Πέθανε ο Τόλης Βοσκόπουλος

hqdefault.jpg

Έφυγε απο ζωή σε ηλικία 81 ετών ο σπουδαίος τραγουδιστής και συνθέτης Τόλης Βοσκόπουλος.


 
Ό,τι λέει ο ARETARA. Ενός λεπτού σιγή. ΄Ο,τι λέει η Αριάδνη. Δεν ξαναγίνονται τέτοιοι καλλιτέχνες. Το έχω ξαναγράψει γιατί το πιστεύω. Ο Τόλης μπορεί να τραγουδούσε οποιοδήποτε χαζοτράγουδο και να το έκανε επιτυχία. Έζησε μια ζωή που οι περισσότεροι μας δεν την φαντάζονται, με τα πάνω της και τα κάτω της, με τα καλά της και τα κακά της φυσικά, όπως όλοι οι άνθρωποι. Τι να διαλέξω τώρα για αφιέρωση. Τι να πρωτοδιαλέξω. Πιστεύω ακράδαντα ότι τα τραγούδια που λατρεύουμε περισσότερο είναι αυτά που μας αντικατοπτρίζουν. Εμάς, το χαρακτήρα μας, το τι ζούμε την δεδομένη στιγμή της ζωής μας. Ένα που έχει μιλήσει στην ψυχή μου. Καλό του ταξίδι και καλή ανάπαυση.

Δε με νοιάζει

 
H σχέση μου με την ελληνική μουσική είναι μηδαμινή, αλλά πάντα υπήρχαν σε αυτήν αυθεντικοί ερμηνευτές που ζούσαν κυριολεκτικά τα κομμάτια που τραγουδούσαν. Ο Τόλης Βοσκόπουλος ήταν ένας από αυτούς.
 
Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες ο θάνατός του προήλθε από ανακοπή.
 
Κρίμα. Πολλά αγαπημένα τραγούδια...
 
Δεν ημουν ποτε θαυμαστρια του. Δεν μου αρεσε ουτε η εμφανιση του ουτε η ενρινη φωνη του.
Του αναγνωριζω ομως πως σε ο,τι τραγουδησε εβαλε την υπογραφη του και το παθος του. Και φυσικα, ηταν γεννημενος σταρ.
Καλη του αναπαυση.
 
Ωραιος τυπος. Μου ηταν εξαιρετικα συμπαθης.
Πολλες οικογενειες εφαγαν απο τον Τολη. Ανοικτοχερης και μαγκας.
Ειχα στεναχωρηθει οταν τον κυνηγουσαν για φοροδιαφυγες και τετοια
Με στεναχωρησε η ειδηση.
 
Δεν ημουν ποτε θαυμαστρια του. Δεν μου αρεσε ουτε η εμφανιση του ουτε η ενρινη φωνη του.
Του αναγνωριζω ομως πως σε ο,τι τραγουδησε εβαλε την υπογραφη του και το παθος του. Και φυσικα, ηταν γεννημενος σταρ.
Καλη του αναπαυση.
Aπο τους πέντε , έξι στην Ελλαδα που μπορούσαν να πουν πως είναι σταρ
 
Το ελληνικό πεντάγραμμο έχασε τον πρίγκηπά του!!! :(
 
Η φωνή του ήταν πολύ ιδιαίτερη και δεν με συγκινούσε, όμως δεν μπορώ να μην παραδεχτώ ότι αυτά που τραγούδησε, η μουσική τους, οι στίχοι τους, η ερμηνεία, το πάθος με άγγιζαν κάθε φορά που τα άκουγα. Καλό του ταξίδι.
 
O Τολης Βοσκοπουλος στον ελληνικο κινηματογραφο ολα τα τραγουδια
 
Πίσω
Μπλουζα