[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Kάρτα ήχου!!

Παντως απο προσωπικη εμπειρια, η ποιοτητα ηχου απο onboard 7.1HiFi3Dκλπκλπ (τοσο Realtek οσο και Cmedia) δεν πιανει μια μπροστα στην trusty SBlive μου...ειδικα στις υψηλες συχνοτητες τα αποτελεσματα ηταν τραγικα
 
θυμάμαι όταν παλιότερα είχα μια PCI YAMAHA Waveforce192XG ... μετά πήγα σε SBLive! για το EAX, η SB ακουγόταν μάπα συγκριτικά... αλλα ήταν καλύτερη στα games, μιας και η 192xg είχε software EAX...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την ίδια Yamaha είχα και εγώ keropi :) Ήταν πάρα πολύ καλή κάρτα, και φθηνή.
 
Οταν λες ότι τη φορτώνει όποτε θέλει, θέλω να μου διευκρινίσεις εάν φαίνεται κανονικά στον Device Manager ή έχει θαυμαστικό ή δεν υπάρχει καθόλου.

Εάν φαίνεται χωρίς θαυμαστικό στον Device Manager, θέλω να κάνεις μονό αριστερό κλικ κάτω δεξιά στο εικονίδιο του ήχου για να εμφανίσεις τις ρυθμίσεις της έντασης. Εάν δε φαίνονται οι ρυθμίσεις, τότε πήγαινε στο Computer Management->Services and Applications->Services και δες στη δεξιά μεριά εάν κάποιο service με ονομα Windows Audio εχει μεν το Start type ως Automatic αλλά δε γράφει δίπλα του Started. Εάν συμβαίνει αυτό που σου είπα, ψάξε και μήπως έχεις πολλά services που να είναι Automatic αλλά δε γράφουν Started. Εάν ναι, τότε πρώτα δοκίμασε να κάνεις Start το Windows Audio.

Περιμένουμε να μας πεις.

Α, BTW η Audigy 2 που έχεις είναι πολύ καλή κάρτα. Την ίδια έχω κι εγώ. Και το πρόβλημα που υπήρχε, ιδίως πιο παλιά, με τις on-board (που δεν ήταν SB), είναι οτι δεν μπορούσες να παίξεις παιχνίδια DOS. Π.χ. το Larry δεν έτρεχε με ήχο εκτός και εάν η κατασκευάστρια εταιρεία έδινε drivers αλλά και πάλι δεν ήταν σίγουρη η συμβατότητα με SB ή Adlib, και μιλάμε για pure dos, όχι για ScummVM. Και ο λόγος είναι δεν έπαιζε η ρύθμιση Set Blaster=A220 I7 D3 κλπ κλπ, ώστε να μπορέσει το setup του κάθε παιχνιδιού να την αναγνωρίσει. Τώρα δεν υπάρχει τέτοιο θέμα γιατί 1) δεν υπάρχουν γενικά drivers για DOS για τις κάρτες ήχου και 2) υπάρχει το ScummVM που καλύπτει όλες τις κάρτες καθώς κάνει software emulation των παλαιών καρτών, OPL, FM synthesis, Adlib, Gravis Ultrasound, Soundblaster 1.5/2.0/16/Awe 32, General Midi, Roland Midi...κλπ κλπ. Πιστεύω να κάλυψα και τους υπόλοιπους. Και όχι δεν τρώει πόρους από το σύστημα. Πόρους ιδίως σε μνήμη τρώει η Onboard κάρτα γραφικών γιατί χρησιμοποιεί shared μνήμη (από το σύστημα δηλαδή), άρα είναι και πιο αργή.

Πάω για ύπνο, είμαι πτώμα!
 
gtsamour είπε:
Δίκιο μπορεί να έχεις αλλά και πάλι τα ίδια ακριβώς χρόνια προϋπηρεσίας έχουν και οι onboard κάρτες γραφικών, έχεις δεί καμία καλή?
Καμία σχέση το ένα θέμα με το άλλο.
 
To ξέρω ότι δεν έχει καμία σχέση, απλά θέλω να πω πως το ότι οι onboard κάρτες ήχου υπάρχουν και συνηθίζονται εδώ και καιρό, δεν λέει ότι είναι και καλές.

Θα προτιμούσα να έχω μια κάρτα λιγότερη στο σύστημά μου αλλά όποτε δοκίμασα να κάνω τη δουλειά μου με κάποια onboard, τελικά κατέληξα να ξαναβάζω την κάρτα ήχου PCI για διάφορους λόγους (ποιότητας ήχου, παρεμβολών κλπ)
 
Ε, είναι και θέμα drivers μην το ξεχνάς.
 
Το ξέρω αλλά είχα δοκιμάσει τα πάντα, όσο να κάνεις πάντως ένα dedicated hardware είναι τις περισσότερες φορές καλύτερο.
 
Συγνώμη johnk10 που δεν σου απάντησα διότι τώρα μόλις μου ήρθε στο μιαλό το πρόβλημα...Θα δοκιμάσω να κάνω disable το startup αν και δεν βλέπω το γιατί αλλά που ξέρεις..θα σας ενημερώσω στην πορεία..Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα μέλη για το ενδιαφέρον που δείξατε!!Θα απαντήσω σε λίγη ώρα τι έγινε με το χαζοκούτι!!!!

Nemo είπε:
Εχεις κανει καποια αλλαγη σε hardware η σε software (π.χ. Drivers μητρικης ,Bios upgrade ....) λιο πριν ξεκινησει το κακο ???

Δεν θυμάμαι βρε Νemo που και που κάνω κανένα setup από παιχνίδι και αυτό είναι όλο επίσης πέρασα και τους νέους dvx codec αυτά!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στην αρχη αυτο σου ειπα αλλα για να λυθει το προβλημα ακολουθησε βημα-βημα αυτο που σου ειπα να κανεις disable τις εφαρμογες στα πιο παρακατω post μου που εχω αναφερθει και μετα θα λυθει το προβλημα

παντως με οτι νέους codec βαζεις τα μπλεκουν συνηθως οι drivers ποτε με την γραφικων και ποτε με την καρτα ηχου.Απενεργοποιησε και παλι τις εφαρμογες γραφοντας στο run/msconfig

Μην ανγχωνεσαι δεν ειναι κατι σοβαρο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χε χε!!Έκανα disable το startup και δεν φόρτωσε τίποτα όπως το περίμενα...Θα τηλ αύριο φίλε γιατί με βλέπω τα επόμενα μου 1000 ποστ να είναι σε αυτή την ενότητα και να παιδευόμαστε όλη η παρέα για ένα βλαμμένο super κουτί!! :D
 
αλλωστε......αγνωσται αι βουλαι του PC. LOL
 
Παντως το γεγονος οτι συμβαινει randomly ,και δεν φαινεται καθολου στο πινακα ελεγχου

(αν και ασχετος ,παω στοιχημα 99% οτι δεν εχει σχεση με windows ουτε με drivers )

etc η ισως κατι γινεται σε επιπεδο bios ,π.χ ,overclocking sideeffect και μεταβολη των 33 MHz του Pci Διαυλου, αν και οι mobos με nvidia chipset κλειδωνουν την συχνοτητα του Pci διαυλου κατα το

overclocking .

Ακομα ισως η καρτα δεν καθεται σωστα οποτε θελει λιγο σφιξιμο η ελαχιστο χαλαρωμα η βιδα στηριξης της καρτας ,

και ενδεχομενως καθαρισμα των εγκοπων της ,αφαιρεση της σκονης στην πλακετα της(μια και ειναι καλοκαιρακι) ελεγχος της λειτουργεια της σε αλλο pc .......

bla bla bla ............
 
Ολως περιέργως εμένα δε με ευχαρίστησε κανείς :icon_cry: :icon_cry:

Ούτε ένα "γειά τί κάνεις"!
 
Nemo.....no comments...θα μας τρελλανεις LOL

Rygar παραπονεμενε θα πω ανεκδοτο σε λιγο να σου φτιαξω το κεφι
 
johnk10 είπε:
Rygar παραπονεμενε θα πω ανεκδοτο σε λιγο να σου φτιαξω το κεφι
Ναι πες!!! Σήμερα σου κάνω παρέα, ίσως και μέχρι το πρωί. Είμαι στο εργοστάσιο. Λόγω πρωινής(χθες 25/7) προγραμματισμένης διακοπής ρεύματος το οποίο επανήλθε στις 21.00, είμαι μέσα για να ξεκινήσω σερβερς και διάφορα άλλα συστήματα τα οποία το πρωί επιβάλλεται να δουλεύουν. Και έχω μια απίστευτη νύστα.....
 
keropi είπε:
θυμάμαι όταν παλιότερα είχα μια PCI YAMAHA Waveforce192XG ... μετά πήγα σε SBLive! για το EAX, η SB ακουγόταν μάπα συγκριτικά... αλλα ήταν καλύτερη στα games, μιας και η 192xg είχε software EAX...
gtsamour είπε:
Την ίδια Yamaha είχα και εγώ keropi :) Ήταν πάρα πολύ καλή κάρτα, και φθηνή.
Και εγω, αλλα οχι και φθηνη .

Καπου μεταξυ 1998-99 ακουμπησα 25 χιλιαρικα και μαλιστα οι drivers που περιειχε 1 Cd το αυθεντικο Cd και 1 Cdr με νεωτερους -χωρις τα προβληματα των αρχικων υποτιθεται- ηταν για το Λουτσο . (για να καταλαβεται σωστη εγκατασταση εγινε μονο με τους γερμανικους η γαλλικους Drivers απο το Cdr . Οι αντιστοιχοι αγγλικοι δεν ολοκληρωναν την εγκασταση (εντελως παραλογα πραγματα).

Το software που περιειχε ηταν μετριοτατο ,και φυσικα δεν εσωζε την κατασταση το demo toy FF7 .

(Παντως ηταν πολυ καλη σε win9x ,σε dos & Win2000/xp οχι τοσο , και την sw60xg σε επιπεδο midi δεν την εφτανε )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar δες στο ανεκδοτα το εκανα post
 
johnk10 είπε:
Rygar δες στο ανεκδοτα το εκανα post

Μπες στα ανέκδοτα. Εάν δε δεις απάντησή μου, τη γράφω τώρα. Ε μην είσαι και τόσο βιαστικός, εχουμε ολο το βράδι :D
 
αντε να πουμε κανα ανεκδοτο να γελασουμε
 
Πίσω
Μπλουζα