Οne hit wonders

Πολύ ωραίο το θέμα σου, αλλά υπάρχει ήδη εδώ... ;)

[edit]Fixed...[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eddie Murphy - Party all the time

https://www.youtube.com/watch?v=S9pxgv6NTps

Είμαι σίγουρος ότι κάπου αλλού το'χω ξαναβάλει, δε θυμάμαι πού. Δεν εχει σημασία. Ηταν και η μοναδική επιτυχία του Εντι.
 
Jane Child - Don't wanna fall in love


Χαρακτηριστικό καρφί μαλλί και ακόμα πιο πολύ η αλυσίδα που προσφέρει 100mbit σύνδεση μεταξύ αυτιού και μύτης :D .

Αν το'χει βαλει κάποιο αλλο παληκάρι, σορι δεν το βρήκα και η αναζήτηση βε βουλέβει αν δε βάζετε τίτλο πάνω από το βίντεο.

Και μας και διάβασα για Rockwell πιο πάνω, ο τύπος είχε βγάλει και αυτή τη μπαλάντα

https://www.youtube.com/watch?v=KRj6Q8SGnP8

Νομίζω ότι οι θέσεις για το τί θεωρείται one hit wonder δϊίστανται. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να αναφέρουμε καλλιτέχνες που βγάλαν μία επιτυχία και εξαφανίστηκαν και όχι αυτούς που βγάλαν αρκετούς δίσκους και κάποιος απ'αυτούς

περιείχε κάποιο πιασάρικο κομμάτι εξαιτίας του οποίου έγιναν γνωστοί και γι'αυτό τους θυμόμαστε.

:fafoutis: (ήθελα να δω αν δουλεύει το εμοτικό)

(οκ δουλεύει)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tα ιδια εκανε και ο Γλεν.. εχμ.. συγνωμμη, ο Glenn, το καλυτερο παιδι ανατολικα της Χαβαης!! Θυμαμαι οτι το Super και το MTV ειχαν τρελαθει να βαζουν το videoclip αυτο καθε μιση ωρα.

Βεβαίως είπε την ίδια χρονιά (το 1989) και ένα άλλο πολύ γνωστό τραγούδι, το If you were a woman (and I was a man), δεν έγινε όμως επιτυχία με τη φωνή της, γιατί ήδη... το είχε προλάβει η Bonnie Tyler.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η ρομπιν μπεκ έκανε και άλλη μια επιτυχία με το

Robin Beck - Save Up All Tears (1989) HD

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@spyros_s: είπα προηγουμένως ότι έχει "μια σχετική καριέρα" εντός Αμερικής και εντός κάποιων ευρωπαϊκών χωρών. Εγώ την είδα τον περασμένο Μάρτη στο "Κύτταρο" παρέα με τον άντρα της James Christian και το συγκρότημά του. Η μεγαλύτερη επιτυχία της πάντως παγκόσμια παραμένει το First Time, για το οποίο τη θυμάται η συντριπτική πλειοψηφία των 40+. Η μετέπειτα πορεία της συνδέθηκε άρρηκτα με αυτή του άντρα της και των House of Lords, πράγμα που επηρέασε την αυτονομία της ως καλλιτέχνιδας.
 
αν θυμάσαι το 1989 το mtv έπαιζε συνέχεια και το κομμάτι που σου λέω ενώ και στα ελληνικά "ραδιοφωνα" το ακούγαμε συχνά!

Το θέμα μας λοιπόν εδώ είναι τα one hit wonder οπότε η robin beck δεν ανήκει σε αυτά! Αν πάρουμε την δική σου προσέγγιση τότε και ο vanilla ice ή ο mc hammer ήταν καλλιτέχνες με one hit wonder κάτι που δεν ισχύει διότι μάλλον έβαλαν έκαστος ένα καλό αλμπουμ πριν πατώσουν! Άλλο λοιπόν το έκανα μία μόνο επιτυχία και άλλο το έκανα ένα μεγάλο χιτ και μερικά πετυχημένα αλλά λιγότερο γνωστά κομμάτια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κσταπληκτική ανάμνηση ο Rockwell.

Ήταν ο γιος του ιδρυτή της Motown Berry Gordy και έβαλε τον Quincy Jones να "ψήσει" τον Michael Jackson (και τον αδελφό του Jermaine Jackson) να κάνουν δεύτερες στο "Somebody's Watching Me".

Έχω κι εγώ κάποια ακόμα:

- Baby Come Back από τους Player (με τον Ron Moss - τον γνωστό μας από την "Τολμη και Γοητεία" Ρίτζ)

- Words από τον F.R. David (Μεγάλοι έρωτες γεννήθηκαν από αυτό το τραγούδι)

- The Safety Dance από τους Men Without Hats


- Puttin' On The Ritz από τον Taco


- Maniac από τον Michael Sembello

- It's Raining Men από τις Weather Girls


- Pop Muzik από τους Μ
 
Opus - Life is Live

[video=youtube;pATX-lV0VFk]

Δεν ήξερα ότι το PATT το έλεγε ο Eddie Murphy...
 
Τόσα χρόνια βρίσκεται αυτό το τέλειο θέμα στο forum κι εγώ ως συνήθως έρχομαι αργοπορημένη. Τέλος πάντων. Λοιπόν Johnny, οι Opus θα μπορούσαν να είναι από τις περιπτώσεις που συζητάμε μια που το Life is life είναι και το μόνο τραγούδι τους που γνωρίζει ο περισσότερος κόσμος, ίσως και το ότι είναι και το μοναδικό αυστριακό συγκρότημα που γνωρίζει ο κόσμος (κι αν το γνωρίζει). Βέβαια οι άνθρωποι είναι ενεργοί από τη δεκαετία του '70 με αρκετή -άγνωστη- δισκογραφία αλλά τελικά μια live εκτέλεση ήταν αρκετή για να τους κάνει γνωστούς και όλη η δόξα να σταματήσει εκεί. Στο μεταξύ συνειδητοποιώ ότι όντως πολλοί από αυτούς που αναφέρουμε έχουν πολλά χρόνια στο χώρο αλλά δεν κατάφεραν να προσελκύσουν το ενδιαφέρον παρά μόνο με ένα τραγούδι τους κι έτσι στη σκέψη μας φαντάζουν κάπως ως διάττοντες αστέρες.

Όπως ας πούμε οι Fair Control με το λατρεμένο μου Symphony of Love το οποίο συν τοις άλλοις είναι η χαρά του sampling.΄

[video=youtube;aNxi-oKLuis]

 
Μοναδικο χιτακι του 1991 που επαιζε στην ταινια του Μαικλ Φοξ "Doc Hollywood"

 
πως μου ξέφυγε αυτό. 60ς με πολλή Γαλλία, νηπιακό άκουσμα για μένα, λατρεμένο

[video=youtube_share;b8JOi1q5ugs]

 
Η πλάκα με το spaceman είναι η εξής.

Στο σχολείο το τραγούδι αυτό το πρωτομάθαμε από μια διαφήμιση εκείνο τον καιρό, όπου ακουγόταν μόνο η εισαγωγή του τραγουδιού.

Είχαμε σχηματίσει λοιπόν την πεποίθηση πως πρόκειται για ένα uber-cyber-techno-καραχορευτικό κομμάτι.

Όταν προβλήθηκε μετά από λίγο καιρό στο MTV, διαπιστώσαμε πως είναι ροκ! :eek:

Ποτέ δεν κατάλαβα που κόλλαγε τελικά αυτή η ρημάδα η εισαγωγή με το υπόλοιπο τραγούδι...

Μάλλον το τραγούδι αρχικά δεν είχε αυτήν την εισαγωγή, αλλά επειδή στη διαφήμιση χρησιμοποιήθηκε sample του τραγουδιού σε γρήγορες στροφές, το κυκλοφόρησαν προσθέτοντας την εισαγωγή όπως ακούγεται στη διαφήμιση.
 
O Al Corley (που έπαιζε στην Δυναστεία) σε ένα hit signle που μου αρέσει.

Al Corley - Square Rooms (1984)

 
Τι καλό...

Don't you recall, don't you remind
Don't you recall the fragments of life...


Roy Vedas - Fragments of Life (1998)

 
Πίσω
Μπλουζα