Ο Συμβολαιογράφος (1979 ΕΡΤ)

Ναι ναι άνοιξαν οι... ντενισο-κάνουλες!
 
39036_134798263225949_100000873287460_190129_6713054_n.jpg


39036_134798269892615_100000873287460_190131_2798774_n.jpg


39036_134798273225948_100000873287460_190132_366502_n.jpg


Παιδια εγω ειμαι της άποψης να μην βάζουμε watermarks στις φωτό... είναι πολύ αντιαισθητικό..προσωπικά απογοητεύομαι όταν βρίσκω φωτό που τις θέλω πολύ και είναι σημαδεμένες...ό,τι έχει ο καθένας ας το βάζει έτσι...
 
Διαφωνώ σε αυτό γιατί δεν είναι λίγες οι φορές που κάποιοι καπηλεύονται τα απίστευτα αρχεία μελών του Φόρουμ και προκαλούν εντυπώσεις χωρίς καν να αναφέρουν πηγή. Αν η "ταυτοποίηση" ή η αναφορά πηγής ήταν διασφαλισμένη, δε θα είχαμε κανένα λόγο να βάζουμε τα "αντιαισθητικά" λογότυπα. Όμως ουκ ολίγες φορές έχουν εκμεταλλευτεί το retromaniax.

Κατά τα άλλα, η Μιμή πρέπει να σου χάρισε το μπαούλο με τα αρχεία. Ευχαριστούμε για τις συνεχείς αναρτήσεις με το υλικό! :)
 
Παρακαλώ...ε τι να κάνουμε,δίκιο έχεις βέβαια,αλλά καλύτερα να μην βάζει κανείς και να τα ευχαριστιούνται όλοι...

39036_134798276559281_100000873287460_190133_4996776_n.jpg
38992_134797986559310_100000873287460_190126_6269090_n.jpg
38992_134797989892643_100000873287460_190127_4942575_n.jpg


phoca_thumb_l_image0030-p80.jpg
http://mimidenissi.com
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξεκινησα να το παρακολουθω απο περιεργεια για τον Σταθη Ψαλτη...

Αλλα η σειρα με κερδισε απο το πρωτο δευτερολεπτο, απο την μελαγχολικη μουσικη των τιτλων, με το μαυρο φοντο και τα κηροπηγια... Με τα "κλειστοφοβικα" και μουντα σκηνικα,με το μαυρο χρωμα να κυριαρχει...

Οι ηθοποιοι ειναι εξαιρετικοι... Πολυ καλη παραγωγη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερή σειρά. Οι ερμηνείες από Διαμαντόπουλο, Ξενίδη και Ψάλτη, απλά μοναδικές.
 
Εξαιρετική πραγματικά σειρά. Αξίζει να επισημανθεί στη σειρά και η παρουσία της Σοφίας Σπυράτου στο ρόλο της κόρης του Σιορ Τάπα (του Βασίλη Διαμαντόπουλου δηλαδή). Η Σοφία Σπυράτου είναι σήμερα μιας από τις μεγαλύτερες ελληνίδες χορογράφους, με σημαντική δουλειά στο χώρο του χοροδράματος. Φαίνεται όμως πως ξεκίνησε την καλλιτεχνική της σταδιοδρομία από το χώρο της υποκριτικής.

Ο Βασίλης Διαμαντόπουλος πραγματικά σε ρόλο ζωής
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Παρουσίαση του "Συμβολαιογράφου" στην πρεμιέρα της στήλης μου "Ασπρόμαυρα κι έγχρωμα"...http://www.musiccorner.gr/?p=91814
Μπράβο για την πρωτοβουλία σου - πολύ καλογραμμένο το κείμενο!!

Περιμένουμε και τις επόμενες παρουσιάσεις αγαπημένων τηλεοπτικών σειρών :)
 
Πολύ ωραία η καινούργια σου στήλη Τάσο, μου άρεσε η παρουσίασή σου και φυσικά περιμένουμε όχι μόνο την συνέχεια στην στήλη σου, αλλά ειδικά το επόμενο σήριαλ που θα παρουσιάσεις......... (δεν λέω τίποτα άλλο για να μην το προδώσω)
 
Έχοντας ολοκληρώσει το κείμενο, να πω κι εγώ συγχαρητήρια από τη μεριά μου στο δημιουργό του άρθρου! :flower:

Ωραίο, καλογραμμένο και προσεγμένο: στο λέει μια αναγνώστρια που δεν πρόλαβε τη σειρά κι όμως έχει σχηματίσει εικόνα! :thumbup:
 
Πολύ ωραίο το άρθρο του συμφορουμίτη μας Τάσου. Αν και έμμεσα το υπαινίχθηκε στο άρθρο, νοιώθω την ανάγκη να το πω και πιο άμεσα: O "Συμβολαιογράφος" αποτελεί από τις εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις τηλεοπτικών σειρών που το τηλεοπτικό αποτέλεσμα είναι ανώτερο από το ίδιο το βιβλίο στο οποίο βασίστηκαν
 
968.jpg
[edit] Dead pathfinder pics [edit]


295.jpg
 
συμφωνω και εγω πως ειναι εξαιρετικη σειρα με πολυ δυνατη ερμηνεια απο τον βασιλη διαμαντοπουλο κυριως

για οσους ρωτανε αν ο γιαννης ζουγανελης ειναι ο γνωστος ,σαφως και ειναι αυτος,ειχε γραψει την μουσικη σε αρκετες σειρες και τοτε ακομη δεν ειχε ασχοληθει με την υποκριτικη
 
Επειδή την παρακολουθώ τις τελευταίες ημέρες μετά από αρκετά χρόνια ομολογώ,μπορώ να πώ ότι είναι μια απ' τις καλύτερες σειρές εποχής με καταπληκτικές ερμηνείες,πολύ αγωνία...Μου αρέσει και η κατασκότεινη εικόνα,νομίζω ταιριάζει πολύ με το ύφος της σειράς
 
Ακριβώς, όλα μα όλα συνετέλεσαν στο να γίνει μια τεράστια επιτυχία (διασκευή σεναρίου, μουσική, ηθοποιοί, σκηνοθέτης και φυσικά μεγάλο κομμάτι της επιτυχίας ανήκει και στην εταιρία παραγωγής).
 
Θυμάμαι εκείνα τα κυριακάτικα μεσημέρια του 1987 που το πρόβαλλε σε επανάληψη η ΕΤ1 και το βλέπαμε ανελλιπώς,που νομίζω κράτησε μέχρι Αύγουστο του 1987 η επανάληψη.
 
Υπάρχει ένα αδύνατο σημείο στο σενάριο. Όταν το θύμα, ο Παύλος Ροδίνης έμαθε από τον κόμη Νανέτο ότι θα είναι ο κληρονόμος του, πηγαίνει στον Τάπα τον συμβολαιογράφο για να του ζητήσει ένα δάνειο ενόψει του γάμου του. Για να τον πείσει ότι θα μπορέσει να το αποπληρώσει τον ενημερώνει ότι ο κόμης τον κατέστησε γενικό κληρονόμο του. Τότε ο Τάπας έκπληκτος δηλώνει ότι δεν γνωρίζει κανένα σχετικό έγγραφο του κόμη και ο Ροδίνης του αποκαλύπτει την αλήθεια για την ιδιωτική διαθήκη που συντάχτηκε προ ολίγων ωρών. Στη συνέχεια ο Τάπας συντάσσει την πλαστή διαθήκη. Όταν, όμως, αργότερα καταθέτει ο Τάπας στον ανακριτή, παρουσία του Ροδίνη, ότι αυτή η διαθήκη συντάχτηκε ένα μήνα πριν, ο τελευταίος δεν την αμφισβητεί παρά το ότι στο συμβολαιογραφείο ο Τάπας του είχε δηλώσει ότι δεν γνώριζε την ύπαρξη τέτοιας διαθήκης.
 
Το μυθιστόρημα/διήγημα/νουβέλα (ή όπου αλλού κατατάσσεται δεν τα γνωρίζω καλά τα λογοτεχνικά είδη) το είχα ολόκληρο σε μια σειρά τομών με τίτλο "λογοτεχνήματα Ελλήνων συγγραφέων" (ή κάπως έτσι έστω) όπου ένας τόμος ήταν αφιερωμένος στον Ραγκαβή (μαζί με άλλους δύο συγγραφείς, δηλαδή ένας τόμος είχε αφιέρωμα σε 3 Έλληνες συγγραφείς). εκδόσεις Ρίζου νομίζω. Δεν ξέρω καν που τα έχω αυτά τα βιβλία στυλ εγκυκλοπαίδειας περίπου που κυκλοφόρησαν τέλη 70. Αλλά πολύ καθαρεύουσα ο Συμβολαιογράφος.
 
Πίσω
Μπλουζα