Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ Παρουσιάζει (Alfred Hitchcock Presents)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Καταπληκτική ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ σειρά τέλη του 1950 με τον μαίτρ στο ρόλο του αφηγητή-περιηγητή κάθε επεισοδίου (πολλά από αυτά τα σκηνοθέτησε και ο ίδιος).

Αν δεν κάνω λάθος παίχτηκε από ερτ-3 το 1990.

Ενώ μια νέα έγχρωμη (ριμέικ 1985) με τον ίδιο τίτλο και με απαράλαχτες κάποιες εισαγωγές παίχτηκε από τον Αντ-1 γύρω στα 1991-92.

 
Σε καποια επεισοδια συμμετειχαν και πολυ γνωστοι ηθοποιοι οπως ο Robert Redford,o Charles Bronson και η Bette Davis.

Καποιος Ελληνας συλλεκτης που εχω μιλησει εχει πολλα επεισοδια και απο τις σεζον που δεν εχουν βγει σε DVD
 
Φοβερή σειρά, απο την έγχρωμη θυμάμαι αρκετά επεισόδια.

Ειδικά αυτό με τις φυλακές που κάποιος είχε κανονίσει να δραπετεύσει μέσα στο φέρετρο του πεθαμένου, και να πάει μετά κάποιος να τον ξεθάψει.

Δεν ξεχνιέται...
 
Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ Παρουσιάζει (Alfred Hitchcock Presents)

Σειρά παραγωγής 1955-1962 η οποία παίχτηκε και στην χώρα μας απο την κρατική τηλεόραση.

http://www.youtube.com/watch?v=Dj15EGFWgXA

 
Το βλέπαμε οικογενειακώς κάποτε... έχω μερικά επεισόδια αλλά δεν έχω καταφέρει να τα δω ακόμα. Από τις κλασσικές... :)
 
Είχε γίνει και ριμείκ την δεκαετία του 80; Γιατί εγώ θυμάμαι ένα έγχρωμο...
 
Τα έχω δει σχεδόν όλα τα επεισοδια! Κάποια είναι παρωχημένα,ομως καποια με δυνατο σεναριο στεκονται μια χαρα και σημερα
 
ρετρο fan

Gryzor είπε:
Το βλέπαμε οικογενειακώς κάποτε... έχω μερικά επεισόδια αλλά δεν έχω καταφέρει να τα δω ακόμα. Από τις κλασσικές... :)
δεν μπορεις να τα κανεις upload καπως;;
 
Λίγο οφ τόπικ, αλλά ο Χίτσκοκ μου θύμιζε πάντα έναν δικό μας μεγάλο σκηνοθέτη: τον Αλέκο Σακελλάριο. Εκτός από κάποια εμφανισιακή ομοιότητα, και ο Σακελλάριος εμφανιζόταν και έπαιζε και ως ηθοποιός σε πολλές ταινίες του.
 
Δε θα ξεχασω δυο επεισοδια απο αυτη τη σειρα:

Το πρωτο με πρωταγωνιστη εναν εκκεντρικο εκατομμυριουχο που προσφερει το πανακριβο αυτοκινητο του σε καποιον που θα καταφερει να αναψει για 10 συνεχομενες φορες το Zippo του, σε διαφορετικη περιπτωση θα του εκοβε το μικρο δαχτυλο του χεριου!

Το δευτερο που ακομα με τρομαζει ηταν με ενα κρατουμενο, ο οποιος δωροδοκει ενα δεσμοφυλακα, προκειμενου να παραστησει το νεκρο, να τον θαψουν και να παει κρυφα ο δεσμοφυλακας και να τον ξεθαψει. Το σχεδιο πραγματοποιειται, ο κρατουμενος θαβεται ζωντανος, και την ωρα που τον κλεινουν στο ταφο...Εκπληξη! Διπλα του βρισκεται νεκρος και θαμμενος ο δεσμοφυλακας που θα τον εβγαζε! Μπρρρρ! Επαθα κλειστοφοβια!!
 
drspiros είπε:
Δε θα ξεχασω δυο επεισοδια απο αυτη τη σειρα:Το πρωτο με πρωταγωνιστη εναν εκκεντρικο εκατομμυριουχο που προσφερει το πανακριβο αυτοκινητο του σε καποιον που θα καταφερει να αναψει για 10 συνεχομενες φορες το Zippo του, σε διαφορετικη περιπτωση θα του εκοβε το μικρο δαχτυλο του χεριου!

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ???!!!!

Θεέ μου, το θυμάμαι τόσα χρόνια τώρα, αλλά δεν ήξερα ότι ήταν από τη σειρά... υπόδειγμα σκηνοθεσίας, μια που με ένα ηλίθιο σενάριο σε κράταγε σε τόση, μα τόση αγωνία...

Και το δεύτερο που αναφέρεις το θυμάμαι :)
 
drspiros είπε:
Δε θα ξεχασω δυο επεισοδια απο αυτη τη σειρα:Το πρωτο με πρωταγωνιστη εναν εκκεντρικο εκατομμυριουχο που προσφερει το πανακριβο αυτοκινητο του σε καποιον που θα καταφερει να αναψει για 10 συνεχομενες φορες το Zippo του, σε διαφορετικη περιπτωση θα του εκοβε το μικρο δαχτυλο του χεριου!
Tο θυμάμαι !!!! :)
 
drspiros είπε:
Δε θα ξεχασω δυο επεισοδια απο αυτη τη σειρα:Το πρωτο με πρωταγωνιστη εναν εκκεντρικο εκατομμυριουχο που προσφερει το πανακριβο αυτοκινητο του σε καποιον που θα καταφερει να αναψει για 10 συνεχομενες φορες το Zippo του, σε διαφορετικη περιπτωση θα του εκοβε το μικρο δαχτυλο του χεριου!

Το δευτερο που ακομα με τρομαζει ηταν με ενα κρατουμενο, ο οποιος δωροδοκει ενα δεσμοφυλακα, προκειμενου να παραστησει το νεκρο, να τον θαψουν και να παει κρυφα ο δεσμοφυλακας και να τον ξεθαψει. Το σχεδιο πραγματοποιειται, ο κρατουμενος θαβεται ζωντανος, και την ωρα που τον κλεινουν στο ταφο...Εκπληξη! Διπλα του βρισκεται νεκρος και θαμμενος ο δεσμοφυλακας που θα τον εβγαζε! Μπρρρρ! Επαθα κλειστοφοβια!!

Gryzor είπε:
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ???!!!!
Θεέ μου, το θυμάμαι τόσα χρόνια τώρα, αλλά δεν ήξερα ότι ήταν από τη σειρά... υπόδειγμα σκηνοθεσίας, μια που με ένα ηλίθιο σενάριο σε κράταγε σε τόση, μα τόση αγωνία...

Και το δεύτερο που αναφέρεις το θυμάμαι :)

Aardvark είπε:
Το "Man from the South" λέτε. Episode intro on youtube: FNdxSa5O2SY

drspiros το αγαπημένο μου επεισόδιο ήταν, μιλάμε μικρό παιδί μου είχε πάει το σκ@τ0 στη κάλτσα. :)

Αλλά δε βρίσκω τον τίτλο. :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι, ένα επεισόδιο που νομίζω λέγονταν "ο τυφλοπόντικας", όπου ένας αστυνομικός, αναζητούσε έναν ψυχοπαθή δολοφόνο με την βοήθεια του γιατρού, που τον παρακολουθούσε. Στο τέλος, βρίσκονταν σε ένα υπόγειο και ο αστυνόμος καταλάβαινε πως ο γιατρός, ήταν στην πραγματικότητα ο μανιακός, που είχε πάρει την θέση του πραγματικού ψυχίατρου. Το είχα δει μικρός και μου είχε μείνει...
 
RIO είπε:
Το είχα δει μικρός και μου είχε μείνει...
Τώρα που είπες αυτό, θυμήθηκα ότι το άβατάρ σου, μάλλον πρέπει να είναι από το THE BROOD του Κρόνενμπεργκ, και η γυναίκα με τη γυρισμένη πλάτη, είναι η Σαμάνθα Έγκαρ.

Σωστός ;;; ;)
 
exetlaios είπε:
Τώρα που είπες αυτό, θυμήθηκα ότι το άβατάρ σου, μάλλον πρέπει να είναι από το THE BROOD του Κρόνενμπεργκ, και η γυναίκα με τη γυρισμένη πλάτη, είναι η Σαμάνθα Έγκαρ.
Σωστός ;;; ;)
Σωστότατος! Αλλά αυτό, μάλλον ηταν εύκολο για σένα εχετλαίε ;) . Πολή καλή ταινία τρόμου, από παλιό καλό κρόνεμπεργκ...
 
To man from the south έχει γίνει επεισόδιο και στο Tales of The Unexpected του 1979

στο ριμέικ του 1985 της σειράς του Χίτσκοκ το ρόλο του πλούσιου γέρου είχε ο John Huston

επίσης θυμάμαι ένα επεισόδιο της έγχρωμης όπου παιδιά που παίζουν πόλεμο κατά λάθος παίζουνε με αληθινά όπλα
 
Στην Ελλάδα δυστυχώς μεταφράστηκε και προβλήθηκε μόνο ο πρώτος και δεύτερος κύκλος.Στο σύνολο ήταν 7 κύκλοι,απο 40 επεισόδια περίπου ο κάθε κύκλος.Ο Χίτσκοκ έχει σκηνοθετήσει τα 20 περίπου, τα υπόλοιπα απλά τα ΄επέλεγε΄ και τα πρόσθετε στην σειρά επεισοδίων των κύκλων αυτών.Ηταν αυτοτελή επεισόδια,μισάωρα κατά μέσο όρο σε διάρκεια και άξιζαν σχεδόν όλα.Το σενάριο τους ήταν απλό αλλά η υπογραφή του Χίτσκοκ σε κάθε τέλος έδινε την ανατροπή και την έκπληξη.Χίτσκοκ ήταν αυτός άλλωστε...
 
Πίσω
Μπλουζα