Ο Ντίνος Ηλιόπουλος σε Ραδιοφωνική εκπομπή (Β' Πρόγραμμα)

aNwDyNos

RetroN00b
Joined
27 Δεκ 2010
Μηνύματα
141
Αντιδράσεις
244
Από την εφημερίδα 'Έθνος", της 16ης Δεκεμβρίου (σαν σήμερα) του 1960.

Ο Ντίνος Ηλιόπουλος μάλλον σε ρόλο ραδιοφωνικού stand comedian ;)

Ντίνος Ηλιόπουλος στο Β' Πρόγραμμα Ραδιοφώνου (ΕΘΝΟΣ, 16-12-1960).png
 
ή τα καθημερινά του καθημερινού την ίδια εποχή με τον Χορν
Ναι βεβαια, απλως εγω το παρομοιασα με την εκπομπη του Ζαχου, περισσοτερο λογω της λεξεως "πενταλεπτο". Δε νομιζω ο Ηλιοπουλος να γκρινιαζε τοσο οσο ο Ζαχουλης. :)
 
Να θυμηθώ να κοιτάξω σπίτι, έχω ένα αρχαίο βιβλίο του Ντίνου Ηλιόπουλου και αν θυμάμαι καλά αναφέρεται σε κάτι ραδιοφωνικές εκπομπές του
 
Ναι βεβαια, απλως εγω το παρομοιασα με την εκπομπη του Ζαχου, περισσοτερο λογω της λεξεως "πενταλεπτο". Δε νομιζω ο Ηλιοπουλος να γκρινιαζε τοσο οσο ο Ζαχουλης. :)

Τον έχω πετύχει το Ζάχο σε ακροατήριο δικαστηρίου, πριν αρκετά χρόνια. Το κάτι άλλο!!! :D
 
Επίσης κι ο Παντελής Ζερβός, νομίζω είχε ανάλογη εκπομπή στο ραδιόφωνο, η Δέσποινα Στυλιανοπούλου ('Πυργοδέσποινα της Κουζίνας') και ίσως ο Νάσος Κεδράκας (με επιφύλαξη).
 
Αυτό δεν το είχα διόλου υπ όψιν. Ευχαριστώ :)
Στην ταινια του 1962, Η Αθηνα τη νυχτα, βλεπουμε τον Χορν κατα την ηχογραφηση αυτης της εκπομπης οπου μαλιστα τραγουδα τις πασιγνωστες "Χαντρες" και ιδου το αποσπασμα:

 
Φυσικά ώσπου να πάω σπίτι το είχα ξεχάσει. Βάζω το κινητό να μου χτυπήσει συναγερμό σήμερα το βράδυ να το θυμηθώ (θα ήταν καλύτερα να μου χτυπούσε το κεφάλι με ένα σφυρί, πράγμα που σίγουρα θα πρόσεχα, αλλά η τεχνολογία δεν έχει προχωρήσει τόσο πολύ)
 
Λοιπόν, ανακάλυψα το βιβλίο. Είναι "επανέκδοση" δύο βιβλίων του 1960 (δεν είναι αντιγραφή εκείνων, είναι καινούργια στοιχειοθεσία σε μονοτονικό και ορθογραφία δημοτικής). Το πρώτο σίγουρα προέρχεται από ραδιοφωνικές εκπομπές και περιέχει "συνεντεύξεις" με φανταστικά πρόσωπα (Αδάμ, Κύκλωπας, κλπ κλπ). Το βιβλίο τις χαρακτηρίζει "μικρο-επομπές". Ούτε η εισαγωγή του (μεταγενέστερου) εκδότη ούτε ο πρόλογος της πρώτης έκδοσης (του Μάριου Πλωρίτη) αναφέρουν τον τίτλο των εκπομπών, αλλά το μέγεθος των κειμένων και η χρονιά τους δείχνει ότι μάλλον πρόκειται για τα 5λεπτα που ξεκίνησαν αυτό το θέμα.

Θέλετε να σκανάρω κανένα από τα κείμενα? Δεν νομίζω να υφίσταται θέμα copyright τώρα πια, ακόμη και για τη μεταγενέστερη έκδοση, αλλά δεν ξέρω. Τι λένε οι αρμόδιοι? Διαβάζοντάς τα δεν ξεκαρδίστικα από τα γέλια, αλλά σίγουρα αν τα άκουγε κανείς από τον Ντ. Η. θα ήταν πολύ αστειότερα.
 
Λοιπόν, ανακάλυψα το βιβλίο. Είναι "επανέκδοση" δύο βιβλίων του 1960 (δεν είναι αντιγραφή εκείνων, είναι καινούργια στοιχειοθεσία σε μονοτονικό και ορθογραφία δημοτικής). Το πρώτο σίγουρα προέρχεται από ραδιοφωνικές εκπομπές και περιέχει "συνεντεύξεις" με φανταστικά πρόσωπα (Αδάμ, Κύκλωπας, κλπ κλπ). Το βιβλίο τις χαρακτηρίζει "μικρο-επομπές". Ούτε η εισαγωγή του (μεταγενέστερου) εκδότη ούτε ο πρόλογος της πρώτης έκδοσης (του Μάριου Πλωρίτη) αναφέρουν τον τίτλο των εκπομπών, αλλά το μέγεθος των κειμένων και η χρονιά τους δείχνει ότι μάλλον πρόκειται για τα 5λεπτα που ξεκίνησαν αυτό το θέμα.

Θέλετε να σκανάρω κανένα από τα κείμενα? Δεν νομίζω να υφίσταται θέμα copyright τώρα πια, ακόμη και για τη μεταγενέστερη έκδοση, αλλά δεν ξέρω. Τι λένε οι αρμόδιοι? Διαβάζοντάς τα δεν ξεκαρδίστικα από τα γέλια, αλλά σίγουρα αν τα άκουγε κανείς από τον Ντ. Η. θα ήταν πολύ αστειότερα.

Ευχαριστούμε πολύ για την ανακάλυψη, αγαπητέ! Θέμα πνευματικών δικαιωμάτων ισχύει για λογοτεχνικά κείμενα, ποιήματα, φωτογραφίες, γλυπτά κλπ, το να αναρτήσεις εδώ αποσπάσματα θα μπορούσε να γίνει πιστεύω, στο πλαίσιο άδειας για "εύλογη χρήση", εξάλλου εμείς δεν κερδοσκοπούμε, αναφορά στις εκπομπές κάνουμε, εκφράζοντας το θαυμασμό και τη νοσταλγία μας. ;)
 
Εδώ σας βάζω ένα από τα ευθυμογραφήματα του Ηλιόπουλου. Μια που δεν είναι επανέκδοση του πρωτότυπου βιβλίου αλλά μεταγενέστερη έκδοση, δεν βάζω σκαναρισμένη εικόνα αλλά το κείμενο όπως βγήκε από OCR

ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΚΛΩΠΑ
Συνεχίζοντας τον κύκλο των συνεντεύξεων μας με ανύ-
παρκτες προσωπικότητες, επισκεφθήκαμε αυτή τη φορά τον
Κύκλωπα.
Μας δέχτηκε στο μικρό τσεπάκι του ρολογιού του. Ήταν
μεσημέρι και βρισκότανε ακόμα στο τραπεζάκι, στο τέλος του
φρούτου του. Με ένα τηλεγραφόξυλο καθάριζε τα δόντια του
και μας είπε:
— Μια στιγμή να βάλω το μονόκλ μου και είμαι στη διάθεσή
σας.
Γιατί είναι περιττό να σας πούμε, ότι αυτός είναι ο εφευ-
ρέτης του μονόκλ και όχι ο Νέρων, όπως πιστεύεται.
— Είμαστε πατριώτες του Οδυσσέα, του λέμε, και είμαστε
πολύ στεναχωρημένοι που ασφαλώς θα διατηρείτε τις χειρότε-
ρες εντυπώσεις. Πώς συνέβηκε όμως να την πάθετε από το μι-
κροσκοπικό Έλληνα;
— Οι Έλληνες, μας είπε, ήτανε ανέκαθεν μικροσκοπικοί,
αλλά πανούργοι. Αφού, να σκεφτείτε, την ξανάπαθα πάλι από
τον ίδιο τον Οδυσσέα, που μου παρουσιάστηκε την τελευταία
φορά με το ψευδώνυμο Κερκ Ντάγκλας. Από τότε όμως έγινα
πολύ προσεκτικός και κοιμάμαι έκτοτε μόνο μ' ένα μάτι. Γιατί
θα μου ήτανε δύσκολο να κοιμηθώ με περισσότερα. Έπειτα,
καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα. Αφήστε ότι το
κόλπο με τα πρόβατα δεν πιάνει πια. Τώρα δεν υπάρχει φόβος
να χάσω ξανά το λογαριασμό, γιατί βρήκα ένα κόλπο αλάθη-
το. Μετράω πρώτα τα πόδια των αρνιών κι ύστερα διαιρώ δια
του 4 κι έτσι βρίσκω πόσα είναι ακριβώς, αντί να κάθομαι να
τα μετράω ένα-ένα.
— Ποιο είναι το αγαπημένο σας φαγητό;
— Τ’ αυγά μάτια, που τα τηγανίζω σε μια ηλεκτρική κουζίνα
μ' ένα μάτι.
— Και το αγαπημένο σας τραγούδι;
— Το «μάτι σαν και το δικό σου».
— Μένετε πάντοτε στη Σπηλιά σας;
— Μάλιστα, γιατί οι μοντέρνες πολυκατοικίες δε μου γεμί-
ζουν το μάτι.
— Απ' ό,τι ξέρουμε, είστε ακόμα ανύπαντρος;
— Ναι, γιατί δε συνάντησα μια κοπέλα που να βρίσκεται στο
ύψος μου.
— Σας ευχαριστούμε, κ. Κύκλωπα, δε θέλουμε να κάνουμε
μεγαλύτερη κατάχρηση της φιλοξενίας σας. Μήπως θα είχατε
την καλοσύνη να πείτε δυο λόγια στους ακροατές μας;
— Μάλιστα, να τους παρακαλέσω άλλη φορά να μου στεί-
λουνε έναν καλύτερο μεζέ, γιατί σας προσέχω τόση ώρα που
δεν κάνετε ούτε για μπατόν σαλέ και δε σας κρύβω πως σας
βλέπω με μισό μάτι.
Με τον Κύκλωπα τελείωσε και ο κύκλος ή μάλλον ο κύ-
κλωψ της σημερινής συνέντευξής μας.
 
Πίσω
Μπλουζα