Ο βάλτος (1973)

Εξαιρετικοτατο ασπρομαυρο στιγμιοτυπο εγχρωμης ταινιας. Γινεται ανετα και καδρο σε τοιχο.
 
Στο ίδιο μέρος γυρίστηκαν και τα δελφινάκια του Αμβρακικου ναι ο Ντινοπουλος είχε αγάπη στον τόπον αυτό! Και ειδικά στον συγκεκριμένο φαρο/ θέλω πολύ να πάω στο μέρος είμαι σχετικά κοντά. Ή εμφάνιση της Βερας στην ταινία είναι και ή μοναδική της συνεργασία με τον Φίνο ενώ ή Γαλανη δίνει ρέστα στις αρχές τιτλων
 
Στο ίδιο μέρος γυρίστηκαν και τα δελφινάκια του Αμβρακικου ναι ο Ντινοπουλος είχε αγάπη στον τόπον αυτό! Και ειδικά στον συγκεκριμένο φαρο/ θέλω πολύ να πάω στο μέρος είμαι σχετικά κοντά. Ή εμφάνιση της Βερας στην ταινία είναι και ή μοναδική της συνεργασία με τον Φίνο ενώ ή Γαλανη δίνει ρέστα στις αρχές τιτλων
Ηταν ο τοπος καταγωγης του Δημοπουλου εκεινα τα μερη, γι' αυτο τα αγαπουσε και γυριζε τις ταινιες του εκει. Το εκανε και με το Αμοκ.

Ο Βαλτος δεν ειναι η μοναδικη συνεργασια της Κρουσκα με τον Φινο. Εμφανιστηκε ως χορευτρια στην Ψευτρα, στο Μερικοι το προτιμουν κρυο και κρατησε εναν μικρο ρολο στο Ενας μεγαλος ερωτας.
 
Αν και λίγο εκτός θέματος, μια που αφορά το Αμόκ που ανέφερες, περνούσαμε τις διακοπές μας στην Κορωνησία εκείνο τον καιρό όταν πλάκωσε το συνεργείο κι οι ηθοποιοί (ήρθαν με καϊκι ίσως διότι η οδική σύνδεση με την Άρτα τότε ήταν για κλάματα). Μένανε στην Κορωνησία, κάποιοι στο διπλανό σπίτι από μας και κάποιες σκηνές μπορεί να γυρίστηκαν σ' αυτό το ψευτονησί, άλλες σε ένα κοντινό ακατοίκητο νησάκι (μια που το αποκαλείς Ύβαλα πρέπει να είναι αυτό που ξέραμε ως "Βάλα"). Ήμουν μόλις 5-6 χρονών τότε, αλλά η όλη φασαρία είχε κάνει τόση εντύπωση στον τοπικό πληθυσμό που έχω πολλές αναμνήσεις. Δεν ήξερα ότι ο Δημόπουλος ήταν από εκείνα τα μέρη. Πάντως ο Αμβρακικός έχει μοναδικά τοπία.
 
 Δεν ήξερα ότι ο Δημόπουλος ήταν από εκείνα τα μέρη. Πάντως ο Αμβρακικός έχει μοναδικά τοπία.
Αγαπουσε πολυ τον τοπο καταγωγης του ο Δημοπουλος. Στην αυτοβιογραφια του, Ενας σκηνοθετης θυμαται, (εκδοσεις Προσκηνιο) αναφερεται συχνα και με ιδιαιτερη τρυφεροτητα σ' αυτον. Μαλιστα εγραψε και το μυθιστορημα Τα δελφινακια του Αμβρακικου που αργοτερα εγινε ταινια με σνεαριογραφο και σκηνοθετη τον ιδιο το Δημοπουλο.
 
Την έχω δει μία φορά και μου έκανε εντύπωση έχει καλές στιγμές και προχωρημένη για την εποχη ταινία. Κοντοχωριανος λοιπόν ο Δημοπουλος , μας ενώνει ο Αμβρακικος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια φορά έχει προβληθεί αυτή η ταινία στην τηλεόραση απ'όσο θυμάμαι απ' το mega το 1993 ,νομίζω ήταν τις μέρες των εκλογών εκείνης της χρονιάς.Αλλη φορά δεν θυμάμαι να προβλήθηκε ποτέ.Πάντως παίζει να είναι η πιο διαφορετική και (ας πούμε κατα κάποιον τρόπο "περίεργη") ταινία της Φίνος Φίλμς (μαζί με τα "Εκείνος και εκείνη","Οι βάσεις και η Βασούλα")
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα