Ο κύκλος των χαμένων ποιητών - Dead Poets Society (1989)

Penny είπε:
Μάλλον ο Tywien εννοεί πως η κοπέλα με το όνομα Μέρα, άκουσε πολλά "Αδραξε τη Μέρα" όταν βγήκε η συγκεκριμένη ταινία! ;) Δεν είναι και τόσο off topic! :)
Ναι... και τα αδραγματα πεφταν βροχη ;)
 
Το δα και εγώ στο σινεμά με τους συμμαθητές μου. Ακομα και κατι οπαδοι του Death Metal έλιωσαν με το O Captain,my Captain! Οντως αξέχαστο,συγκινητικό κτλ. και ας μην ειμαστε κυνικοι. Τουλάχιστον για αυτό το φιλμ ας ειμαστε καλοι. Ο Ρομπιν Γουιλλιαμς έχει παιξει σε άπειρα αθλια μελοδράματα τα οποια μπορούμε και να θάψουμε με την ησυχία μας στα θρεντ τους.

Πάντως ουτε και γω κατάλαβα γιατί αυτοκτονησε. Νεος ηταν, ωραιος ήταν, γερος ήταν, με λεφτα και ταλέντο ήταν δεν μπορουσε να παρει τα φραγκα να κάνει την παπια και να σπουδάσει αυτό που ηθελε ο μπαμπας και παράλληλα να ασχολειται με το θέατρο; Ενα σωρο ηθοποιοι σπουδασαν κατι αλλο και βγηκαν απο τις θεατρικές ομάδες των σχολών. Και μη μου πειτε πως ηταν στρατιωτική ακαδημια γιατί κατι τέτοιοι ειναι διακοσμητικοί εκει μέσα και ουτε πολεμο βλέπουν ουτε τιποτα. Εξάλλου μετά ο μπαμπας θα τον έστελνε στο Χαρβαρντ και πιστέψτε με σε αυτή τη ζωή υπάρχουν χειρότερα απο ένα πατέρα που θέλει να αναλάβει και να πληρώσει τις σπουδες στο Χαρβαρντ. Αλλα μερικοι άνθρωποι ειναι αχάριστοι, αυτά έχω να πω επι του θεματος. Εκλαψα βεβαια πλην ομως...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω δει την ταινία, είναι πολύ καλή αλλά μου αφήνουν μια πικρία η αυτοκτονία του νεαρού μαθητή (που ήθελε να ακολουθήσει το όνειρό του αλλά ο πατέρας του είχε άλλη γνώμη) και η τελευταία σκηνή όπου φεύγει από το σχολείο ο Ρόμπιν Γουίλιαμς.
 
Από τις μία ή δύο ταινίες που έχω δει τον κόσμο να χειροκροτεί όρθιος μέσα στο σινεμά όταν έπεφταν οι τίτλοι τέλους. Δεν είμαι και ο πιο φανατικός σινεφίλ, αλλά φαντάζομαι ότι δεν έχει γίνει και πολλές φορές...
 
παιδιά, καλό θα είναι πιστεύω να βάζετε κανένα spoiler γι'αυτούς που δεν έχουν δει την ταινία!

(ευτυχώς την έχω δει και την περιμένω πως και πως να μου έρθει σε Bluray αυτές τις μέρες)

:)
 
Η ταινία συζητιώταν για χρόνια, ενώ την περίοδο προβολής της, πηγαιναν ακόμα και σχολεία
 
Εδώ μπορείτε να δείτε περίπου 15 λεπτά κομμένων σκηνών οι οποίες κυκλοφόρησαν μόνο στο Laserdisc (και στην TV version).

Δεν υπάρχουν στο DVD και στο Bluray. Κρίμα.. :(

 
Καταπληκτική ταινία που πραγματικά αξίζει να την δουν όλοι. Περνάει ωραία μηνύματα και σε καθηλώνει. Ο Ρόμπιν Γουίλιαμς αποδεικνύει άλλη μια φορά το ταλέντο του σε μια φοβερή ερμηνεία.
 
Από την πρώτη φορά που την είδα, μέχρι και τώρα, εξοργίζομαι με την κατάληξη...

Η ανθρώπινη στενοκεφαλιά και μικροπρέπεια σε όλο της το μεγαλείο.

Η ταινία κορυφαία, με κορυφαίες ερμηνείες και πραγματικά must-see. Διαχρονική και υποβλητική.
 
Πραγματικά αριστουργηματική ταινία. Την έχω δει αρκετές φορές και πάντα με συγκλονίζει.
 
Καταπληκτική ταινία. Πολύ καλός ο Ρόμπιν Γουίλλιαμς αλλά και η παρέα των μαθητών.

Βρήκα πάρα πολύ υπερβολικό το τέλος με την αυτοκτονία. Θα μπορούσε να κάνει 1002 άλλα πράγματα από το να δώσει τέλος στη ζωή του. Αν ήθελε τόσο πολύ να γίνει ηθοποιός μπορούσε να απαρνηθεί τα λεφτά του μπαμπά και να το "σκάσει" από το σπίτι. Μπορούσε να κάνει παράλληλα και τα 2 όπως είπαν παραπάνω. Τέσπα. Νομίζω πως ο σκηνοθέτης ήθελε να δώσει πολύ απότομα δραματικό τόνο
 
Πίσω
Μπλουζα