ΠΩΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΚΑΛΩΔΙΟ SCART-RGB ΓΙΑ ΤΟ JAGUAR

santosp

RetroActive
Joined
25 Νοέ 2008
Μηνύματα
298
Αντιδράσεις
1
Αρχιζoντας, θελω να ενημερωσω οτι κατα την ερευνα μου στο διαδυκτιο, για το ποιο pin κανει τι στο Jaguar, συναντησα τελειως λαθος περιγραφες. Ολες μαλιστα φαινεται να ειναι ακριβη αντιγραφα του αρχικου. Εφιστω την προσοχη σας λοιπον, διοτι τετοια λαθη μπορει να σας στοιχισουν την ακεραιοτητα της κονσολας σας, ή ακομα χειροτερα της πανακριβης τηλεορασης σας.

Γι αυτο το λογο αποφασισα να φτιαξω ενα σχεδιο, απο τα προτυπα σχηματικα διαγραμματα της Atari.

picture.php


Για την κατασκευη του καλωδιου θα χρειαστουμε... ενα θηλυκο connector 24pin (2x12 pin) για ribon cable, δυο μετρα ribon cable 24αρι, και ενα scart connector αρσενικο, για καλωδιο. Επειδη το να βρει καποιος 24αρι connector ειναι παρα πολυ δυσκολο, στο συγκεκριμενο post εχω χρησιμοποιησει (για καλη μου τυχη) ενα 26αρι, με αντιστοιχο καλωδιο.

picture.php


Το πρωτο πραγμα ειναι να ισιωσουμε τις ακρες, του καλωδιου. Με ενα χαρακα και ενα μαρκαδορο τραβαμε μια ευθεια γραμμη, και επειτα με ενα ψαλιδι κοβουμε κατα μηκος αυτης.

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Επειτα τοποθετουμε το καλωδιο μεσα στον connector, και παταμε ισα-ισα να εφαρμοσει το καλωδιο, στις αντιστοιχες ραβδωσεις-γραμωσεις που εχει το καπακι του κονεκτορα. Το καλωδιο δεν μας ενοχλει να προεξεχει 1 με 2 χιλιοστα απο την μια πλευρα. Αφου παρατηρησουμε προσεκτικα οτι το καλωδιο εφαπτετε σωστα ως προς τον connector, και δεν ειναι λοξο, χρειαζετε να τον εφαρμοσουμε σε μια μεγγενη ωστε σφιγγωντας να τον πιεσει ομοιομορφα. Οταν ακουστει το χαρακτηριστικο <<κλακ>> (οτι το καπακι κουμπωσε), σταματαμε. Το ιδιο μπορει να γινει και με δυο πενσες να σφιγγουν ταυτοχρονα, για καποιον που δεν εχει μεγγενη.

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Αυτο ηταν! Η μια πλευρα εχει τελειωσει. Αφου αντιστοιχισουμε τον connector, σε σχεση με το Jaguar, μαρκαρουμε με ενα αυτοκολητο την επανω πλευρα στο pin 1. Ετσι θα ξερουμε ποια πλευρα ειναι, και δεν κινδυνεουμε να την συνδεσουμε αναποδα.

picture.php


Εδω διπλωνουμε το καλωδιο για να περασει ο σφιγκτιρας του scart, και διαχωριζουμε- γυμνωνουμε τα καλωδια.

picture.php


picture.php


Επομενο βημα ειναι, με ενα πολυμετρο να βρουμε ποιο pin του connector, αντιστοιχει σε ποιο καλωδιο. Βαση λοιπον του σχεδιου αρχιζουμε να κολλαμε τα καλωδιακια στον scart connector. Αυτα που θα περισσεψουν τα μονωνουμε με λιγο θερμοσυστελλομενο μακαρονι ή εναλλακτικα μονωτικη ταινια. Προσοχη οταν τελειωσουμε, ξαναελενχουμε ενα προς ενα τα καλωδια για τυχον λαθη.

picture.php


picture.php


picture.php


Τελος κλεινωντας το scart, σπρωχνουμε προς τα μεσα το ribon cable, και βαζουμε μονωτικη ταινια για σταθερο κρατημα. Τοτε μονο βιδωνουμε τον σφιγκτηρα του scart.

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Ενα tip που πρεπει να γινει μονο αν δεν βρεθει ο ακριβης 24αρης connector, ειναι να στραβωσουμε τα δυο τελευταια αχρηστα pin, με ενα μυτοτσιμπιδο, και να τα κολησουμε μεταξυ τους με καλαι. Ετσι θα εχουμε επιτυχει οχι μονο την σωστη φορα του connector, αλλα και την σωστη θεση του, αφου δεν θα μπορει να μπει ποιο αριστερα ή δεξια απο το σωστο σημειο.

picture.php


Ξεχασα να πω οτι η αντισταση αλλα και γενικοτερα η συνδεση των ακροδεκτων 8 και 16 του scart, χρειαζετε μονο εαν η τηλεοραση δεν εχει επιλογη RGB IN απο το τηλεχειριστηριο. Απο την αλλη προσφερει τον αυτοματισμο της αυτοματης εναυσης-παυσης του RGB In στην τηλεοραση.

picture.php


Και μερικες εικονες που και εγω για πρωτη φορα βλεπω, λογω ελλειψης ενος ανταλλακτικου, ενος χειριστηριου και ενος μετασχηματιστου, που περιμενα να ερθουν απο Αμερικη.

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


ΠΡΟΣΟΧΗ. ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΟΥΤΕ ΕΓΩ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ Ο ΙΣΤΟΧΩΡΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ ΕΑΝ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΣΑΣ Ή ΟΧΙ, ΚΑΨΕΤΕ-ΑΝΑΤΙΝΑΞΕΤΕ-ΑΠΟΓΕΙΩΣΕΤΕ ΤΟ ATARI ΣΑΣ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλό! Well done m8. RGB rulez!

P.S.: Πρόταση, φτιάξε και ένα BJL mod για να μπορείς να παίζεις και μερικά free (as in free beer αλλά δυστυχώς όχι as in free speach για τα περισσότερα) παιχνιδακια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ αξιόλογος οδηγός και πάλι !

Συγχαρητήρια santosp ! :thumbup:
 
ChrisTOS είπε:
P.S.: Πρόταση, φτιάξε και ένα BJL mod για να μπορείς να παίζεις και μερικά free (as in free beer αλλά δυστυχώς όχι as in free speach για τα περισσότερα) παιχνιδακια.
Αμα δεν με αρρωστησεις εσυ...... :wait2: :D
 
ποσα θελεις να μου φτιαξεις ενα???please...
 
Ενώ ήμουν προετοιμασμένος να φτιάξω κάτι παρόμοιο (με ISA θηλυκό και Scart) μου άλλαξες τα πλανα.


Να υποθέσω το pinout του scart είναι από την πλευρά που θα κολλήσουμε.



Πολύ ωραίος οδηγός,ευχαριστούμε για την προσφορα.
:thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα