Ο Γύρος Του Θανάτου (1983)

ScandalousAngel είπε:
Θυμάστε μήπως σε πιο λούνα πάρκ γυρίστηκε? :cool:

prisma είπε:
Στα Αηδονάκια στο Μαρούσι.

Μπορει στους τιτλους αρχης να λεει "Ευχαριστουμε για τη βοηθεια του το λουνα παρκ Αηδονακια",ομως στην πραγματικοτητα πιο πολυ δειχνει το Rodeo στο καλαμακι!!

Πιο συγκεκριμενα,τα Αηδονακια τα βλεπουμε μονο στη σκηνες που ο Στεφος μιλαει στο τηλεφωνο και πισω φαινεται ο πυργος του ΟΤΕ,και στις σκηνες του "Γυρου" ο οποιος ειχε στηθει για τις αναγκες της ταινιας στα αηδονακια μιας και ειχε αλανες και χωρο!

Τα υπολοιπα πλανα με τα φαντασμαγορικα παιχνιδια ειναι ολα απο το Rodeo και παραξενο ειναι που δεν το γραψαν και αυτο στους τιτλους μιας και το δειχνει τοσες φορες!!! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δύο σχετικά video από την ταινία. Στο πρώτο ο Μανώλης Μητσιάς ερμηνεύει το "Ο ήλιος εβασίλεψε", για το οποίο δεν είμαι σίγουρος αν κυκλοφόρησε δισκογραφικά.

 
Υπέροχο το ομότιτλο τραγούδι που ερμηνεύει ο Πάριος και ωραίο το σχετικό βίντεο.
 
Δεν ξέρω αν αναφέρεται πουθενά στην ταινία ο Γιώργος Βερούτης. Είναι ο τελευταίος που είχε μείνει να έχει "βαρέλι" και να κάνει αυτό το επικίνδυνο σόου, και λογικά η εγκατάσταση πρέπει να ήταν δική του. Για το Βερούτη είχαν γυριστεί και ντοκιμαντέρ, σχετικά με το "επικίνδυνο" ταλέντο του. Διαβάστε λίγα εδώ.
 
Ωραια ταινια , την ειδα πρωτη φορα πριν 2-3 χρονια.

ΦΖΠ1 είπε:
Δεν ξέρω αν αναφέρεται πουθενά στην ταινία ο Γιώργος Βερούτης. Είναι ο τελευταίος που είχε μείνει να έχει "βαρέλι" και να κάνει αυτό το επικίνδυνο σόου, και λογικά η εγκατάσταση πρέπει να ήταν δική του. Για το Βερούτη είχαν γυριστεί και ντοκιμαντέρ, σχετικά με το "επικίνδυνο" ταλέντο του. Διαβάστε λίγα εδώ.
Thanks για το αφιερωμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και γω πριν λίγα χρόνια την είδα για 1η φορά. Πολύ καλή ταινία. Τα Αηδονάκια σαν όνομα τα θυμάμαι και σε μία ιστορία του Μίκυ Μάους όπου όποιος περνούσε από την είσοδο έχανε το πορτοφόλι του.

@θάνος Πολύ γέλιο ο Σεφερλής με το γύρο του θανάτου :rofl: .
 
Καλή ταινία. Ο Διονύσης Ξανθός έκανε συμπαθητικές ταινίες στα 80ς.
 
Επειδή έχω παρακολουθήσει "γύρο του θανάτου", το πιο εντυπωσιακό και ανατριχιαστικό είναι ο ήχος των μηχανών, μέσα στον κλειστό χώρο. Όταν τον είχα δει,οι μηχανές κάναν και "σκασιές" με τις εξατμίσεις τους, που με σβησμένα φώτα ήταν επίσης ανατριχιαστικό, αφού φαινόταν και φλόγα... Από τα θεάματα που σου μένουν για μια ζωή, και που η ταινία νομίζω ότι δε μπορεί να αποδώσει πλήρως, αφού η ηχοληψία είναι πολύ δύσκολο, ακόμα και για τεχνικούς λόγους, να μεταφέρει την πραγματικότητα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
109.jpg
109.jpg
 
Dominion είπε:
Μα αυτές τις ταινίες για αυτό το λόγο τις βλέπουμε Wally τουλάχιστον οι περισσότεροι retromaniaκοι, για να γελάμε με τον τρόπο που λένε τα "σοβαρά" και να νοσταλγούμε την εποχή που γυρίστηκαν και τις βλέπαμε παιδιά. Aλλά όσον αφορά μια αντικειμενική κριτική, ακόμα και για την εποχή που γυρίστηκαν, κινηματογραφικά είναι πάτος - σε σύγκριση δηλαδή ακόμα και με τα υπερβολικά μελό του Φίνου ή άλλων εταιριών τα οποία ήταν πολύ πιο καλά γυρισμένα (και αρχίζει να απορεί κανείς τι έγινε και όσο περνούσαν οι δεκαετίες ο ελληνικός κινηματογράφος γινόταν χειρότερος στην πλειοψηφία του παρά καλύτερος και στα εμπορικά αλλά και στα μη εμπορικά του)
Έτσι είναι. Όπως τα λέει ο φίλος.

Την είχα δει όταν βγήκε στο σινεμά το 1983 (πότε πέρασαν τα άτιμα...) και μου είχε αρέσει πολύ η ...καλτιά της.

Δεν ήξερα τότε τον όρο βέβαια.

Γίγαντας ο Ξανθός, λαικός, δυναμικός, απόμακρος, ονειροπόλος, σοβαρός, απελπισμένος όλα μαζί.

Κρίμα που δεν έκανε καριέρα όπως του άξιζε.

Τον είχα για πολύ ψηλά.

Ο Μιχαλακόπουλος ..σαν να κάνει πρόβα τηλεοπτικού επεισοδίου, σαν να βαριέται, αλλά ότι και να παίξει έχει τύπο και στυλ μεγαλοαστού δανδή και αρέσει. Και μου αρέσει πολύ!

(αν και πάντα έχανε στη σύγκριση με τον μέγα Διαμαντόπουλο :) )

Θα την ξανάβλεπα ευχαρίστως.

Μου βάλατε ιδέες τώρα...πάω να δω αν κυκλοφορεί σε dvd.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπό τις αγαπημένες μου ταινίες της εποχής.Πολύ αληθινή και χωρίς τα χαζό happy end ή την κλασσική κατάληξη των ναρκωτικών.

Η κοπέλα που έπαιζε στην ταινία,έχει συμμετάσχει και σε 2 επεισόδια Μεν και Δεν και την κατάλαβα από τη φωνή που έχει μείνει χαρακτηριστική.Θα πρέπει να χει παίξει και σε άλλα φαντάζομαι,αλλά γράφω γι αυτό που είδα.

Μου άρεσε ιδιαίτερα και η μουσική και το όλο άρρωστο κλίμα και φυσικά ότι τίποτα τόσο μεγάλο δε δίδεται απλόχερα από κάποιον ξένο χωρίς αντάλλαγμα...
 
SurvivalHorror είπε:
Η κοπέλα που έπαιζε στην ταινία,έχει συμμετάσχει και σε 2 επεισόδια Μεν και Δεν και την κατάλαβα από τη φωνή που έχει μείνει χαρακτηριστική.Θα πρέπει να χει παίξει και σε άλλα φαντάζομαι,αλλά γράφω γι αυτό που είδα.
Είναι η Μαρία Τσακαλίδου, τρίτη (νομίζω) σύζυγος του Κώστα Βουτσά (τέως ή νυν είναι προς διερεύνηση γιατί υπάρχουν διάφορα δημοσιεύματα) με σημαντική θητεία και στο θέατρο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πουθενά το σάουντρακ της ταινίας ή έστω οι τίτλοι αρχής. Έψαξα στο youtube αλλα δεν βρήκα τίποτα.
 
Ο Ερρίκος Θαλασσινός εννέα χρόνια μετά την εξαιρετική του ταινία ΄΄Ενας νομοταγής πολίτης'', μας ξανασυστήνεται με ένα ευαίσθητο κοινωνικό θέμα που αγγίζει τα όρια της στυγνής ανθρώπινης εκμετάλλευσης και δυστυχίας που είναι η οικονομική εκμετάλλευση των δωρητών οργάνων. Το πρωταγωνιστικό δίδυμο εκπληκτικό. Από την μια ο εντυπωσιακός ηθοποιός Γιώργος Μιχαλακόπουλος με πολλές επιτυχίες στο ενεργητικό του με παρουσιαστικό και στύλ που καθήλωνε εντυπωσιακά σαν ηθοποιός αλλά και σαν παρουσία.
Από την άλλη ο Διονύσης Ξανθός ανερχόμενος στην εποχή που γυρίστηκε το φιλμ χωρίς όμως ανάλογη συνέχεια και είναι πράγματι αξιοπερίεργο γιατί και τα εχέγγυα είχε και ταλέντο και την δημοσιότητα που του χάρισαν οι ταινίες της εποχής που πρωταγωνιστούσε, δηλαδή όλα τα στοιχεία που χρειάζεται ένας ηθοποιός για να καθιερωθεί και για να ανελιχθεί. Ίσως κάποια πράγματα στον χώρο δεν του άρεσαν, ίσως αντιμετώπισε κάποιες αντιξοότητες και τρικλοποδιές από αυτές που συνηθίζονται στον χώρο, ίσως ο ίδιος δεν το χειρίστηκε καλά, ποιος ξέρει. Πάντως του άξιζε κάτι πολύ καλύτερο στην καριέρα του. Εντυπωσιακά αισθησιακή η Μαρία Τσακαλίδου δίνει την απαραίτητη γοητευτική πινελιά στην ταινία με την πανέμορφη παρουσία της.
Εντυπωσιακό το γεγονός ότι φέτος συμπληρώνονται 40 χρόνια από το γύρισμα της ταινίας. Πως περνάν τα έρημα...Η νοσταλγία βλέποντας κανείς την ταινία με τις εικόνες της Αθήνας των αρχών της δεκαετίας του '80, δεν μπορεί παρά να είναι εξασφαλισμένη και έντονη.
 
Είναι η Μαρία Τσακαλίδου, τρίτη (νομίζω) σύζυγος του Κώστα Βουτσά (τέως ή νυν είναι προς διερεύνηση γιατί υπάρχουν διάφορα δημοσιεύματα) με σημαντική θητεία και στο θέατρο.
η μαρια τσακαλιδου δεν εχει παντρευτει ποτε τον κωστα βουτσα ,δεν νομιζω να λανθανω
 
Δύο σχετικά video από την ταινία. Στο πρώτο ο Μανώλης Μητσιάς ερμηνεύει το "Ο ήλιος εβασίλεψε", για το οποίο δεν είμαι σίγουρος αν κυκλοφόρησε δισκογραφικά.

Προσθέτω και το "Ο ήλιος εβασίλεψε" που είχε διαγραφεί.

 
Πίσω
Μπλουζα