Ο Θησαυρός της Βαγίας (1984 ΕΡΤ) και Ο Κήπος με τα αγάλματα (1981 ΕΡΤ)

vaszio

Retro Member
Joined
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
148
Αντιδράσεις
19
Ο Θησαυρός της Βαγίας (1984 ΕΡΤ)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_θησαυρός_της_Βαγίας

 


Ο Κήπος με τα αγάλματα (1981 ΕΡΤ)



RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_κήπος_με_τα_αγάλματα

ο θησαυρός της Βαγίας και ο κήπος με τα αγάλματα έχω από ένα επεισόδιο...

Η Ραδιοτηλεόραση που δίνει παλιές σειρές πρέπει να τα δώσει και αυτά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φίλε vaszio είσαι θεός οι τίτλοι αρχής της σειράς και η μουσική (ο θησαυρός της βαγίας) ήτανε αλησμόνητοι. Ο Κήπος με τα αγάλματα ήτανε σε σκηνοθεσία Παντελή Βούλγαρη νομίζω.
 
[edit] off topic [edit]

Έχω από ένα επεισόδιο ολόκληρα. Ας ελπίσουμε η ΕΡΤ μέσω της ραδιοτηλεόρασης να τα δώσει σε dvd...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από την ΕΡΤSAT που τα πρόβαλλε μπορεί να έχω και παραπάνω σε όσο το δυνατόν άριστη εικόνα [edit] πνευματικά δικαιώματα [edit]

Παιδιά τι θα λέγατε να συμφωνήσουμε στο ποιά σειρά της ΕΡΤ θέλουμε πολύ σε dvd και να στείλουμε ομαδικά email στο site της ΕΡΤ!;

Ξύλινα σπαθιά τα θυμάστε;;;;;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πώπω τα Ξύλινα Σπαθιά! Το είχα ξεχάσει τελείως (ασυγχώρητος). Αν το έχεις εννοείται και το θέλω.

Η σειρά είναι διασκευή του ομώνυμου αντιπολεμικού διηγήματος του Παντελή Καλιότσου. Πληροφορίες εδώ (κάτω αριστερά): http://49gym-athin.att.sch.gr/students/books/favorbooks.htm

Dominion δεν το πιστεύω. Θυμήθηκα μια σειρά που δεν έχεις πετύχει; Με τέτοια database που έχω να κάνω, μάλλον πρέπει να αισθάνομαι τυχερός! :D Αν και ο πιθανότερος λόγος είναι ότι ήσουν μόλις 2-3 ετών τότε.

Και από τον Κήπο με τ' Αγάλματα εννοείται θέλω ότι υπάρχει (με την πολύ χαρακτηριστική εισαγωγή με τους Κούρους...πρέπει να πρωτοπροβλήθηκε το 80-81 και είχε παιχτεί 2-3 φορές σε επαναλήψεις αργότερα...)

Και τα 2 παραπάνω ήταν θρυλικές ελληνικές παιδικές σειρές (αρχές δεκαετίας '80) που συμπρωταγωνιστούσαν πιτσιρικάδες και ενήλικες.

Για τον Θησαυρό της Βαγίας ομολογώ ότι κάτι μου θυμίζει αμυδρά ο τίτλος, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ λεπτομέρειες...

Υ.Γ.: Πολύ καλή ιδέα για τα ομαδικά email. Eίναι κάτι που θα βάλουμε σύντομα στο πρόγραμμα.
 
vaszio είπε:
Από την ΕΡΤSAT που τα πρόβαλλε μπορεί να έχω και παραπάνω σε όσο το δυνατόν άριστη εικόνα αν τα θέλει κανείς να του τα στείλω.
ΕΓΩΩΩΩΩ !
 
Λοιπόν παιδιά σε pm τις διευθύνσεις σας, αν γίνεται να τα στείλω σε έναν στην Αθήνα και αυτός να τα διανείμει εκεί, απλά λίγη κατανόηση στην πιθανή καθυστέρηση λόγω καλοκαιριού... βράζουν τα πάντα και ο υπολογιστής από τη ζέστη... και θα απουσιάζω για κάποιες μέρες...
 
o kipos me ta agalmata einai must!!!

an mporeis na ta steileis se kapoion vaszio tha itan super!
 
"Και παρακατω στη γωνια, ολα θα γινουνε φωτια!"

ΤΑ ΞΥΛΙΝΑ ΣΠΑΘΙΑ!

Απιθανη παιδικη σειρα με παιδια πρωταγωνιστες,οπως τον Μεταξά και 2 μεγαλους τον "καλο" Ντινο Ηλιοπουλο και τον "κακο" Λυκουργο Καλλεργη.

Τι κριμα που σημερα η τηλεοραση δεν εχει αναλογα προγραμματα για τα πιτσιρικια, παρα μονο ΜΠΟΥΡΔΕΣ και ΑΗΔΙΕΣ.

Πολυ καλο επισης το

Ο ΚΗΠΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ

που παιζανε παιδια.

Ακομα θυμαμαι την υπεροχη μουσικη των τιτλων.

Τι πικρα οταν τα παιδια καταλαβανε οτι τους πηραν τα αγαλματα...

Kandy, για να μπορεσει η ΕΡΤ να δωσει κατι πρεπει και να το εχει...Ξερεις οτι εχει σβησει κασετες που ειχαν ολοκληρα επη οπως ΟΙ ΠΑΝΘΕΟΙ ?...

Καθολου περιεργο λοιπον να το εχει σβησει κι αυτο.
 
Για τον Θησαυρό της Βαγίας ομολογώ ότι κάτι μου θυμίζει αμυδρά ο τίτλος, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ λεπτομέρειες...
Και τα δυο ειναι πραγματικα αριστουργηματα του Παντελη Βουλγαρη, με το Θησαυρο της Βαγιας να ειναι 1-2 χρονια μεταγενεστερος. Ειναι κλασσικα παραδειγματα του πως μπορει μια σειρα να απευθυνεται σε παιδια και να μην ειναι ουτε μωρουδιστικη αλλα ουτε και να καταφευγει σε βια κλπ.

Ο Θησαυρος της Βαγιας νομιζω διαδραματιζεται στην Αιγινα οπου μια γιαγια(εν ονοματι κυρα-Μαρια) διηγειται σε μια ομαδα παιδιων καποια ιστορια απο την Κατοχη οπου το σπιτι της ειχε επιταχθει απο τους Γερμανους και εμενε εκει ενας Γερμανος αξιωματικος, Παραλληλα η γιαγια εκρυβε και ενα θησαυρο με λιρες μεσα στο σπιτι, τον οποιο καταλαβε και ο Γερμανος καποια στιγμη οτι τον εκρυβε, με συνεπεια να αναγκαστει η γιαγια να τον κρυψει καπου αλλου. Και η σειρα εξελισσεται με ταυτοχρονη διηγηση της ιστοριας και ψαξιμο των παιδιων για το θησαυρο. Τα παραπανω δεν τα θυμαμαι κι εγω 100% αλλα τελος παντων αυτη ειναι η κεντρικη ιδεα. Ο θησαυρος δε σας λεω που ηταν κρυμμενος για να εχει ενδιαφερον οταν το δειτε:biglaugh:
 
Αντε μηπως τα προβαλει καμια ΕΤ Ψηφιακη...αν και φοβαμαι οτι εχουν πατηθει οι μπομπινες απο τιποτα ηλιθια ποδοσφαιρικα ματς :(
 
Ο "Κήπος με τα αγάλματα" ήταν σε 8 επεισόδια και υπάρχουν όλα σε VHS!!! Τώρα σε τι κατάσταση είναι......αυτό είναι κάτι άλλο, αλλά θα δω και αν ενδιαφέρεται κάποιος ας στείλει pm να του τα στείλω σε DVD όταν τα φτιάξω!!
 
Στο blog του παραμυθά έχει απόσπασμα από το πρώτο επεισόδιο της σειράς:"Ο ΚΗΠΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ".Όσοι πιστοί προσέλθετε... ;)
 
giorgos είπε:
"Και παρακατω στη γωνια, ολα θα γινουνε φωτια!"ΤΑ ΞΥΛΙΝΑ ΣΠΑΘΙΑ!

Απιθανη παιδικη σειρα με παιδια πρωταγωνιστες,οπως τον Μεταξά και 2 μεγαλους τον "καλο" Ντινο Ηλιοπουλο και τον "κακο" Λυκουργο Καλλεργη.

Τι κριμα που σημερα η τηλεοραση δεν εχει αναλογα προγραμματα για τα πιτσιρικια, παρα μονο ΜΠΟΥΡΔΕΣ και ΑΗΔΙΕΣ.

Πολυ καλο επισης το

Ο ΚΗΠΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ

που παιζανε παιδια.

Ακομα θυμαμαι την υπεροχη μουσικη των τιτλων.

Τι πικρα οταν τα παιδια καταλαβανε οτι τους πηραν τα αγαλματα...

Kandy, για να μπορεσει η ΕΡΤ να δωσει κατι πρεπει και να το εχει...Ξερεις οτι εχει σβησει κασετες που ειχαν ολοκληρα επη οπως ΟΙ ΠΑΝΘΕΟΙ ?...

Καθολου περιεργο λοιπον να το εχει σβησει κι αυτο.
οντως ειναι αληθεια οτι παλια ειχε φοβερο παιδικο προγραμμα η κρατικη,κινουμενα μπορει να μην ειχαμε παραγωγη ,ειχαμε ομως τη φρουτοπια ,το παραμυθα ,τα παραμυθια της κουκλας και ενα σωρο αλλα διαμαντια.τωρα οσον αφορα τη διαγραφη των αρχειων που εκανε η ερτ πραγματικα τι να πει κανεις ..............
 
Ο κήπος με τα αγάλματα

Ηταν ένα παιδικό που διαδραματιζόταν σε ένα κήπο με αρχαία αγάλματα. Στο τέλος επαιζε και κάποιο "love story" με ενα αγορακι + κοριτσάκι που τελικά χωρίζουν επειδη τελειώσαν οι διακοπές. Μου φαινεται λεγοταν "Ο κήπος με τα αγάλματα"
 
papakis3 είπε:
Ο "Κήπος με τα αγάλματα" ήταν σε 8 επεισόδια και υπάρχουν όλα σε VHS!!! Τώρα σε τι κατάσταση είναι......αυτό είναι κάτι άλλο, αλλά θα δω και αν ενδιαφέρεται κάποιος ας στείλει pm να του τα στείλω σε DVD όταν τα φτιάξω!!
O Κήπος ήταν μόνο 8 επεισόδια; Εμένα τότε που ήμουν 6-7 χρονών μου φαινόταν σα να παιζόταν για κάνα χρόνο. Είτε δεν είχα καθόλου συναίσθηση του χρόνου όταν ήμουν μικρός (καθόλου περίεργο) είτε η ΕΡΤ είχε ξεχαρβαλωθεί στις επαναλήψεις.
 
Πώ! Πώ ! Έπαθα ζημιά παιδιά! Μου έχει λείψει πολύ αυτή η Ελλάδα! Όλα τότε είχαν ένα φως! Ποιος μπορεί να μείνει ψύχραιμος και να μη βουρκώσει όταν οι παιδικές του αναμνήσεις αποκτούν υπόσταση ξαφνικά μπροστά του..... :sob: Να πάρει η ευχή! Δεν είμαι και από ατσάλι.....

http://www.youtube.com/watch?v=hPkJX8Q98RA
 
.....Επαθα το ιδιο οταν προσφατα επεσαν στα χερια μου 2 επεισοδια της σειρας αυτης. Αστο βρε Turrican...
 
Και εγώ έπαθα ζημιά, αλλά επειδή ΔΕΝ έπεσαν στα χέρια μου, τα δύο επεισόδια ... :icon_cry:
 
Πίσω
Μπλουζα