ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΠΗΓΕΣ

vorlon

Retro Member
Joined
10 Ιουλ 2006
Μηνύματα
139
Αντιδράσεις
20
Μικρός έπαιζα στο σπίτι ενός φίλου ένα επιτραπέζιο στυλ "Μονόπολη" με τίτλο "Πετρελαιοπηγές".

Είχε διάφορες χώρες, π.χ. Αραβικά Εμιράτα κλπ, όπου αγόραζες τις χώρες και έστηνες "Ντερεκς".

Κλασσικό μονόπολη βασικά, αλλά με διαφορετικό θέμα. Ψάχνω να βρω καμιά φωτό αλλά τζίφος.

Καμιά ιδέα;
 
Yπήρχαν 2 παιχνίδια αυτού του τύπου το ένα (μάλλον σ αυτό αναφέρεσαι) ήταν οι Πετρελαιοπηγές και το άλλο λεγόταν Πετροπηγή (το οποίο έμοιαζε υπεβολικά με την Μονόπολη).

Νομίζω ότι έχω το πρώτο (θα πρέπει να το ψάξω) και έχω την εντύπωση ότι το άλλο το έχει κάποιος γνωστός μου.

Πάντως μιλάμε για πολύ αγαπημένα παιχνίδια και τα 2 τα οποία τα έπαιζα μανιωδώς.

Πιστεύω να επανέλθω σύντομα με φωτογραφίες!
 
Αν θυμάμαι καλή το κουτί ήταν ροζ ή κόκκινο, ενώ οι πετρελαιοπηγές πλαστικές μαύρες. Τα χαρτονομίσματα ήταν σε δολλάρια.

Δε θυμάμαι κάτι άλλο να βοηθήσω, παρά ότι πέρασα απίστευτες ώρες μαζί του.
 
Εγώ θυμάμαι και καράβια κόκκινα που κουβαλούσαν αυτές τις σκαλωσιές που στηρίζεται το γεωτρύπανο και κάποιες σφαιρικές γκρι δεξαμενές...
 
Βασικα θυμαμαι καθαρα οτι οι σκαλωσιες οπωε τις λες ηταν οι επιγειες γεωτρησεις και οι σφαιρες ηταν οι offshore. Φυσικα ηταν πανω σε καραβι μονο οι θαλασσιες και προφανως ηταν εντελως λαθος καθως αυτο που κουβαλαγε το πλοιο εμοιαζε με τις δεξαμενες υγροποιημενου αεριου. Απο καπου θα τα κλεψανε φανταζομαι σαν ιδεες αλλα παροτι εψαξα το boardgamegeek δεν εχει παιχνιδι που να του μοιαζει. Ισως καποιος ποιο τυχερος να το βρει
 
Ένα επίκαιρο επιτραπέζιο παιχνίδι τακτικής και οικονομικού ανταγωνισμού, με φόντο τα χρυσοφόρα κοιτάσματα πετρελαίου. Για 2 έως 4 παίκτες, από 8 ετών. Η «ΠΕΤΡΟΠΗΓΗ» είναι στην ουσία μια ?uropoly του πετρελαίου. Σκοπός του πρωτότυπου αυτού παιχνιδιού είναι η αγορά και η εκμετάλλευση των χωρών με πλούσια κοιτάσματα πετρελαίου, ώστε τελικά ένας από τους παίκτες να γίνει οικονομικά ισχυρότερος και να αναδειχθεί νικητής. Οι ακριβείς κανόνες του παιχνιδιού περιγράφονται με σαφήνεια στο πίσω μέρος του κουτιού. «ΠΕΤΡΟΠΗΓΗ», το επιτραπέζιο παιχνίδι της παγκόσμιας κυριαρχίας στο χώρο του πετρελαίου.
http://toys-shop.gr/product_info.php?products_id=8093
 
Λοιπόν, έχω από τότε την ΠΕΤΡΟΠΗΓΗ,στο χρυσαφί κουτί, με νόμισμα τα πετροδολλάρια!! Αγόραζες χώρες στις οποίες έστηνες πετρελαιοπηγές ή πλατφόρμες...

Κάνω φωτογράφηση και ενημερώνω.
 
Μήπως εννοείτε το Αναζητώντας Πετρέλαιο;
 
εδω αναφερεστε σε δυο παιχνιδια απο την ιδια εταιρεια ΕΠΑ που ειναι και η πιο αγαπημενη μαζι με ΜΙΚΑ, Ελ γκρεκο, Λυρα κλπ.το 1) ειναι το ΑΝΑΖΗΤΟΝΤΑΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ και αγοραζεις πετρελαιοπηγες και στην στερια και στην θαλασσα και εχει και εχει και φορους και ολα βρισκονται πανω στο το ταμπλο και εχει πολυ ομορφα πλαστικα πιονια και πετρελαιοπηγες, τανκερ, ντερεκς κλπ. Αυτη η εκδοση ειναι πολυ απλη αν την συγκρηνεις με την αυθεντικη εκδοση την γαλλικη οπου εχει πολλα περισσοτερα να κανεις και το παιχνιδι ειναι ακομα πιο συναρπαστικο (αλλα για μεγαλυτερες ηλικιες) και κυκλοφωρησε το 1974 Nathanhttp://boardgamegeek.com/boardgame/5446/la-conquete-du-petrole 2) ΠΕΤΡΟΠΗΓΗ το οποιο ειναι σαν την μονοπολη τα διαστηματα ειναι σχεδιασμενα σαν αραβικα κτησματα και εχει χρωματιστες σκεπες για να φτιαχνεις την σειρα απο τα ιδια και ειναι πολυ απλο και το καλυτερο επανακυκλοφωρησε και το βρισκεις ευκολα ακομα.http://boardgamegeek.com/image/174429/petropolis αυτη ειναι η αυθεντικη κυκλοφορια που ειναι του Nathan και ειναι φυσικα πολυ απλη στο παιξιμο και αξιζει πραγματικα. Εχω και τις δυο εκδοσεις και παλια και ξενη και Ελληνικες και στα δυο παιχνιδια και πραγματικα η Ελληνικη ειναι για μενα ενα απο τα σημαντικοτερα κομματια μου!!!
 
amiga500fan είπε:
'Εχει ξαναβγεί παιδιά από την ΕΠΑ σε συλλεκτική έκδοση,ορίστε http://www.epatoys.gr/product_detail.jsp?prdId=03-249&extLang=
φιλε μου...αυτο ειναι το ΠΕΤΡΟΠΗΓΗ που ειναι καπως ας το πω Μονοπολη τυπου, αυτο που λεω εγω και κραταω και στην συλλογη μου ειναι το ΑΝΑΖΗΤΟΝΤΑΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ το οποιο ειναι μια μινι εκδοση του Γαλικου παιχνιδιου του Nathan (το οποιο το εχω διπλο και αυτο για να εχω καβατζα τα γεωτρυπανα κλπ)
 
Το είχα το επιτραπέζιο απο την ΕΠΑ, θυμάμαι υπήρχαν μικρές μαύρες σκαλωσιές και άλλες ενσωματωμένες σε κόκκινα καραβάκια, παιζόταν πάνω σε χάρτινο ταμπλό - χάρτη (είχε νησιά κλπ). Νομίζω είχε χαρτονομίσματα , ίσως και αυτές τις γκρί δεξαμενές (δεν τις θυμάμαι καθόλου).

Το βρήκα... Αναζητώντας Πετρέλαιο... αυτό είναι το επιτραπέζιο που είχα....

Δείτε φωτο στο ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ-ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΕΠΑ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα