Ο Ελληνικός Κινηματογράφος στην Τηλεόραση

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.271
Αντιδράσεις
48.976
Μετά από μεγάλη έρευνα και καταγραφή τηλεοπτικών προγραμμάτων , έκανα μια καταμέτρηση όλων των ταινιών της Φίνος Φιλμ , της Αλίκης Βουγιουκλάκη (λόγω δικού μου ενδιαφέροντος) και κάποιες της εταιρείας Δαμασκηνός Μιχαηλίδης που τώρα τις έχει ο Καραγιάννης. Όλοι λέμε πως την τάδε ταινία την έχουμε δει "χιλιάδες φορές" που έχει παιχτεί στην τηλεόραση και την ξέρουμε από έξω και ανακατωτά! Πόσες φορές όμως έχει παιχτεί στην πραγματικότητα η κάθε ταινία στην τηλεόραση;;;
Για την ιστορία να αναφέρω πως η πρώτη ταινία της Φίνος Φιλμ που παίχτηκε στην τηλεόραση ήταν "Το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο" στις 21 Απριλίου 1973 στην ΥΕΝΕΔ. Η καταμέτρηση θα παρουσιαστεί από τα χαμηλά προς τα ψηλά και αλλαγές της τελευταίας στιγμής όπως όλοι καταλαβαίνουμε δε μπορούμε να τις ξέρουμε...Όλη η καταμέτρηση έγινε βάση των τηλεοπτικών προγραμμάτων που δημοσιεύτηκαν σε τηλεπεριοδικά από το 1973 ως το σήμερα.

Αρχικά να πω πως κάποιες ταινίες είναι στο 0 , δεν έχουν παιχτεί ποτέ στην τηλεόραση και είναι "Το τραγούδι του χωρισμού" του 1939 (μόνο στην COSMOTE) , η "Βίλα με τα νόυφαρα" του 1945 και το "Παπούτσι από τον τόπο σου" του 1946 που είναι χαμένες , η "Μαρίνα" του 1947 (μόνο στην COSMOTE) , "Ο δρόμος με τις ακακίες" του 1954 και το "Γυμνοί στο χιόνι" του 1974.

Ξεκινώντας από το 1 λοιπόν η ταινία "Πρόσωπα λησμονημένα" του 1946 έχει μία και μοναδική προβολή και αυτή έγινε πολύ πρόσφατα , στις 17 Δεκεμβρίου 2022 στην ΕΡΤ1. Και έπεται συνέχεια μέχρι να φτάσουμε στην δημοφιλέστερη...

1946 ΠΡΟΣΩΠΑ ΛΗΣΜΟΝΗΜΕΝΑ.jpg
 
Εξαιρετικό θέμα, φίλτατε Αντώνη!!!


Κάααααααποια στιγμή στο μέλλον, θα ήθελα εγώ να κάνω μια καταγραφή όλων των Ελληνικών ταινιών που προβλήθηκαν στα κανάλια, προ-1989 και μετά-1989. Πιστεύω ότι θα έχει τεράστιο ενδιαφέρον κάτι τέτοιο. Όοοοταν βρω το χρόνο, ίσως αρχίσω να το υλοποιώ :)

Αναμένομεν την συνέχεια :) :) :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μα η καταγραφή αυτή φίλε μου ξεκινάει από το 1973 ως σήμερα , απλά αφορά μόνο τις ταινίες που ανέφερα , όχι ολόκληρο τον Ελληνικό Κινηματογράφο. Όλες της Φίνος Φιλμ , Βουγιουκλάκη και κάποιες top της Δαμασκηνός
 
Εγώ, όοοοταν αποφασίσω να κάνω την καταγραφή, θα περιλαμβάνονται όλες οι Ελληνικές ταινίες, πρωτοκλασάτων εταιρειών αλλά και "δεύτερων", "τρίτων" κλπ.

Δεν ξέρω αν το εξηγώ σωστά :)
 
Μία μόλις προβολή έχει στο ενεργητικό της και η ταινία "Αλίκη" του 1964 , η οποία προβλήθηκε στο STAR την 1η Ιανουαρίου 2023

1964 ALIKI MY LOVE ORIGINAL SPOT.jpg
 
"Χαμένοι άγγελοι" η ταινία του 1948. Προβλήθηκε πρώτη φορά στην ΥΕΝΕΔ στις 12 Νοεμβρίου 1978 και άλλη μια φορά στον ΑΝΤ1 στις 20 Ιουλίου 1991 , μετά από 13 χρόνια! Από τότε δεν ξαναπροβλήθηκε ποτέ στην τηλεόραση. Κυκλοφόρησε και σε DVD από τον Τηλεθεατή και από τότε η τύχη της αγνοείται μάλλον...

1948 ΧΑΜΕΝΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ.jpg
 
"Χαμένη ευτυχία" , η ταινία του 1966 με τον Λευτέρη Βουρνά και τη Μαριάννα Κουράκου. Μόλις 2 προβολές μετράει και αυτή , στις 15 Απριλίου 1979 στην ΕΡΤ και στις 30 Ιουνίου 1982 στην ΥΕΝΕΔ , ενώ αξιοσημείωτο είναι πως δεν προβλήθηκε ΠΟΤΕ από την ιδιωτική τηλεόραση!

1966 ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΤΥΧΙΑ.jpg
 
Υπέροχο θέμα. Εύγε, Αντώνη! Αν κρίνω από τις φορές που μεταδόθηκαν οι "Χαμένοι άγγελοι" και η "Χαμένη ευτυχία", φαίνεται ότι η μετοχή "χαμένος-η-ο" δεν είναι πολύ δημοφιλής. Εξαιρούνται τα "Χαμένα όνειρα" του Σακελλάριου.
 
Η Χαμένη Ευτυχία προβλήθηκε κάμποσες φορές στο cosmote tv. Φαντάζομαι όμως εξαιρείς τα συνδρομητικά. Το Χαμένοι Άγγελοι δεν πρέπει να το έχω δει ποτέ.
 
Είμαι σίγουρη ότι η ταινία "Χαμένη ευτυχία" προβλήθηκε από το Mega κατά τη διάρκεια των οικονομικών προβλημάτων του σταθμού, δηλαδή μεταξύ των ετών 2016-2018, πριν το άνοιγμα του νέου Mega. Θυμάμαι ότι το τρέιλερ έλεγε ότι επρόκειτο για ταινία της Φίνος Φιλμ και μου έκανε εντύπωση γιατί ποτέ δεν είχα ακούσει για αυτήν.
Η Κουράκου από ό,τι θυμάμαι είχε ένα κατάστημα υφασμάτων με τη μητέρα της, την Καββαδία, και διατηρούσε σχέση με τον Βουρνά ο οποίος εργαζόταν σε ένα βενζινάδικο. Έμεινε έγκυος και, όταν ο Βουρνάς πήγε στον στρατό, έκανε γάμο συμφέροντος με τον Χρηστίδη, προκειμένου να μεγαλώσει το παιδί της. Στο τέλος θυμάμαι τη σκηνή όπου πηγαίνει στο βενζινάδικο με το παιδί της μέσα στο αυτοκίνητο και συναντά τον Βουρνά που εργάζεται εκεί. Τα χρόνια όμως έχουν περάσει και στο τέλος φεύγει έχοντας αποδεχτεί τη μοίρα της.
Μου άφησε μια γλυκόπικρη αίσθηση, καθώς δεν ακολουθούσε την πεπατημένη του ευτυχισμένου τέλους που είχαν οι περισσότερες ταινίες εκείνης της περιόδου. Θα την κατέτασσα στα κοινωνικά δράματα της Φίνος Φιλμ, στην ίδια κατηγορία με τις ασπρόμαυρες δραματικές ταινίες της Ζωής Λάσκαρη. Η ταινία πρέπει να είχε προβληθεί Παρασκευή βράδυ.
'Οταν, πριν από μερικά χρόνια, έτυχε να παρακολουθήσω στην ΕΡΤ-2 τις "Ομπρέλες του Χερβούργου" με την Κατρίν Ντενέβ, κατάλαβα ότι η "Χαμένη ευτυχία" του 1966 βασιζόταν στο σενάριο της γαλλικής ταινίας του 1964.
 
Αν παντρευόταν τον Βουρνά αυτός θα έκανε μειωμένη θητεία, έγγαμος και πατήρ τέκνου, οπότε σύντομα θα ζούσαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα, αλλά η άλλη βιαζόταν άντρα θέλω τώρα τον θέλω. Λες και η γειτονιά δεν θα την κουτσομπόλευε και ως κυρία Χρηστίδου.
 
Αν παντρευόταν τον Βουρνά αυτός θα έκανε μειωμένη θητεία, έγγαμος και πατήρ τέκνου, οπότε σύντομα θα ζούσαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα, αλλά η άλλη βιαζόταν άντρα θέλω τώρα τον θέλω. Λες και η γειτονιά δεν θα την κουτσομπόλευε και ως κυρία Χρηστίδου
Αν θυμάμαι καλά την πίεσε η μάνα της. Νομίζω μάλιστα ότι ο Βουρνάς πήγε στον πόλεμο, όχι απλά στο στρατό. Γι αυτό αυτήν δεν ήξερε Αν θα γυρίσει κ βιάστηκε να τα μπλέξει με τον έρμο το Χρηστιδη που παλιά του τέχνη κόσκινο...
 
Ε, βέβαια, ήταν κι η Καββαδία στη μέση. Όχι να λουστεί η ίδια αυτά που κορόιδευε στην αστεφάνωτη Μάρω Κοντού ώσπου να γίνει κυρία Κοκοβίκου.
 
Να διευκρινίσω πως εξαιρώ το συνδρομητικό Cosmote TV προφανώς γιατί εκεί παίζονται όλη μέρα κάθε μέρα και είναι αδύνατον να μετρηθούν! Δεν το είδα πουθενά σε κανένα πρόγραμμα του MEGA και πιστέψτε με δε μου λείπει καμιά βδομάδα και τα κοίταξα πολύ εξονυχιστικά όλα , γι αυτό κ μου πήρε πολύ χρόνο να το ολοκληρώσω. Όπως έγραψα και στην αρχή , αλλαγές της τελευταίας στιγμής δε μπορώ να τις γνωρίζω , μόνο ότι είναι καταγεγραμμένο...

Η "Γκόλφω" του 1955 με την Αντιγόνη Βαλάκου , άλλη μια ταινία με μόλις 2 προβολές στο ενεργητικό της. Πρώτη της προβολή στις 23 Μαρτίου 1974 στην ΥΕΝΕΔ και η δεύτερη στις 6 Νοεμβρίου 1977 στην ΕΡΤ. Μου φαίνεται απίστευτο αλλά και αυτή δε τη βρήκα πουθενά αλλού στο πρόγραμμα οποιουδήποτε καναλιού...

1955 ΓΚΟΛΦΩ.jpg
 
Η "Φωνή της καρδιάς" του 1943 με τον νεαρότατο Δημήτρη Χορν μετράει 3 μόνον προβολές στην τηλεόραση. Πρώτη φορά στις 9 Αυγούστου 1978 στην ΕΡΤ , δεύτερη στις 13 Οκτωβρίου 1982 στην ΕΡΤ2 και τελευταία μέχρι σήμερα στις 27 Ιουνίου 1989 στην ΕΤ1

1943 Η ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ.jpg
 
Δύο προβολές η Γκολφω με Τάσο τον Νίκο τον Καζη Ω, ρε που πάμε;
Η φωνή της Καρδιάς ήταν η πρώτη ταινία της FF . Γυρίστηκε μέσα στην κατοχή γι αυτό όλο το καστ είναι σαν κακό χρόνο να χει. Στην πρεμιέρα έγινε χαμός απο Αθηναίους που σηκωσαν τους ηθοποιούς στα χέρια έξω από το σινεμά. Θεωρήθηκε πράξη αντίστασης η παραγωγή μιας ελληνικής ταινίας-και ηταν-, και οι πεινασμένοι Αθηναίοι το καταχαρηκαν. Οι Γερμανοί από την άλλη αιφνιδιαστηκαν με τις πρωτοφανής αντιδράσεις του πλήθους και δεν το πήραν κ τόσο καλά. Στην ταινία παίζει ο Βεάκης, ο οποίος αμαθος από κάμερες και χωρίς σπουδαία καθοδήγηση μάλλον συκοφαντεί τον εαυτό του όπως σημειώνει ο Τ. Βανδης. Κάποιος άλλος- δε θυμάμαι ποιος- είχε υποστηρίξει πως η ταινία πρέπει να καταστραφεί διότι δείχνει το μεγάλο Βεάκη πολύ μακριά απ τον υπερταλαντουχο εαυτό του. Εγώ λέω ευτυχώς τον είδαμε έστω κι έτσι.
 
λίγες σχετικά φορές πρέπει να έχει παιχτεί και η ταινία "Ο Θανάσης στην χώρα της σφαλιάρας". Την θυμάμαι 2-3 φορές στην κρατική τηλεόραση την δεκαετία του 80 απ' την ερτ2 και 1-2 φορές από ιδιωτικά κανάλια (Αντέννα και Σκάι) στα πρώτα σχετικά χρόνια τους. Ή το "Ένας νομοταγής πολίτης" το θυμάμαι μια φορά απ' τον Αντέννα στις γιορτές του 1990. Αν έχω λάθος με διορθώνετε.
 
Είμαι σίγουρη ότι η ταινία "Χαμένη ευτυχία" προβλήθηκε από το Mega κατά τη διάρκεια των οικονομικών προβλημάτων του σταθμού, δηλαδή μεταξύ των ετών 2016-2018, πριν το άνοιγμα του νέου Mega. Θυμάμαι ότι το τρέιλερ έλεγε ότι επρόκειτο για ταινία της Φίνος Φιλμ και μου έκανε εντύπωση γιατί ποτέ δεν είχα ακούσει για αυτήν.
Η Κουράκου από ό,τι θυμάμαι είχε ένα κατάστημα υφασμάτων με τη μητέρα της, την Καββαδία, και διατηρούσε σχέση με τον Βουρνά ο οποίος εργαζόταν σε ένα βενζινάδικο. Έμεινε έγκυος και, όταν ο Βουρνάς πήγε στον στρατό, έκανε γάμο συμφέροντος με τον Χρηστίδη, προκειμένου να μεγαλώσει το παιδί της. Στο τέλος θυμάμαι τη σκηνή όπου πηγαίνει στο βενζινάδικο με το παιδί της μέσα στο αυτοκίνητο και συναντά τον Βουρνά που εργάζεται εκεί. Τα χρόνια όμως έχουν περάσει και στο τέλος φεύγει έχοντας αποδεχτεί τη μοίρα της.
Μου άφησε μια γλυκόπικρη αίσθηση, καθώς δεν ακολουθούσε την πεπατημένη του ευτυχισμένου τέλους που είχαν οι περισσότερες ταινίες εκείνης της περιόδου. Θα την κατέτασσα στα κοινωνικά δράματα της Φίνος Φιλμ, στην ίδια κατηγορία με τις ασπρόμαυρες δραματικές ταινίες της Ζωής Λάσκαρη. Η ταινία πρέπει να είχε προβληθεί Παρασκευή βράδυ.
'Οταν, πριν από μερικά χρόνια, έτυχε να παρακολουθήσω στην ΕΡΤ-2 τις "Ομπρέλες του Χερβούργου" με την Κατρίν Ντενέβ, κατάλαβα ότι η "Χαμένη ευτυχία" του 1966 βασιζόταν στο σενάριο της γαλλικής ταινίας του 1964.
Πολύ σωστά τα σχόλια, Αναστασία. Ο ίδιος ο Παύλος Τάσιος, σκηνοθέτης και σεναριογράφος της ταινίας, είχε δηλώσει σε μια συνέντευξη ότι για το σενάριο της "Χαμένης ευτυχίας" βασίστηκε στην υπέροχη ταινία "Οι ομπρέλες του Χερβούργου".
 
"Παράνομοι πόθοι" του 1966 με την Ελένη Προκοπίου και τον Χρήστο Νέγκα. Η ταινία μετράει και αυτή 3 μόλις προβολές. Πρώτη φορά στις 18 Ιουλίου 1979 στην ΕΡΤ , δεύτερη στις 3 Ιανουαρίου 1992 στον ΑΝΤ1 και τελευταία 28 ολόκληρα χρόνια πριν , στις 13 Αυγούστου 1995 στο MEGA

1966 ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΠΟΘΟΙ.jpg
 
3 φορές για Νεγκα είναι καλά. Βέβαια έπαιζε κι ο Μπισλανης μεγάλο ρόλο, που ήταν και μορφαντρας.
 
Πίσω
Μπλουζα