Ο Μπαρμπαμπαμπάς (1973)

Αχ, δεν μπόρεσα να ανακαλύψω ότι είχατε ήδη ανοίξει τόπικ για τον Μπαρμπαμπαμπά [και μάλιστα .... γεμάτο με πολύ ωραίες πληροφορίες] !!! Έκανα αναζήτηση στο "Μπαρμπα - μπαμπάς" [αντί του ορθού "Μπαρμπαμπαμπάς"] και ... δεν μού έβγαζε τίποτα !!!

Πάντως, είχα ξεχάσει ότι η οικογένεια Μπαρμπαμπαμπά έπαιρνε ... ό,τι σχήμα ήθελε και μεταμορφωνόταν !!! Το καρτούν, έτσι όπως το είδα στο βιντεάκι, ήταν όχι μόνο "απλό" αλλά και "ιδιοφυές" !!! Επίσης, μετά από ... 30 χρόνια είδα έγχρωμο Μπαρμπαμπαμπά !!! Την οικογένειά του τη θυμάμαι "ασπρόμαυρη" !!! Δεν ήξερα ότι κάθε μέλος της έχει διαφορετικό χρώμα ....
 
Ασχετο. Στην ομονοια (και αλλες πλατειες) θυμαμαι καποιους μεταναστες που πουλουσαν σε παγκο πολυχρωμες φιγουρες με ενα πλαστικο δερμα. Στο εσωτερικο φαινεται να εχουν κατι σαν αμμο, η αλλο ευπλαστο υλικο. Μπορουσες αυτα να τα πλασεις σε διαφορετικα σχηματα, αλλα οχι σαν πλαστελινη. Οταν τα ειχα δει πρωτη φορα, μου ξυπνησαν την ξεχασμενη αναμνηση του μπαρμπατετοιου
 
Σχετικά με την φωνή που ακουγόταν στο καρτούν, μήπως ήταν της Χαράς Αγγελούση; (έπαιζε σε διαφημίσεις στο Μέγκα) ή της Χαράς Τσακίρη, γνωστής από τις μεταγλωττίσεις;
 
O.K. παιδιά... Δεν το είχα δει το thread...

Με γυρίσατε πολύ πίσω!

RESPECT στον άνθρωπο που το άνοιξε!!!
 
stakovios είπε:
Σχετικά με την φωνή που ακουγόταν στο καρτούν, μήπως ήταν της Χαράς Αγγελούση; (έπαιζε σε διαφημίσεις στο Μέγκα) ή της Χαράς Τσακίρη, γνωστής από τις μεταγλωττίσεις;
Η φωνή που αφηγείτο τις ιστορίες του Μπαρμπαμπαμπά και της φαμίλιας του ήταν της Χαράς Τσακίρη !!! Το θυμήθηκα !!! Επίσης, η ίδια φωνή αφηγείτο και τα καρτούνς [π.χ. ο Ακέφαλος καβαλάρης] και τις ταινίες του Ντίσνεϋ που βλέπαμε σε μια άλλη εκπομπή που προβλήθηκε 1-2 χρόνια μετά τον Μπαρμπαμπαμπά [έχω ανοίξει και γι' αυτήν τόπικ αλλά, από παραδρομή, στη θεματική ενότητα με τις "μεγαλίστικες εκπομπές"] !!! Η πολύ γλυκιά, γεμάτη "υγράδα", φωνή της Χαράς Τσακίρη είναι σίγουρα ταυτισμένη με τα παιδικά χρόνια πολλών από εμάς ....
 
Καταπληκτική σειρά!! Τη θυμάμαι πολύ αμυδρά (ήμουν πολύ μικρή τότε, γύρω στα 5) και μου άρεσε πολύ! Πρόσφατα αγόρασα και DVD Barbapapa στα γερμανικά και τα παιδιά μου έχουν ξετρελλαθεί!! Ο μικρός δεν μιλάει καλά-καλά και λέει "μπαμπαμπά", όποτε θέλει να τα δει!!

Γιατί να μην τα ξαναπαίζουνε;;;

:(
 
Το κόμικ, πάντως, λεγόταν "Οι Περιπέτειες Του Μπαρμπαπαπά" και όχι "Μπαρμπαμπαμπά"! Μήπως ήταν κανονικός λοιπόν και ο τίτλος της σειράς κινουμένων σχεδίων;

Dominion είπε:
Το αναφέρει μέχρι και ο Κωσταντάρας στην τελαυταία ταινία του Ο Λαμπρούκος Μπαλαντέρ (1981) στη σκηνή που ο Μαλούχος και Ο Σουγκλάκος του μαθένουνε χαρτία και τα καταφέρνει. Γυρίζει και τους λέει όταν αυτοί του λένε ''Είσαι το παιδί μας, είσαι δικός μας" και εκείνος απαντά με τον μοναδικό του τρόπο "Μπαμπάδες μου, Μπαρμπαμπαμπάδες μου"
νομίζω και η λέξη μπαμπαδέλια πρέπει να έχει σχέση με αυτό το cartoon διαφωτίστε οι γηρεότεροι εμού

Paspartoo είπε:
Οτι παιζοταν το 1980 το θυμαμαι (ειχα και τα βιβλια με τις ιστοριες του), και την ταινια που λεει ο Dom τη θυμαμαι.. αλλα για το αν ειχε σχεση το ενα με το αλλο δεν ειμαι σιγουρος - η λεξη μπα(ρ)μπαδελια μου θυμιζει εντονα ιστοριες του Καραγκιοζη , οποτε και θα ειναι (μαλλον) προγενεστερη. Αλλα και παλι λεω οτι δεν ειμαι σιγουρος.
Για τα "μπαρμπαδέλια" φαίνεται να είναι κάτι που λέτε και οι δυο σας! Παρόμοια συζήτηση γίνεται στο slang.gr και συγκεκριμένα εδώ. Επομένως η αναφορά "μπαρμπαδέλια" είναι για κάποιες φιγούρες ή καρικατούρες με μικρό μέγεθος και ενδεχομένως "παιδικού" χαρακτήρα (και το "χαρτάκι" παιχνίδι είναι, άλλωστε. Μόνη εξαίρεση η αναφορά στα γραμματόσημα που αναφέρει κάποιος εκεί) που ανακαλούμε στη μνήμη μας και αποκαλούμε όταν συναντάμε κάτι παραπλήσιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα σήμερα σε ένα πολυχώρο, εδώ στην Πάτρα, μηχανάκια που με ένα Ευρώ σου έβγαζαν αυτές τις σαχλαμάρες για παιδιά, μέσα σε μπαλάκια...

Σε ένα από αυτά, υπήρχαν οι φιγούρες της οικογένειας Μπαρμπαμπαμπά!!!

Αφού έτριψα τα μάτια μου μήπως ονειρεύομαι, έριξα ένα Ευρώ από περιέργεια... Το μπαλάκι έπεσε και όντως, μέσα περιείχε μια φιγούρα σε μπρελοκάκι!!!!

Η φιγούρα συνοδευόταν από ένα χαρτί με πληροφορίες, όπως τα Kinder έκπληξη.

Ρίξτε μια ματιά, στο site της εταιρίας με αυτά τα μικροπαίχνιδα: cool capsule toys

Έχει πολλές κατηγορίες με τον Μπαρμπαμπαμπά.
 
ΠΟΥ ΤΟ ΘΥΜΗΘΚΕΣ ΜΕΓΑΛΕ!!!!!!!!!!

ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!
 
Αυτά είναι τα καλύτερα του φόρουμ! Να θυμόμαστε! ;)

Btw, μη γράφεις με κεφαλαία pls! Είναι σα να φωνάζεις! ;)
 
HWScan00804.jpg

Περιοδικό Barbapapa με διάφορα παιχνίδια.

HWScan00797.jpg

Περιοδικό Barbapapa με φιγούρες για χρωμάτισμα και αυτοκόλλητα.

HWScan00795.jpg

Περιοδικό Barbapapa με διάφορες κενές σκηνές και αυτοκόλλητα που τις συμπληρώνουν.

HWScan00793.jpg

Σακουλάκια με 3D αυτοκόλλητες φιγούρες Barbapapa.

Όλα τα παραπάνω κυκλοφορούν στην Ιταλία.

HWScan00800.jpg

HWScan00801.jpg

HWScan00802.jpg

HWScan00803.jpg

HWScan00798.jpg

HWScan00796.jpg

HWScan00794.jpg

HWScan00795e.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απορώ πως δεν είχα παρει χαμπάρι το thread τόσο καιρό. Από τις πιο αγαπημένες μου παιδικές σειρές. Θυμάμαι πόσο πολύ με εντυπωσίαζε το ότι έπαιρναν ότι σχήμα ήθελαν λέγοντας: Κλίκλικόλπο (κι αφού έπαιρναν το νέο σχήμα) Μπάρμπακόλπο. Θα διαφωνήσω όμως ως προς το πότε παιζόταν η σειρά. Είμαι απολύτως σίγουρος ότι παιζόταν στα τέλη του 70, ενώ το 1980 που αναφέρεται από όλους πρέπει να είχε σταματήσει.
 
Ασχετο. Στην ομονοια (και αλλες πλατειες) θυμαμαι καποιους μεταναστες που πουλουσαν σε παγκο πολυχρωμες φιγουρες με ενα πλαστικο δερμα. Στο εσωτερικο φαινεται να εχουν κατι σαν αμμο, η αλλο ευπλαστο υλικο. Μπορουσες αυτα να τα πλασεις σε διαφορετικα σχηματα, αλλα οχι σαν πλαστελινη. Οταν τα ειχα δει πρωτη φορα, μου ξυπνησαν την ξεχασμενη αναμνηση του μπαρμπατετοιου
ναι, υπαρχουν ακομα τετοιες φιγουρες, πωλουνται στους δρομους από πλανοδιους πωλητες...ειχα δει τις φιγουρες και μου θυμισαν το θεμα του φορου μας...ασχετα αν δεν θυμαμαι την παιδικη τηλεοπτικη σειρα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα