ΜAME χειριστήριο,αλλά.....

ο μοχλος κανονικα παει αριστερα. Οπως και το d-pad αριστερα παει σε ολες τις υλοποιησεις (PS1/PS2/PS3 controller, , Ολα της Sega, Ολα της Nintendo, Ολων των υπολοιπων βασικα) Απλα εμεις στην Ελλαδα επειδη ως επι το πλειστον δεν ειχαμε κανονικες official καμπινες αλλα υλοιποιησεις απο μαραγκους :p και ετσι τον βαζανε δεξια επειδη οι περισσοτεροι ηταν δεξιοχειρες (με αυτο το σκεπτικο)

Και μενα δεξια με βολευε στην αρχη αλλα το κανονικο ειναι αριστερα και ετσι εμαθα να παιζω υστερα. Οσοι παιζετε με τον μοχλο δεξια παρατηρηστε οτι δεν πατατε τοσο καλα και αμεσα τα κουμπια αποτι εαν πιανατε τον μοχλο αριστερα. Ακομα δηλαδη και να μην σας βολευει ο μοχλος αριστερα θα χετε σιγουρα καλυτερα κοντρολ των κουμπιων με το δεξι αποτι με το αριστερο. Φυσικα δεν μιλαω για games με 2-3 κουμπια αλλα με 6 οπως street fighter κλπ
 
Joystick

tantalos είπε:
Σήμερα πήρα και εγώ το δικό μου Joystick από τον Ιορδάνη. Πολύ καλή δουλειά, τον ευχαριστώ και από εδώ!
Καλησπέρα tantalos,

ενδιαφέρομαι κι εγώ για το joystick του Ιορδάνη. Είχα διαβάσει ότι παλιότερα έφτιαχνε μεγαλύτερα κουτιά και ήθελα να σε ρωτήσω αν στο μοντέλο που πήρες, υπάρχει αρκετός χώρος για να 'κάθεται' άνετα και να στηρίζεται καλά το χέρι, χωρίς να κουράζεται. Ευχαριστώ.
 
Καλησπέρα παιδιά, ενδιαφέρομαι κι εγώ για το joystick του Ιορδάνη. Διάβασα ότι τώρα κατασκευάζει ένα μικρότερο μοντέλο, και ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει αρκετός χώρος σε αυτό, για να 'κάθεται' άνετα το χέρι χωρίς να κουράζεται, με την πολύωρη χρήση.
 
Ναι, άνετα. Δες το δικό μου που πήρα ένα μήνα πριν:

attachment.php
 
Εγω πριν μερικα χρονια ειχα παρει αυτο:

2011-03-05-15h43m59.JPG

Νομιζω οτι το ελεγε Homejoy.

Με τις οδηγιες του Ιορδανη το γυρισα σε 4-way και παιζω με αυτα ολα τα παλια games που ειναι 4-way και δεν εχουν πολλα κουμπια. Σκιζει στο Pac-man! :boss:

Εχω και ενα κλασσικο arcadejoy για τα πιο μοντερνα games.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπορει να το φτιαξει πιο μικρο σε υψος το joystick ο Ιορδανης? Αν μπορει ας μας πει. Και κατι αλλο επειδη δεν το βρηκα στο site του : Ποσο παει το καθενα απο αυτα?
 
DSC05479-1.jpg


DSC05514-1.jpg


DSC05102.jpg


walnut2-2.jpg


blue-1.jpg


ένα μικρό δείγμα της δικής μου δουλειάς..
 
καλησπέρα στα παιδιά. πως μπορούμε να μάθουμε σε τι τιμή περίπου κυμαίνονται αυτά τα joy γιατί ενδιαφέρομαι και γω.
 
bafiaris 13καλησπερα εισαι καλιτεχνης μπραβο σου εαν θελεις ανταλαγη αποψεων και ιδεων πανω στο θεμα χειρηστηρια και οχι μονον στειλε πμ νικος πατρα ευχαριστω.
 
bafiaris 13καλησπερα εισαι καλιτεχνης μπραβο σου εαν θελεις ανταλαγη αποψεων και ιδεων πανω στο θεμα χειρηστηρια και οχι μονον στειλε πμ νικος πατρα ευχαριστω.
Ναι δεν μπορώ να πω είναι πανέμορφα.
 
το site είναι κάτω μήπως ξέρετε από που μπορώ να το προμηθευτώ?
 
Στειλε ενα μηνυμα στον Ιορδανη εδω: akiskousis παπακι gmail τελεια κομ
 
Getta Robo είπε:
Στειλε ενα μηνυμα στον Ιορδανη εδω:
Κάνε edit το μήνυμά σου, δεν σου φταίει το παλικάρι να αρχίσει να παίρνει spam... Μπορείς και να τη στείλεις με PM ή να την ψιλοκρυπτογραφήσεις!
 
ειχα την εντυπωση πως δεν ειναι εμφανη τα email σε μη εγγεγραμενους χρηστες. Ευχαριστω για την διορθωση, επισης ο Ιορδανης εχει παρα πολλες φωτογραφιες στο picasa εδω: https://picasaweb.google.com/103225351124007360574

Τελος, αυτο που ρωτανε πολλοι, το κοστος αλλαζει με το τι θελει να κανει ο καθενας. Οι τυπες θα ελεγα πως ειναι το λιγοτερο λογικοτατες, δεδομενου της ποιοτητας και της υποστηριξης του.
 
Kαλησπερα και απο μενα φιλοι μου.Βρηκα το φορουμ ψαχνοντας καποιον να μου φτιαξει ενα arcade stick με το μοχλο στα δεξια αλλα το θεμα ειναι οτι το θελω για xbox 360.Υπαρχει καποιο παιδι να αναλαμβανει να φτιαξει?Αν γνωριζετε καποιους ας μου στειλετε τα ονοματα τους μπας και δω ασπρη μερα.Thanks.
 
gkalas είπε:
Kαλησπερα και απο μενα φιλοι μου.Βρηκα το φορουμ ψαχνοντας καποιον να μου φτιαξει ενα arcade stick με το μοχλο στα δεξια αλλα το θεμα ειναι οτι το θελω για xbox 360.Υπαρχει καποιο παιδι να αναλαμβανει να φτιαξει?Αν γνωριζετε καποιους ας μου στειλετε τα ονοματα τους μπας και δω ασπρη μερα.Thanks.
Δοκιμασε να στειλεις ενα μηνυμα στον Ιορδανη εδω: akiskousis παπακι gmail τελεια κομ

Σε αντιστοιχο που ειχε ζητησει φιλος για το απλο xbox το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο.
 
επειδη ο ιορδανησ αππο οτι διαβασα δεν φτιαχνει χειρηστηρια πλεον κ επειδη δεν θελω το μοχλο αριστερα κ τον αποφευγο οπωσ ο ακατανομαστος το λιβανι λεων να παρω αυτο εδω cms αξιζει?? απο το ολοτελα λειει μια παροιμια καλη κ η παναγιοτενα.....

δυστυχωσ δεν εχω κ πολλες επιλογες αφου θελω μοχλο δεξια......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδια μην τα ξαναλεμε συνεχεια

Στο προηγουμενο Phoenix (σελιδες 10-14)

http://www.retromaniax.gr/files/Phoenix_Issue_08.pdf

η Kambia εχει γραψει εναν αναλυτικοτατο οδηγο ,οπου εξηγει με χαρτι και καλαμαρι , πως μπορειτε να κατασκευσετε μονοι σας ενα σε ενα πεντασελιδο οδηγο .

Επιπροσθετως

,ακολουθουν δειγματα της δουλειας του συνφορουμιτη στο Mame.gr GeoΜan .

Τα παρακατω Joysticks τα εφτιαξε για για ιδια/προσωπικη χρηση και χρησιμοποιωντας στην κατασκευη τους πολυ καλης ποιοτητας υλικα .

Οι φωτογραφιες και το σχετικο quote ειναι απο εδω

http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=5394&start=30#p32095'>http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=5394&start=30#p32095

http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=5394&start=30

mamepad1.JPG

Μπορειτε παντα να δοκιμασετε να καταφερετε να πεισετε τον GeoΜan ,ο οποιος υπενθυμιζω τα κατασκευσασε για προσωπικη χρηση ...

( ο NLS το προσπαθει ...χωρις να τα εχει καταφερει ακομα μεχρι στιγμης παντα -απ οσο γνωριζω βεβαια )

Σε σχετικη ερωτηση συνφορουμιτη αποκριθηκε ως εξης ,αλλωστε

Για να αξιζει να επενδυσω αρκετες ωρες για να κανω τα σχεδια, καλωδιωσεις, τρυπηματα, artwork, δοκιμες, κ.λ.π. θα πρεπει να το πουλαω ?200+ Δεν ξερω αν θα υπαρξουν περισσοτεροι απο 1-2 "παλαβοι" που θα θελουν να δωσουν τοσα λεφτα για ενα controller!
Παρ'ολα αυτα αν καποιος θελει εναν τετοιο controller σε αυτα τα λεφτα, δεν τον νοιαζει η αναμονη ενος μηνα μεχρι να φτιαχτει και ειναι διατεθιμενος σαν προκαταβολη να προ-πληρωσει τα υλικα για να μπορεσω να τα αγορασω, μπορει να μου στειλει ενα μηνυμα και το συζηταμε.
Υ.Γ. Ελπιζω να μην θεωρηθει η αναφορα μου spam .

mamepad6.JPG

mamepad5.JPG

mamepad4.JPG

mamepad3.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To θεμα joystic ειναι απλο και δεν χρειαζονται αναλυσεις.Το να φτιαξει καποιος joystic αγοραζοντας κορυφαια ανταλακτικα οπως sanwa,seimitsu κλπ ειναι οτι καλητερο αλλα πρωτον δεν εχουν ολοι την ορεξη να το κανουν αυτο αλλα και οι περισσοτεροι δεν ξερουν να καρφωνουν ενα καρφι (δεν το λεω ειρωνικα αυτο) οποτε σιγα μην κατσουν να ασχοληθουν και να διαβασουν ακομα και 15 σελιδες με αναλυτικες οδηγειες.Αν τωρα θελει καποιος ενα joystic για να παιξει και να ξαναθυμηθει καποια παιχνιδια που επαιζε πιτσιρικας και τιποτα παραπανω ας δωσει 30 με 40 ευρω και ας παρει ενα απο τα δεκαδες joystics που κυκλοφορουνε και τελειωνη το θεμα χωρις να περιμενει φυσικα να ειναι το πιο ποιοτικο joystic στον κοσμο.Οποιος δεν θελει τιποτα απο τα παραπανω και θελει ενα πολυ καλο και αξιοπιστο joystic και μπορει να ξοδεψει απο 80 εως 200 ευρω μπορει να αγορασει ενα απο τα κορυφαια εμπορικα joystics που υπαρχουν οποτε τελειωνη το θεμα και θα εχει το κεφαλι του ησυχο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα