Ο Ιησούς από τη Ναζαρέτ (Jesus of Nazareth)

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
338
Ο Ιησούς από τη Ναζαρέτ (Jesus of Nazareth, 1977), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: Κυριακή 19/4/1981


Δε θυμάμαι χρονιά να μην έχω στρωθεί στην τηλεόραση για να απολαύσω την εκπληκτική σειρά του Φράνκο Τζεφιρέλι. Όπως επίσης δε θυμάμαι ποτέ να έχω καταφέρει να τη δω ολοκληρωμένη.

Συνήθως η προβολή της ξεκινά όταν είμαι ακόμη στην εκκλησία οπότε τα πρώτα 20' με 30' τα χάνω πάντα.

Να μην αναφερθώ στο τελευταίο μέρος που δεν προλαβαίνω να το δω αφού ετοιμάζομαι για την Ανάσταση.

Πρώτη φορά το είδα στον κινηματογράφο. Ήταν χωρισμένο σε δύο μέρη.

Το πρώτο το είχαμε δει τα Χριστούγεννα του '78 αν δε με απατά η μνήμη μου. Το επόμενο επειδή περιείχε τις σκηνές της σταύρωσης δε μας είχε πάει η θεία μου.

Το είδα λίγα χρόνια αργότερα όταν προβλήθηκε στο κρατικό κανάλι.

Ένα επιτελείο ιερών τεράτων της 7ης τέχνης, μια μαγευτική μουσική από τον Μωρίς Ζαρ και ένας αριστουργηματικός Ρόμπερτ Πάουελ - ίσως ο καλύτερος κινηματογραφικός Ιησούς - πλαισίωσαν τον Τζεφιρέλι ο οποίος με απλότητα, σεβασμό και μαεστρία σκηνοθέτησε τον "Ιησού..." χωρίς να παρεκλίνει από τις Γραφές.

Νομίζω πως η "Παναγία" της Χάσει και ο "Ιησούς" του Πάουελ είναι μέχρι και σήμερα αξεπέραστοι. Άλλα μεγάλα ονόματα που έδωσαν το παρόν στη σειρά ήταν:

- Άντονυ Κουήν

- Μάικλ Γιορκ

- Κλαούντια Καρντινάλε

- Ροντ Στάιγκερ

- Πήτερ Ουστίνοφ

- Λόρενς Ολίβιε

- Φερνάντο Ρέι

- Κρίστοφερ Πλάμερ κλπ

Τα γυρίσματα κράτησαν 4 χρόνια ('74 - '77) και έγιναν κυρίως στο Μαρόκο και την Τυνησία

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=AZy8wMRhwI8&feature=related]YouTube - Jesus of Nazareth - best scenes - "Blessed are they..."
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία η παρουσίαση και των δυο σας παιδιά! :thumbup:

Juanita θα συμφωνήσω ότι η ερμηνεία του Πάουελ στο "Ιησούς από τη Ναζαρέτ" είναι από τις καλύτερες!

Λίγο άσχετο αλλά σε αυτή τη σειρά (της οποίας παρεμπιπτόντως ούτε και εγώ έχω δει ποτέ το τελευταίο επεισόδιο) συμμετέχει και "ο δικός μας" Γιώργος Βογιατζής στο ρόλο του Ιωσήφ.
 
Παρ' όλες τις τότε φήμες που τον ήθελαν να αποσύρεται μετά τον Ιησού από τη Ναζαρέτ, ο Robert Powell συνέχισε την καριέρα του στη βρετανική τηλεόραση κυρίως σαν αφηγητής και εκφωνητής (λόγω της χαρακτηριστικής του φωνής)

Εμφανιζόταν μάλιστα μέχρι και φέτος (ίσως και να συνεχίζει, δε ξέρω) στη βρετανική σειρά Holby City

0718_171240_HOLBYCITY_MarkWilliams.jpg
 
Juanita είπε:
Δε θυμάμαι χρονιά να μην έχω στρωθεί στην τηλεόραση για να απολαύσω την εκπληκτική σειρά του Φράνκο Τζεφιρέλι. Όπως επίσης δε θυμάμαι ποτέ να έχω καταφέρει να τη δω ολοκληρωμένη.
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο...Μ,Παρασκευή και Μ.Σάββατο δεν την έβλεπα (δηλαδή 5ο & 6ο επεισόδιο)
 
snakeyes08 είπε:
Παρ' όλες τις τότε φήμες που τον ήθελαν να αποσύρεται μετά τον Ιησού από τη Ναζαρέτ, ο Robert Powell συνέχισε την καριέρα του στη βρετανική τηλεόραση κυρίως σαν αφηγητής και εκφωνητής (λόγω της χαρακτηριστικής του φωνής)Εμφανιζόταν μάλιστα μέχρι και φέτος (ίσως και να συνεχίζει, δε ξέρω) στη βρετανική σειρά Holby City

Η καριέρα όμως που ήθελε να κάνει στον Αμερικάνικο κινηματογράφο δεν ευώδωσε ποτέ... Ταυτίστηκε με την εικόνα του Χριστού. :(
 
Να κάνω μια ερώτηση. σχετικά επίκαιρη, την θρησκευτική σειρά "Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ", την πρόβαλλε και το mega το Πάσχα του 1990; Αληθεύει;
 
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ είπε:
Να κάνω μια ερώτηση. σχετικά επίκαιρη, την θρησκευτική σειρά "Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ", την πρόβαλλε και το mega το Πάσχα του 1990; Αληθεύει;
Νομίζω πως ναι, χωρίς όμως να το έχω επαληθεύσει με το πρόγραμμα της εποχής. Νομίζω ότι την σειρά "Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ" την πρόβαλε το MEGA τον 1ο (και τον 2ο?) χρόνο λειτουργίας του και έπειτα προβλήθηκε για πολλά συνεχόμενα χρόνια από τον ΑΝΤ1 και (νομίζω) και από το STAR...
 
Εχω την εντυπωση οτι τωρα πια εδω και 3-4 χρονια δεν προβαλλεται η σειρα αυτη στην τι-βι αλλα κυκλοφορουν τα επεισοδια σε dvd απο καποια εφημεριδα και το διαφημιζει στην τι-βι κανω λαθος?
 
Παντα προβαλεται. Ειναι ο ορισμος της υπερπαραγωγης με απιστευτους ηθοποιους και ερμηνειες. Θυμαμαι οταν την εβαζε η ΕΡΤ πως παιζοταν σε 2 μερη ενα τα Χριστουγεννα και ενα το Πασχα. Εκτος και αν κανω λαθος αλλα δεν νομιζω.

Οι υπολοιπες ταινιες με την ιδια θεματολογια, μπροστα της ειναι απλες οδοντοκρεμες (ρετρο σλογκαν). Ειχα διαβασει σε ενα αρθρο πως οταν εμφανιστηκε ο Robert Powell μακιγιαρισμενος και ντυμενος με το κοστουμι στο πλατω για το γυρισμα, παγωσαν ολοι και ιδιαιτερα απεφευγαν να βρισουν παρουσια του.
 
Εχω ακουσει διαφορα για τον Παουελ, οτι μετα απο τα γυρισματα δεν ηταν και πολυ καλα στην ψυχικη υγεια του και διαφορα τετοια, και οτι γενικα οσοι επαιξαν καλα τον ρολο του Ιησου μετα δεν εκανα τιποτε αλλο, συνηθως αποκτουσαν ψυχολογικα κτλ.Δεν ξερω λεπτομερειες αλλα θα ηθελα να μαθω αν καποιος γνωριζει.
 
Αυτο που ξερω ειναι πως προσπαθησε μετα να αποτιναξει αυτη την εικονα απο πανω του παιζοντας πολυ διαφορετικους ρολους
 
misha είπε:
Εχω την εντυπωση οτι τωρα πια εδω και 3-4 χρονια δεν προβαλλεται η σειρα αυτη στην τι-βι αλλα κυκλοφορουν τα επεισοδια σε dvd απο καποια εφημεριδα και το διαφημιζει στην τι-βι κανω λαθος?
Σωστα, αυτο το Σαββατο κυκλοφορει το 1ο dvd της σειρας με τον κοσμο του επενδυτη, και ακολουθουν αλλα 3 dvds για τα επομενα 3 Σάββατα.

Εγω τη σειρα την πηρα περυσι , την ειχε παλι η ιδια εφημεριδα, σε 6 Dvdς και διαφορετικη κασσετινα απο τη φετινη, οποτε σκεφτομαι να παρω και αυτη την εκδοση! :)
 
Η μουσική της σειράς είναι απίστευτη! Από την πρώτη φορά που την άκουσα, μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση. Ειδικά τα πρώτα δευτερόλεπτα, όπου δείχνει τον ήλιο και μετά αρχίζει το κάστ...
 
H σειρα ειναι (κακα τα ψεματα), κατι παραπανω απο εκπληκτικη... Οι ερμηνειες ειναι απιστευτες, ο Powell εξωπραγματικος, η μουσικη καθηλωνει..... Εχει πεσει παααρα πολυ κλαμα με αυτη την σειρα. Ειναι παρα πολλες οι σκηνες που ειναι πραγματικα σκηνες ανθολογιας: Οι μακαρισμοι, ο εξορκισμος του δαιμονισμενου νεου, η βαπτιση, η ανασταση του Λαζαρου (δυνατη σκηνη), τα μαρτυρια και η αναβαση στον Γολγοθα (ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ σκηνη).... Η συγκλονιστικοτερη στιγμη για εμενα ειναι η στιγμη που ανακοινωνει ο Πιλατος την σταυρωση του Ιησου. Η μουσικη αρχιζει να παιζει, ο θορυβος απο τον οχλο σταματα, και και η καμερα κανει focus στο προσωπο του Ιησου. Απλα κοιταξτε το βλεμμα του Powell!!!! ΤΕΛΕΙΑ ΣΚΗΝΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Και η μεγάλη ανατριχίλα είναι ο θρήνος της Παναγίας κατά την αποκαθήλωση!

Σπαραξικάρδια σκηνή... μα πέρα για πέρα ανθρώπινη και ρεαλιστική..

http://www.youtube.com/watch?v=wa1bG-hfW-E
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα dvd στη νέα έκδοση είναι High Definition από ότι λέει στη διαφήμιση,γι'αυτό μάλλον είναι λιγότερα...Χωράνε περισσότερες πληροφορίες μάλλον με καλύτερη εικόνα και ήχο!Προφανώς δεν είναι BluRay (γιατί αποκλείεται να έδιναν BluRay με εφημερίδα) αλλά Dual Layer (7,95 giga αντί για 4,37 giga)
 
[ame=[URL="http://www.youtube.com/watch?v=zke3rkvq-K8&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=zke3rkvq-K8&feature=related[/URL]]http://www.youtube.com/watch?v=zke3rkvq-K8&feature=related

Στο 7:17 ειναι η κατ'εμε καλυτερη σκηνη του εργου.....

Απο την αλλη, εχω ακουσει οτι ο Powell δεν ηταν ιδιαιτερα θρησκος και οτι αργοτερα ειχε κανει δηλωσεις σχετικα με τον ρολο που επαιξε οι οποιες ειχαν προκαλεσει πολλες διαμαρτυριες απο τους Χριστιανους.
 
Θυμομαστε πολλες σειρες που να παιζονται καθε χρονο και να τις ξανα-βλεπουν τοσοι τηλεθεατες?
 
loner είπε:
Απο την αλλη, εχω ακουσει οτι ο Powell δεν ηταν ιδιαιτερα θρησκος και οτι αργοτερα ειχε κανει δηλωσεις σχετικα με τον ρολο που επαιξε οι οποιες ειχαν προκαλεσει πολλες διαμαρτυριες απο τους Χριστιανους.
Εγω ειχα διαβασει οτι ηταν αθεος αλλα οταν ασχοληθηκε και διαβασε περι θρησκειας, αλλαξοπιστησε :p Λιγο απιθανο μου φαινεται

Επισης οσον αφορα την καριερα του, επαιζε και στο γνωστη μας Σακα Ζουλου, αλλα δεν ξερω αν ηταν πρωταγωνιστικος ρολος. Παντως ειναι πιο πολυ voice actor σε διαφημισεις
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα