι πληροφοριες αυτες και η φωτογραφια* ειναι απο το σαιτ του ουρανιου τοξου http://www.ouraniotoxo.gr/ ,υπαρχουν στο ιδιο σαιτ http://www.ouraniotoxo.gr/site/lathos.htm τα μαθηματα του καθηγητη Λογιου Λεξιλογιου

* στη φωτογραφια ειναι ο Χρηστος,η Ρενα,ο Φωντας Λαδοπακοπουλος και ο ... (δε θυμαμαι το ονομα του 2ου κουκλου)
 
Αυτό που θυμάμαι και θα ήθελα να συμπληρώσω είναι πως το 1986 που ξεκίνησε το ουράνιο τόξο παρουσιαστές ήταν ο Χρήστος Δημόπουλος και η Αννα Μάλλιου (όπως ακριβώς φαίνετε και στην εικόνα του ποστ της katerinak). Την επόμενη σεζόν προστέθηκε στην παρέα και η Αννα Δρούζα!! Την τελευταία χρονιά της πρώτης περιόδου όμως, αποχώρισε ο Χρήστος Δημόπουλος και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η εκπομπή να ''πέσει'' κάπως απο θέμα απήχησης!! Η δύο κοπέλες παρουσίαζαν μόνες τους την εκπομπή και τα παιδιά στα γράμματα που έστελναν ζητούσαν το Χρήστο!!
 
boomer είπε:
Αυτό που θυμάμαι και θα ήθελα να συμπληρώσω είναι πως το 1986 που ξεκίνησε το ουράνιο τόξο παρουσιαστές ήταν ο Χρήστος Δημόπουλος και η Αννα Μάλλιου (όπως ακριβώς φαίνετε και στην εικόνα του ποστ της katerinak). Την επόμενη σεζόν προστέθηκε στην παρέα και η Αννα Δρούζα!! Την τελευταία χρονιά της πρώτης περιόδου όμως, αποχώρισε ο Χρήστος Δημόπουλος και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η εκπομπή να ''πέσει'' κάπως απο θέμα απήχησης!! Η δύο κοπέλες παρουσίαζαν μόνες τους την εκπομπή και τα παιδιά στα γράμματα που έστελναν ζητούσαν το Χρήστο!!
τη μια κοπελα δεν την ελεγαν Ρενα; εγω αυτο το ονομα το θυμαμαι καλα... μηπως θυμαμαι αλλη εκπομπη;!παντως κοπελα που την ελεγαν Ρενα και ηταν συμπαρουσιαστρια σε παιδικη εκπομπη υπηρχε σιγουρα.Μακαρι να μας διαφωτισει καποιος λιγο μεγαλυτερος σε ηλικια που θα θυμαται περισσοτερα
 
Ρένα Μάλλιου και όχι Αννα όπως έγραψα πριν!! Λάθος από βιασύνη!! Σωστή η παρατήρηση σου!!
 
στο προγραμμα της ραδιοτηλεορασης 27/5 - 2/6/1989 που ανεβασε σημερα ο krios εδω: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?20004-%D1%E1%E4%E9%EF%F4%E7%EB%E5%FC%F1%E1%F3%E7-27-%CC%C1%DA%CF%D5-2-%C9%CF%D5%CD%C9%CF%D5-1989&p=310982#post310982

γραφει οτι τη Δευτερα 29/5/1989 προβληθηκαν απο την ΕΤ1 στην εκπομπη " ουρανιο τοξο" ωρα 16:20 η "τσιγκολελετα" και το " σαγκμα"

Η ερωτηση μου ειναι : τι ηταν αυτη η "τσιγκολελετα" ; το μονο που θυμαμαι εγω σαν τσιγκολελετα ειναι ενα παιχνιδι που παιζαμε στο δημοτικο με τις συμμαθητριες μου και τραγουδουσαμε " ενα φραγκο η βιολετα τσιγκολελετα τσιγκολελετα .." , εχει καμμια σχεση;
 
Να' μαι πάλι εδώ!

Γκούχου γκούχου...

Λοιπόν παιδιά, θα με αναγκάσετε να ξεδιπλώσω όλη μου τη ζωή στο site σας (ή "μας" πιο σωστά).

Πρέπει να ήταν καλοκαίρι του 1988 ή 1989 όταν χτυπάει το τηλέφωνο και μου ζητάνε να συμμετέχω σε μια παιδική σειρά που θα γυριζόταν για την ΕΤ-1 (η Αννέτα Παπαθανασίου με την οποία συνεργαστήκαμε στο "Φώτα Παρακαλώ" με είχε συστήσει στο σκηνοθέτη της σειράς). Δυστυχώς δεν θυμάμαι ούτε το όνομα της σειράς, ούτε τον σκηνοθέτη, πράγμα εξαιρετικά λογικό αφού δεν καρποφόρησε η συνεργασία μας. Ζητούσε ένα παιδί να δώσει "ζωή" σε έναν πίνακα του σκηνικού, δηλαδή κλασικά μια φάτσα που μπαίνει πίσω από το κάδρο και παίρνει γκριμάτσες ανάλογα με τα όσα διαδραματίζονται στη σκηνή. Επειδή όμως δεν κατάφερνα να πάρω τη γκριμάτσα του "κακού", με απέρριψε. Βγαίνω από το στούντιο (στεγαζόταν στο κτίριο της ΕΡΤ στη Μεσογείων) και ενώ περπατάω στο διάδρομο, συναντάω την Αννέτα. Της εξιστορώ τα σχετικά, αντιλαμβάνεται την απογοήτευση ενός παιδιού που μόλις απέρριψαν και μου προτείνει πριν φύγω, να παρευρεθώ στα γυρίσματα του "Ουράνιου Τόξου". Ο Λιγουρίνος είχε βλέπετε τη φωνή της Αννέτας.

Έτσι συμμετείχα σε μία από τις εκπομπές του "Ουράνιου Τόξου", η οποία προβλήθηκε (έτσι θυμάμαι) τον Αύγουστο της ίδιας χρονιάς, ενώ απολάμβανα τις οικογενειακές διακοπές στη Μυτιλήνη. Κάποιοι φίλοι μας, έγραψαν στο βίντεο τμήμα της εκπομπής, το οποίο έχω στο αρχείο μου με τις σειρές και τις εκπομπές που συμμετείχα. Με την αντίστοιχη "συνέπεια" που με διέκρινε για το "Φώτα Παρακαλώ", με λίγη υπομονή θα την ψηφιοποιήσω και θα τη μεταφορτώσω.

Το εντυπωσιακό είναι ότι πάρα πολλά χρόνια μετά, συνειδητοποίησα ότι η μία εκ των παρουσιαστριών ήταν η... Άννα Δρούζα!

Η συνέχεια λοιπόν επί... της οθόνης όταν ξεκλέψω λίγη ώρα και καταφέρω να μοιραστώ μαζί σας το βίντεο.

Να είστε καλά,

Στράτος Ασημέλλης
 
action218 είπε:
Γκούχου γκούχου...
Λοιπόν παιδιά, θα με αναγκάσετε να ξεδιπλώσω όλη μου τη ζωή στο site σας (ή "μας" πιο σωστά).

Πρέπει να ήταν καλοκαίρι του 1988 ή 1989 όταν χτυπάει το τηλέφωνο και μου ζητάνε να συμμετέχω σε μια παιδική σειρά που θα γυριζόταν για την ΕΤ-1 (η Αννέτα Παπαθανασίου με την οποία συνεργαστήκαμε στο "Φώτα Παρακαλώ" με είχε συστήσει στο σκηνοθέτη της σειράς). Δυστυχώς δεν θυμάμαι ούτε το όνομα της σειράς, ούτε τον σκηνοθέτη, πράγμα εξαιρετικά λογικό αφού δεν καρποφόρησε η συνεργασία μας. Ζητούσε ένα παιδί να δώσει "ζωή" σε έναν πίνακα του σκηνικού, δηλαδή κλασικά μια φάτσα που μπαίνει πίσω από το κάδρο και παίρνει γκριμάτσες ανάλογα με τα όσα διαδραματίζονται στη σκηνή. Επειδή όμως δεν κατάφερνα να πάρω τη γκριμάτσα του "κακού", με απέρριψε. Βγαίνω από το στούντιο (στεγαζόταν στο κτίριο της ΕΡΤ στη Μεσογείων) και ενώ περπατάω στο διάδρομο, συναντάω την Αννέτα. Της εξιστορώ τα σχετικά, αντιλαμβάνεται την απογοήτευση ενός παιδιού που μόλις απέρριψαν και μου προτείνει πριν φύγω, να παρευρεθώ στα γυρίσματα του "Ουράνιου Τόξου". Ο Λιγουρίνος είχε βλέπετε τη φωνή της Αννέτας.

Έτσι συμμετείχα σε μία από τις εκπομπές του "Ουράνιου Τόξου", η οποία προβλήθηκε (έτσι θυμάμαι) τον Αύγουστο της ίδιας χρονιάς, ενώ απολάμβανα τις οικογενειακές διακοπές στη Μυτιλήνη. Κάποιοι φίλοι μας, έγραψαν στο βίντεο τμήμα της εκπομπής, το οποίο έχω στο αρχείο μου με τις σειρές και τις εκπομπές που συμμετείχα. Με την αντίστοιχη "συνέπεια" που με διέκρινε για το "Φώτα Παρακαλώ", με λίγη υπομονή θα την ψηφιοποιήσω και θα τη μεταφορτώσω.

Το εντυπωσιακό είναι ότι πάρα πολλά χρόνια μετά, συνειδητοποίησα ότι η μία εκ των παρουσιαστριών ήταν η... Άννα Δρούζα!

Η συνέχεια λοιπόν επί... της οθόνης όταν ξεκλέψω λίγη ώρα και καταφέρω να μοιραστώ μαζί σας το βίντεο.

Να είστε καλά,

Στράτος Ασημέλλης
Στρατο δε μπορεις να φανταστεις ποσο χαρηκα οταν ειδα το ποστ σου!!! δηλαδη θα εχουμε τη δυνατοτητα να απολαυσουμε και βιντεο απ το ουρανιο τοξο ; γιουπιιιιιιιιιιιιιι :)
 
Λοιπόν, 22 χρόνια μετά παρουσιάζω σε αποκλειστικότητα μία από τις εκπομπές του "Ουράνιου Τόξου".

Παρουσιάστρια η Άννα Δρούζα και μια ακόμη κοπέλα, ενώ ο Λιγουρίνος έχει τη φωνή της Αννέτας Παπαθανασίου.

Το παιδάκι είμαι εγώ, σε ηλικία 12 ετών.

Η ποιότητα του βίντεο είναι εξαιρετικά κακή και η VHS κασέτα καταστράφηκε στα μέσα της ψηφιοποίησης, οπότε και μου πήρε περίπου 3 ώρες να ανοίξω την ταινία της, να τη συγκολλήσω και να συνεχίσω.

Εύχομαι ακόμα και έτσι να δίνει μια εικόνα της εκπομπής, του ύφους και της αύρας.

Ενδιαφέρον: δείτε ποιος είναι ο χορευτής που πηγαινοέρχεται στη θάλασσα.

Ευελπιστώ να βοήθησα,

Στράτος Ασημέλλης

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
action218 είπε:
Λοιπόν, 22 χρόνια μετά παρουσιάζω σε αποκλειστικότητα μία από τις εκπομπές του "Ουράνιου Τόξου".Παρουσιάστρια η Άννα Δρούζα και μια ακόμη κοπέλα, ενώ ο Λιγουρίνος έχει τη φωνή της Αννέτας Παπαθανασίου.

Το παιδάκι είμαι εγώ, σε ηλικία 12 ετών.

Η ποιότητα του βίντεο είναι εξαιρετικά κακή και η VHS κασέτα καταστράφηκε στα μέσα της ψηφιοποίησης, οπότε και μου πήρε περίπου 3 ώρες να ανοίξω την ταινία της, να τη συγκολλήσω και να συνεχίσω.

Εύχομαι ακόμα και έτσι να δίνει μια εικόνα της εκπομπής, του ύφους και της αύρας.

Ενδιαφέρον: δείτε ποιος είναι ο χορευτής που πηγαινοέρχεται στη θάλασσα.

Ευελπιστώ να βοήθησα,

Στράτος Ασημέλλης
Πολύ ωραίο το βίντεο - πολύ ρετρό!

Σε ευχαριστούμε πολύ! :)
 
Στρατο σε υπερευχαριστουμε για τα βιντεο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!με την ευγενικη προσφορα σου εχουμε τη δυνατοτηταα να ξαναδουμε το "ουρανιο τοξο"!!!!!!!!!!!!!!!

να εισαι καλα :)

ΥΓ: να προσθεσω εδω οτι ειναι για μενα η πρωτη φορα που βλεπω εγχρωμη την εκπομπη!! την παρακολουθουσα σε ασπρομαυρη τηλεοραση στο δωματιο των παππουδων μου, ηταν η μοναδικη TV που ειχαμε στο σπιτι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η εκπομπή δείχνει να είναι απ' την τελευταία σεζόν της πρώτης περιόδου μιας και απουσιάζει ο Χρήστος Δημόπουλος! Δυστυχώς δε μπόρεσα να διακρίνω το χορευτή λόγο της θολής εικόνας! Σ' ευχαριστούμε πολύ φίλε μου!
 
boomer είπε:
Η εκπομπή δείχνει να είναι απ' την τελευταία σεζόν της πρώτης περιόδου μιας και απουσιάζει ο Χρήστος Δημόπουλος! Δυστυχώς δε μπόρεσα να διακρίνω το χορευτή λόγο της θολής εικόνας! Σ' ευχαριστούμε πολύ φίλε μου!
απ οτι ειδα στο 1ο βιντεο αναφερεται το ονομα Μιχαλης Ναλμπαντης,μαλλον αυτος πρεπει να ειναι ο χορευτης

Στρατο μηπως εχεις και τους τιτλους εναρξης της εκπομπης "ουρανιο τοξο" ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρχικά πρέπει να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη θερμή υποδοχή της προσπάθειας.

Ναι, ο χορευτής είναι αυτός που αναφέρατε, όπως αντίστοιχα στο "Φώτα Παρακαλώ" πέρασε πιθανά απαρατήρητος στους τίτλους ο Μ. Ρέππας (πιθανολογώ στην πρώτη τηλεοπτική του εμφάνιση).

Όχι, δεν έχω πρόσθετο υλικό από το "Ουράνιο Τόξο", στην ουσία σχεδόν ούτε αυτό που μεταφόρτωσα δεν έχω, δεδομένου ότι η κασέτα καταστράφηκε χθες στη φάση της ψηφιοποίησης.

Θα προσπαθήσω με την πρώτη ευκαιρία να "ανεβάσω" και άλλες εκπομπές στις οποίες έλαβα μέρος, οι ρυθμοί ζωής δεν είναι καλοί όμως, ειδικά αυτή την περίοδο.

Χαιρετώ σας,

Στράτος
 
action218 είπε:
Αρχικά πρέπει να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη θερμή υποδοχή της προσπάθειας. Ναι, ο χορευτής είναι αυτός που αναφέρατε, όπως αντίστοιχα στο "Φώτα Παρακαλώ" πέρασε πιθανά απαρατήρητος στους τίτλους ο Μ. Ρέππας (πιθανολογώ στην πρώτη τηλεοπτική του εμφάνιση).

Όχι, δεν έχω πρόσθετο υλικό από το "Ουράνιο Τόξο", στην ουσία σχεδόν ούτε αυτό που μεταφόρτωσα δεν έχω, δεδομένου ότι η κασέτα καταστράφηκε χθες στη φάση της ψηφιοποίησης.

Θα προσπαθήσω με την πρώτη ευκαιρία να "ανεβάσω" και άλλες εκπομπές στις οποίες έλαβα μέρος, οι ρυθμοί ζωής δεν είναι καλοί όμως, ειδικά αυτή την περίοδο.

Χαιρετώ σας,

Στράτος
σ ευχαριστουμε παρα πολυ Στρατο για ολο αυτο το σπανιοτατο υλικο που μας προσφερεις και για τις τοσες αναμνησεις που ξαναζησαμε μεσα απ τα βιντεο σου!!!

Αν δεν ησουν εσυ δεν υπηρχε περιπτωση να βλεπαμε ξανα αυτες τις εκπομπες!

λυπαμαι ομως που καταστραφηκε η βιντεοκασσετα σου..
 
βρεθηκαν οι τιτλοι εναρξης του "ουρανιου τοξου" και τα πρωτα λεπτα της εκπομπης:

[video=youtube;HIR88-VzPto]

ευχαριστουμε πολυ τον uploader akis papadopoulos:)
 
"Η εφημερίδα μας" ήταν η ενότητα επικαιρότητας στην παιδική εκπομπή "ουράνιο τόξο"

 
katerinak είπε:
στο προγραμμα της ραδιοτηλεορασης 27/5 - 2/6/1989 που ανεβασε σημερα ο krios εδω: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?20004-%D1%E1%E4%E9%EF%F4%E7%EB%E5%FC%F1%E1%F3%E7-27-%CC%C1%DA%CF%D5-2-%C9%CF%D5%CD%C9%CF%D5-1989&p=310982#post310982 γραφει οτι τη Δευτερα 29/5/1989 προβληθηκαν απο την ΕΤ1 στην εκπομπη " ουρανιο τοξο" ωρα 16:20 η "τσιγκολελετα" και το " σαγκμα"

Η ερωτηση μου ειναι : τι ηταν αυτη η "τσιγκολελετα" ; το μονο που θυμαμαι εγω σαν τσιγκολελετα ειναι ενα παιχνιδι που παιζαμε στο δημοτικο με τις συμμαθητριες μου και τραγουδουσαμε " ενα φραγκο η βιολετα τσιγκολελετα τσιγκολελετα .." , εχει καμμια σχεση;

Η τσιγκολελετα που λες ηταν παιδικη εκπομπη με τον Μποσταντζογλου, ο οποιος εκανε αν θυμαμαι καποιον κακο και κυνηγουσε μια κοπελα η οποια ηταν ντυμενη με ρουχα κλοουν κ κατι παιδακια κ υπηρχε ενα λεωφορειο ζωγραφισμενο, το οποιο αν θυμαμαι καλα μεναν εκει τα παιδια με τη κοπελα.

 


Θυμαμαι δυστυχως πολυ λιγα για την σειρα αυτη κ δεν μπορω πουθενα να βρω σχετικες πληροφοριες.
 
Funky_Axl είπε:
Η τσιγκολελετα που λες ηταν παιδικη εκπομπη με τον Μποσταντζογλου, ο οποιος εκανε αν θυμαμαι καποιον κακο και κυνηγουσε μια κοπελα η οποια ηταν ντυμενη με ρουχα κλοουν κ κατι παιδακια κ υπηρχε ενα λεωφορειο ζωγραφισμενο, το οποιο αν θυμαμαι καλα μεναν εκει τα παιδια με τη κοπελα.  


Θυμαμαι δυστυχως πολυ λιγα για την σειρα αυτη κ δεν μπορω πουθενα να βρω σχετικες πληροφοριες.
Αυτό που λες φίλε μου με τον Μποσταντζόγλου και το ζωγραφισμένο λεωφορείο είναι το "Φώτα παρακαλώ!"

Σου παραθέτω το σχετικό θρεντ

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?2363-%D6%FE%F4%E1-%F0%E1%F1%E1%EA%E1%EB%FE-%281988%29&highlight=%F6%FE%F4%E1+%F0%E1%F1%E1%EA%E1%EB%FE
 
εχεις δικιο stratos84 :μολις διαβασα το σχολιο του Funky_Axl η πρωτη εκπομπη που μου ηρθε στο μυαλο ηταν η "φωτα παρακαλω"

οπως και να εχει σ ευχαριστω Funky_Axl

Η εκπομπη "τσιγκολελετα" ηταν σιγουρα πιο παλια της "φωτα παρακαλω"
 
stratos84 είπε:
Αυτό που λες φίλε μου με τον Μποσταντζόγλου και το ζωγραφισμένο λεωφορείο είναι το "Φώτα παρακαλώ!"Σου παραθέτω το σχετικό θρεντ

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?2363-%D6%FE%F4%E1-%F0%E1%F1%E1%EA%E1%EB%FE-%281988%29&highlight=%F6%FE%F4%E1+%F0%E1%F1%E1%EA%E1%EB%FE
Απιστευτο και τοσα χρονια το ειχα στο μυαλο μου ετσι!!!

 


Να εισαι καλα φιλε μου και χιλια ευχαριστω, δεν μπορεις να φανταστεις πως εψαχνα να μαθω σχετικες πληροφοριες!


 


Αρα η τσιγκολελετα ποια ειναι οεεεο?





katerinak είπε:
εχεις δικιο stratos84 :μολις διαβασα το σχολιο του Funky_Axl η πρωτη εκπομπη που μου ηρθε στο μυαλο ηταν η "φωτα παρακαλω"οπως και να εχει σ ευχαριστω Funky_Axl

Η εκπομπη "τσιγκολελετα" ηταν σιγουρα πιο παλια της "φωτα παρακαλω"
Κατερινα δυστυχως θυμομουν αλλη εκπομπη και τα ειχα μπερδεμενα στο μυαλο μου...

 


Παντως θυμαμαι πολυ καθαρα το τραγουδακι απο την σειρα που ψαχνεις, μακαρι να βρουμε καποια στιγμη πληροφοριες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα