[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Format σε USB stick!

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα stickάκι Kingston Data Traveller DTI 16 GB.Δεν είναι κι ό,τι πιο γρήγορο στην κατηγορία του,ΟΚ,αλλά λόγω χωρητικότητας είπα να το κρατήσω.

Το πρόβλημα είναι ότι έχει FAT32 file system κι όταν πάω να το φορμάρω μέσα από τα XP σε NTFS mode δε μπορεί να ολοκληρώσει το format ("windows was unable to complete the format" ) -ενώ σε FAT32 το κάνει μια χαρά-,ενώ κι αν προσπαθήσω,μέσω cmd,να κάνω convert το file system,μένει στο "conversion in progress" για ώρες,χωρίς αποτέλεσμα !

Τι λέτε να να παίζει άραγε;Είναι απλά προβληματικό τελικά ή υπάρχει ίσως κάποια λύση ;

If anyone could help....
 
Γιατί θες να το αλλάξεις; Τα φλασάκια σε γενικές γραμμές είναι και πρέπει να είναι FAT32 και όχι NTFS γιατί το τελευταίο είναι journalizing φορμάτ, δηλαδή σε κάθε ανάγνωση εκτός από το να διαβάζει, γράφει κιόλας και αυτό έχει ως συνέπεια να μειώνεται δραστικά ο χρόνος ζωής της μνήμης flash. Κάτι τέτοιο δεν συμβα'ινει με τα FAT, γιαυτό και όλες αυτές οι συσκευές είναι FAT32. Ως γνωστόν , οι μνήμες flash έχουν έναν συγκεκριμένο αριθμό εγγραφών πριν τα φτύσουν!

Επίσης, ως προς την ταχύτητα, πρέπει να ξέρεις ότι κυκλοφορούν και "μαιμούδες", που εκτός από μειωμένη ταχύτητα, έχουν πολύ μικρότερη χωρητικότητα από αυτήν που αναφέρουν τα WINDOWS, ακόμη και μετά απο φορμάρισμα.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=10167
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
υπαρχει ομως ο περιορισμος μεταφορας μεγαλων αρχειων πανω απο 4 giga οταν ειναι σε FAT32 μορφη.

μιας και δεν υπαρχουν αρχεια εγω -προσωπικα τουλαχιστον,πρωτα κανω delete το partition η το usb και με τα το διαμορφωνω πχ με το gparted,αν και ολο καποια διανομη σε δισκακι ευκαιρη θα εχω.

http://gparted.sourceforge.net/

καμμια φορα βαζω το δισκακι των win και απο εκει κανω διαμορφωση,λογικα και με τα usb δε θα χει προβλημα.
 
@ ASiC

Τίποτα και με αυτό ρε φίλε,"failed to format the device" μου βγάζει στο τέλος !

@ cauldron

Ο πιο σημαντικός λόγος είναι ότι θέλω να μεταφέρω αρχεία 4+ GB... ;)
 
Προσπάθησες από το disk management των windows? Δοκίμασε και low level format.
 
Από disk management δε μου δίνει δυνατότητα για NTFS format...
 
Δοκίμασε από το Device Manager, disk drives ,δεξί κλικ στη συσκευή USB, properties, policies και άλλαξε από removal σε optimize for performance. Και μετά δοκίμασε ξανα να κάνεις φορματ.
 
To έχω κάνει κι αυτό αρχηγέ μου,άλλωστε έτσι μου εμφάνισε την επιλογή για format σε NTFS mode,αλλά όχι και στο device management.Τζίφος δυστυχώς...
 
manos426f είπε:
To έχω κάνει κι αυτό αρχηγέ μου,άλλωστε έτσι μου εμφάνισε την επιλογή για format σε NTFS mode,αλλά όχι και στο device management.Τζίφος δυστυχώς...

Στα windows 7 (πιθανως και vista) η επιλογη για φορματ NTFS υπαρχει και σε δεξι κλικ και μεσα στο disk management by default. Μολις το ελεγξα με το δικο μου USB.

Μπορεις να στησεις ενα VM για να το κανεις αν δε βαριεσαι, η να βρεις pc με 7 η vista
 
boot απο linux distro (πχ ubuntu live)

εγκατασταση του gparted (πχ sudo apt-get install gparted)

τρεχεις το gparted σαν root (πχ sudo gparted)

και μετα format σε ntfs (μπορει να γρινιαξει και να θελει να περασεις τα ntfs-utils)

αν και η πρόταση μου ειναι να κατεβασεις το 7z σε κανονική η portable εκδοση και να κανεις split τα αρχεία.
 
Ή στην τελική, winrar (self extract archive) και σπάσε το αρχείο σου σε μικρότερα κομμάτια!
 
@ vassilis

Όπως είπα και στον φίλο cauldron,το έχω ήδη κάνει αυτό δίχως αποτέλεσμα φίλε μου..

Απλά να σας πω ότι τα μεγάλα αυτά αρχεία βρίσκονται σε.....P3,οπότε αν είναι να τα κάνω split για να μπορώ να τα παίρνω στο stick,καταλαβαίνετε ότι θα περιμένω....αρκετές ώρες μάλλον !

Anyway,αν μπορέσω να βρω κάνα PC με linux/Win7,όπως που μου είπαν αντίστοιχα οι Saulot/bspus θα του δώσω μια ακόμη ευκαιρία,αλλιώς δε θα κρατήσω το stickάκι,δε χάθηκε ο κόσμος,σας ευχαριστώ άπαντες όμως για το ενδιαφέρον σας και τη διάθεση να βοηθήσετε..!
 
Μήπως είναι χαλασμένο; Εγώ έχω όλα τα usb stick μου με ntfs και δεν είχα πρόβλημα στο format..

Μιχάλης
 
Πιθανόν φίλε μου,δε το ξέρω σίγουρα,καθότι από χθες το έχω δανεικό και θα το κρατήσω μόνο αν καταφέρω να το κάνω NTFS.

Σε FAT32 δείχνει να λειτουργεί ΟΚ πάντως...!

(απλά δε με εξυπηρετεί εμένα με τέτοιο file system...)
 
manos426f, επέλεξε το "store" απο τις επιλογές συμπίεσης του winrar. Η ταχύτητα είναι παρόμοια (περίπου) με το copy/paste.
 
@manos426f

Για NTFS προφανώς δεν ορίζεις το σωστό Alocation Unit Size. Γενικότερα για το φορμαριζμα των USB sticks ιδανικό είναι το εργαλειάκι της ΗΡ:

drivekey

Από αυτό θα χρησιμοποιήσεις την έκδοση για windows HPUSBFW.EXE.
 
Δοκίμασα όλα τα πιθανά allocation unit sizes και πάλι τίποτα !

(σ.σ Το εργαλειάκι αυτό της HP,δε σου δίνει δυνατότητα να το ορίσεις αυτό πάντως...)
 
Πίσω
Μπλουζα