Ο δικός μου ZX Spectrum 48+

Anemos

RetroActive
Joined
21 Απρ 2007
Μηνύματα
315
Αντιδράσεις
0
Μετά από χρονια τρυπωμένος στο χρονοντούλαπο σκονισμένος και λυπημένος ο ZX μου βρήκε και πάλι την πρωτινή του δόξα.

Μετά από ένα καλο καθάρισμα μέσα-έξω,θα μπει σε περιωπή θέση της προσωπικής μου συλλογής.

Κοιτάξτε ομορφιά!

@SPECT1.jpg


@SPECT2.jpg


@SPECT3.jpg


@SPECT4.jpg


Τελικά όχι μονο το τροφοδοτικό του βρήκα.. αλλα και..!

_______________________\|/______________________

@ZX-INTE.jpg


Και ένα βιντεάκι από τον ZX μου που ανέβασα στο youtube!

και φυσικά τα προγράμματα-games τρέχουν με υψηλές ταχύτητες.. πλέον μέσα από το mp3 player μου σε μορφή ήχου mp3.

>>>>>



.

.

.
 
Τσίλικος!!!Ώπα!Και microdrives βλέπω!

Τέλειο και το βιντεάκι σου....Αλήθεια το keyboard δούλευε?
 
Ας είναι καλά ο πατέρας μου που τον φύλαξε, γιατί εγώ με την παιδική (τρελα) για να μη πω τίποτα άλλο.. θα τον είχα σκοτώσει για να πάρω κανένα PC..

όπως έδωσα τον Atari μου και την Amiga τότε..
 
Είναι και issue 6a βλέπω..... είναι από τους πιο τελευταίους που κυκλοφόρησαν.

Άλλαξε λιωμένα τα σφουγγαράκια πάνω στην αλουμινένια ψύκτρα γιατί θα χαλάσει τη μεμβράνη η υψηλή θερμοκρασία της.

Βλέπω το k7z έκανε το θαύμα του ε? μερικά δευτερόλεπτα το φόρτωμα μόνο!
 
Ναι το προγραμματάκι σκίζει στη last version του.. και να φανταστείς το rambo είχε και αργό φόρτωμα,έχει αλλα games που τρέχουν σε 8~10 sec.

Τα σφουγγαράκια θα τα αλλάξω μόλις έρθει νέα η μεβράνη,αυτό που μου τη δίνει σε αυτά, είναι τα τρήματα που σκορπίζονται παντού..
 
Φοβερό ρε!!!!!! Σε άριστη κατάσταση. Μπράβο!!!
 
Έχω και εγώ έναν (τον απλό Spectrum όμως). Δυστυχώς το πληκτρολόγιο του δεν πολυδουλεύει όμως....
 
Καμιά ιδέα πώς να τον αναστήσω;;
 
Όντως έτσι φαίνεται, εύχομαι να είναι τόσο χαζός όσο φαίνεται και να μη βρεθείς εσύ προ εκπλήξεος... έχω ακούσει για κάτι παρόμοιες περιπτώσεις.....
 
Έχω και ένα + με κατεστραμμένη μεμβράνη. Αν σκεφτείς ότι στην ίδια περίπου τιμή παίρνεις τη μεμβράνη, πάλι κερδισμένος βγαίνω (αν δουλεύει η μεμβράνη :) ).
 
Πάντως κοίταξα της προηγούμενες πωλήσεις που έχει κάνει και είδα ότι ο τύπος έχει πουλήσει πολλά ΖΧ μηχανάκια (ΖΧ81 κα), λίγο ύποπτο να μην μπορεί να ξεχωρήσει έναν 128κ (που το γράφει και φαρδιά πλατιά επάνω) και ένα απλό +.
 
Μακάρι να είναι όντως όλα καλά γιατί όντως θα είναι πολύ καλή περίπτωση, να μας πείς μόλις το πάρεις.

Πάντως και η μεμβράνη αν λειτουργεί, δεν θα λειτουργεί για πολύ ακόμα και σίγουρα θα πάψει να λειτουργεί αν ανοίξεις το μηχάνημα και προσπαθήσεις να βγάλεις τα connectors.
 
:( Μ' έστειλες τώρα! Δεν μπορεί να αφερεθεί η μεμβράνη έτσι απλά;
 
Μπορεί αλλά, αν είναι παλιά είναι και πολύ εύθραυστη (ήταν που ήταν αλλά με τα χρόνια γίνεται τελείως αραχνο-ύφαντη) οπότε συνήθως η παραμικρή επέμβαση προκαλεί μικρές ρωγμές επάνω στις αγώγιμες γραμμές με τα γνωστά αποτελέσματα....

Οι καινούργιες που λές είναι παρα πολύ ανθεκτικές και δεν μασάνε με τίποτα αλλά είναι λίγο ακριβές.
 
Umf! Ελπίζω να δουλεύει ο 128 :( Διαφορετικά, κρίμα τα φράγκα!
 
To πολύ πολύ να πάρεις μια καινούργια μεμβράνη κάποια στιγμή, αξίζει τον κόπο.
 
Μάλλον, δεν τη γλυτώνω τελικά!
 
Πίσω
Μπλουζα