Ο Τροχός της Τύχης (1990 ANT1)

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
919
Ο τροχός της τύχης (1990)

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_τροχός_της_τύχης_(1990)

 

Ο τροχός της τύχης ( ΑΝΤ1, 1990-96, σκηνοθεσία: Μεγακλής Βιντιάδης)

Το παιχνίδι στην πορεία του στο χρόνο είχε 4 παρουσιαστές:

1.Γιώργος Πολυχρονίου-Κρίστα (η όμορφη Κρίστα ήταν μοντέλο που γύριζε τα πλακίδια στα παζλ, ώστε να φαίνονται τα γράμματα)

2.Παύλος Χαϊκάλης

3. Δάνης Κατρανίδης

4. Γιάννης Κουτράκης (MEGA 1997-98)



Και ποιος δεν θυμάται την ελληνική έκδοση του "Τροχού της Τύχης", με τα παζλ, που έπρεπε π.χ. να βρεις τίτλο τραγουδιού με 5 λέξεις. Κατά τη γνώμη μου ο τροχός που έμεινε περισσότερο στη μνήμη μας ήταν εκείνος με παρουσιαστή τον γνωστό από το ραδιόφωνο αλλά και από τη φωνή του σε πάμπολλες διαφημίσεις, Γιώργο Πολυχρονίου.

Μια έγχρωμη φωτογραφία με τον "Τζι-Πόλυ", όπως αρεσκόταν να τον φωνάζουν, και την Κρίστα, από το τηλεπαιχνίδι (σόρυ για την χαμηλή ποιότητα),

17960.jpg

και ένα βίντεο με μόλις 10 δευτερόλεπτα από το παιχνίδι , με πολλές διαφημίσεις της εποχής.

Το τηλεπαιχνίδι αυτό ήταν το πρώτο στον ΑΝΤΕΝΝΑ, καθώς έκανε πρεμιέρα γενεθλίων την 1η Ιανουαρίου 1990.






Για να παίξουμε, αν θέλετε, ένα παζλ, χωρίς να χρειάζεται να γυρνάμε τροχό και να έχουμε κίνδυνο μην τύχουμε χρεωκοπία:

Τίτλος φόρουμ :)

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομιζω οτι ηταν μαλλον το πρωτο τηλεπαιχνιδι σε καναλι πανελλαδικης εμβελειας που μπορουσαν να συμμετεχουν ζωντανα-τηλεφωνικα τηλεθεατες σε καποιο mini game ,κατι που μιμηθηκαν και αλλα τηλεπαιχνιδια εκεινη την εποχη ...
 
Ένα επεισόδιο από τον τροχό της τύχης του MEGA, 1998:


[edit] copyrights [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
latinsoapsfever είπε:
Ένα επεισόδιο από τον τροχό της τύχης του MEGA, 1998:


Αν και γεννημένη το 1991 προτιμώ του ΑΝΤ1 με τον G Poly και την Crista.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πόλυ καλό το βιντεάκι latinsoapsfever. ;) Εγώ πάλι θυμάμαι αυτό με τον Πολυχρονίου και τη Μενεγάκη. χεχε :p
 
Θυμάμαι και το επιτραπέζιο που κυκλοφορούσε τότε :) ...
 
ο τροχος της τυχης

με τον

Γιώργο Πολυχρονίου με την Κρίστα

[edit]"Ο ΤΡΟΧΟΣ ΤΗΣ ΤΥΧ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρισπέκτ ιδιαίτερα για τον τροχό. Πιστεύω πρέπει να μπει το βιντεάκι σου και στο σχετικό θρεντ, οπότε το τοποθετώ αμέσως.
 
Αποσπάσματα από το ορίτζιναλ τηλεπαιχνίδι στην τηλεόραση του ΑΝΤΕΝΝΑ. Το βίντεο από τον φίλο Φορντ:

http://www.youtube.com/watch?v=S2OjBeD8sCA
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τους είχα ζαλίσει τους γονείς μου να μου το πάρουν! Και τελικά μου το πήρε ο Άγιος Βασίλης! Νομίζω πως το έχω ακόμα...
 
RIO είπε:
Θυμάμαι και το επιτραπέζιο που κυκλοφορούσε τότε :) ...
Τους είχα ζαλίσει τους γονείς μου να μου το πάρουν! Και τελικά μου το πήρε ο Άγιος Βασίλης! Νομίζω πως το έχω ακόμα...
 
Η πρωτη μου αναμνηση απο το 1990 ειναι πως ξυπνησα απογευμα μετα τον εορτασμο της πρωτοχρονιας. Ανοιξα την τηλεοραση και στο νεο καναλι (Αντ1) επαιζε το πρωτο επεισοδιο του τροχου της τυχης. Θυμαμαι πως για τα δεδομενα της εποχης ο τροχος της τυχης ηταν το πρωτο παιχνιδι που εδινε αληθινα δωρα περαν απο τα συμβολικα ενθυμια που συνηθιζονταν.

Φυσικα μετεπειτα τα τηλεοπτικα παιχνιδια απογειωθηκαν σε σημειο του να μοιραζουν περιουσιες. Οι συσκευες και το φουσκωτο που εδινε ο τροχος της τυχης σημερα θα φανταζαν απιστευτα ευτελη.
 
