Ο απουσιολόγος της τάξης

bambinella 100 είπε:
Διαβαζω με εκπληξη οτι και μελη του φορουμ παρεμειναν απουσιολογοι για εξι χρονια περαν της συμμαθητριας μου. Εμας πριν την κληρωση μας ειπαν "Να βγαλουμε απουσιολογο για φετος" οχι για μια εξαετια.Εσεις το ξερατε εξ' αρχης οτι θα παραμενατε απουσιολογοι για χρονια η κι εσας απλως σας ξεχασανε;
Κάθε χρονιά το έδιναν στο παιδί με την υψηλότερη βαθμολογία στην τάξη. Δεν είχαμε το δικαίωμα να αρνηθούμε, δυστυχώς...
 
Gogeta είπε:
Κάθε χρονιά το έδιναν στο παιδί με την υψηλότερη βαθμολογία στην τάξη. Δεν είχαμε το δικαίωμα να αρνηθούμε, δυστυχώς...
Και αυτο το παιδι παρεμενε το ιδιο για εξι χρονια; Δε βρισκοταν κανενα αλλο να ξεπερασει τη βαθμολογια του; (!)
 
bambinella 100 είπε:
Και αυτο το παιδι παρεμενε το ιδιο για εξι χρονια; Δε βρισκοταν κανενα αλλο να ξεπερασει τη βαθμολογια του; (!)
Καμιά φορά, κάναν "κράτει" οι αποκάτω, γιατί δε γούσταραν να βγουν απουσιολόγοι ! Το ίδιο, για κάποιο περίεργο λόγο, γινόταν και με τη σημαία.
 
Ήμουν απουσιολόγος στην Α' και Β' Λυκείου και δεν μου άρεσε καθόλου αυτό το "χώσιμο". Στην Γ' Λυκείου είχα αρνηθεί να το πάρω και φυσικά δεν το ήθελε κανένας, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να το κρατήσω και 3η χρονιά. Τελικά δεν θυμάμαι τι είχε γίνει, πάντως σίγουρα δεν το είχα εγώ. Τις χρονιές που ήμουν απουσιολόγος έπρεπε να πηγαίνω κάθε πρωί στο γραφείο της γραμματέας, να βρίσκω το απουσιολόγιο της τάξης μου και το βιβλίο ύλης. Περιττό να πώ ότι γινόταν χαμός στο γραφείο, γιατί είμασταν ένα σχολείο με 5 τμήματα σε κάθε τάξη (15 απουσιολόγια + 15 βιβλία ύλης και 15 απουσιολόγοι που προσπαθούσαν να βρουν τα αντίστοιχα βιβλία). Το απουσιολόγιο ήταν μια αγγαρεία που κανονικά έπρεπε να την κάνουν οι καθηγητές και όχι κάποιος μαθητής.
 
Απουσιολογος φυσικα και δεν ημουνα ποτε και θα ηταν το μεγαλητερο ανεκδοτο αυτο συμφωνα με τους βαθμους που ειχα.Στο γυμνασιο δεν ειχα κανενα θεμα με τους απουσιολογους ολα πηγαιναν μια χαρα και δεν με ενοιαζαν κιολας αλλα στο λυκειο τα πραγμτα εγιναν περιεργα και τους ειχα ολους στην μπουκα.Ειδικα αυτοι που ηταν στην πρωτη και δευτερα λυκειου θα με θυμουνται για μια ζωη και ακομα παραπερα :diablotin:
 
Β και Γ Λυκείου ήμουν απουσιολόγος στο τμήμα μου. Το κλασικό κόλπο για να καλύψεις τις απουσίες ήταν να κάνεις εκ των υστέρων (μετά την υπογραφή του καθηγητή και κατά κανόνα την επόμενη ώρα) το - σε +. Ετσι, αν κάποιος απουσίαζε για παράδειγμα την πρώτη και δεύτερη ώρα, άφηνες - την πρώτη ώρα μόνο και έκανες + την επόμενη (ή επόμενες) και την γλίτωνε με μόνο μία απουσία. Δεν το έκανε κανένας άλλος από εσάς? :xm:
 
Εγώ. Τους έβαζα να υπογράφουν σε άδειο απουσιολόγιο - ειδικά τις πρώτες ώρες. Επίσης, έσβηνα απουσίες με το "Προσήλθε εγκαίρως - λάθος αναγραφή" και άλλα τέτοια. Το δε βιβλίο της ύλης, τους ανακοίνωνα ότι είχαν μέχρι το τέλος της μέρας να το συμπληρώσουν. Αν δεν το έκαναν, θα το έκανα εγώ γι' αυτούς και θα υπέγραφα αντ' αυτών.

Θυμάμαι τη γραμματεία που πήγαινα κάθε πρωί να πάρω το απουσιολόγιο - όπως επίσης και μερικά τραγελαφικά:

-άλλο άτομο πήρε το απουσιολόγιο του τμήματος και έψαχνα σαν να-μην-πω-τι να το βρω. Ενίοτε το μπέρδεμα ήταν και μεγαλύτερο: είχαν μπερδευτεί περισσότερα του ενός ατόμου. Από ένα σημείο και μετά ήταν καζούρα των απουσιολόγων.

-το απουσιολόγιο με το βιβλίο ύλης στην τσάντα και βόλτα στο σπίτι. Αλλαγή βιβλίων στην τσάντα και πολλαπλά εγκεφαλικά όταν έτυχε και το άφησα σπίτι. Ούτε θυμάμαι πώς ξέμπλεξα...

Αγγαρεία και χαμαλιλίκι. Απορώ ποιος σκέφτηκε ότι με αυτόν τον τρόπο επιβραβεύεις τους καλούς μαθητές.
 
Δεν νομίζω πως ήταν επιβράβευση. Υπέθεταν ότι οι καλοί μαθητές ήμασταν σπασικλάκια και "καλά παιδάκια" και θα εκτελούσαμε ευσυνείδητα το καθήκον μας, χωρίς να κάνουμε χατήρια και να κρύβουμε απουσίες.
 
Έπαιρνα το απουσιολόγιο ως μαθήτρια με τη δεύτερη καλύτερη βαθμολογία στην τάξη όταν απουσίαζε η απουσιολόγος. Και ευτυχώς ήταν λίγες οι φορές. Όσο περνούσε από το χέρι μου και δε καθηγητές που δεν πρόσεχαν τί είχες γράψει και αν είχες γράψει, δεν έβαζα απουσίες.

Πάντως θυμάμαι μια χρονιά στο Λύκειο που κάποια "καλά" παιδάκια πήραν το βιβλίο ύλης, έγραψαν μέσα και έσκισαν και κάποιες σελίδες. Η απουσιολόγος κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό! Και τί δεν άκουσε από τους καθηγητές! Λες και κείνη έφταιγε! Και γω από μέσα μου έλεγα "Ευτυχώς που σήμερα δεν έλειπε... "
 
Ajax87 είπε:
Απουσιολογος;;; Ουτε καν! Οι βαθμοι μου ηταν παρα πολυ χαμηλοι για τετοια πραγματα!! :p
+1:thumbup:

Ασε...που απ'οτι διαβαζω πρεπει να ηταν πολυ ζορικη θεση.... :precry:

Και να ειχα καλους βαθμους....να λειπει το βυσσινο.... :nono:
 
mytinyworld είπε:
Β και Γ Λυκείου ήμουν απουσιολόγος στο τμήμα μου. Το κλασικό κόλπο για να καλύψεις τις απουσίες ήταν να κάνεις εκ των υστέρων (μετά την υπογραφή του καθηγητή και κατά κανόνα την επόμενη ώρα) το - σε +. Ετσι, αν κάποιος απουσίαζε για παράδειγμα την πρώτη και δεύτερη ώρα, άφηνες - την πρώτη ώρα μόνο και έκανες + την επόμενη (ή επόμενες) και την γλίτωνε με μόνο μία απουσία. Δεν το έκανε κανένας άλλος από εσάς? :xm:
Φυσικά !Α πλώς δε θυμόμουνα, πραγματικά, το πώς σημειώναμε ! Με το "+" "-" μου το ξεσκόνισες ! :biglaugh:
 
bambinella 100 είπε:
Και αυτο το παιδι παρεμενε το ιδιο για εξι χρονια; Δε βρισκοταν κανενα αλλο να ξεπερασει τη βαθμολογια του; (!)
Εμένα είχε τύχει να μην με περάσει κάποιος. Εξ' ου και το "χώσιμο" όλα αυτά τα χρόνια...
 
Gogeta είπε:
Εμένα είχε τύχει να μην με περάσει κάποιος. Εξ' ου και το "χώσιμο" όλα αυτά τα χρόνια...
Και καλα, εσενα δεν σε περασε κανεις σε βαθμολογια. Τι να πει η δικια μας η καημενη η απουσιολογος που ηταν μαθητρια του 15 και απλως την ξεχασανε για εξι χρονια; :sealed:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου φαίνεται πολύ παράξενο αυτό το "Tην ξεχάσανε για 6 χρόνια". Το απουσιολόγιο πήγαινε στον μαθητή της τάξης που είχε την καλύτερη βαθμολογία. Και άντε πες οτι την ξέχασαν στο γυμνάσιο οι καθηγητές. Στο λύκειο πως δόθηκε σε αυτήν πάλι το απουσιολόγιο; Δεν είδανε οι καθηγητές τους βαθμούς απολυτηρίων από το γυμνάσιο; Μπας και ήταν μαζόχα βρε ΒΒ η απουσιολόγος σας και απλά το έπαιρνε αυτή γιατί κανένας άλλος δεν το ήθελε;
 
Τις ιδιες αποριες εχω κι εγω. Ποτε δεν καταλαβα πως αυτο το πραγμα συνεχιστηκε ακομα και στο Λυκειο. Δεν πιστευω πως ηταν κατι που το ζητησε η ιδια. Τωρα, το ποσο της αρεσε, αυτο ειναι αλλο θεμα.

Καποια στιγμη στο Λυκειο, δε θυμαμαι σε ποια ταξη απο τις τρεις, ημασταν πολλα παιδια μαζεμενα και ενα απο αυτα τη ρωτησε πανω κατω: "Γιατι εισαι τοσα χρονια απουσιολογος; Δε θα μπει και κανενας αλλος;" κι εκεινη απαντησε "Μαλλον με ξεχασανε".

Κι εγω η ιδια ομως, δεν ακουσα στις υπολοιπες πεντε ταξεις να γινει ποτε εστω μιση κουβεντα για αλλαγη απουσιολογου στην εναρξη καθε χρονιας.
 
Και αφού δεν είπε η ίδια ποτέ τίποτα στου καθηγητές πάει να πει πως τα 'θελε!
 
Πραγματικα, δεν ξερω τι ακριβως συνεβη με την περιπτωση της. Αν ειπε ποτε τιποτα η οχι. Αλλα και τους καθηγητες δεν τους καταλαβαινω. Τι ειδους νοοτροπια ηταν αυτη απεναντι της;

Σκεφτομαι οτι κι η ιδια εαν τελικα σιωπησε, μπορει να το εκανε απο φοβο μην την κακοχαρακτηρισουν.
 
Το αποκλείω και για το Λύκειο. Γιατί κάλλιστα αν έλεγε στον υπεύθυνο καθηγητή της τάξης που δεν την είχε και τις άλλες χρονιές πως δεν έχει τον μεγαλύτερο βαθμό, άσε που ήταν υποχρεωμένος να το ξέρει, θα την είχε απαλλάξει από αυτό. Τέσπά... Αν την δεις ποτέ σε καμία μαθητική μάζωξη ρώτα την :)
 
Hταν ενα κοριτσι αρκετα ντροπαλο και λιγομιλητο. Μπορει να ντραπηκε η και να φοβηθηκε να πει κουβεντα. Η μπορει να μιλησε σε καποιον καθηγητη κι εκεινος να αδιαφορησε. Ειχαμε μερικους τετοιους που το μονο που τους ενοιαζε ηταν να διεκπεραιωσουν τη διδακτικη ωρα και να φυγουν.

Το σιγουρο ειναι πως εκεινη δεν κυνηγησε το θεμα οσο επρεπε γιατι αν το κυνηγουσε, οπωσδηποτε θα εβρισκε ακρη. Αν, για παραδειγμα, ημουν στη θεση της, θα ειχα κινησει γη και ουρανο μεχρι να βρω το δικιο μου.

Οσο για τη μαθητικη μαζωξη που λες, ποτε δεν εχουμε κανει.
 
Πίσω
Μπλουζα