Ουρλιαχτά με διάρκεια

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.260
Αντιδράσεις
3.232
Καταρχάς μην πάει ο νους σας στο πονηρό. Κατά δεφτερον, θελω να μου βρείτε συγκροτήματα μεταλ όπου ο τραγουδιστής παράγει τόσο μακρόσυρτα (σε χρονική διάρκεια) ουρλιαχτά, που σε παίρνει ο ύπνος.

Ξεκινάω με αυτό που θυμάμαι εγώ προσωπικά ως το πλέον μακρόσυρτο που ίσως έχω ακούσει:

Nitro - Machine gun Eddie

Εξυπακούεται Iron Maiden - Hallowed be thy name

Εσείς βάλτε ό,τι βρείτε που ο τραγουδιστής να ουρλιάζει για τουλάχιστον 6-7 δευτερόλεπτα. Ας πούμε αυτό:

Judas Priest - Ram it down
:headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude:

Οχι, δε σας βάζω το λεπτό του τραγουδιού στο οποίο πρέπει να περιηγηθείτε για να το ακούσετε. Να ακούσετε ΟΛΟ το τραγούδι! :fafoutis:

Στύβω το μυαλό μου αλλά τώρα δε μου έρχεται κάποιο άλλο.
 
Αυτό το παιγνίδι μου φαίνεται πιο δύσκολο από το άλλο με τις επαναλήψεις. Αλλά τι να σε κάνω που χτύπησες ευαίσθητο σημείο!
Απλώς το πρόβλημά μου είναι τι θεωρώ εγώ ή ο καθένας ουρλιαχτό στο metal. Είναι απλώς ένα τυπικό ουρλιαχτό ή είναι μια συλλαβή της λέξης που παρατείνεται για ώρα και σε υψηλές οκτάβες; για μένα τουλάχιστον είναι το δεύτερο. Και ο Halford είναι μανούλα σε κάτι τέτοια.
Άσε που μας προετοιμάζει κι από τον τίτλο. Μόνο που πρέπει κάποιος να περιμένει μέχρι το τέλος για να το απολαύσει.
8-9 δευτερόλεπτα το τράβηξε το τέρας!

Judas Priest - Screaming for Vengeance (1982)

 
Τι να σου κάνω που θέλεις μεταλλικά πράματα, που δεν ξέρω τι είναι. Αλλιώς θα σου έλεγα Μαρινέλλα (Άνοιξε πέτραααααααααα), Καζαντζίδη (σκέτα ααααααααα) και ένα με Πρωτοψάλτη, νομίζω που ουρλιάζει σε διάφορα σημεία "Λεφτάαααααααααααααα".

Αλλά πιο badass ουρλιαχτό από το της Βασίλισσας της Νύχτας στο Μαγικό Αυλό του Μότσαρτ, ειδικά με τη Diana Damrau δεν υπάρχει. Αλλά δεν σε κοιμίζει, σε ξυπνάει. Κι αν όχι αυτό, θα σε ξυπνήσουν τα ποτήρια που θα σπάσουν στο ντουλάπι. Μετά το 0:40


(Ξέρω ότι είσαι καλός άνθρωπος και δεν θα απαιτήσεις από τους admins να με διαγράψουν που σου χάλασα το θέμα πριν ξεκινήσει καλά καλά. Αλλά μη μου πεις ότι δεν είναι μέταλ.... τόσο αλουμινόχαρτο και στρας έχει το φουστάνι της) :unsure:
 
Αυτό το παιγνίδι μου φαίνεται πιο δύσκολο από το άλλο με τις επαναλήψεις. Αλλά τι να σε κάνω που χτύπησες ευαίσθητο σημείο!
Απλώς το πρόβλημά μου είναι τι θεωρώ εγώ ή ο καθένας ουρλιαχτό στο metal. Είναι απλώς ένα τυπικό ουρλιαχτό ή είναι μια συλλαβή της λέξης που παρατείνεται για ώρα και σε υψηλές οκτάβες; για μένα τουλάχιστον είναι το δεύτερο.
Οποιοδήποτε ουρλιαχτο ειτε ειναι συλλαβη ειτε οχι, αρκει να ειναι μεγαλης διάρκειας
 
Επαναλαμβάνω, ουρλιαχτά με διάρκεια. ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ διάρκεια. ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΟΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ και όχι ΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ. DA DA DA κλπ κλπ.
 
Τι να σου κάνω που θέλεις μεταλλικά πράματα, που δεν ξέρω τι είναι. Αλλιώς θα σου έλεγα Μαρινέλλα (Άνοιξε πέτραααααααααα), Καζαντζίδη (σκέτα ααααααααα) και ένα με Πρωτοψάλτη, νομίζω που ουρλιάζει σε διάφορα σημεία "Λεφτάαααααααααααααα".

Αλλά πιο badass ουρλιαχτό από το της Βασίλισσας της Νύχτας στο Μαγικό Αυλό του Μότσαρτ, ειδικά με τη Diana Damrau δεν υπάρχει. Αλλά δεν σε κοιμίζει, σε ξυπνάει. Κι αν όχι αυτό, θα σε ξυπνήσουν τα ποτήρια που θα σπάσουν στο ντουλάπι. Μετά το 0:40


(Ξέρω ότι είσαι καλός άνθρωπος και δεν θα απαιτήσεις από τους admins να με διαγράψουν που σου χάλασα το θέμα πριν ξεκινήσει καλά καλά. Αλλά μη μου πεις ότι δεν είναι μέταλ.... τόσο αλουμινόχαρτο και στρας έχει το φουστάνι της) :unsure:
Μα ντιπ καρά-ντιπ άσχετο! :fafoutis:

Αλλωστε η τύπισσα από το 0:40 και μετά κάνει Α Α Α Α Α ΑΑΑΑ, Α Α Α Α Α ΑΑΑΑ, παίρνει ανάσες δηλαδή. Αρα ούτως ή άλλως δε θα μέτραγε. Ημείς θέλομεν ουρλιαχτά ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΑ....

ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΑ.....ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΑ.....ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.......ΦΩΝΟΥΛΑ ΜΠΑΣΑ...... (Ελα, εδώ Γκέλυ! Γκέλυ; Από πού βγαίνει; Απ'το Βαγγέλυ.....)
 
Χωρίς συναγωνισμό. Deep from the underground, οκτάβες στον θεό:


(Original release: 1985)
 
Τελευταία επεξεργασία:
^^^ Αυτό μάλιστα! 25 ολόκληρα δευτερόλεπτα το πρώτο μέρος και 13 το δεύτερο μετά το delivery. Άξιος ο αοιδός!

( Δε μου λες καλό μου παιδί, όταν κάποιος σου μιλάει για metal κομμάτι, εσύ καταλαβαίνεις αυτό που παίζουν τα χάλκινα της κλασικής ορχήστρας; :D )
 
Slayer-War ensemble
waaaaaaaaaaar.
Σόρι, δεν εμπίπτει στη λίστα. Θελουμε ουρλιαχτά με μεγάλη διάρκεια, πάνω από 6-7 δευτερόλεπτα.

μουχαχαχαχαχαχαααααααααααααααα!!!!! Το δέχομαι γιατί μ'αρέσει ο Μπάγκς Μπάνυ......νιεεεεεεεεετστστστστσ....γουάτς απ ντακ.

Ντάξει όμως, μη συνεχίσετε με Κάλλας και Παβαρότι γιατί θα το κλείσω το μαγαζί....το θρεντ.
 
Τι να σου κάνω που θέλεις μεταλλικά πράματα, που δεν ξέρω τι είναι. Αλλιώς θα σου έλεγα Μαρινέλλα (Άνοιξε πέτραααααααααα), Καζαντζίδη (σκέτα ααααααααα) και ένα με Πρωτοψάλτη, νομίζω που ουρλιάζει σε διάφορα σημεία "Λεφτάαααααααααααααα".

Αλλά πιο badass ουρλιαχτό από το της Βασίλισσας της Νύχτας στο Μαγικό Αυλό του Μότσαρτ, ειδικά με τη Diana Damrau δεν υπάρχει. Αλλά δεν σε κοιμίζει, σε ξυπνάει. Κι αν όχι αυτό, θα σε ξυπνήσουν τα ποτήρια που θα σπάσουν στο ντουλάπι. Μετά το 0:40


(Ξέρω ότι είσαι καλός άνθρωπος και δεν θα απαιτήσεις από τους admins να με διαγράψουν που σου χάλασα το θέμα πριν ξεκινήσει καλά καλά. Αλλά μη μου πεις ότι δεν είναι μέταλ.... τόσο αλουμινόχαρτο και στρας έχει το φουστάνι της) :unsure:
Κι εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου ότι από μέταλ δεν....
Όσον αφορά την συγκεκριμένη άρια, πρόκειται για μία από τις δυσκολότερες άριες που υπάρχουν...την οποία αποδίδει μοναδικά η Diana Damrau.
Φαντάσου ένα τρίχρονο παιδί να ακούει τη μητέρα του να κάνει πρόβες τη συγκεκριμένη άρια και μετά την αποδίδει κανονικότατα και η μητέρα του να το ηχογραφεί.... Δεν είναι σενάριο φαντασίας αλλά πραγματικότητα όπως έχουν δηλώσει σε συνεντεύξεις τους και η (μητέρα) Μαίρη Απέργη αλλά και η (κόρη) γνωστή τραγουδίστρια Μαντώ.

Από τα αγαπημένα μου κινούμενα σχέδια.
Παρακολουθώντας μικρός κινούμενα σχέδια στην τότε ΕΡΤ (τέλη δεκαετίας '70) με υποτίτλους (και μάλιστα σε πολυτονικό) αλλά μουσική και από το ραδιόφωνο συνήθισα στο άκουσμα της κλασικής μουσικής.
 
  • Like
Reactions: RIO
Manowar - Call to arms

Σορι δε μπορώ να μιλήσω, τώρα χτυπιέμαι :headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude:.Οχι συγνώμη, δεν είναι ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΑ;;;;;;;;;;;;;
 
Πίσω
Μπλουζα