Ο Χριστός ξανασταυρώνεται (1975 ΕΙΡΤ)

Οι μόνοι που μπορούν να δώσουν απαντήσεις είναι οι άνθρωποι της ΕΡΤ. Το ζήτημα είναι πότε... Γιατί είμαι πανσίγουρος ότι όοοοοοοοταν πάρουν απόφαση να ασχοληθούν σοβαρά με το αρχείο, οι μπομπίνες θα έχουν λιώσει και θα είναι για πέταμα. Κλασική Ελληνική περίπτωση. Πρώτα πρέπει να πάθουμε και μετά να μάθουμε... Έτσι χάθηκε ένα σωρό υλικό αράχνιαζε, σκονιζόταν και διαβρωνόταν από την υγρασία στα υπόγεια του Ραδιομεγάρου. Για να μην μιλήσω για υλικό που κλάπηκε...

Δεν βγαίνει άκρη, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
εχετε δικο,ειναι πολυ θλιβερο
και γενικα βεβαια αλλα εγω θα επιμεινω και ας γινω εμμονικος ,ειδικα και για αυτη τη σειρα
 
θα επιμεινω και ας γινω εμμονικος
Δεν είναι "εμμονή" κάτι τέτοιο, είναι γούστο :)
Εγώ επί παραδείγματι, είμαι σφόδρα θυμωμένος που δεν διασώζονται (οι πρώτες που μου έρχονται στο μυαλό και θα ήθελα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΔΩ) οι σειρές μυστηρίου/θρίλερ
"Ο Άνθρωπος Δίχως Πρόσωπο", ΕΙΡΤ 1972
"Κεκλεισμένων των Θυρών", ΕΙΡΤ 1972
"Σκοτεινές Δυνάμεις", ΕΡΤ 1976

αλλά και γενικότερα που έχουν χαθεί σχεδόν όλες οι σειρές της δεκαετίας του '70... Και γιατί χάθηκαν; Για λόγους οικονομίας, χαζομάρας των παραγωγών και των υπευθύνων και γενικά για χίλιους δυο λόγους. Δεν θα γράψω παραπάνω, όμως, γιατί θα ξημερώσουμε και πρέπει να πέσω για ύπνο γιατί το πρωί έχω υπηρεσία :D
 
Δεν είναι "εμμονή" κάτι τέτοιο, είναι γούστο :)
Εγώ επί παραδείγματι, είμαι σφόδρα θυμωμένος που δεν διασώζονται (οι πρώτες που μου έρχονται στο μυαλό και θα ήθελα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΔΩ) οι σειρές μυστηρίου/θρίλερ
"Ο Άνθρωπος Δίχως Πρόσωπο", ΕΙΡΤ 1972
"Κεκλεισμένων των Θυρών", ΕΙΡΤ 1972
"Σκοτεινές Δυνάμεις", ΕΡΤ 1976

αλλά και γενικότερα που έχουν χαθεί σχεδόν όλες οι σειρές της δεκαετίας του '70... Και γιατί χάθηκαν; Για λόγους οικονομίας, χαζομάρας των παραγωγών και των υπευθύνων και γενικά για χίλιους δυο λόγους. Δεν θα γράψω παραπάνω, όμως, γιατί θα ξημερώσουμε :D
δυστυχως τις 2 πρωτες δεν τις εχω δει ποτε αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια ,ναι οτι και να πουμε δεν μπορουμε να κανουμε κατι
μονο να κλαιμε πανω απο το χυμενο γαλα
 
δυστυχως τις 2 πρωτες δεν τις εχω δει ποτε αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια
Ούτε εγώ τις έχω δει γιατί γεννήθηκα κάμποσα χρόνια αργότερα :) Αλλά τόσο το σενάριό τους όσο και η "αισθητική" τους, είναι κάτι που με τραβάει σαν μαγνήτης. Δυστυχώς θα μείνω με τη λαχτάρα...

Υ.Γ.: Μου φαίνεται ότι ψιλοξεφεύγουμε από το θέμα του νήματος :D
 
Σύμφωνα με το πρόγραμμα, όπως δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα Μακεδονία, στις 29/5 προβλήθηκε ένα σπέσιαλ επεισόδιο με τα γυρίσματα της σειράς. Το πρώτο επεισόδιο προβλήθηκε την επόμενη εβδομάδα, στις 5/6 στις 21:30.
 
Θρυλική σειρά? Υπερπαραγωγή? Σειρά κόσμημα? Ότι και να πει κανείς για αυτό το τηλεοπτικό διαμάντι της δεκαετίας του ''70 που προβλήθηκε στο ΕΙΡΤ παρακαλώ, θα είναι λίγο. Και είναι ευτύχημα έως και 8ο θαύμα του κόσμου που δεν διαγράφηκε από τους τότε φωστήρες της ΕΡΤ η σειρά και διεσώθη. Οι ηθοποιοί που πρωταγωνιστούσαν (γιατί όλοι όσοι έπαιζαν σε αυτήν την θρυλική σειρά ήταν πρωταγωνιστές από τον πρώτο έως τον τελευταίο ρόλο) όλοι τους ένας και ένας.
Από τους τίτλους έναρξης η σειρά σε καθήλωνε στον απόλυτο βαθμό. Ειδικά η εικόνα στους τίτλους με τον Εσταυρωμένο και τους δυο ληστές στον Γολγοθά σε συνδυασμό με την απόκοσμη και κάπως φοβιστική μουσική σου προκαλούσε ρίγος και ίσως φόβο αλλά σε έβαζε κατευθείαν στο πνεύμα της σειράς.
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε ήδη αλλά η σκηνή του απαγχονισμού του Σείζη συνδυάστηκε δυστυχώς με ένα τραγικό περιστατικό στην πραγματικότητα. Και μιλάω για τον απαγχονισμό ενός μικρού παιδιού μιμούμενο τον Σείζη. Ολέθριο. Όπως επίσης τραγική και η κατάληξη του ''Χριστού" της σειράς όπου πέθανε μόνος και ξεχασμένος από όλους. Δεν υπάρχουν πραγματικά λόγια για τους τραγικούς κύκλους που κάνει η ζωή. Κρίμα και άδικο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
τωρα γιναται εσεις αφοριστικος,δεν ηταν ξεχασμενος απο ολους
ειχα ζητησει και κανονισει να συναντηθω με τον αλεξη μεσω ενος φιλου μου απο στο στρατο,γιατι τον γνωριζα ελαχιστα προσωπικα, να δω ,αν και πως μπορω να τον βοηθησω
δεν προλαβα ομως
 
Ειλικρινά δεν το ήξερα για αυτό που αναφέρετε και αποτελεί πολύ μεγάλη τιμή για σας προσωπικά που ενδιαφερθήκατε, αλλά για πολύ λίγο χρονικά και κρίμα για τον Αλέξη που δεν πρόλαβε να ευοδωθεί η προσπάθεια σας. Απλά η επισήμανση μου ότι ήταν ξεχασμένος, ήταν ορμώμενη από δημοσιεύματα της εποχής της απώλειας του και του άδοξου όπως καταγράφηκε τέλους του. Πάντως η προσπάθεια σας και σαν άνθρωπος και σαν συνάδελφος του Γκόλφη είναι άξια συγχαρητηρίων. Άσχετα αν χρονικά δεν κατέστη δυνατή η ευόδωση της.
 
Ειλικρινά δεν το ήξερα για αυτό που αναφέρετε και αποτελεί πολύ μεγάλη τιμή για σας προσωπικά που ενδιαφερθήκατε, αλλά για πολύ λίγο χρονικά και κρίμα για τον Αλέξη που δεν πρόλαβε να ευοδωθεί η προσπάθεια σας. Απλά η επισήμανση μου ότι ήταν ξεχασμένος, ήταν ορμώμενη από δημοσιεύματα της εποχής της απώλειας του και του άδοξου όπως καταγράφηκε τέλους του. Πάντως η προσπάθεια σας και σαν άνθρωπος και σαν συνάδελφος του Γκόλφη είναι άξια συγχαρητηρίων. Άσχετα αν χρονικά δεν κατέστη δυνατή η ευόδωση της.
σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια,ημουν πανω απο ολα θαυμαστης του,ηταν πολυ καλος ηθοποιος και αξιολογος ανθρωπος,ηθελα να τον γνωρισω πολλα χρονια αλλα η ευκαιρια μου δωθηκε αργα,ειναι πολυ κριμα για τον αλεξη γενικα,ναστε καλα
 
Πάσχα έρχεται και όπως πάντα η σειρά προβάλλεται αυτές τις μέρες...προβάλλονται όμως 18 επεισόδια "συμπυκνωμένα" και όχι τα 50 της αρχικής του μορφής...Θα δούμε από τις περιλήψεις της εποχής την αρχική μορφή της σειράς των 50 επεισοδίων , όσοι θυμούνται καλά την πλοκή της σειράς ίσως καταλάβουν τι έχει κοπεί στη σημερινή της μορφή...

5 Ιουνίου 1975

1975 06-05.jpg
 
Ευτυχώς να λέμε που διασώθηκαν έστω και τα 18 επεισόδια, αν σκεφτούμε ότι από άλλες σειρές εκείνης της περιόδου δεν έχει μείνει ούτε καρέ. Το αναφέρω απλά, δεν θυμάμαι αν έχει ξαναειπωθει σε αυτό το θέμα αλλά, η σειρά επρόκειτο να σβηστεί, όπως και άλλες της εποχής, παρενέβησαν όμως οι εργαζόμενοι οι εκ Κρήτης ορμώμενοι και ζήτησαν να μη διαγραφεί η σειρά, λέγοντας ατάκα του τύπου "Καζαντζάκη δεν τόνε σβήνεις" και έτσι, καταλήξαμε στη βερσιόν με τα 18 επεισόδια, χάρη σε αυτή την παρέμβαση.....

Για να ακριβολογούμε, δε σημαίνει ότι από τα 50 επεισόδια έτσι απλά διαγράφηκαν τα 32, απλώς, έγινε μοντάζ των 50 επεισοδίων και έμειναν τα 18, πιθανόν κόπηκαν δευτερεύουσες ιστορίες και έμεινε μόνο ο βασικός κορμός της πλοκής. Και αυτό, επειδή το μοντάζ έγινε απο τον ίδιο τον σκηνοθέτη, αν γινόταν από κάποιον υπάλληλο, θα είχε κενά η πλοκή καθώς το πιο πιθανό είναι να έσβηναν τυχαία διάφορα επεισόδια, χωρίς λογική.

Μιας και αναφέρθηκε σε κάποια ποστ πιο πάνω ότι τελικά διασώζονται τα επεισόδια στην ολότητα τους, για ποιο λόγο πιστεύετε ότι προβάλλεται μόνο η "σύντομη" βερσιόν της σειράς; Και επίσης, γιατί η συγκεκριμένη σειρά δεν είχε την ίδια μοίρα όπως και άλλες της εποχής; Την έσωσε η "πετσοκομμένη" εκδοχή των 18 επεισοδίων;
Επανέρχομαι όμως στο γιατί αξιοποιείται μόνο η εκδοχή των 18 επεισοδίων. Πιθανόν τα υπόλοιπα επεισόδια απλά να αραχνιάζουν, να μην έχουν υποστεί τη σχετική επεξεργασία για να προβάλλονται στην ολότητα τους. Τα 18 επεισόδια, είναι πιο πιασάρικα, με βάση τα σύγχρονα δεδομένα, συν τοις άλλοις, εν έτει 2024, θεωρούνται αργοί οι ρυθμοί της πλοκής επομένως, άλλο να πρέπει να τους "υποστεί" κάποιος για 18 και άλλο για 50 επεισόδια και συν τοις άλλοις, αν την ίδια ιστορία μπορεί να τη διηγηθεί κάποιος σε 18 επεισόδια, φανταστείτε πόσο παραπάνω "τραβηγμένη" θα είναι για να διαρκέσει 50.

Και επίσης, απορία είναι κατά πόσο στη μονταζιέρα κόπηκε δευτερεύουσα/όχι τόσο σημαντική πλοκή, πιθανόν όμως είναι ότι δεν θα μάθουμε....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευτυχώς να λέμε που διασώθηκαν έστω και τα 18 επεισόδια, αν σκεφτούμε ότι από άλλες σειρές εκείνης της περιόδου δεν έχει μείνει ούτε καρέ. Το αναφέρω απλά, δεν θυμάμαι αν έχει ξαναειπωθει σε αυτό το θέμα αλλά, η σειρά επρόκειτο να σβηστεί, όπως και άλλες της εποχής, παρενέβησαν όμως οι εργαζόμενοι οι εκ Κρήτης ορμώμενοι και ζήτησαν να μη διαγραφεί η σειρά, λέγοντας ατάκα του τύπου "Καζαντζάκη δεν τόνε σβήνεις" και έτσι, καταλήξαμε στη βερσιόν με τα 18 επεισόδια, χάρη σε αυτή την παρέμβαση.....
Και όμως, η version που σώθηκε όταν δόθηκε η εντολή σβησίματος ήταν με τα 50 επεισόδια! Τα επεισόδια έγιναν 18 όταν ζητήθηκε από τον Βασίλη Γεωργιάδη το 1982 να "συμπτύξει" τη σειρά σε 18 επεισόδια καθώς υπήρχε ένα "κενό" 18 ωρών στο πρόγραμμα της ΕΡΤ. Κατά τη δήλωσή του, πήρε ψαλίδι, έκοψε - έραψε, και καταλήξαμε στα σημερινά 18 επεισόδια, ενώ το υπόλοιπο υλικό πετάχτηκε. Παρ' όλ' αυτή τη δήλωση, η ΕΡΤ ισχυρίζεται ότι υπάρχουν και τα 50 επεισόδια, και μάλιστα τα κουτιά από τις μπομπίνες τα είδε μέλος του forum με τα ίδια του τα μάτια!!! Όμως, το ερώτημα που προκύπτει είναι αν όντως μέσα στα κουτιά είναι τα 50 επεισόδια ή όχι...
 
Πιθανόν απλά αραχνιάζουν στα κουτιά τους και δεν έχουν ψηφιοποιηθεί και τα 50 επεισόδια για να επιμένουν στη σύντομη εκδοχή. Εκτός αν πρόκειται για τα απομεινάρια των 50 επεισοδίων που έμειναν στην απ'εξω από το κόψε - ράψε. Μου φαίνεται περίεργο πάντως το ότι έδωσαν την ευκαιρία στο δημιουργό να επιμεληθεί της σύντομης εκδοχής και να κάνει το αντίστοιχο μοντάζ, όταν άλλες σειρές τις έφαγε το μαύρο σκοτάδι, να ήταν λόγω της εμπλοκής των Κρητικών εργαζομένων στο θέμα όπου η ΕΡΤ αποφάσισε να σεβαστεί αυτή τη σειρά η υπήρξαν και άλλοι λόγοι;
 
Νομίζω έχει αναφερθεί στο εν λόγω τοπικ και ορμώμενος από αυτό, έψαξα για την εν λόγω σκηνή. Αναφέρομαι στη σκηνή όπου βρίσκεται δολοφονημένο το γιουσουφάκι. Πραγματικά σπαρακτική σκηνή και οι ηθοποιοί που παίζουν σε αυτή (ο Αγάς & η παραδουλεύτρα αν κατάλαβα καλά), την πηγαίνουν σε άλλο επίπεδο, πραγματικά σοκαριστική σκηνή, κοντινό στο ματωμένο κορμί, σπαραγμοί από τους πρωταγωνιστές, καταλαβαίνω γιατί έχει μείνει στη μνήμη πολλών.

Αναφερόμενος στο γιουσουφάκι, ψάχνοντας πληροφορίες για τη σειρά, έμαθα ότι το ρόλο για το γιουσουφάκι, τον υποδυόταν γυναίκα ηθοποιός, προκειμένου να μη σκανδαλιστεί η κοινωνία της εποχής γιατί ως γνωστόν, τα γιουσουφάκια ήταν αγόρια επομένως, για την τότε εποχή -όπως και για την τωρινή-, θα ήταν σκανδαλώδες να είναι κανονικό αγόρι και στο έργο το οποίο ικανοποιεί τις "ορέξεις" του Αγά, όπως γινόταν και στην πραγματικότητα επομένως, επιλέχθηκε γυναίκα ηθοποιός η οποία έμοιαζε με μικρό αγόρι.

Μετά αν κατάλαβα καλά, αντικαταστάθηκε το γιουσουφάκι (εφόσον δολοφονήθηκε το πρώτο) από κανονικό αγόρι, ισχύει; Αναφερόταν το όνομα Αργύρης Παυλίδης στο άρθρο που είχα διαβάσει, πρόκειται για τον γνωστό από τις μεταγλωττίσεις η για απλή συνωνυμία;
 
Πίσω
Μπλουζα