ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ 1η - THE 3D PRINTED PC ARCADE JOYSTICK

Φανταζομαι θα εννοείς το THINGIVERSE. Εκεί έχει όλες τις φιγούρες καθώς και custom made σχέδια. Όαση!!!!
Εννοούσα το yeoldeinn.Γκούγκλαρέ το και θα βρείς τα πάντα για το hero quest ακόμα και στα Ελληνικά.(κανόνες,ξόρκια,τα πάντα)
 
Εννοούσα το yeoldeinn.Γκούγκλαρέ το και θα βρείς τα πάντα για το hero quest ακόμα και στα Ελληνικά.(κανόνες,ξόρκια,τα πάντα)

Ω ναι έχεις δίκιο. Από εκεί πήρα τα αρχεία για τις κάρτες του παιχνιδιού.
 
Χαίρετε.

Λοιπόν, από πού να ξεκινήσω…

Εδώ και καιρό είχα μπει σε mood αναζήτησης χειριστηρίου για retro gaming μιας και το αγαπημένο χόμπι του παιχνιδιού των παλιών καλών παιχνιδιών δεν ξεχνιέται και δεν σταματά ποτέ. Δυστυχώς όμως οι καιροί περνούν γρήγορα και το gaming πλέον απαιτεί νέα χειριστήρια που μοιάζουν με μπούμερανγκ, εξαφανίζοντας γρήγορα από την αγορά τα «δικά μας» παλιά αλλά πραγματικά joysticks.

Κι εκεί λοιπόν που είχα χάσει κάθε ελπίδα μιας και η ελληνική εταιρεία CMS Computers που έφτιαχνε retro-joysticks έχει κλείσει εδώ και λίγα χρόνια, βρήκα σε αγγελία το BLip joystick του αγαπητού dkssprs.

Μετά από μια πολύ σύντομη και φιλική συνεννόηση, παρέλαβα μόλις σήμερα το Zapstick (παραλλαγή του BLip) το οποίο θυμίζει τα θρυλικά tomahawks μιας και η κατασκευή του είναι μεταλλική και στιβαρότατη, η απόκριση στις κινήσεις και στο fire ταχύτατη, ενώ αν κολλήσουν καλά οι βεντούζες στο γραφείο χρειάζεσαι πένσα για να το ξεκολλήσεις (ιδανικό για Combat School). Το σετάρισμα στον αγαπημένο emulator CCS64 έγινε κυριολεκτικά σχεδόν αυτόματα.

Σ’ ευχαριστώ πολύ λοιπόν αγαπητέ Σπύρο.
Θα σε ξαναενοχλήσω σύντομα…

Καλό μου gaming :)

534.jpg
Το νέο joystick επί το έργον. Χμμ.. ποιο να είναι το συγκεκριμένο παιχνίδι άραγε; :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ριξε και μερικες φωτογραφιες απο το joystick!
 
Μπραβο, πολυ ωραιο! Περιμενουμε να μας πει περισσοτερα ο @dkssprs για την νεα δημιουργία.
 
Έχω κοκκινίσει από τα καλά λόγια του Ηλία!
Χαίρομαι πάρα πολύ που έμεινε ευχαριστημένος από από την κατασκευή τον χειρισμό και την εμφάνιση.
Το Zapstick είναι το 2ο μοντέλο της ανερχόμενης - στο χώρο του ρετρο gaming - DKS systems (τρομάρα μου).
Είναι ένα arcade pc joystick USB μεταλλίκό κέλυφος , 2 action buttons , minimal αισθητική και υπάρχει και σε 4way εκδοση. Επίσης θα το βγάζω και σε 9pin έκδοση αλλά ακόμα περιμένω να μου έρθουν τα dsub ports.
Επιτρέψτε μου να ποστάρω φώτο από τα βαπτίσια καθώς και το prototype (λευκό). Επίσης βαζω και μια φώτου BLip με την οθόνη CRT την οποία χαρχαλευω για orignal retro gaming.

Υ.Γ. Λόγω της κατάστασης της αγοράς καθώς και της κατάστασης των ταχυδρομείων/παραλαβών μου έχουν σπάσει τα νεύρα. Βίδες θέλω να αγοράσω και παρακαλάω έξω από το μαγαζί να μου κάνει κάποιος εξυπηρέτηση και να μου κόψει τιμολόγιο.


zapstick.pngzap proto.png
blip dk.png
 
Αυτο το 4way παντα με ενδιαφερει. Αν θες μας λες πως το εχεις υλοποιήσει.
 
Ο μοχλός γίνεται 4way μη επιτρέποντας τον μοχλό και πιο συγκεκριμένα τον actuator (το τμήμα που χτυπάει τους μικροδιακόπτες) να χτυπάει διαγώνιες δηλαδή δύο διακόπτες ταυτόχρονα. Ελπίζω να καταλαβα σωστά την ερώτησή σου.
 
Ειναι αυστηρα 4way, δηλαδη εχει κινηση μονο πανω/κατω,δεξια/αριστερα ή μπορει να κινηθει και διαγωνια αλλα οχι αρκετα για να ενεργοποιήσει την κατεύθυνση;

Πχ αυτα τα 4/8 restrictor plates για Sanwa ειναι ντεμι, δηλ. επιτρεπουν κινηση του μοχλου εν μέρει και προς τις διαγώνιους και ενίοτε ενεργοποιείται και η κατεύθυνση.
 
Ειναι αυστηρα 4way, δηλαδη εχει κινηση μονο πανω/κατω,δεξια/αριστερα ή μπορει να κινηθει και διαγωνια αλλα οχι αρκετα για να ενεργοποιήσει την κατεύθυνση;

Πχ αυτα τα 4/8 restrictor plates για Sanwa ειναι ντεμι, δηλ. επιτρεπουν κινηση του μοχλου εν μέρει και προς τις διαγώνιους και ενίοτε ενεργοποιείται και η κατεύθυνση.
To 4way που έχω σχεδιάσει αποτρέπει τις διαγώνιες 100%. O μοχλός κινείται σε έναν σταυρό όμως αν κάνεις διαγώνια θα πάει λίγο όμως με ΄τποτα δεν μπορεί να χτυπήσει και τους δύο διακόπτες.

Πολύ σωστά. Τα restrictors που κάνουν εναλλαγή από 4 σε 8 όντως κόβουν τις διαγώνιες όμως αν στοχέυσεις σε αυτές θα τις ενεργοπιήσεις. Βέβαια αν παίζεις pacman δεν το πολύκαταλαβαίνεις δοδμένου ότι η πιθανότητα να ενεργοπιήσεις διαγώνιο είναι μικρή και ουσιαστικά θα χτυπησεις την κατέθυνση που θές.
 
Πολύ σωστά. Τα restrictors που κάνουν εναλλαγή από 4 σε 8 όντως κόβουν τις διαγώνιες όμως αν στοχέυσεις σε αυτές θα τις ενεργοπιήσεις. Βέβαια αν παίζεις pacman δεν το πολύκαταλαβαίνεις δοδμένου ότι η πιθανότητα να ενεργοπιήσεις διαγώνιο είναι μικρή και ουσιαστικά θα χτυπησεις την κατέθυνση που θές.

Με την χρηση ομως φθείρονται και σταδιακα γινεται ολοενα και πιο ευκολο. Το HomeJoy (που ειναι Sanwa JLW) το ειχα γυρισει απο τοτε που το πηρα (πριν 11 χρονια αν δεν κανω λαθος) και πλεον δεν ειναι καλα σαν 4way. Καποια στιγμη αν θυμηθω θα βγαλω φωτογραφια την φθορα στο restrictor plate.
 
Πέρασαν πολλά χρόνια προκειμένου να βρω ενα joystick που να θυμίζει Pacman ή Tomahawk και -κυρίως- να έχει τον μοχλό απο την σωστή πλευρά :)

Σπύρο, σε ευχαριστώ πολύ!

Θα επανέλθω σύντομα και για το Blip!

IMG_20210902_083334.jpg
 
Καλοπαιχτο Σίμο! Εγώ σε ευχαριστώ πολύ που εμπιστεύθηκες την κατασκευή μου.
Ελπίζω να το ευχαριστηθείς.
 
Πολύ μανάρια είναι :)
 
Άκρως ερωτεύσιμα έχω να πω!
Ερώτηση. Πόσο PLA χρειάζονται πάνω κάτω και τί χρόνο εκτύπωσης;
 
Είναι τ' άτιμα!
Για το BLip του οποίου το housing είναι 3d printed ζυγίζει συνολικά 250 γρ και χρειάζεται συνολικός χρόνος εκτύπωσης κοντά στις 20 ώρες
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για χαρα σε όλους.
Η φάση με τα joystick συνεχίζεται και ομορφαίνει για εμένα σαν εμπειρία από το αποτέλεσμα αλλά κυρίως από τα θετικά σχόλια που λαμβάνω από τους φίλους που τα απέκτησαν. Πλέον έχω δώσει μεγαλύτερο βάρος στην κατασκευή του Zapstick στο οποίο κατάφερα να χωρέσω και τρίτο πλήκτρο προκειμένου να καλύπτει μεγαλύτερη γκαμα παιχνιδιών είτε στο MAME είτε γενικά στο PC.
Πρόσφατα είχα μια επικοινωνία με τον Νίκο Console Hunter στην οποία του παρουσίασα τις κατασκευές μου.
Ο Νίκος πρότεινε να κάνει ένα επεισόδιο παρουσίασης του Zapstick και το δέχθηκα εννοείται με μεγάλη χαρά.
Βρεθήκαμε , του τα έδωσα, πήγε στο αρχηγείο του , σεταρε τον Amstradακο του , έστησε φώτα , κάμερες και ξεκίνησε την παρουσίαση.
Είμαι πολύ χαρούμενος διότι η παρουσίαση θα καταφέρει το Zapstick να το δούν όλοι οι retro gaming fun που αναζητούν ένα joystick για να ευχαριστηθούν τα παιχνίδια που αγαπούν.

Ένα like subscribe (αν δεν έχετε ήδη κάνει) σίγουρα το αξίζει ο Νίκος για το πολύ όμορφο κανάλι του.
Καλή σας θέαση!

 
Συνέντευξη Σπύρου Δούκα - Δημιουργού των arcade χειριστηρίων ZAPSTICK στην εκπομπή GAME R1 Cosmote TV

Game R1 S03E49 | Τα ελληνικά χειριστήρια videogames Zapstick του Σπύρου Δούκα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα