ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
431
Χιούμορ για ενήλικες... Τεύχος Οκτωβρίου 1985

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλό περιοδικό πραγματικά, κρίμα που το έφαγε η μαρμάγκα... Επίσης είχε μετεξελιχθεί και στο "Πρώτες Βοήθειες"
 
πολύ καλό περιοδικό.

θυμάμαι οτι τα διαβαζα και εγω μανιοδως αυτα
 
Βρήκα το τεύχος 0 του περιοδικού Δεκέμβριος 1984. Ανεβάζω το 1/3 της εικόνας γιατί...είναι λίγο...εμμμ....πως να το πω.....ας το πώ λίγο έξαλλο.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, αυτό το περιοδικό δεν είχε πέσει ποτέ στα χέρια μου (όταν κυκλοφορούσε, εγώ ήμουν βρέφος :p ) αλλά μάλλον κάποια στιγμή είχαν κυκλοφορήσει μπλουζάκια με τη φίρμα του περιοδικού και διάφορες ατάκες. Τέτοια είχε και η θεία μου, ως κοπέλα της εποχής, τα οποία αργότερα "κληρονόμησα" εγώ (κοινώς, της τα πήρα με το ζόρι :cool: )! Το ένα είχε τον Κόκορα του Αρκά με την κλασσική ατάκα "Προσπαθώ να βγω από το ψυχολογικό μου αδιέξοδο, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ από που μπήκα" και το άλλο "Τα καλά κορίτσια πάνε στον παράδεισο, τα κακά... πάνε παντού"! Κάπου υπάρχουν ακόμα αυτά τα μπλουζάκια, όταν τα βρω θα ανεβάσω φωτο...
 
(Και εγω που ξεθαψα το μπλουζακι με το γουρουνι να δηλωνει οτι "Ολες με θελουν για το κορμι μου" τι να το κανω ? ουτε στο ενα μου χερι δεν χωραει πια..)
 
krios είπε:
Βρήκα το τεύχος 0 του περιοδικού Δεκέμβριος 1984. Ανεβάζω το 1/3 της εικόνας γιατί...είναι λίγο...εμμμ....πως να το πω.....ας το πώ λίγο έξαλλο.
picture.php
Aυτός ο πουριτανισμός μας έφαγε... :)
 
Πολύ καλό περιοδικό, το νο. 2 στις προτιμήσεις μου (γιατί νο. 1 ήταν η Βαβέλ βεβαίως, βεβαίως).

Στο Παρά Πέντε δεν είχαν βγει και οι ιστορίες του Ranx Xerox, ή στη Βαβέλ;
 
@ Gryzor

Αν βρεις εσύ το εξώφυλλο και θες να το ανεβάσεις ολόκληρο, ελεύθερα... :)
 
Ωραίο περιοδικό. Πρέπει να χω 1-2 τεύχη.
 
Έπαιρνα κατά περιόδους, αλλά ποτέ δε με "κέρδισε".

Μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του εκδότη το 2007.

Γιώργος Μπαζίνας: Δεν Ακολουθήσαμε Ποτέ Κανόνες Marketing

Πάντως εμένα θα με χαροποιούσε αφάνταστα κάποια στιγμή να έβλεπα νέα τεύχη του "Απαγορευμένου Πλανήτη", πράγμα απίθανο βέβαια...

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
TallMan είπε:
Έπαιρνα κατά περιόδους, αλλά ποτέ δε με "κέρδισε".
Μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του εκδότη το 2007.

Γιώργος Μπαζίνας: Δεν Ακολουθήσαμε Ποτέ Κανόνες Marketing

Πάντως εμένα θα με χαροποιούσε αφάνταστα κάποια στιγμή να έβλεπα νέα τεύχη του "Απαγορευμένου Πλανήτη", πράγμα απίθανο βέβαια...

fetch
Απαγορευμένος Πλανήτης και Nova.... sigh...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!!

Αρχισα και γω να πέρνω το παρά πέντε όταν ήμουν 16-17...γύρω στο 91-92. Το πρώτο τεύχος που έπεσε στα χέρια μου ήταν ένα που το είχε αφήσει κάποιος φοιτητής στο τραπέζι σε μια καφετέρια που μόλις ειχα κάτσει με την παρέα μου. Μάλιστα τα πουλούσαν τότε σε συσκευασίες των 3-4 τεύχων στην τιμή του ενός και είχε μέσα παλίοτερα σε κυκλοφορία τεύχη μαζί με το κανούργιο που έβγαινε κάθε μήνα. Νομίζω απο εκεί έγινε γνωστός και ο Αρκάς.

Δεν ξέρω αν υπήρχαν σε άλλες χώρες τέτοιου είδους περιοδικά αλλά το παρα πέντε το θεωρώ κορυφαίο σαν ιδέα αν λάβουμε υποψιν πόσο δυσεύρετα και ακριβά ήταν εκείνη την εποχή τα κομιξ. Μιλάμε τώρα για εκπληκτικούς δημιουργούς όπως Hugo Pratt, Milo Manara, Quino, Edika, Αρκάς και πολλοί άλλοι βέβαια.

Πιστεύω οτί το Παρά Πέντε ήταν η μετάβαση όλων εμάς που μας διαβάζαμε Αγόρι και Μπλεκ σε κάτι πιο "ενήλικο".
 
Η κουμπαρα μου εχει σχεδον ολα τα τευχη ΒΑΒΕΛ και ΠΑΡΑΠΕΝΤΕ. Μου τα ειχε δανεισει για χρονια και της τα επεστρεψα προσφατα για να μορφωθει και η εφηβη κορη της. Ημουν πολύ μικρή όταν βγήκαν διάβασα τα άπαντα έφηβη όταν η Βαβελ ειχε χαλάσει κάπως. Αριστουργημα μας εμαθαν τους σχεδιαστες κομικς που αγαπαμε τον Hugo Ptratt, τον Enki Bilal, τον Dino Bataglia,τον Paolo Eleutere Serpieri,τον Andrea Pazienza και τοσους αλλους. Νομιζω πως το Παρα Πεντε πρεπει να ειναι σε κοινο thread με την Βαβελ, εφεραν και τα δυο επανασταση στην κουλτουρα της εποχης και η επιρροη τους φαινεται ακομη.
 
Domenica είπε:
Η κουμπαρα μου εχει σχεδον ολα τα τευχη ΒΑΒΕΛ και ΠΑΡΑΠΕΝΤΕ. Μου τα ειχε δανεισει για χρονια και της τα επεστρεψα προσφατα για να μορφωθει και η εφηβη κορη της. Ημουν πολύ μικρή όταν βγήκαν διάβασα τα άπαντα έφηβη όταν η Βαβελ ειχε χαλάσει κάπως. Αριστουργημα μας εμαθαν τους σχεδιαστες κομικς που αγαπαμε τον Hugo Ptratt, τον Enki Bilal, τον Dino Bataglia,τον Paolo Eleutere Serpieri,τον Andrea Pazienza και τοσους αλλους. Νομιζω πως το Παρα Πεντε πρεπει να ειναι σε κοινο thread με την Βαβελ, εφεραν και τα δυο επανασταση στην κουλτουρα της εποχης και η επιρροη τους φαινεται ακομη.
serpieri ειναι ο millo manara σωστα?α ρε druna αθανατη
 
Η Ντρουνα ειναι του Serpieri ο Manara ειναι αλλος σχεδιαστης επισης αγαπημένος και κλασσικος. Εγώ πάντως θυμάμαι λυπόμουν πολύ την καημένη την Ντρούνα παρά τον ερωτισμό η ιστορία ήταν πολύ καταθλιπτική!
 
Πίσω
Μπλουζα