Ο δικός μου ZX Spectrum 48+

Ως grand master surgeon των spectrum ( :D ) σου λέω ότι είναι βέβαιο πως αν δεν έχεις μέσα σε ένα μηχάνημα νέου τύπου μεμβράνη, είναι καταδικασμένο αργά η γρήγορά να σταματήσει να λειτουργεί το πληκτρολόγιο ή κάποια κουμπιά αρχικά.

Από την άλλη επειδή οι καινούργιες είναι κατασκευασμένες από πολύ ανθεκτικά υλικά, αμφιβάλλω αν θα χαλάσουν στα επόμενα 50 χρόνια.
 
Σήμερα ήρθε και η μεμβράνη του ZX μου.. 31 euro (πήγε αν θυμαμαι καλα..) να πω ότι δουλεύει τέλεια προς το παρόν.. και εύχομαι και για πολλά χρονια..

αλλα είχε μια μικρή παρέκκλιση στο original σχήμα ,και αυτό φάνηκε όταν πήγα να κουμπώσω τις πιάστρες ,(εμπόδιζε λίγο προς τα αριστερά.).

anyway my ZX keyboard working fine now..

επισης.. θα προσπαθήσω να ξεδιπλώσω τις 3 membranes από την παλιά.. να δω μήπως τη φτιάξω, και μήπως μπορώ να τυπώσω νέες,με καμια πατέντα..

βεβαια με κάποια forma,γιατί με το χέρι θα πάρει μέρες..

έχει επιχειρήσει να το κάνει κάποιος από δω?
 
Ναι έχεις απόλυτο δίκιο, έχει αυτήν τη μικρή παρέκλιση (έτσι όπως το κοιτάς όταν πάς να βάλεις τις πιάστρες, η δεξιά λωρίδα, η λεπτότερη αν θυμάμαι καλά).

Δεν ενοχλεί όμως, μόλις τη βάλεις είναι μια χαρά. Όπως είδες φαίνεται πολύ ανθεκτική.

Στις επισκευές που κάνω, έχω συνδέσει τις ταινίες μιας τέτοιας σε board πάνω από 50 φορές συνολικά και δεν έχει πάθει το παραμικρό.

Όσο για να τυπώσεις μεμβράνες προσπάθησε αλλά το βλέπω δύσκολο γιατί αυτή η μεμβράνη (σε αντίθεση με αυτήν του λαστιχάτου) έχει πάνω από 1 επίπεδα (2 ή 3) οπότε είναι κάπως δύσκολο. Στο WOS έχουν προσπαθήσει διάφοροι αλλά τα βρήκαν σκούρα.
 
είναι 3 μεμβρανες κολλημένες σε σάντουιτς..ναι είναι δύσκολο..άμα όμως βγάλεις τα αρνητικά και έχεις και το υλικό (κάτι σαν υγρό ασημι) θα βγει παραγωγή..

αλλα επειδή δε έχω πλέον υπομονή και δε μου πάει να πουλάω και μεμβρανες..το αφήνω προς το παρόν..

κάποια νύχτα του χειμώνα όμως που δε θα ξέρω τι να κάνω..και έχω και ησυχία ,ίσως το επιχειρήσω.
 
Anemos είπε:
Σήμερα ήρθε και η μεμβράνη του ZX μου.. 31 euro (πήγε αν θυμαμαι καλα..) να πω ότι δουλεύει τέλεια προς το παρόν.. και εύχομαι και για πολλά χρονια.. αλλα είχε μια μικρή παρέκκλιση στο original σχήμα ,και αυτό φάνηκε όταν πήγα να κουμπώσω τις πιάστρες ,(εμπόδιζε λίγο προς τα αριστερά.).

anyway my ZX keyboard working fine now..

επισης.. θα προσπαθήσω να ξεδιπλώσω τις 3 membranes από την παλιά.. να δω μήπως τη φτιάξω, και μήπως μπορώ να τυπώσω νέες,με καμια πατέντα..

βεβαια με κάποια forma,γιατί με το χέρι θα πάρει μέρες..

έχει επιχειρήσει να το κάνει κάποιος από δω?
The same is true και για τις μεμβράνες από την Sintech (spit). Δουλεύουν καλά πάντως...no worries :)
 
Anemos είπε:
είναι 3 μεμβρανες κολλημένες σε σάντουιτς..ναι είναι δύσκολο..άμα όμως βγάλεις τα αρνητικά και έχεις και το υλικό (κάτι σαν υγρό ασημι) θα βγει παραγωγή..αλλα επειδή δε έχω πλέον υπομονή και δε μου πάει να πουλάω και μεμβρανες..το αφήνω προς το παρόν..

κάποια νύχτα του χειμώνα όμως που δε θα ξέρω τι να κάνω..και έχω και ησυχία ,ίσως το επιχειρήσω.
Πάντως όταν θελήσεις να προσπαθήσεις (πάνω σε διαφάνειες το έχουν κάνει κάποιοι) τα σχέδια υπάρχουν ήδη σε φυσικό μέγεθος στο World of spectrum μεσα στο forum,

http://www.worldofspectrum.org/forums/showthread.php?t=13262&highlight=membrane

http://zxkeyboard.altervista.org/
 
Εγώ πιστεύω ότι η ποιότητα των μεμβρανών που κατασκευάζονται πλέον, είναι σίγουρα πολύ καλύτερες από εκείνες τις εποχές.

EDIT. Καρά ασχετο....Μόλις παρήγγειλα τηλ/κώς 2 CMS joysticks για 8bit. Θα το ξεσκίσω το SWOS :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin:

2 μέρες τώρα έχει πιαστεί ο καρπός μου με το πιο κάτω joystick:

2600_joystick_45.jpg


Ξέρω, είμαι ήρωας!
 
Από που τα παρείγγειλες; Ebay;
 
Μπουάχαχαχααααααααα.....

sorry για τα γέλια...
 
Arielis είπε:
Από που τα παρείγγειλες; Ebay;
Πήρα τηλέφωνο τον ίδιο τον ιδιοκτήτη, Ι-μπέη τον λένε, τούρκος είναι!!!

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Σορι ρε Arielis, αλλά είχε πολύ πλάκα η στιχομυθία.

Το αγόρασα από την ελληνική εταιρεία CMS. Θα τους πάρεις στο 210 99 11 080, θα μιλήσεις με τον κο Γιάννη ή την κα Ρούλα και θα τους πεις ότι θες ενα joystick για 8bita, π.χ. Commodore/Amstrad, να τους ξεκαθαρίσεις ότι θες για τέτοια συστήματα. Δε δέχονται παραγγελίες Online γι'αυτά, μόνο τηλ/κώς ή στο κατάστημα κατ'ιδίαν, καθώς δεν κάνουν και πολλές πωλήσεις, μου είπαν όμως ότι τώρα τελευταία όλως περιέργως έχουν αυξηθεί. Πήγε προχτές λέει, ένας με ενα Citroen C4 και πήρε 30, τα έβαλε στο πορτπαγκάζ, και εξείχε ο μοχλός από ένα από αυτά, τί γελοίος ήταν. Αυτό μου το είπε η κα Ρούλα, ο κος Γιάννης γέλαγε επειδή το αυτοκίνητο βρώμαγε ο καταλύτης του. Τεσπα, κοστίζουν 23€+μεταφορικά εάν σου τα στείλουν, εγώ τα πήρα αντικαταβολή, γιατί δε με συμφέρει καθόλου να πάω στη Βουλιαγμένης.

Αυτά βρέι...
 
Λογικό να γελάτε! Απλά το διάβασα στα γρήγορα.

Λοιπόν, το Joystick το οποίο είχα ήτανε CMS! Αλλά έλεγα οτι η εταιρία έχει διαλυθεί κτλ!! Ευχαριστώ πολύ.

Από Δευτερα τηλεφωνώ. Προφανώς, θα μου τα στείλουν, γιατί το να πάω εκεί κάπως χλωμό το βλέπω...
 
:biglaugh:23 ευρώ σου είπε???? ΧΑ ΧΑ ΧΑ..... μήπως του είπες τι αμάξι έχεις πρίν σου πει την τιμή?:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Μόλις παρείγγειλα και εγώ το δικό μου.

23 ευρώ + 5 ευρώ μεταφορικά (για Επαρχία) με αντικαταβολή.
 
Αξίζει φίλε Arielis, είναι πολύ καλό, ακόμα και να χαλάσει κάτι υπάρχουν ανταλλακτικά.

Εγώ χθές αγόρασα από το μαγαζί ηλεκτρονικών BESKAS, καινούργια διακοπτάκια μοχλού για να αντικαταστήσω αυτά που έχει μέσα το παλιό (του '80) μεταλλικό μοντέλο CMS, γιατί με τα χρόνια και τη φθορά από τη χρήση είχαν γίνει εύθραυστα.

Φαίνεται ότι τα διακοπτάκια που χρησιμοποιούν στα joystick είναι εύκολο να βρεθούν.
 
Είναι όντως εύκολο να βρεθούν. Ίσως το μόνο τους πρόβλημα είναι τα λαμάκια που έχουνε,τα οποία θέλουν κάποιο "κόψιμο" για να ταιράξουν ακριβώς μερικές φορές.

(Αλήθεια γιατί δεν μεταφέρουμε αυτή τη συζήτηση αλλού, ώστε να μήν επιβαρύνουμε αυτό το topic;)
 
Αυτά που πήρα έχουν ακριβώς το σωστό μήκος τα λαμάκια, απλά έκαναν 1 ευρώ το ένα.
 
To joystick δεν μου έχει έρθει ακόμα. Η κοπέλα μου είπε σε 3 μέρες, αλλά μέχρι τώρα δεν έχω ειδοποιηθεί...
 
Αυτή την "κοπέλα" την έχω δεί από κοντά.... μεγαλοκοπέλα είναι :D
 
Rygar είπε:
Πήρα τηλέφωνο τον ίδιο τον ιδιοκτήτη, Ι-μπέη τον λένε, τούρκος είναι!!!
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ η κοιλιά μου μα***ες τρέχει το σαλάκι μου στο πληκτρολόγιο!!!!!!!!!!:biglaugh:
 
akmakas είπε:
:behead: :rip: :bash: :gun: :stfu: :nono:

BTW, εγώ σήμερα πήρα τα 2 ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ CMS. Το ακούς arielis; ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ!

Ο ΛΟ ΚΑΙΝ ΟΥ ΡΙΑ

ΥΓ. Το ΣΚ έχει φωτογράφηση στο 1040 και στο 128. Ε ρε κλάμα που θα πέσει :diablotin: :diablotin:
 
Πίσω
Μπλουζα