Ο δικός μου AtariSTF 1040..

Anemos

RetroActive
Joined
21 Απρ 2007
Μηνύματα
315
Αντιδράσεις
0
Έπειτα από πολλά πολλά χρονια και αφού είχα πουλήσει τον δικό μου τότε 1040..έγινα ξανά ιδιοκτητης ενός ολόιδιου AtariSTF 1040!

Αφού πέρασα σαράντα κύματα για να έρθει στα χερια μου πείρα το δέμα μια πρωία..

Αφού τον καθάρισα και τον τσεκάρισα μέσα έξω μετά από ώρες..έπρεπε να τον δω και αν λειτουργεί.

Σχεδόν καινούριος μετά το πλύσιμο από απέξω, αλλα περισσότερο καλός και φρέσκος από μέσα,με αδούλευτο σχεδόν floppy drive και πληκτρολόγιο!

mouse διέθετε..όμως καλώδιο σύνδεσης video, όχι.

παράγγειλα άμεσα καλώδιο σύνδεσης από το εξωτερικό τύπου SCART, όμως δεν είχα την υπομονή να περιμένω ποτε θα έρθει..

τι να κάνω λοιπόν, έβαλα σε λειτουργία όλες μου τις τεχνικές γνώσεις και τα εργαλεία μου και κατάφερα σχεδόν το αδύνατο μιας και το σχέδιο που υπάρχει στο internet σε παραπλανεί όσο αφορά την διαδρομή των pins,και μην έχοντας καν το 13πινο βύσμα του Atari!

Axa.. και ψάχνοντας στα χρονοντούλαπα μου ..τι ανακάλυψα? ένα joystick από την Amiga που είχα..το οποιο ταιριάζει και στον Atari.. φύυυυγαμε για gaming.

Τα αποτελέματα.. ιδού!

my youtube video :




OX..μη σας μπερδεύει ο Spectrum από πάνω του.. ούτε τους έχω βάλει να ζευγαρώσουν.. απλά έλλειψη χώρου προς το παρόν μέχρι να φτιάξω την προέκταση του γραφείου μου ,που θα πρέπει να χωρέσει σε περιωπή θέση και την Αγαπημένη μου AMIGA A1200!

@ST-SPEC.jpg
 
Δεν το ακούω καλά το drive σου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωχ!!! Ενα Spectrum 1040STF:animeek::animeek::animeek:

Αυριο το πρωί θα πάρω κι εγώ το ΔΙΚΟ μου 1040STE απο ΕΛΤΑ :diablotin:

Α, καλορίζικο δεν είπα.

Πόσο πήγε η LG;
 
Τσίλικα καινούρια.....μπράβο anemos!!!
 
πολύ ωραία και τα δύο...
 
Μπράβο ρε Anemos! :thumbup:

Έβαλες και παιχνιδάρα βλέπω! (top sample - top game)

'Οντως το drive ακούγεται "κάπως", αλλά απ'ότι βλέπω, δουλεύει μια χαρά!

Λιώσε στο gaming!

Άντε, καλορίζικος!!! :)
 
Το drive του παιδιά..το έλυσα και το είδα αστραφτερό και αδούλευτο, οι κεφαλές δεν είχαν ίχνος από βρωμιά, ενώ ο ίδιος έξω ήταν μέσα στη βρόμα!

ευτυχώς έχω μια κρέμα καθαρισμού πολύ ισχυρή με ουδέτερο ph και δε κάνει ζημια,με αυτή το έκανα λαμπίκος.

Το drive είναι πολύ γρήγορο και δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα έως τώρα, ο ήχος τι έχει δηλαδή? μήπως επειδή χρησιμοποιώ κοινές δισκέτες HD με κλεισμένες τις ασφάλειες? δε ξέρω..
 
Δε χρειάζεται να αγχώνεσαι για το disk drive του ST σου, φίλε Anemos, από τη στιγμή που δουλεύει κανονικά... :)

Απλά είναι λίγο περισσότερο θορυβώδες απ'ότι έχω συνηθίσει το δικό μου (520STFM 1MEG)...

Φυσικά και δεν υπάρχει πρόβλημα που χρησιμοποιείς δισκέτες HD σε DD format. Και εγώ τα τελευταία χρόνια, το ίδιο κάνω...
 
Επίσης να ρωτήσω κάτι.. τα λαμπάκια του power + drive, τα led δηλαδή.. είναι χρώμα κόκκινο!

εγώ ρε παιδιά στο πρώτο μου SΤ 1040 θυμάμαι να ήταν πράσινα! η κάνω λάθος?..
 
Υπάρχουν και κόκκινα και πράσινα .Στα STF είναι κυρίως κόκκινα.

Κόκκινο led έχει και o 130 XE μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanks ChrisTOS ..

ειπα και γω.. εινε περίεργο να βλέπεις κόκκινα ledakia σε μασινια..
 
Όταν διαβάζω threads όπως το δικό μου atari κλπ μου έρχεται στο μυαλό η deagostini που λέει...Κατασκεύασε το ΔΙΚΟ σου Atari ST με την ολοκλήρωση των 12536445 τευχών.. :D
 
~~~~~Ασχετο~~~~~(δε φταιω εγώ, άλλος το ξεκίνησε:animrolleyes:)

Το είδες το καινουριο της Deagostini με το τηλεσκόπιο?????

Το πρώτο τεύχος περιέχει ένα βιβλιαράκι και την τάπα από μπροστά, φυσικά σε τιμή γνωριμίας..:biglaugh:

Ημαρτον!!!! :fafoutis:
 
Πάντως τα χρώματά σου στην οθόνη ΔΕΝ είναι σωστά. Υπάχει το κίτρινο εκεί που δεν πρέπει να υπάρχει καν. Τσέκαρες καθόλου το καλώδιο του video? Και το λέω αυτό γιατί η εισαγωγή του Xenon2 είναι αυστηρά black&white.....
 
falcon030gr είπε:
Πάντως τα χρώματά σου στην οθόνη ΔΕΝ είναι σωστά. Υπάχει το κίτρινο εκεί που δεν πρέπει να υπάρχει καν. Τσέκαρες καθόλου το καλώδιο του video? Και το λέω αυτό γιατί η εισαγωγή του Xenon2 είναι αυστηρά black&white.....
Ήθελα από καιρό να το διευκρινίσω.. ναι το καλώδιο ήταν λάθος και δεν έδειχνε ένα χρώμα, το μπλε!

Τώρα λειτουργεί κανονικά και παίζει άψογα στην LCD TV που διαθέτω για τον AtariST, τον Spectrum, αλλα και για την νέα Amiga 1200 μου οσονούπω..
 
Anemos είπε:
ευτυχώς έχω μια κρέμα καθαρισμού πολύ ισχυρή με ουδέτερο ph και δε κάνει ζημια,με αυτή το έκανα λαμπίκος.
Πια είναι αυτή η κρέμα να πάρω και εγώ με ενδιαφέρει πολύ!
 
.........................................................................................
 
Πίσω
Μπλουζα