Ο θάνατος θα ξανάρθει (1961)

64.jpg
64.jpg

63.jpg
63.jpg

62.jpg
62.jpg
 
Ωραία ταινία. λιγάκι παραπάνω Φωσκολική σε μερικά σημεία, αλλά δεν πειράζει. Λίγες ελληνικές ταινίες, έχουν τόσο καλή ατμόσφαιρα.
 
Πιστευω πως οι ηθοποιοι ηταν διαλεγμενοι ενας κι ενας σ' αυτην την ταινια κι ο καθενας ταιριαζε στο ρολο του απολυτα. Εκτος αυτου, εδεναν και τελεια μεταξυ τους.

Φανταστειτε τωρα: Δεσπω Διαμαντιδου, Μελπω Ζαροκωστα, Νελλη Αγγελιδου, Θανασης Μυλωνας....Ολοι αυτοι σε μια ερημικη βιλα στην Κυπρο, μεσα σε ενα σκοτεινο σκηνικο του Νοεμβριου (οπως τωρα) και να ειναι και 1961!

Το κολαζ εδεσε τελεια!

Η υποβλητικη μουσικη ειναι του Αργυρη Κουναδη

https://www.youtube.com/watch?v=vTXUkW2DVvo
 
Πολύ καλή ταινία, και από τις λίγες του είδους που καταγράφηκαν στον ελληνικό κινηματογράφο. Μου έχει μείνει το "όταν σωπάσουν τα κύμβαλα"...

Θυμίστε μου τη μάρκα τσιγάρων "που από αυτά καπνίζει η μισή Κύπρος"; Αναφέρεται ως στοιχείο εξιχνίασης μέσα στην ταινία.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Πολύ καλή ταινία, και από τις λίγες του είδους που καταγράφηκαν στον ελληνικό κινηματογράφο. Μου έχει μείνει το "όταν σωπάσουν τα κύμβαλα"...Θυμίστε μου τη μάρκα τσιγάρων "που από αυτά καπνίζει η μισή Κύπρος"; Αναφέρεται ως στοιχείο εξιχνίασης μέσα στην ταινία.
Γκρέβεν έι ή κάπως έτσι...
 
GEOSPAN είπε:
Ο θάνατος θα ξανάρθει (1961)
RetroDB:http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CE%B8%CE%AC%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82_%CE%B8%CE%B1_%CE%BE%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%81%CE%B8%CE%B5%CE%B9


Σαν νέο μέλος οφείλω να χαιρετήσω τους παλαιότερους και να δώσω συγχαρητήρια για τη προσπάθεια.Αναζητώ εδώ και καιρό τη ταινία"Ο θάνατος θα ξανάρθει"(1961).Ο Δ.Παπαμιχαήλ σε ρόλο επιθεωρητή στο ξεκίνημα ουσιαστικά της καριέρας του δίπλα στη μοναδική Δ.Διαμαντίδου.Πολύ καλές ερμηνείες σε μια καλούτσικη ταινία που δεν έχει προβληθεί σχεδόν καθόλου στην τηλεόραση.Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει να τη βρω;

Επιτέλους....η ταινια ολόκληρη και μαλιστα με αγγλικούς υπότιτλους για τους ξενους φίλους σας

Ο θάνατος θα ξανάρθει (1961) (With English Sub)

[Edited:Link σε YouTube με ολοκληρη ταινια]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είδα αποσπάσματα της ταινίας σε ένα αφιέρωμα στα ελληνικά θρίλερ κι έτσι αποφάσισα να τη δω. Σόρρυ, θα διαφωνήσω μαζί σας. Εκτός από τη φωτογραφία, που ήταν άριστη, και τη μουσική, όλα τα άλλα στοιχεία έμπαζαν. Ατμόσφαιρα θρίλερ είχε, με υπερβολές που την καθιστούν κωμική: μαύρες γάτες, κακομούτσουνα τοτέμ, γυναικείες στριγκλιές πολλές κλπ. Οι ηθοποιοί μιλάνε γρήγορα και κοφτά και δεν τους πιάνεις πάντα. Τα στοιχεία που δίνονται για το βράδυ του φόνου δεν εξηγούνται όλα (πχ Τι ήθελε ο Καραλλής; Γιατί βλέπουμε τον ταγματάρχη να πέφτει όταν ανοίγει το παράθυρο; ) Ο επιθεωρητής της αστυνομίας παρουσιάζεται ως παντελώς ανίδεος από εκληματολογία και τραμπούκος. Ο φόνος εξιχνιάζεται από αυθαίρετες υποθέσεις και παγίδες, χωρίς τη δέουσα συλλογιστική πορεία που υπάρχει στα έργα του είδους. Αυθαίρετο το περιστατικό στο νοσοκομείο (πώς ήξεραν ότι χτυπήθηκε η κοπέλα; ) Αυθαίρετο και το πώς ήξερε ο Χριστοφής ή Τηλ για το καπάκι του πιάνου. Επίσης, είναι δυσνόητο το πώς έσωσε ο ταγματάρχης τους Εβραίους και γιατί τόσο μίσος με τον Καραλλή. Υπερβολικό στοιχείο θρίλερ το όνομα Mortal στο νεκρό. Ακόμη, την ταινία την ξεκίνησα προχθές. Στο 20λεπτο δεν μπορούσα να κρατήσω τα μάτια μου ανοιχτά. Την ξανάβαλα χθες να τη δούμε οικογενειακώς. Στη μισή ώρα ήμουν ο μόνος ξύπνιος και τα μάτια μου ανοιγόκλειναν. Σήμερα την είδα μέχρι το τέλος και οι εντυπώσεις μου είναι οι παραπάνω. Καμία σχέση με τις ταινίες του Μαρή, που τις θεωρώ αξιοπρεπέστατες του είδους και χωρίς υπερβολές που καταντούν κωμικές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κατα την προσωπικη μου ταπεινη γνωμη ολες οι ταινιες του φωσκολου εχουν στοιχεια υπερβολης λιγο-πολυ

ατμοσφαιρα θριλερ ειχε ,οπως σωστα λες και εσυ

ο υπνος γιατι σας πηρε; ακομη και αν δεχτουμε οτι εχει λαθη(δεν μπορω να συμφωνησω σαυτο,ουτε να διαφωνησω γιατι εχω να την δω πολλα χρονια)

τι σχεση εχουν τα λαθη σε μια τανια; με το να ειναι βαρετη και να φερνει υπνηλια

διακρινω μια αντιφαση στα λεγομενα σου
 
Με τα λογικά άλματα δεν έχει σχέση, το είπα ως άλλο ένα αρνητικό. Μάλλον έχει να κάνει με την αργή εξέλιξη και με τις υποτονικές ομιλίες. Ακόμη, να τονίσω πως δεν ήμουν αρνητικά προδιατεθειμένος όταν την είδα, κάθε άλλο, νόμιζα πως.πρόκειται για.κάτι πολύ καλό. Βλέποντάς την μου έβγαλε όλα όσα γράφω παραπάνω.
 
και εγω την θυμαμαι ως μια πολυ καλη ταινια,επειδη εχω να την δω πολλα χρονια,θα επανερθω οταν την ξαναδω
 
Είχα δει την ταινία πριν από πάρα πολλά χρόνια, όταν ήμουν παιδί, και το μόνο που θυμόμουν ήταν τον Παπαμιχαήλ και την κλωστή στο καπάκι του πιάνου. Έψαχνα να βρω ποια ταινία ήταν ασπρόμαυρη ταινία μυστηρίου με τον Παπαμιχαήλ και τυχαία την ξαναείδα!

Ακολουθούν SPOILERS-------------------------------

Η ταινία έχει κλασικά στοιχεία θρίλερ: απομονωμένος πύργος στην μέση του πουθενά, αστραπές μέσα στην νύχτα, διακοπή ρεύματος, πυροβολισμός από το πουθενά, ένα πιάνο, φως στον λόφο με τα κυπαρίσσια...και άλλα τέτοια που το Hollywood χρησιμοποιούσε έδω και χρόνια, πριν την εποχή των ειδικών εφέ. Να σημειώσω ακόμα τον καταπληκτικό Βασίλη Διαμαντόπουλο, που νομίζω ότι δεν υπάρχει τίποτα που να μην έχει παίξει με επιτυχία. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να τον δω στο θέατρο :( Ο Διαμαντόπουλος θα μπορούσε να πάρει έναν ασήμαντο ρόλο και να τον απογειώσει. Επίσης εντύπωση μου έκανε η "ολόκληρη" Κύπρος! Η ταινία έχει γυριστεί πριν την εισβολή, και μάλιστα στην αρχή ρωτάνε για κάποιον αστυνομικό και ακούγεται ότι βρίσκεται στην Αμμόχωστο!!! Αυτό που ανέφερε κάποιος παραπάνω, για την υπόθεση με τον δολοφονημένο και του Εβραίους, κ'εγώ δεν το κατάλαβα. Ο Άγγλος δολοφονημένος διέταξε να σωθούν 2000 Εβραίοι, αλλά η εντολή του δεν εκτελέστηκε από τον Καραλή και ο Καραλής φυλακίστηκε (?). Αυτό το σημείο δεν είναι ξεκάθαρο, ίσως στο θεατρικό να εξηγείται καλύτερα.

Στους συντελεστές της ταινίας δεν αναφέρεται ο Νίκος Φώσκολος!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα δει την ταινία πριν από πάρα πολλά χρόνια, όταν ήμουν παιδί, και το μόνο που θυμόμουν ήταν τον Παπαμιχαήλ και την κλωστή στο καπάκι του πιάνου. Έψαχνα να βρω ποια ταινία ήταν ασπρόμαυρη ταινία μυστηρίου με τον Παπαμιχαήλ και τυχαία την ξαναείδα!

Ακολουθούν SPOILERS-------------------------------

Η ταινία έχει κλασικά στοιχεία θρίλερ: απομονωμένος πύργος στην μέση του πουθενά, αστραπές μέσα στην νύχτα, διακοπή ρεύματος, πυροβολισμός από το πουθενά, ένα πιάνο, φως στον λόφο με τα κυπαρίσσια...και άλλα τέτοια που το Hollywood χρησιμοποιούσε έδω και χρόνια, πριν την εποχή των ειδικών εφέ. Να σημειώσω ακόμα τον καταπληκτικό Βασίλη Διαμαντόπουλο, που νομίζω ότι δεν υπάρχει τίποτα που να μην έχει παίξει με επιτυχία. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να τον δω στο θέατρο :( Ο Διαμαντόπουλος θα μπορούσε να πάρει έναν ασήμαντο ρόλο και να τον απογειώσει. Επίσης εντύπωση μου έκανε η "ολόκληρη" Κύπρος! Η ταινία έχει γυριστεί πριν την εισβολή, και μάλιστα στην αρχή ρωτάνε για κάποιον αστυνομικό και ακούγεται ότι βρίσκεται στην Αμμόχωστο!!! Αυτό που ανέφερε κάποιος παραπάνω, για την υπόθεση με τον δολοφονημένο και του Εβραίους, κ'εγώ δεν το κατάλαβα. Ο Άγγλος δολοφονημένος διέταξε να σωθούν 2000 Εβραίοι, αλλά η εντολή του δεν εκτελέστηκε από τον Καραλή και ο Καραλής φυλακίστηκε (?). Αυτό το σημείο δεν είναι ξεκάθαρο, ίσως στο θεατρικό να εξηγείται καλύτερα.

Στους συντελεστές της ταινίας δεν αναφέρεται ο Νίκος Φώσκολος!
Αν είσαι ευαισθητοποιημένη με το Κυπριακό να δεις οπωσδήποτε το "Διακοπές στην Κύπρο μας" του 1971 που ήταν και η αφορμή να γνωριστούν ο Μάνος Λοΐζος με τη μετέπειτα σύζυγό του Δώρα Σιτζάνη... Η Σιτζάνη και ο Δαδινόπουλος παίρνουν το μπάνιο τους στην παραλία της Αμμοχώστου όπου διακρίνονται όλα τα μεγάλα ξενοδοχεία και η τουριστική ανάπτυξη της πόλης, ο Μιχάλης Βιολάρης τραγουδάει σε κοσμική βραδιά στο "Ledra Palace" της Λευκωσίας το οποίο βρέθηκε στο μάτι του κυκλώνα κατά τη διάρκεια της τουρκικής εισβολής και οι λιγοστοί του ένοικοι σώθηκαν χάρη στη βοήθεια Καναδών αλεξιπτωτιστών του Ο.Η.Ε., σε μια χαρακτηριστική σκηνή διακρίνονται τρία 16χρονα παιδιά που τρία χρόνια αργότερα σκοτώθηκαν και τα τρία στην εισβολή και άλλα πολλά
 
Το "Ο θάνατος θα ξανάρθει" έπαιξε απόψε στην ΕΡΤ-1 στα πλαίσια αυτής της προσπάθειας να παίζονται κάθε Παρασκευή βράδυ μη πολυπαιγμένες παλιές ελληνικές ταινίες, ελπίζω να το πήρατε χαμπάρι, ομολογώ ότι παρότι μου άρεσε πολύ μου φάνηκε κάπως πρωτόλειο, παρότι ταινία του '61 μου θύμισε πολύ έντονα δεκαετία του '50 και αν δεν ήξερα κι ότι είναι παραγωγή της Φίνος Φιλμ δε θα πήγαινε το μυαλό μου. Θεαματικό ντεμπούτο για τον Φώσκολο όπου ευρήματα όπως το πιάνο ή το μήνυμα στον καθρέφτη είναι ενδεικτικά της γνώσης του είδους από τον νεαρό τότε συγγραφέα, βέβαια τα επόμενα χρόνια μας έδωσε ακόμα πιο δυνατά σενάρια χωρίς καθόλου "τρύπες" και το κυριότερο με φοβερές ανατροπές
 
Αν είσαι ευαισθητοποιημένη με το Κυπριακό να δεις οπωσδήποτε το "Διακοπές στην Κύπρο μας" του 1971 που ήταν και η αφορμή να γνωριστούν ο Μάνος Λοΐζος με τη μετέπειτα σύζυγό του Δώρα Σιτζάνη... Η Σιτζάνη και ο Δαδινόπουλος παίρνουν το μπάνιο τους στην παραλία της Αμμοχώστου όπου διακρίνονται όλα τα μεγάλα ξενοδοχεία και η τουριστική ανάπτυξη της πόλης, ο Μιχάλης Βιολάρης τραγουδάει σε κοσμική βραδιά στο "Ledra Palace" της Λευκωσίας το οποίο βρέθηκε στο μάτι του κυκλώνα κατά τη διάρκεια της τουρκικής εισβολής και οι λιγοστοί του ένοικοι σώθηκαν χάρη στη βοήθεια Καναδών αλεξιπτωτιστών του Ο.Η.Ε., σε μια χαρακτηριστική σκηνή διακρίνονται τρία 16χρονα παιδιά που τρία χρόνια αργότερα σκοτώθηκαν και τα τρία στην εισβολή και άλλα πολλά
Θα ψαξω να την βρω την ταινια που αναφερεις!!!
Ειναι τοσο συγκλονιστικο και συγκινητικο να βλεπεις την Κυπρο πριν την εισβολη. Δυστυχως μετα απο τοσα χρονια έχουμε συνηθισει στην ιδεα "κατεχομενα" τόσο που μας φαινεται αδιανοητο ότι η χωρα ηταν καποτε ενωμενη.
Ευτυχως υπαρχουν και οι ταινιες που μας το θυμιζουν με ζωντανες εικονες :cry::cry::cry:
 
Το "Ο θάνατος θα ξανάρθει" έπαιξε απόψε στην ΕΡΤ-1 στα πλαίσια αυτής της προσπάθειας να παίζονται κάθε Παρασκευή βράδυ μη πολυπαιγμένες παλιές ελληνικές ταινίες, ελπίζω να το πήρατε χαμπάρι, ομολογώ ότι παρότι μου άρεσε πολύ μου φάνηκε κάπως πρωτόλειο, παρότι ταινία του '61 μου θύμισε πολύ έντονα δεκαετία του '50 και αν δεν ήξερα κι ότι είναι παραγωγή της Φίνος Φιλμ δε θα πήγαινε το μυαλό μου. Θεαματικό ντεμπούτο για τον Φώσκολο όπου ευρήματα όπως το πιάνο ή το μήνυμα στον καθρέφτη είναι ενδεικτικά της γνώσης του είδους από τον νεαρό τότε συγγραφέα, βέβαια τα επόμενα χρόνια μας έδωσε ακόμα πιο δυνατά σενάρια χωρίς καθόλου "τρύπες" και το κυριότερο με φοβερές ανατροπές
νεαρος συγγραφεας; οχι,εγραφε αστυνομικα βιβλια απο μικρος
 
Πίσω
Μπλουζα