Ο Κόσμος κι ο Κοσμάς (1981 ΥΕΝΕΔ)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Ο κόσμος κι ο Κοσμάς (1981-82), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: Παρασκευή 9/10/1981



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_κόσμος_και_ο_Κοσμάς_%281981%29

Θυμάμαι ελάχιστα. Έπαιζε ο Ρηγόπουλος (ως "Κοσμάς").

Πάντα ενεργούσε βάσει του "τι θα πει ο κόσμος" και δεν έκανε ποτέ αυτό που ήθελε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι την θυμαμαι...Με το μακαριτη Ρηγοπουλο και την Ατζολετακη.

Αξιολογη σειρα (οπως ολες οι σειρες που εκανε τοτε οι ΕΡΤ,ας οψωνται τα ιδιωτικα καναλια σημερα που μονο αηδιες κανουν και εχουν υποβαθμισει την τηλεοραση).

Θυμαμαι την χαρα που εισεπραξα κι εγω μαζι με τους πρωταγωνιστες, οταν ο Κοσμας αποφασισε να γυρισει μετα απο χρονια πισω στη πατριδα του,τη Ζακυνθο...

Ενα αλλο με τον Ρηγοπουλο:

ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ(Χριστινα Συλβα,Σπ.Καλογηρου κ.α) που δεν με ενθουσιασε και τοσο.

Το τελευταιο που ειχε κανει με τον Χαλκια και το Καλυβωκα (δε θυμαμαι τιτλο) ηταν μια καρικατουρα...
 
Πολύ καλή λαογραφική-κωμική σειρά που μας μετέφερε το κλίμα της Ζακύνθου (αν θυμάμαι καλά εκτυλισσόταν τέλη 19ου ή αρχές 20ου αιώνα). Πρόκειται για διασκευή μυθιστορήματος του φοβερού Γρηγόρη Ξενόπουλου (γράφτηκε το 1923). Όντως πολύ αξιόλογες ερμηνείες από Ρηγόπουλο-Αντζολετάκη. Πρέπει να την έπαιζε κάθε Παρασκευή κατά τις 7. Δυστυχώς λίγα πια θυμάμαι για αυτήν πέραν ότι μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις. Μια ανάγνωση του μυθιστορήματος ίσως φρεσκάρει την μνήμη... :)
 
Πραγματι, η σειρα προβαλλοταν απο την Παρασκευη 9 Οκτωβριου 1981 για 27 επεισοδια απο την ΥΕΝΕΔ. Σκηνοθεσια Ερρικος Ανδρεου. Ζακυνθος αρχες του 1900. Ο κοντες Μαρης (Ρηγοπουλος) παντρευεται την πολυ νεοτερη του Φιορουλα (Ατζολετακη),κορη μιας φτωχης μαμης, αλλα στην πορεια προκυπτει και ενα εξωγαμο παιδι του απο το παρελθον...
 
Η σειρά προβλήθηκε το 1981. Εκείνη την εποχή ο Ερρίκος Ανδρέου σκηνοθέτησε πολλές τηλεοπτικές μεταφορές έργων του Ξενόπουλου.

Η τελευταία σειρά στην οποία πρωταγωνίστησε ο Ρηγόπουλος ήταν στον "Ιό του πατέρα".
 
σε αυτή τη σειρά είχα νευριάζει ως παιδάκι 4-5 ετών επειδή η αντζολετάκη είχε απατήσει τον ρηγόπουλο ο οποίος την είχε φερθεί τόσο καλά και την είχε μη στάξει και μή βρέξει. μετά κατάλαβα ότι αυτός είναι και ένας από τους κυριότερους λόγους που κάποιος κάνει απιστία λολ
 
Ηταν ο πρωτος εγχρωμος Ξενοπουλος και μαλιστα θυμαμαι ποσο εντονα ηταν τα χρωματα του.
 
Άλλη μια αξιόλογη σειρά, άλλος ένας Ξενόπουλος που δεν υπάρχει (επίσημα και ανεπίσημα), και δεν έχω βρει απολύτως τίποτα όλα αυτά τα χρόνια που ψάχνω για σειρές αυτού του είδους. Το μόνο που έχω στην κατοχή μου άπο την σειρά (εκτός φυαικά των αναμνήσεών μου) είναι αυτό....

picture.php
 
picture.php


To 26o και προτελευταίο επεισόδιο της σειράς είχε μεταδωδεί την Παρασκευή 2 Απριλίου 1982
 
Το έβλεπα τότε με την μητέρα μου, ωραία σειρά ήταν.

Ο κόντε Μάρης ήταν ένας καλός ανθρωπάκος ο οποίος όμως φοβόταν πάντοτε το τί θα πεί ο κόσμος.

ΌΛες οι αποφάσεις του βασίζονταν πάντα στο κατά πόσο θα ήταν μετά αποδεκτές από τους άλλους.

Κάποια στιγμή κατάφερε και παντρεύτηκε την μικρότερη του Φιορούλα την οποία και λάτρευε και μαζί έφυγαν για την Αθήνα όπου εκεί άνοιξε καταστημα και ασχολήθηκε με το εμπόριο.

Η Φιορούλα ήταν πανέμορφη αλλά κάποια στιγμή ενέδωσε σε έναν νεότερο εραστή.

Όταν ο κόντες το έμαθε την έδιωξε (αν θυμάμαι καλά) και μόνος του γύρισε στην Ζάκυνθο.

Εκεί είχε μια σύντομη σχέση (τώρα το λέμε one night stand) με την παραδουλεύτρα του την οποία και καταφέρνει να αφήσει έγκυο.

Η παραδουλεύτρα φεύγει και μετά από 9 μήνες γεννάει το παιδί του.

Ο κόντες την βρίσκει και την πείθει να πάρει μόνο το παιδί μαζί του,να το αναγνωρίσει και να το μεγαλώσει αυτός σαν κληρονόμο του.

Εκεί είναι που κάνει και την επανάσταση του ενάντια στην κατακραυγή του κόσμου για την απόφαση του αυτή.

Στο τέλος, επιστρέφει πίσω και η γυναίκα του η Φιορούλα, μετανοιωμένη, την οποία συγχωρεί και δέχεται ξανά κοντά του.

Το τελευταίο επεισόδιο κλείνει με την οικογένεια να περπατάνε όλοι μαζί περήφανοι στο δρόμο της Ζακύνθου και να στέκονται με την κλασσική πόζα για να βγάλουν μια οικογενειακή φωτογραφία.

Το θυμάμαι σαν να ήταν χθές παρόλο που ήμουν μικρός τότε, κάποια κενά στην διήγηση συγχωρέστε τα αλλά το σενάριο είχε κινηθεί έτσι όπως το περιέγραψα...

Ελπίζω να βοήθησα ως προς την σειρά αυτή.
 
Eυχαριστούμε dpol για τις πληροφορίες από την υπόθεση της σειράς αυτής.

Φοβάμαι όμως ότι μ αυτές θα μείνουμε μιας που η σειρά έχει σβηστεί και δεν υπάρχει απολύτως τίποτα (τόσο στην ΕΡΤ, και πολύ φοβάμαι ότι δεν υπάρχει και τίποτα σε χέρια ιδιωτών)
 
AEON είπε:
Πρέπει να την έπαιζε κάθε Παρασκευή κατά τις 7
Κατά τις 7; :eek: Ο Χριστός κι η Παναγιά! Θα έλεγα τουλάχιστον 10. Θυμάμαι ότι πιτσιρίκι εκεί στα 5, περίμενα υπομονετικά με τα πυζαμάκια μου ν' αρχίσει η σειρά που την βλέπαμε οικογενειακώς και μετά νάνι :)

Μα τι ώρα μ' έβαζαν για ύπνο κι αυτοί οι γονείς μου; :(

Πάντως την απιστία την θυμάμαι όπως επίσης κι ότι δεν μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση :p . Μάλλον απέρριπτα ως αταίριαστο το ζευγάρι της όμορφης Αντζολετάκη με τον χοντρομπαλά και καλοκάγαθο σε βαθμό κακουργήματος Ρηγόπουλο!
 
Ετσι ειναι, οι χοντρομπαλαδες και καλοκαγαθοι αντρες, τη βγαζουν μονοι τους ετσι ?

Anyway, το σηριαλ παιζοταν καθε Παρασκευη πριν το δελτιο ειδησεων των 9.30 της ΥΕΝΕΔ.
 
Οι χοντρομπαλάδες και καλοκάγαθοι δεν περιμένουν τη δικαίωση από το πεντάχρονο! Αυτό δικαιώνει μόνο τον Σάκη Ρουβά και τον Νίκο Κούρκουλο :p . Ο χαρακτήρας εκτιμάται με το πέρας των χρόνων φευ ...

Πριν το δελτίο των 9.30 ε; Πάλι καλά ...
 
picture.php


Ο Κώστας Ρηγόπουλος με την Γωγώ Αντζολετάκη και τον Νίκο Γαλανό

picture.php


Πρόβα στο πλατό της σειράς πριν από το γύρισμα
 
Θυμάμαι θολά την σκηνή όπου o Ρηγόπουλος μιλά στον εραστή της γυναίκας του :

"- Θα μπορούσατε να δεχθείτε να έχει εραστή αν ήσασταν συζυγός της ;

- Oχι.

- Εγώ όμως την αγαπώ τόσο που θα μπορούσα να το κάνω..."

Και μετά η Αντζολετάκη επιστρέφει στον Ρηγόπουλο ενώ ο άλλος φεύγει.

Κάπως έτσι. Ήμουν πολύ μικρός αλλά το θυμάμαι...
 
Τέλειες οι φωτογραφίες, και πόσο καθαρές! Σε ευχαριστούμε tsalk!!
 
Οντως εντυπωσιακα ευκρινεις!
 
Άλκη πολύ ωραίες οι φωτογραφίες. Διακρίνονται καμπάνα τα πρόσωπα!!
 
Πραγματικα υπεροχες οι φωτογραφιες. Μπραβο Αλκη.
 
Πίσω
Μπλουζα