[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Υπερθέρμανση Laptop: λύσεις για ψύξη!

stratos84

RetroMaNiaC
Joined
27 Μάρ 2010
Μηνύματα
769
Αντιδράσεις
212
Καλημέρα σας και καλή χρονιά!

Έχω ένα φορητό Acer με τριπύρηνο AMD PHENOM επεξεργαστή, 4 GB RAM, GPU ΑΤΙ με 1 GB dedicated RAM.

Πήρα το Guild Wars 2 και ο επεξεργαστής ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες μέχρι που σβήνει (πάνω από 95 βαθμούς Κελσίου).

Το παιχνίδι τρέχει με όλες τις ρυθμίσεις στο LOW.

Με ψάξιμο στο ίντερνετ, έφτιαξα ένα προφίλ διαχείρισης ενέργειας από το Control Panel στο οποίο χρησιμοποιείται το 50% της δύναμης του επεξεργαστή και έφτασε σταθερά τους 80-86 βαθμούς.

Το κουφό της ιστορίας είναι ότι στον υπολογιστή του αδελφού μου, επίσης φορητό με i7 επεξεργαστή, ίδια μνήμη και κάρτα γραφικών μικρότερη 512MB, δε δημιουργείται υπερθέρμανση.

Επειδή δε σκέφτομαι να αγοράσω νέο pc για να παίζω Guild Wars (έχω το 360 για gaming), προσανατολίζομαι στην αγορά μιας βάσης για φορητό υπολογιστή με ανεμιστήρες.

Έχει κάποιος φίλος να προτείνει κάποια συγκεκριμένη?

Επίσης εκτός από τη βάση, αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοια κατάσταση και την έχει λύσει, ας μου πει τη λύση που βρήκε στο πρόβλημα, θα του είμαι ευγνώμων!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλή Χρονιά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημερα Στρατο και Καλη Χρονια! :)

Ριξε μια ματια εδω ;)

Αυτο που εχω κανει εγω παντως στο δικο μου laptop

ειναι να βαλω δυο αδεια κουτια απο DVD's στο πισω μερος.

Ετσι το εχω ανασηκωσει λιγο ωστε να αεριζεται απο κατω,

αλλα εχω φροντισει να εχω και αρκετο χωρο γυρω του

ωστε να μην ειναι "πνιγμενο".

Απλη και ανεξοδη λυση. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Καλημερα Στρατο!Ριξε μια ματια εδω ;)

Αυτο που εχω κανει εγω παντως στο δικο μου laptop

ειναι να βαλω δυο αδεια κουτια απο DVD's στο πισω μερος.

Ετσι το εχω ανασηκωσει λιγο ωστε να αεριζεται απο κατω,

αλλα εχω φροντισει να εχω και αρκετο χωρο γυρω του

ωστε να μην ειναι "πνιγμενο".

Απλη και ανεξοδη λυση. ;)
Σε ευχαριστώ για την απάντηση Σταύρο

Ναι, σίγουρα και 1 εκατοστό κενό να υπάρχει ανάμεσα στο λαπτοπ και το γραφείο, χωρίς επιπλέον ψύξη, υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Απλώς θέλω να πάρω και μια βάση η οποία να είναι ποιοτική και να κάνει δουλειά, γι'αυτό ρωτάω αν έχει κάποιος φίλος να προτείνει συγκεκριμένο μοντέλο!
 
stayros είπε:
Καλημερα Στρατο και Καλη Χρονια! :) Ριξε μια ματια εδω ;)

Αυτο που εχω κανει εγω παντως στο δικο μου laptop

ειναι να βαλω δυο αδεια κουτια απο DVD's στο πισω μερος.

Ετσι το εχω ανασηκωσει λιγο ωστε να αεριζεται απο κατω,

αλλα εχω φροντισει να εχω και αρκετο χωρο γυρω του

ωστε να μην ειναι "πνιγμενο".

Απλη και ανεξοδη λυση. ;)
Απλη και ανεξοδη λυση φιλε σταυρο αλλα δεν κανει για ολες της περιπτωσης.Η χοντρες περιπτωσης απαιτουν ψυκτρα γιατι δεν γεινεται αλλιως.Ο αδερφος μου κατω απο το λαπτοπ εβαζε 4 θηκες απο DVD απο παντου αεριζοταν δηλαδη αλλα ανεβαζε μεγαλες θερμοκρασιες και εσβηνε κλασικα στα καλα καθουμενα.Πηρε λοιπον μια ψυκτρα και βρηκε την υγεια του και απο τοτε δεν εχει κανενα προβλημα ακομα και το καλοκαιρι.
 
Για ριξε επισης και μια ματια εδω ;)

Πιστευω οτι με αυτο το μοντελο ψυκτρας

πρεπει να κανεις δουλεια. :)
 
metalcandyman είπε:
Απλη και ανεξοδη λυση φιλε σταυρο αλλα δεν κανει για ολες της περιπτωσης.Η χοντρες περιπτωσης απαιτουν ψυκτρα γιατι δεν γεινεται αλλιως.Ο αδερφος μου κατω απο το λαπτοπ εβαζε 4 θηκες απο DVD απο παντου αεριζοταν δηλαδη αλλα ανεβαζε μεγαλες θερμοκρασιες και εσβηνε κλασικα στα καλα καθουμενα.Πηρε λοιπον μια ψυκτρα και βρηκε την υγεια του και απο τοτε δεν εχει κανενα προβλημα ακομα και το καλοκαιρι.
Βασίλη, αν δε σου κάνει κόπο, κάνε μια ερώτηση στον bro σου τι ψύκτρα αγόρασε!

stayros είπε:
Για ριξε επισης και μια ματια εδω
tinysmile_twink_t.png
Πιστευω οτι με αυτο το μοντελο ψυκτρας

πρεπει να κανεις δουλεια.
tinysmile_grin_t.png
Δεν αγοράζω με καμία δύναμη αυτά τα τούρμπο άγνωστα y!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στρατο αυτη την ψυκτρα ειχε παρει και του ειχε κανει δουλεια.

Φυσικα δεν σε περνω στο λαιμο μου απλα την αναφερω οπως με ειπες.Εβαλα ολο το link γιατι δεν ξερω πως να το κανω πχ να λεω ''εδω'' και αν το πατηση καποιος να τον μεταφερει στο συγκεκριμενο site.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στρατο ποσο καιρο εχεις τον υπολογιστη?Μπορει ο ανεμιστηρας να θελει καθαρισμα.Η acer επισης συνηθιζει να βαζει κατι παναθλια thermal paste στις ψυκτρες.Επομενως το ανοιγεις,πετας την μπλε αηδια που εχει πανω στο GPU ή στο CPU, παιρνεις αυτο απο ebay

43.jpg

http://www.ebay.co.uk/itm/200618057247?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 -αφου πρωτα εχεις βαλει arctic silver 5 και απο τις 2 μεριες-το τοποθετεις και εισαι αρχηγος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Στρατο αυτη την ψυκτρα ειχε παρει και του ειχε κανει δουλεια.
Φυσικα δεν σε περνω στο λαιμο μου απλα την αναφερω οπως με ειπες.Εβαλα ολο το link γιατι δεν ξερω πως να το κανω πχ να λεω ''εδω'' και αν το πατηση καποιος να τον μεταφερει στο συγκεκριμενο site.
Ευχαριστώ Βασίλη, θα την τσεκάρω στο ίντερνετ!

angel_grig είπε:
Στρατο ποσο καιρο εχεις τον υπολογιστη?Μπορει ο ανεμιστηρας να θελει καθαρισμα.Η acer επισης συνηθιζει να βαζει κατι παναθλια thermal paste στις ψυκτρες.Επομενως το ανοιγεις,πετας την μπλε αηδια που εχει πανω στο GPU ή στο CPU, παιρνεις αυτο απο ebay Προβολή συνημμένου 67599

http://www.ebay.co.uk/itm/200618057247?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 -αφου πρωτα εχεις βαλει arctic silver 5 και απο τις 2 μεριες-και εισαι αρχηγος
Τον υπολογιστή τον έχω 2-3 χρόνια... Δεν έχω ανοίξει ποτέ φορητό και δε θέλω να του βγάλω εντελώς τα ματάκια αν και ενα καθαρισματακι σιγουρα θα το θελει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για πεσμου το μοντελο να κανω ενα search και να σου πω...
 
Στράτο, αν το έχεις 2-3 χωρίς να το καθαρίσεις θα έχει πιάσει τη μάνα του και τον πατέρα του μέσα. Το να το καθαρίσεις είναι μονόδρομος, ειδικά αν είσαι σε χώρο που έχει και σκύλο, γάτα κλπ...

[edit] Αν δεν θέλεις να το ανοίξεις δοκίμασε να βάλεις ηλεκτρική σκούπα με το στενό στόμιο στην γρίλια εξαερισμού. Έτσι έκανα εγώ στο φορητό της κοπέλας μου και κατάφερα να εμφανιστεί μια τρίχα που όταν την τράβηξα εμφανίστηκε μια τούφα ολόκληρη και η θερμοκρασία έπεσε 25C βαθμούς κάτω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήμερα που είναι κλειστά τα μαγαζιά, θα δοκιμάσω να το σηκώσω λίγο από το γραφείο (το κόλπο με τις θήκες dvd) και να το κάνω με την ηλεκτρική σκούπα στις γρίλιες... Από αύριο θα κοιτάξω για καμια βάση και θα ρωτήσω πόσο κοστίζει το σέρβις για να το ανοίξουν και να το καθαρίσουν... Έχω εμπειρία από αναβαθμίσεις και επισκευές desktop, αλλά φορητό δεν έχω ανοίξει ποτέ μου και ούτε σκοπεύω να πειραματιστώ με το δικό μου τώρα...

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανε αυτο που λεει ο Stormwatch αρχικα και βλεπεις..εχοντας ανοιξει πολλα laptop το ανοιγμα τους-ιδιως αν εχεις το service manual-δεν ειναι κατι δυσκολα αλλα θελει υπομονη και προσοχη για να μην γινει ζημια.Κανε και μια ερωτηση για την τιμη και τα ξαναλεμε...
 
Λοιπόν πρόσεξε καλά...

...για να βρεις ΡΙΖΙΚΗ λύση στο πρόβλημά σου και να μην ταλαιπωρείσαι, με αμφιβόλου ποιότητας βάσεις ψύξης και ανεπαρκή power managements, που ρίχνουν παράλληλα τις επιδόσεις με το throttling που επιβάλουν στον επεξεργαστή, αυτό που πραγματικά χρειάζεται ένα notebook ειδικά μετά από 2-3 χρόνια gaming χρήσης, είναι -και μην το υποτιμήσεις καθόλου- ένα ΚΑΛΟ καθάρισμα και δεν εννοώ με ασπιρίνες τύπου ηλεκτρική σκούπα.

Εξηγούμαι αμέσως: Ακόμα και αν ανοίξεις το κάτω καπάκι και η mainboard με τον ανεμιστήρα, φαίνονται πεντακάθαρα ή έστω με λίγη σκόνη στη φτερωτή του ανεμιστήρα που θα απομακρύνεις με κάποιον τρόπο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ. Το πρόβλημά σου βρίσκεται βαθειά μέσα στον αεραγωγό της ψήκτρας, ο οποίος έχει βουλώσει από σκόνη που έχει απορροφήσει από το περιβάλλον.

Ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να απομακρύνεις αυτήν την σκόνη, είναι να πας σε ένα βενζινάδικο -ναι βενζινάδικο- και με το μηχάνημα του αέρα, να φυσήξεις καλά και δυνατά, τις γρίλιες, εκεί που αποβάλλεται ο ζεστός αέρας, από έξω προς τα μέσα και όχι το αντίθετο. Προσοχή μόνο, να έχεις ξεβιδώσει από πριν το κάτω καπάκι, ώστε η σκόνη να βγει έξω και να μην διασκορπιστεί και επικαθίσει μέσα στο υπόλοιπο μηχάνημα. Καθάρισμα με τον ίδιο τρόπο σε mainboard, μνήμες, κάρτα γραφικών και case με μειωμένη οπωσδήποτε δύναμη στον αέρα, μην ξηλώσεις και τίποτα, είναι καλοδεχούμενες, όχι όμως απαραίτητες.

Ωραίο side-effect είναι ότι θα καθαρίσεις επιτέλους με τον ίδιο τρόπο και αυτό το έρημο το πληκτρολόγιο, κάτω από το οποίο στα τρία χρόνια, έχουν τρυπώσει παπάδες...
Το αποτέλεσμα είναι 100% εγγυημένο, με κέρδος τουλάχιστον -30C σε full load και αν δεν πετύχει, εγώ σου αγοράζω αύριο καινούριο notebook.

Από 'κει και πέρα, δεδομένης και της ηλικίας του notebook, πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξεις και πάστες σε CPU και GPU -προτείνω Arctic Silver 5- και αν δεν μπορείς να το κάνεις εσύ, πήγαινέ το σε έναν που μπορεί, γιατί και μόνο από εκεί μπορεί να δεις έως και -5C, αν δε η εργοστασιακή πάστα είναι χείριστης ποιότητας, όπως πολύ εύστοχα αναφέρει ο angel grig ή υπερβολικά ξερή, η διαφορά θα είναι ακόμα μεγαλύτερη...

Τέλος όσον αφορά τις βάσεις, μετά από τα παραπάνω, πραγματικά δεν θα χρειαστείς καμία, αλλά για -2C έως 3C επιπλέον, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες, σε full load, κανείς δεν θα πει όχι. Απέφυγε οτιδήποτε κυκλοφορεί στα πολυκαταστήματα και προπαντός κατασκευές εξ' ολοκλήρου από πλαστικό, που μάλλον placebo είναι παρά δουλειά κάνουν και προσανατολίσου σε κατασκευές αλουμινίου. Προτείνω την Enermax Aeolus Premium, που χρησιμοποιώ προσωπικά και θα τη βρεις στην Ελλάδα με περίπου 45?.

attachment.php

Τέλος για επιπλέον -2C έως -3C σε full load, η λύση του undervolting, αν το υποστηρίζει ο επεξεργαστής σου, είναι πολύ γοητευτική. Πλήρης οδηγός στα ελληνικά υπάρχει εδώ. Δεν έχει καμία σχέση με την λύση του throttling που εφάρμοσες με το power management και προσωπικά το έχω μονίμως ενεργοποιημένο, μόνο και μόνο για την λιγότερη καταπόνηση στην CPU.

Αυτά και happy gaming year!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατεβάζεις service manual, το ανοίγεις και βάζεις πάστα μαζί με ένα καλό καθάρισμα. η ψύκτρα μόνη της δεν σου κάνει δουλειά. Προσωπικά για ένα laptop που είχε πρόβλημα, αγόρασα μια από το e-bay με 4-5 ευρώ. Επίσης κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις την ηλεκτρική, την βάζεις στο τέρμα και προσπαθείς να πάρεις σκόνη από το ανεμιστηράκι αλλά λίγες οι πιθανότητες να κάνεις δουλειά.

Edit: Ο ACE έχει απόλυτο δίκαιο σε ότι λέει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, με το "σήκωμα" του λάπτοπ και τη σκούπα στις γρίλιες, παίζω περίπου ένα 2ωρο Guild Wars και η maximum θερμοκρασία ήταν 62 βαθμοί Κελσίου... Όμως δεν επανέφερα τον επεξεργαστή στο 100% από το Power Management...
 
Πίσω
Μπλουζα