Ο Χριστός ξανασταυρώνεται (1975 ΕΙΡΤ)

Είχε στηθεί ολόκληρο χωριό για κάποια (όλα?) εξωτερικά γυρίσματα. Είχα πάει για κάποιο λόγο σ' ένα στούντιο παραγωγής που ήταν μέσα σε μια μεγάλη έκταση κάπου σε βόρειο προάστειο, δεν θυμάμαι τώρα πού, αλλά ήταν μέσα σε μεγάλη έκταση, και είδα το "χωριό" και ρώτησα τι ήταν και μου είπαν ότι εκεί γυριζόταν "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται"
 
Η Μαίρη Ιγγλέση γράφει άρθρο για μια σειρά στην οποία παίζει και η ίδια.
Ναι, το πρόσεξα και γέλασα κι εγώ. Ωστόσο απλώς αναφέρει το όνομά της χωρίς να γράψει τίποτε άλλο για τον εαυτό της, και δεν θεωρεί δεδομένο ότι η σειρά θα έχει σουξέ. Οπότε είναι αρκετά αντικειμενική.
 
Η Μαίρη Ιγγλέση είναι παντρεμένη με τον ιατροδικαστή Φίλιππο Κουτσαύτη ο οποίος και αναγνώρισε τυχαία τη σορό του Αλέξη Γκόλφη που βρισκόταν στα αζήτητα του νεκροτομείου .
πηγή
 
Είχε στηθεί ολόκληρο χωριό για κάποια (όλα?) εξωτερικά γυρίσματα. Είχα πάει για κάποιο λόγο σ' ένα στούντιο παραγωγής που ήταν μέσα σε μια μεγάλη έκταση κάπου σε βόρειο προάστειο, δεν θυμάμαι τώρα πού, αλλά ήταν μέσα σε μεγάλη έκταση, και είδα το "χωριό" και ρώτησα τι ήταν και μου είπαν ότι εκεί γυριζόταν "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται"
Είχα κάπου διαβάσει ότι το "χωριό" είχε στηθεί κάπου στον Παράδεισο Αμαρουσίου, στο δεξί μας χέρι στην άνοδο της Κηφισίας (περίπου στο ύψος του πυργου atrina). Εντελώς διαφορετική τότε η περιοχή φυσικά με πολύ μικρότερη οικιστική ανάπτυξη κ φυσικά χωρίς "babis vovos" έργα
 
αλλη φημολογια για το πως δεν σβηστηκε η σειρα,ειναι οτι καποιοι εργαζομενοι στην ερτ κρητικοι το πηραν πατριωτικα,και με τον τσαμπουκα τους ειπαν οτι καζαντζακης δεν σβηνεται.

https://exploringgreece.tv/destinat...o-poy-gyristikan-skines-apo-tin-tainia/45619/

Μηπως λες για την ταινια του 1957;
 
Από τις καλύτερες ελληνικές σειρές.
 
Την οποία και ευτυχώς μπορούμε να δούμε, ήταν ευχής έργον που δεν εξαφανίστηκε από προσώπου γης ΚΑΙ αυτή η σειρά όπως πολλές άλλες αξιόλογες από εκείνη την εποχή που μεσουρανούσε η ΕΡΤ και αυτό δεν είχε να κάνει αποκλειστικά και μόνο με το μονοπώλιο, είχε να κάνει και με την ποιότητα του περιεχομένου.

Πάντως, είναι πολύ ενδιαφέρον συγκυριακά το γεγονός ότι εκείνοι οι υπάλληλοι της ΕΡΤ, βρέθηκαν στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή και έσωσαν ότι μπορούσαν να σώσουν από αυτή τη σειρά, που δεν την χάσαμε κι αυτήν.

Δεν έχω δει τη σειρά ακόμα, έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια, με την πρώτη ευκαιρία, ελπίζω να την παρακολουθήσω και να βιώσω από πρώτο χέρι αυτή την ενδιαφέρουσα εμπειρία που αναφέρουν ότι έζησαν όσοι παρακολούθησαν τη σειρά, εξάλλου, είναι και ενδιαφέρον να μελετήσω μια άλλη εποχή η οποία έχει παρέλθει οπότε, νομίζω ότι είναι ο ιδανικός τρόπος για να γίνει αυτή η αναδρομή....
 
Δεν έχω δει τη σειρά ακόμα, έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια

Ειχα χασει μικρος το τελευταιο επεισοδιο και ειχα σκυλιασει απο τα νευρα μου, πριν χρονια την βρηκα σε καποιο site ολα τα επεισοδια και καθησα και την ειδα απο την αρχη. Βεβαια μην περιμενεις να δεις καμια υπερπαραγωγη ομως για εμας που ''την ζησαμε'' τοτε ειναι πολυ συγκινητικο οταν αναφερομαστε σε αυτην.
 
Για τα Ελληνικά μέτρα και μάλιστα του τότε ήταν υπερπαραγωγή.
 
...και μαλιστα εδειχνε ξεκαθαρα τις προτιμησεις των τουρκων στα αγορακια (Γιουσουφακι) μιας και τωρα κανενας μα κανενας εδω και 40 χρονια δεν τολμα να το θιξει αυτο λες και δεν ξερουμε τι ηταν το Εντερουν και το Ις Ογλαν μη τυχον θιχτουν οι τουρκοι αλλα απο δυτικη ανθελληνικη προπαγανδα στα δυτικα ΜΜΕ ομως εκει ''ελευθερας".
 
η δευτερη πιο πιστη τηλεοπτικη μεταφορα,μετα την λωξανδρα που ηταν η πιστοτερη
αλλα θα ελεγα ισως η καλυτερη προσωπικα
φοβερο καστ,ισως το καλυτερο ολων των εποχων με το δεδομενο και των επεισοδιων
το μονο που δεν μου αρεσε ηταν η εμφανιση της γεωργιας βασιλειαδου σε ενα τοσο μικρο και ασημαντο ρολο
και στεναχωριεμαι που λεω κατι αρνητικο,ενω μπορω να γραφω ωρες για τα θετικα της σειρας αυτης
αλλα εχουν ειπωθει και εδω και γενικα,οποτε μην σας κουρασω αδικα
να σημειωσουμε οτι ο αλεξης δεν εκανε το χριστο αλλα τον μανωλιο που εκεινος υποδυοταν το χριστο,ειναι κατι αλλο
σχετικα με τη καταρα οσων επαιξαν το χριστο λεω
ηταν γειτονας μου και θα συναντιομασταν μετα απο παρεμβαση ενος φιλου απο στο στρατο αλλα δεν προλαβαμε
 
η δευτερη πιο πιστη τηλεοπτικη μεταφορα,μετα την λωξανδρα που ηταν η πιστοτερη
αλλα θα ελεγα ισως η καλυτερη προσωπικα
φοβερο καστ,ισως το καλυτερο ολων των εποχων με το δεδομενο και των επεισοδιων
το μονο που δεν μου αρεσε ηταν η εμφανιση της γεωργιας βασιλειαδου σε ενα τοσο μικρο και ασημαντο ρολο
και στεναχωριεμαι που λεω κατι αρνητικο,ενω μπορω να γραφω ωρες για τα θετικα της σειρας αυτης
αλλα εχουν ειπωθει και εδω και γενικα,οποτε μην σας κουρασω αδικα
να σημειωσουμε οτι ο αλεξης δεν εκανε το χριστο αλλα τον μανωλιο που εκεινος υποδυοταν το χριστο,ειναι κατι αλλο
σχετικα με τη καταρα οσων επαιξαν το χριστο λεω
ηταν γειτονας μου και θα συναντιομασταν μετα απο παρεμβαση ενος φιλου απο στο στρατο αλλα δεν προλαβαμε
Φαίνεται πράγματι μικρός ο ρόλος της Γεωργίας Βασιλειάδου στη συντομευμένη εκδοχή της σειράς που σώζεται σήμερα (18 επεισόδια). Θυμάμαι, όμως, ότι ως παιδί έβλεπα φανατικά την πρώτη, πολύ εκτενέστερη, εκδοχή των 50 επεισοδίων και εκεί ο ρόλος της Βασιλειάδου (ως κυρα-Μανταλένιας) ήταν πολύ μεγαλύτερος (εμφανιζόταν σχεδόν σε κάθε επεισόδιο).
 
Μπα, πετσοκομμένη έχει διασωθεί?

Πράγματι θυμάμαι (που ήμουνα κάπως μεγαλύτερο από παιδί, πήγαινα 6η Γυμνασιου) κι εγώ πολύ έντονα τον ρόλο της Βασιλειάδου, δεν ήταν ασήμαντος. Εκείνο δε που ήταν σκέτη απόλαυση ήταν οι κοινές σκηνές της με την Ελένη Ζαφειρίου.
 
Φαίνεται πράγματι μικρός ο ρόλος της Γεωργίας Βασιλειάδου στη συντομευμένη εκδοχή της σειράς που σώζεται σήμερα (18 επεισόδια). Θυμάμαι, όμως, ότι ως παιδί έβλεπα φανατικά την πρώτη, πολύ εκτενέστερη, εκδοχή των 50 επεισοδίων και εκεί ο ρόλος της Βασιλειάδου (ως κυρα-Μανταλένιας) ήταν πολύ μεγαλύτερος (εμφανιζόταν σχεδόν σε κάθε επεισόδιο).
σαυτο εχετε δικιο,εχω δει μονο επαναληψη ,στην πρωτη προβολη μολις ειχα γεννηθει
οποτε αν ειναι ετσι εχω λαθος,και χαιρομαι
εχω διαβασει και το βιβλιο αλλα δεν θυμαμαι το ρολο αυτο δυστυχως
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπα, πετσοκομμένη έχει διασωθεί?
Η υπάρχουσα "εκδοχή" των 18 επεισοδίων έγινε το Φθινόπωρο του 1981 από τον Βασίλη Γεωργιάδη. Με τις διάφορες ανακατατάξεις που συνέβησαν στην ΕΡΤ μετά την "Αλλαγή", παρουσιάστηκαν κάποια χρονικά κενά στο πρόγραμμα. Έτσι, έχοντας έτοιμο υλικό, οι "υπεύθυνοι" της ΕΡΤ ζήτησαν από τον Γεωργιάδη να μοντάρει τα 50 επεισόδια σε 18, τα οποία έχουμε σήμερα, για να γεμίσει το πρόγραμμα.

Το πρόβλημα, όμως, είναι το εξής: Το υλικό που κόπηκε τι απέγινε; Σύμφωνα με την ΕΡΤ, τα 50 επεισόδια υπάρχουν κανονικά στο αρχείο. Φίλος και μέλος του φόρουμ πριν μερικά χρόνια σε επίσκεψή του στο αρχείο είδε με τα ίδια του τα μάτια τα κουτιά των μπομπινών, επιβεβαιώνοντας την ύπαρξή τους. Αλλά εδώ είναι που μπλέκουν τα πράγματα. Είναι άραγε όντως το υλικό μέσα στα κουτιά και στις μπομπίνες ή όχι; Αν υπάρχουν τα 50 επεισόδια, όπως ισχυρίζεται η ΕΡΤ, γιατί δεν προβάλλονται για να έχουμε 50 επεισόδια και όχι 18;

Με μία λέξη: ΜΠΑΧΑΛΟ!
 
Η υπάρχουσα "εκδοχή" των 18 επεισοδίων έγινε το Φθινόπωρο του 1981 από τον Βασίλη Γεωργιάδη. Με τις διάφορες ανακατατάξεις που συνέβησαν στην ΕΡΤ μετά την "Αλλαγή", παρουσιάστηκαν κάποια χρονικά κενά στο πρόγραμμα. Έτσι, έχοντας έτοιμο υλικό, οι "υπεύθυνοι" της ΕΡΤ ζήτησαν από τον Γεωργιάδη να μοντάρει τα 50 επεισόδια σε 18, τα οποία έχουμε σήμερα, για να γεμίσει το πρόγραμμα.

Το πρόβλημα, όμως, είναι το εξής: Το υλικό που κόπηκε τι απέγινε; Σύμφωνα με την ΕΡΤ, τα 50 επεισόδια υπάρχουν κανονικά στο αρχείο. Φίλος και μέλος του φόρουμ πριν μερικά χρόνια σε επίσκεψή του στο αρχείο είδε με τα ίδια του τα μάτια τα κουτιά των μπομπινών, επιβεβαιώνοντας την ύπαρξή τους. Αλλά εδώ είναι που μπλέκουν τα πράγματα. Είναι άραγε όντως το υλικό μέσα στα κουτιά και στις μπομπίνες ή όχι; Αν υπάρχουν τα 50 επεισόδια, όπως ισχυρίζεται η ΕΡΤ, γιατί δεν προβάλλονται για να έχουμε 50 επεισόδια και όχι 18;

Με μία λέξη: ΜΠΑΧΑΛΟ!
αυτα που λετε ειναι οντως σοβαρα και τα ερωτηματα πολυ ευλογα
τετοια σειρα θα επρεπε να προβαλεται,δεν υπαρχουν πολλες αναλογες σειρες
ποιος μπορει να δωσει απαντηση
 
ποιος μπορει να δωσει απαντηση
Οι μόνοι που μπορούν να δώσουν απαντήσεις είναι οι άνθρωποι της ΕΡΤ. Το ζήτημα είναι πότε... Γιατί είμαι πανσίγουρος ότι όοοοοοοοταν πάρουν απόφαση να ασχοληθούν σοβαρά με το αρχείο, οι μπομπίνες θα έχουν λιώσει και θα είναι για πέταμα. Κλασική Ελληνική περίπτωση. Πρώτα πρέπει να πάθουμε και μετά να μάθουμε... Έτσι χάθηκε ένα σωρό υλικό αράχνιαζε, σκονιζόταν και διαβρωνόταν από την υγρασία στα υπόγεια του Ραδιομεγάρου. Για να μην μιλήσω για υλικό που κλάπηκε...

Δεν βγαίνει άκρη, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
 
Πίσω
Μπλουζα