Συμφωνώ με τον Τζο, το παιχνίδι όντως ταυτίστηκε με την ιστορία του ΑΝΤΕΝΝΑ. Στα ισχυρά χαρτιά του σταθμού, πόσο μάλλον για έναν νεοσύστατο σταθμό, ήταν το συγκεκριμένο τηλεπαιχνίδι.
 
Το είχα και εγώ το παιχνίδι 6 χρονών , αρκετά χρόνια μετά.

Η Κρίστα στην πραγματικότητα λέγεται Στέλλα Μανωλά, για όσους δεν γνωρίζατε.
 
Κάτι που ίσως δε θυμάστε αλλά το θυμάμαι καλά εγώ είναι ότι ο Antenna όταν ξεκίνησε επισήμως την παραμονή της πρωτοχρονιάς του 1990, παρουσίασε τον Τροχό της Τύχης με παρουσιαστή τον Τέρενς Κουίκ, αυτός το παρουσίασε μόνο και μία φορά, παραμονή πρωτοχρονιάς και νομίζω με μια παραλλαγή του τροχού, όπου χρησιμοποιησαν τον τροχό αλλά οι παίκτες κέρδιζαν τα λεφτά που αυτός έφερνε ή κάτι τέτοιο. Μάλιστα, αν δεν κάνω λάθος, ήταν live εκείνη η εκπομπή.
 
grtt είπε:
Κάτι που ίσως δε θυμάστε αλλά το θυμάμαι καλά εγώ είναι ότι ο Antenna όταν ξεκίνησε επισήμως την παραμονή της πρωτοχρονιάς του 1990, παρουσίασε τον Τροχό της Τύχης με παρουσιαστή τον Τέρενς Κουίκ, αυτός το παρουσίασε μόνο και μία φορά, παραμονή πρωτοχρονιάς και νομίζω με μια παραλλαγή του τροχού, όπου χρησιμοποιησαν τον τροχό αλλά οι παίκτες κέρδιζαν τα λεφτά που αυτός έφερνε ή κάτι τέτοιο. Μάλιστα, αν δεν κάνω λάθος, ήταν live εκείνη η εκπομπή.
Λάθος την Τηλερουλέτα παρουσίαζε αγαπητέ μου.
 
DianaTheSuperstar91 είπε:
Το είχα και εγώ το παιχνίδι 6 χρονών , αρκετά χρόνια μετά.
Η Κρίστα στην πραγματικότητα λέγεται Στέλλα Μανωλά, για όσους δεν γνωρίζατε.
Είναι η ίδια που εμφανίζεται σε αυτό το site?

http://www.imdb.com/name/nm1644483/?ref=search&sid=skjB1pIheTy2iAtUndRnFQ.3611484927..1

Παλιά νόμιζα ότι ήταν μοντέλο από το εξωτερικό

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Βρήκα όμως κι αυτό ψάχνοντας στο facebook

ANT1

Σκηνοθεσία:

Μεγακλής Βιντιάδης

Περιγραφή Σεναρίου:

Το δημοφιλέστερο και αγαπημένο τηλεπαιχνίδι του ΑΝΤ1 , που άφησε εποχή κ μας ψυχαγωγούσε, μοιράζοντας πολλά πλούσια δώρα κ αυτοκίνητα, από το 1990 ώς κ το 1996. Μοναδικός στο είδος του ο Γιώργος Πολυχρονίου ως παρουσιαστής, με την φράση σλόγκαν 'ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΚΥΡΙΕΣ Κ ΚΥΡΙΟΙ..', έδωσε το βάπτισμα στο παιχνίδι με συμπαρουσιάστρια την Στέλλα Μανωλά κ έπειτα την όμορφη γλυκιά Κρίστα. Αργότερα την σκυτάλη της παρουσίασης, πήρε ο Παύλος Χα'ι'κάλης κ το παιχνίδι έκανε φινάλε στον ΑΝΤ1 με τον Δάνη Κατρανίδη. Σκηνοθεσία ο Μεγακλής Βιντιάδης . Την υπέροχη φωνή του στην αφήγηση των δώρων κ των events, χάριζε ο Αλέξανδρος Μολφέσης...

ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ

ΠΑΝΟΣ ΖΩΗΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ

ΣΑΚΗΣ ΓΩΓΟΣ

ΑΝΙΜΑΤΕΡ

ΠΑΝΟΣ ΤΡΙΚΑΛΙΩΤΗΣ

ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΤΑΦΛΟΣ

Ο ''τροχός'' έκανε την εμφάνισή του πάλι το 1997-98 στο ΜΕGA με παρουσιαστή τον Γιάννη Κουτράκη.

http://www.facebook.com/pages/%CE%9F-%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%A4%CF%8D%CF%87%CE%B7%CF%82-%CE%91%CE%9D%CE%A41-1990-96/132112046952049?fref=ts

Επομένως δεν είναι το ίδιο πρόσωπο σύμφωνα με τη σελίδα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DianaTheSuperstar91 είπε:
Λάθος την Τηλερουλέτα παρουσίαζε αγαπητέ μου.
Χμμ, ναι έχεις δίκιο τελικά, αλλά μου έμεινε διότι πρέπει να χρησιμοποίησαν τον τροχό από τον Τροχό της Τύχης για την Τηλερουλέτα!
 
Πίσω
Μπλουζα