Ο Θάνατος του Στήαρ

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
347
Οι τελευταίες στιγμές του Στήαρ καθώς και ό,τι ακολούθησε περιγράφεται και "στολίζονται" με απίστευτες συγκινησιακές καταστάσεις και εικόνες...


Ο Στήαρ ακόμα και στο μέτωπο, στη διάρκεια της εκπαίδευσης παραμένει ο γλυκός αγαπημένος ήρωας που όλοι ξέρουμε.



Καταπιάνεται με τις εφευρέσεις του έχοντας πάντα στο μυαλό του την Κάντυ...



Χάρη όμως στο φίλο του, συνειδητοποιεί πως βρίσκεται εκεί για να μπορέσει η Πάτυ του να ζήσει ελεύθερη. Στο μέτωπο καταλαβαίνει και πόσο ερωτευμένος είναι μαζί της...



Στην πρώτη και τελευταία του αποστολή δεν είναι σε θέση να πυροβολήσει τον εχθρό... Το βλέπει περισσότερο σαν παιχνίδι μεταξύ του, κάτι που όμως δε συμβαίνει και για τον αντίπαλό του...



Ο Στήαρ αφήνει την τελευταία πνοή στον αέρα, στον ουρανό που πάντα λάτρευε έχοντας στο μυαλό του την Πάτυ και το ηλιοβασίλεμα που της έταξε και δεν μπόρεσε ποτέ να της δείξει...



Προβολή συνημμένου 71646


thinkingofterry2gt7.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η φοβερή απόφαση του Στήαρ να πάρει μέρος στο πόλεμο, έφερε την αναταραχή στην οικογένεια! Δεν ήταν ο σκληραγωγημένος τύπος που θα τα κατάφερνε εύκολα και αυτό το ένοιωθαν όλοι! Ποιος ξέρει τι γινόταν μέσα στην ψυχή αυτού του ανθρώπου....
 
Εγω οταν εβλεπα αυτη τη σκηνη απορουσα με το ποσο βαρβαροι ειναι οι συγγραφεις :sure:

Ιστορικα παντως, εχω ακουσει οτι το αεροπλανο που τον εφαγε, ηταν αυτο του Κοκκινου Βαρωνου!!
 
O θανατος του Στιαρ πραγματικα δεν εξυπηρετει σε τιποτα την πλοκη...μονο θλιψη και απορια μας δημιουργει! Ο Στιαρ ειναι απο τους πιο γλυκους και αγαπητους ηρωες. Ο τροπος με τον οποιο πεθαινει ειναι αδικος και σκληρος...καταραμενη Μιζουκι :bash: ...φερτε γκιλοτινες!!!!!
 
Προβολή συνημμένου 71647
stearfacedn0.jpg



Η τελευταία εφεύρεση του Στήαρ ήταν το δώρο γενεθλίων της Κάντυ...


 


Ένα κράνος με έλικα για να μπορεί να πετάει;;;;;;



Κάτι τέτοιο τέλος πάντων.





Αρχικά το στέλνει στην Πάτυ με σκοπό να δοκιμάσει αν λειτουργεί και μετά να το πάει στην Κάντυ.


Η Πάτυ όμως δεν είναι τόσο θαρραλέα όσο η Κάντυ και της το πηγαίνει απευθείας.


Αλλη μιά παταγώδης αποτυχία του Στήαρ...

 

 


Tip: Επάνω στο κράνος ήταν σχεδιασμένη μια χελώνα...



Σα να ήθελε να δώσει ο Στήαρ το στίγμα ότι με την Πάτυ είναι ζευγάρι...


 




stearfacedn0.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλι απο τα μανγκα το πηρες Juanita αυτο? Στο anime δεν υπαρχει κατι τετοιο. Η τελευταια του εφευρεση ειναι το "κουτι της ευτυχιας" και το χαριζει στην Καντυ, οταν την αποχαιρετα στο σταθμο του τρενου. Η Καντυ ειναι η μονη που αποχαιρετα ο Στιαρ. Ισως γιατι φοβαται οτι η Καντυ θα μεινει για παντα με τον Τερρυ...ισως να ειναι κ'αυτος ενας απο τους λογους που τον οδηγουν στην αποφαση να καταταγει στο στρατο... :cry:
 
domniki είπε:
Παλι απο τα μανγκα το πηρες Juanita αυτο? Στο anime δεν υπαρχει κατι τετοιο. Η τελευταια του εφευρεση ειναι το "κουτι της ευτυχιας" και το χαριζει στην Καντυ, οταν την αποχαιρετα στο σταθμο του τρενου. Η Καντυ ειναι η μονη που αποχαιρετα ο Στιαρ. Ισως γιατι φοβαται οτι η Καντυ θα μεινει για παντα με τον Τερρυ...ισως να ειναι κ'αυτος ενας απο τους λογους που τον οδηγουν στην αποφαση να καταταγει στο στρατο... :cry:

Σύμφωνα πάντα με το manga, όταν ο Στήαρ έφτιαχνε το κουτάκι της ευτυχίας η Πάτυ ήταν μαζί του (μα καλά... συγκατοικούσαν και αυτοί;;;;; ).


Όταν λοιπόν τον ρώτησε για ποιόν προοριζόταν το ¨κουτάκι..." ο Στήαρ απλά χαμογέλασε...



Τη μέρα που η Πάτυ πήγε στης Κάντυ με τον... έλικα, είδε το κουτάκι πάνω στο κομοδίνο και αντί να ζηλέψει όπως κάθε φυσιολογική γυναίκα αμέσως σκέφτηκε πόσο ψυχάρα ήταν ο Στήαρ της που σκεφτόταν πως η Κάντυ σε αντίθεση με την άλλη παρέα εκτός από τον Τέρρυ δεν είχε κανέναν άλλον τόσο κοντά της (και ταυτόχρονα μακριά της) ...
 
Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι το κουτακι σταματησε να δουλευει ακριβως τη στιγμη που σκοτωθηκε!!
 
Rakeesh είπε:
Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι το κουτακι σταματησε να δουλευει ακριβως τη στιγμη που σκοτωθηκε!!
Tρομερη σκηνη και απιστευτα μεταφυσικα...καταραμενη συγγραφεας :banghead:
 
Γιατί δε τα λέτε όλα βρε παιδιά!!! Αυτή η Πάττυ την γκαντέμιασε τη δουλειά Που ήρθε σαν τη μοιρολογίστρα επάνω από το κρεβάτι της Candy και έλεγε ότι θα πεθάνει!!!!!! :banghead:

Δεν έλεγε τίποτα άλλο;
 
Rakeesh είπε:
Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι το κουτακι σταματησε να δουλευει ακριβως τη στιγμη που σκοτωθηκε!!


Αυτή η σκηνή είναι δημιούργημα της TOEI. Στο περιοδικό δε συμβαίνει αυτό...



Το κουτάκι παραμένει στην Κάντυ.
 
Βρε παιδιά έχω μπερδευτεί!! Για το anime θα μιλήσουμε ή για το Manga ; :p
 
Turrican είπε:
Βρε παιδιά έχω μπερδευτεί!! Για το anime θα μιλήσουμε ή για το Manga ; :p

Εμμμ... για τις διαφορές μεταξύ μάνγκα και άνιμε... :D :D:D

Εγώ ως φαν του manga έχω τα κολλήματά μου... #)
 
Και έχω και μεσάνυχτα και δεν μπορώ να σου πω και τίποτα!!! :tease:
 
Turrican είπε:
Και έχω και μεσάνυχτα και δεν μπορώ να σου πω και τίποτα!!! :tease:

Να κάτσεις να μελετήσεις τα περιοδικά και όχι να ξεροσταλιάζεις στα η μπαίη :eviltongue: ...

Αντε... έχεις αγγαρέψει τη mod. και δεν αφήνεις ποτήρι για ποτήρι για κανέναν άλλον... :rant:

Turri μου καλέ μου ... πότε θα μου δώσεις τα βιβλία να τα μεταφράσω;;;

Εκτός topic για αλλαγή κλίματος :D
 
Θα το κανονίσουμε! :cool:

Ώστε πήγες να μου κάνεις κίνηση ματ με τα ποτήρια έέέ;;; ;)

Τώρα που πήρες μπροστά δε νομίζω ότι θα σε προλαβαίνω!8)
 
Turrican είπε:
Θα το κανονίσουμε! :cool: Ώστε πήγες να μου κάνεις κίνηση ματ με τα ποτήρια έέέ;;; ;)

Τώρα που πήρες μπροστά δε νομίζω ότι θα σε προλαβαίνω!8)
Ποιά ποτήρια;;;;

Μη μου πεις πως βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας;;;

Ε όχι και να ανεβάζουμε εμείς τις τιμές :D
 
Μη φοβάσαι! Προσέχω!!!!! :cool:
 
Στο manga ο Στήαρ συνειδητοποιεί στο μέτωπο πως ουσιαστικά οι λόγοι της δικής του συμμετοχής είναι


αφενός πως δεν μπορούσε να μείνει αδιάφορος στα τεκταινόμενα,



αφετέρου δε θα ήθελε με τίποτα η αγαπημένη του Πάτυ να νιώσει την απειλή του πολέμου έστω για λίγο...



Ήθελε χάρη σ΄αυτόν να νιώθει σιγουριά και ασφάλεια...


 


Εκεί, για πρώτη φορά, διαχωρίζει τα αισθήματα που έχει για Κάντυ και Πάτυ.



Με την Κάντυ ήταν ενθουσιασμένος,
όμως η καρδιά του χτυπάγια την Πάτυ ...


30dt4.jpg
30dt4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πόσο θαρραλέος και ανδρείος ήταν ο Στήαρ δε φάνηκε μόνο από την απόφασή του να συμμετάσχει σ΄ένα πόλεμο που δεν τον αφορούσε.

Λίγο πριν χαθεί για πάντα, σε μιά εναέρια μονομαχία αρνείται να ανοίξει πυρ εναντίον του εχθρού που τον καταδιώκει όταν διαπιστώνει πως ο τελευταίος έχει τεχνικό πρόβλημα...

Του χαρίζει τη ζωή με ένα νεύμα που δείχνει πως και στον πόλεμο μπορεί να υπάρξει άμιλλα...

Τι κρίμα όμως που μόνο ο Στήαρ σκεφτόταν έτσι... Ο εχθρός δεν έχασε ευκαιρία και μόλις αποκατέστησε τη βλάβη επιτέθηκε στο γενναίο παληκάρι...

Ο Στήαρ έφυγε με την σκέψη του στην αγαπημένη του Πάτυ και το όμορφο ηλιοβασίλεμα που ήθελε να της δείξει...893is5.jpg
893is5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα