Ο θάνατος του Pixel

Μα εγω δεν κατηγορω το Pixel οτι ειχε υλικο που απευθυνοταν σε ανηλικους,μια χαρα αναπτυξη θεματων ειχε ,το κοινο στην Ελλαδα ηταν περιορισμενο ηλικιακα για το περιοδικο και γενικα για τους Homes,δεν υπηρχε βαση για πατημα απο πισω οπως σε χωρες του εξωτερικου,τα computers δεν ειχαν προϊστορια στην χωρα μας,ηταν ενα καινουργιο περιοδικο για την καινουργια νεα γενια.

 




αυτό που έγραψα εγώ είναι ότι τα πρώτα χρόνια της κυκλοφορίας του το κοινό ήταν αναγκαστικά μεγαλύτερο ηλικιακά αφού πρόσβαση σε υπολογιστές δεν μπορούσε να έχει ο οποιοσδήποτε.
 


Yπηρχαν τα 8bita ,ο spectrum το κομπιουτερ του λαου,στις αρχες του το Pixel εκει ειχε δωσει βαση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτό που έγραψα εγώ είναι ότι τα πρώτα χρόνια της κυκλοφορίας του το κοινό ήταν αναγκαστικά μεγαλύτερο ηλικιακά αφού πρόσβαση σε υπολογιστές δεν μπορούσε να έχει ο οποιοσδήποτε.Αργότερα, στις αρχές της δεκαετίας του 90 που η αγορά είχε κατασταλάξει και οι υπολογιστές δεν ήταν πια κάτι το εξωπραγματικό το πίξελ έγινε πράγματι το περιοδικό που περιέγραψες δηλαδή ένα περιοδικό για παιδιά και εφήβους!
Διαφωνω με αυτο. Το 83 που ξεκινησε το αγοραζαμε κατα κορο πιτσιρικαδες, μαθητες γυμνασιου/λυκειου κατα βαση (ηλικιες 12-19). Ο ενηλικος κοσμος - περαν καποιων ηλεκτρονικων και της πολυ μικρης καστας των τοτε επαγγελματιων της πληροφορικης - δεν ειχαν ιδεα ουτε πως λεγοταν ουτε του τι πραγματευοταν το περιοδικο.

Στη συναυλια με τον Λουκιανο τα 3/4 του σταδιου αποτελουνταν απο μαθητες δημοτικου/γυμνασιου/λυκειου και οι υπολοιποι ηταν συνοδοι (γονεις κατα κυριο λογο) που μιλωντας μεταξυ τους ελεγαν τα γνωστα "με κουβαλησε ο μικρος, τι τραβαμε" κλπ κλπ

Θυμησου τις συμμετοχες στους διαγωνισμους - στα δωρα - στα hiscores - εμεις (οι πιτσιρικαδες) ημασταν μονιμα εκει. Υπηρξαν σαφως και μεγαλυτεροι αναγνωστες - οπως και contributors βλ ΓΗΛΑΡ - αλλα το pixel ηταν εξαρχης περιοδικο που απευθυνοταν σε νεολαιους χομπιστες.

Και η αποψη μου σχετικα με τον "Θανατο" του pixel ειναι οτι ειχε "πεθανει" αρκετα νωριτερα απο το τευχος 133 - οταν απο το 88-89 τελειωσε η εποχη των home και προχωρησαμε στα pc. Η χομπιστικη 8bit νεολαια αναγκαστηκε να προχωρησει ειτε χρηστικα ειτε επαγγελματικα και το τοτε pixel εδειχνε λιγο για τη νεα τους πορεια.
 
Κύριοι το 1983 ο γομολάστιχας σπέκτρουμ έκανε σχεδόν 30 χιλιάδες δραχμές...κανείς δεν ήξερε τι να κάνει με δαύτο τότε!

Όταν πρωτοκυκλοφόρησε το πίξελ δεν ήξεραν ακριβώς σε ποιους απευθύνονταν απλά ήθελαν να καλύψουν τον χώρο που ένιωθαν ότι χρειάζεται να καλυφθεί.

Ο Θείος έφτιαξε τους σπέκτρουμ με την λογική του προσωπικού υπολογιστή για το σπίτι. Εστίαζε στον χομπίστα, σ' εκείνον που ενδιαφερόταν για την νέα τεχνολογία σ' εκείνον που ήθελε ν' ασχοληθεί με την νέα τεχνολογία!Έκανε έναν φθηνό υπολογιστή για το σπίτι...δεν έφτιαξε μια παιχνιδομηχανή...σε τέτοια τον έκανε η αγορά!

Έτσι και το πιξελ.

Το γεγονός ότι τελικά εστίασε σε νεαρότερο κοινό με έμφαση στα παιχνίδια είναι κάτι που έγινε εν καιρώ και όχι εξαρχής!

Στο δικό μου μυαλό είναι διακριτή η μεταστροφή του περιοδικού με την πάροδο του χρόνου όμως είναι γενίκευση κατ' εμέ να μιλάμε για εξαρχής εστίαση στις εφηβικές-παιδικές ηλικίες!

Δέχομαι πάντως ότι το αρχικό κοινό του ήταν νέοι άνθρωποι που ψαχνόντουσαν με την τεχνολογία. Διαφωνώ στο ότι ήταν κυρίως κάτω των 18!
 
Το Pixel δεν ειχε καμμια διαθεση με τα αρθρα που εγραφε να εστιασει και να περιοριστει στις ηλικες των 12-19,προθεση του οπως και καθε περιοδικου να το διαβαζουν οσο το δυνατον περισσοτεροι,το αναγνωστικο κοινο που του κατσε στην Ελλαδα λογω των συνθηκων που αναφερα παραπανω ηταν αυτο ,το 12-19 και ναι πιστευω απο τα γεννοφασκια του αυτο ητανε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να διευκρινίσω κάτι...

δεν διαφωνούμε στο ποιο ήταν το κοινό του πίξελ τελικά, αλλά ποιο ήθελαν να είναι στα πρώτα τεύχη!

Το τι έγινε το ξέρουμε! Δες και το ύφος γραφής...είναι πιο σοβαρό στα πρώτα πρώτα τεύχη
 
Nαι ηταν πιο σοβαρο οντως στις αρχες,προσωπικα εγω το 87 το πρωτοπηρα εκεινο το τευχος με το Σταρ Τρεκ στο ξωφυλλο.
 
Συμφωνώ με τον spyros_s, στη μεταστροφή του περιοδικού νομίζω συντέλεσαν και οι περισσότερο χομπίστες, νεότεροι σε ηλικία, συντάκτες από το ʼ86 και ύστερα.
 
Κύριοι το 1983 ο γομολάστιχας σπέκτρουμ έκανε σχεδόν 30 χιλιάδες δραχμές...κανείς δεν ήξερε τι να κάνει με δαύτο τότε! Όταν πρωτοκυκλοφόρησε το πίξελ δεν ήξεραν ακριβώς σε ποιους απευθύνονταν απλά ήθελαν να καλύψουν τον χώρο που ένιωθαν ότι χρειάζεται να καλυφθεί.

Ο Θείος έφτιαξε τους σπέκτρουμ με την λογική του προσωπικού υπολογιστή για το σπίτι. Εστίαζε στον χομπίστα, σ' εκείνον που ενδιαφερόταν για την νέα τεχνολογία σ' εκείνον που ήθελε ν' ασχοληθεί με την νέα τεχνολογία!Έκανε έναν φθηνό υπολογιστή για το σπίτι...δεν έφτιαξε μια παιχνιδομηχανή...σε τέτοια τον έκανε η αγορά!

Έτσι και το πιξελ.

Το γεγονός ότι τελικά εστίασε σε νεαρότερο κοινό με έμφαση στα παιχνίδια είναι κάτι που έγινε εν καιρώ και όχι εξαρχής!

Στο δικό μου μυαλό είναι διακριτή η μεταστροφή του περιοδικού με την πάροδο του χρόνου όμως είναι γενίκευση κατ' εμέ να μιλάμε για εξαρχής εστίαση στις εφηβικές-παιδικές ηλικίες!

Δέχομαι πάντως ότι το αρχικό κοινό του ήταν νέοι άνθρωποι που ψαχνόντουσαν με την τεχνολογία. Διαφωνώ στο ότι ήταν κυρίως κάτω των 18!


O Spectrum μπορει να εκανε και παραπανω απο 30.000 δρχ το 83 - αναλογα απο που τον αγοραζες. Επισης ο Dragon32 ειχε 38.000 και ο BBC τα διπλα. Δεν καταλαβαινω το επιχειρημα σου εκτος αν θες να πεις οτι ο πιτσιρικας δεν μπορουσε να τους αγορασει μονος του. Δεκτο - ακριβως για αυτο το λογο - οταν πρωτοανοιξε η "Στουρναρη" οι υποψηφιοι πελατες ηταν αποκλειστικα σχεδον παιδια (δημοτικου/γυμνασιου) που "τραβολογουσαν" τους γονεις για να τους παρουν τον ταδε home micro ως δωρο.

Και μια διευκρινηση ακομα - τα παιδια εκεινα, οι πρωτοι πελατες των computerομαγαζων ("αδειαζαν" το PLOT1 και "αναγκασαν" τους υπολοιπους επενδυτες να γεμισουν μαγαζια τη Στουρναρη) και πρωτοι αναγνωστες του Pixel - ΔΕΝ εστιασαν αποκλειστικα στα παιχνιδια - το λεω γιατι φαινεται να συμπεραινουμε οτι η πρωτη γενια 8bit χομπιστων ηταν ομοια με την πρωτη γενια των κατοπινων κατοχων παιχνιδοκονσολων - πραγμα τελειως λαθος. Η γενια του PIXEL (αυτοι οι πρωτοι πελατες) - ασχοληθηκε πολυ πιο επισταμενα με το computing και μια μεγαλη μεριδα απο αυτους "στελεχωσαν" τα τμηματα "Πληροφορικης" στα Τεχνικα Λυκεια την περιοδο 85-89.

Τα ιδια παιδια που απο το 83 οργανωναν επιδειξεις στα σχολεια τους με spectrum, oric, newbrain και BBC (με εφαρμογες αλλα και παιχνιδια) - κυκλοφορουσαν και πλημμυριζαν τις εκθεσεις οπως τη Multi Index στον ΟΛΠ. Αυτοι ηταν οι κυριοι αγοραστες του PIXEL μεχρι και το 88-89, μετα απο κει τα πραγματα εγιναν ακομα πιο θολα στην Ελληνικη αγορα Πληροφορικης και ο κοσμος στραφηκε ειτε σε "σοβαροτερες" ψηφιακες ασχολιες ειτε αποκλειστικα στο gaming.

Προφανως και διαφωνουμε - αλλα το κοινο (μαλλον) συμπερασμα ειναι οτι το Pixel χαθηκε οπως και η εκεινη η ωραια εποχη των πρωτων home micros.
 
Ολοι και ολα αλλαζουν,κακα τα ψεμματα.Ο ρομαντισμος οταν υπαρχουν χρηματα(κερδος,συμφεροντα) στην μεση,παυει να υπαρχει.

Αν θελεις να διατηρησεις ενα περιοδικο ειδικης υλης οπως ηταν το Pixel,πρεπει να συμμορφωνεσαι-προσαρμοζεσαι συμφωνα με τις αναγκες καθε εποχης.

Το pixel καταφερε εως ενα πολυ μεγαλο βαθμο να διατηρηθει αρκετα χρονια στην πρωτη θεση,αλλα καπου εκει εγιναν καποια λαθη ισως δεν προλαβε γρηγορα την αλλαγη προσανατολισμου των gamer και εχασε το παιχνιδι,ισως η διανομη των τευχων που λεει ο φιλος πιο πανω και συμφωνω να μην ηταν σωστη και χιλια δυο αλλα.

Θα ειναι παντα στην καρδια εκεινων(μεταξυ αυτων και στην δικη μου!) που ετυχαν την εποχη της "εκρηξης" των home micros.
 
Πιστευω οτι το Pixel θα ζουσε εαν ειχε γινει περιοδικο για PC (οπως το ειχε προσπαθησει στα τελη των 80s).Δυστυχως ομως αφου η εκδοτρια εταιρια εφτιαξε το Pc master λογικο ηταν το pixel να στραφει στις παιχνιδομηχανες.Σε εμενα που ημουν (και ειμαι) computer user,ενα κονσολοπεριοδικο μου ηταν παντελως αδιαφορο,ενω ενα περιοδικο για pc (που εδινε και δισκετα :D ) ηταν σαφως πολυ πιο δελεαστικο..
 
Πόσοι συντάκτες του Pixel πήγαν στο PC Master? Γιατί τελικά ίσως να μην πέθανε το Pixel, απλά να άλλαξε όνομα.
 
Τσουρινακης και Κρατσας για αρχη ειχανε μετακομισει απο νωρις στο Pc Master. Καλο θα ητανε να γινει μια μικρη μελετη επι αυτου, ουτε τους εχω δει καπου ολους τους αρθρογραφους συγκεντρωμενους.
 
Ουτε εγω θυμαμαι ποσοι και ποιοι συντακτες μετακομισαν εκει,αλλα μαλλον θα συμφωνησω με τον Ingema..
 
herco είπε:
Διαφωνω με αυτο. Το 83 που ξεκινησε το αγοραζαμε κατα κορο πιτσιρικαδες, μαθητες γυμνασιου/λυκειου κατα βαση (ηλικιες 12-19). Ο ενηλικος κοσμος - περαν καποιων ηλεκτρονικων και της πολυ μικρης καστας των τοτε επαγγελματιων της πληροφορικης - δεν ειχαν ιδεα ουτε πως λεγοταν ουτε του τι πραγματευοταν το περιοδικο.
Στη συναυλια με τον Λουκιανο τα 3/4 του σταδιου αποτελουνταν απο μαθητες δημοτικου/γυμνασιου/λυκειου και οι υπολοιποι ηταν συνοδοι (γονεις κατα κυριο λογο) που μιλωντας μεταξυ τους ελεγαν τα γνωστα "με κουβαλησε ο μικρος, τι τραβαμε" κλπ κλπ

Θυμησου τις συμμετοχες στους διαγωνισμους - στα δωρα - στα hiscores - εμεις (οι πιτσιρικαδες) ημασταν μονιμα εκει. Υπηρξαν σαφως και μεγαλυτεροι αναγνωστες - οπως και contributors βλ ΓΗΛΑΡ - αλλα το pixel ηταν εξαρχης περιοδικο που απευθυνοταν σε νεολαιους χομπιστες.

Και η αποψη μου σχετικα με τον "Θανατο" του pixel ειναι οτι ειχε "πεθανει" αρκετα νωριτερα απο το τευχος 133 - οταν απο το 88-89 τελειωσε η εποχη των home και προχωρησαμε στα pc. Η χομπιστικη 8bit νεολαια αναγκαστηκε να προχωρησει ειτε χρηστικα ειτε επαγγελματικα και το τοτε pixel εδειχνε λιγο για τη νεα τους πορεια.
χμμ ωραία απάντηση όμως μάλλον κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια! Δεν αποτελείς τον μέσο χρήστη της εποχής και παρόλο που σε ζηλεύω γι' αυτό μου δίνεις το δικαίωμα να το σχολιάσω! :) Το 1983 που θα έβλεπε κάποιος τον σπέκτρουμ για να τον ζητήσει και να θέλει να τον αποκτήσει; Πέραν της Στουρνάρα που θα τον έβλεπε κάποιος στην Αθήνα τότε; Υπήρχε διαφήμιση; ΟΧΙ! Τον είχε κάποιος σπίτι του; ΟΧΙ! Στην περιοχή μου ενδεικτικά υπολογιστή είχα μόνο εγώ και εκείνος που τον πρωτοείδα στα τέλη του 83!!! Θυμίζω ότι για τον πολύ κόσμο το 1983 υπολογιστής σήμαινε τεράστιο μηχάνημα με μπομπίνες σαν αυτά στις ταινίες επιστημονικής φαντασίας και το κοντινότερο με παιχνιδομηχανή ήταν το ατάρι 2600 που επίσης ελάχιστοι κατείχαν!

Ζήτηση λοιπόν θα είχε από εξειδικευμένο κοινό αρχικά, να δεχτώ και από φοιτητές του πολυτεχνείου εκεί δίπλα. Όμως αυτοί δεν είναι ενήλικοι άρα πλέον εκτός του ηλικιακού γκρουπ που παρέθεσες; Άρα πως ήξερε το πίξελ ότι το κοινό του θα είναι οι πιτσιρικάδες της εποχής και όχι οι ψαγμένοι χομπίστες; Θυμίζω ότι ο υπολογιστής πλασάρονταν ως τέτοιος σε έντυπα της εποχής σαν το hardware & ρομποτική!

--------------

Η συναυλία με τον Κελαηδόνη που ανέφερες έγινε το 1987-1988...καμία σχέση το περιοδικό τότε με το περιοδικό στα πρώτα του βήματα! ;) Για μένα η στροφή έγινε το 1985 όταν μπήκαν και οι αμστραντ στην αγορά! Εξαιρώ τον c64 διότι δεν ήξερα κανέναν που να έχει!

Στο τέλος όσων έγραψες όμως θα με βρεις απόλυτα σύμφωνο...η αρχή του τέλους ήταν όταν οι πρωτοπόροι των 8μπιτων τα παράτησαν είτε για τα 16μπιτα που κυρίως χρησιμοποιήθηκαν ως παιχνιδομηχανές και λιγότερο σαν υπολογιστές ίσως λόγω της μη ενσωματωμένης γλώσσας προγραμματισμού, είτε για τα πρώτα προσιτά πισι που συνδύασαν με την επαγγελματική τους εξειδίκευση!

Ουσιαστικά το πίξελ κράτησε καλό επίπεδο ως περιοδικό για home computers για 1-2 χρόνια ακόμα και μετά άρχισε η παρακμή της περιόδου 1992-1995, μέχρι το κλείσιμο του!
 
Σπυρο μου, εχουμε διαφορετικη αποψη, δεκτο - αλλα επετρεψε μου να απαντησω σε 1-2 σημεια.

Το 1983 που θα έβλεπε κάποιος τον σπέκτρουμ για να τον ζητήσει και να θέλει να τον αποκτήσει; Πέραν της Στουρνάρα που θα τον έβλεπε κάποιος στην Αθήνα τότε; Υπήρχε διαφήμιση; ΟΧΙ! Τον είχε κάποιος σπίτι του; ΟΧΙ!
Υπηρχαν ηδη περιοδικα και πριν το Pixel που ειχαν κανει τεστ σε home micros. Δεν υπηρξε καποια εκδοτικη παρθενογεννηση - απλα μια πραγματικη εστιαση στον συγκεκριμενο χωρο. Και η Τεχνικη Εκλογη (βασικο αναγνωσμα των ηλεκτρονικων της εποχης εκεινης) και η Ηλεκτρονικη & Computers και το Computers για ολους (τα διαβαζαν οι επαγγελματιες της πληροφορικης) - ακομα και το μεταφρασμενο Computing - ειχαν και τεστ και διαφημισεις Ελληνικων εταιρειων και καταστηματων. Και αυτο γιατι υπηρχαν και μαγαζια και αντιπροσωπειες και home micros αρκετα πριν το 1983 και στην Ελλαδα.

Θυμίζω ότι για τον πολύ κόσμο το 1983 υπολογιστής σήμαινε τεράστιο μηχάνημα με μπομπίνες σαν αυτά στις ταινίες επιστημονικής φαντασίας και το κοντινότερο με παιχνιδομηχανή ήταν το ατάρι 2600 που επίσης ελάχιστοι κατείχαν!
Μα ετσι και αλλιως δεν αγοραζε πολυς κοσμος το Pixel το 1983 - περασαν ενα δυο χρονια για να εχει σοβαρες (εστω για τεχνικο εντυπο) πωλησεις.

Άρα πως ήξερε το πίξελ ότι το κοινό του θα είναι οι πιτσιρικάδες της εποχής και όχι οι ψαγμένοι χομπίστες;
Φανταζομαι οτι δεν το ηξερε - αλλα δεν μιλησα πουθενα για το τι ηξερε το περιοδικο - ειπα ποιοι το πρωταγορασαν. Σε διαβεβαιω παντως οτι οι πλεον εμπειροι χομπιστες (σχετικα με home micros) της εποχης εκεινης, ηταν πιτσιρικαδες.

Η συναυλία με τον Κελαηδόνη που ανέφερες έγινε το 1987-1988...καμία σχέση το περιοδικό τότε με το περιοδικό στα πρώτα του βήματα!
Η συναυλια εγινε οντως το 87 - ξαναλεω οτι στο σταδιο βρισκομασταν περιπου 15 χιλιαδες μαθητες γυμνασιου/λυκειου με γονεις/συγγενεις κλπ - ηταν ενδεικτικο του ποιοι διαβαζαν το Pixel τοτε αλλα και μιας αυτοι ηταν αναγνωστες απο τα πρωτα τευχη - και οι πωλησεις του περιοδικου τοτε ηταν περιπου 15.000 - βγαζεις αρκετα συμπερασματα. Αλλο ενα landmark ηταν οτι δεν ειχε κυκλοφορησει ακομα η Amiga (500) και ημασταν αμιγως 8bitοι - εστω με λιγους STowners αναμεσα μας :)

Ειπες στην αρχη της απαντησης σου οτι ημουν τυχερος αλλα οχι ο μεσος χρηστης της εποχης. Δεν εχω "επισημα" νουμερα οκ - αλλα να σε ενημερωσω οτι απο το δικο μου γυμνασιο μονο (Ιωννιδειος) εφυγαν 50 ατομα το 86 για Τεχνικα Λυκεια με κλαδο Πληροφορικης - και τα ιδια ακουγα και απο αλλα γυμνασια φιλων μου στον Πειραια. Στο 4ο ΤΕΛ που μαθητευσα ειχαμε στην Πληροφορικη 4 τμηματα με 30 παιδια το καθενα - 120 παιδια το 1986 - 360 αποφοιτοι με πτυχιο Προγραμματιστη Β το 1988 μονο στο δικο μου Λυκειο - δεν ημασταν και τοσο λιγοι - και ολοι ηταν με ενα Pixel και μια Ελληνικη Πλευρα του Amstrad στην τσαντα.

Anyway - δεν σε πειθω, δεν με πειθεις - αλλα μιας και συμφωνουμε σε αυτο "η αρχή του τέλους ήταν όταν οι πρωτοπόροι των 8μπιτων τα παράτησαν είτε για τα 16μπιτα που κυρίως χρησιμοποιήθηκαν ως παιχνιδομηχανές και λιγότερο σαν υπολογιστές ίσως λόγω της μη ενσωματωμένης γλώσσας προγραμματισμού, είτε για τα πρώτα προσιτά πισι που συνδύασαν με την επαγγελματική τους εξειδίκευση!" - ειμαι καλυμμενος :)
 
Απαντάω πολύ πρόχειρα στο θέμα των "μετακομισθέντων" πιξελοσυντακτών: :)

Ο Τσουρινάκης ήταν η βασική "μεταγραφή". (το είχε δηλώσει κιόλας, στις σελίδες του Pixel, ότι η στήλη του θα "μετακόμιζε" μόνιμα στο PCM)

Βέβαια, ο Τσουρινάκης αρθογραφούσε και νωρίτερα στο PCM (πριν φύγει τελείως απο το Pixel). Oπως άλλωστε είχαμε αναφέρει και παλιότερα, υπήρξε περίοδος που, ενώ έγραφε ταυτόχρονα και στο Pixel, ορισμένες παρουσιάσεις adventures τις έκανε *αποκλειστικά* για το PCM (Knight Orc, Jinxter, κ.α.).

Επίσης σε πολύ μικρό αριθμό των πρώτων τευχών του PCM, oρισμένοι γνωστοί συντάκτες του Pixel (όπως ο Λεκό), έκαναν κάποια "περάσματα" απο τις σελίδες του PCM.

Οσο για τον Kράτσα, δεν θυμάμαι να υπήρξε ποτέ συντάκτης του Pixel.

Mετά το σταμάτημα του Pixel πάντως, ο μόνος (απ' όσο ξέρω) συντάκτης του Pixel που συνέχιζε να αρθρογραφεί σε σταθερή βάση στο PCM, ήταν ο Tσουρινάκης. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φίλε Herco δεν έχει σημασία αν θα καταφέρω να σε πείσω ή όχι...η συζήτηση μαζί σου παραμένει ευχάριστη όπως και να έχει οπότε σ' ευχαριστώ γι' αυτό!

:)

(Ενδεικτικά πάντως στα βορειοδυτικά προάστια που διαμένω η ενασχόληση με την πληροφορική ήταν πολύ μικρότερη απ' όσα περιέγραψες εσύ και μάλλον έχει να κάνει με τις ιδιαιτερότητες της περιοχής τότε! Είσαι και λίγο μεγαλύτερος μου ηλικιακά οπότε ίσως έβλεπες πράγματά τότε που εγώ ως παιδάκι αδυνατούσα να δω... :) )
 
Πίσω
Μπλουζα