Πίσω Γορίλαααα!

electricchurch

RetroWannaBe
Joined
4 Mαϊ 2007
Μηνύματα
64
Αντιδράσεις
10
παιδιά καλησπέρα θα ηθελα απο όποιον ξέρει οποιαδήποτε πληροφορία για ένα τσαντίρι το οποίο στηνόταν κάθε πρωτομαγιά στο πανηγύρι στα Νέα Φιλαδέλφεια όλη την δεκαετία του 1980 και τουάχιστον την μισή του 1990 με μία κοπέλα που μεταμορφωνόταν σε γορίλα,θυμάμε ακόμα τον τύπο που παρουσίαζε το ''show'' με χαρακτηριστική φωνή να λέει ¨γορίλα,γορίλα γορίλα, άτιμο παιδί θα μου κλείσεις το τσαντίρι..¨όποιος απο Φιλαδελφεία γνωρίζει οτιδήποτε ας το ποστάρει....
 
Δεν "επαιζε" μονο στη Ν.Φιλαδελφεια αλλα σε ολη την Ελλαδα.
 
χαχαχα φίλε μου, με έναν κολλητό μου το χρησιμοποιούμε σαν ατάκα μέχρι και σήμερα!

"Γορίλα, γορίλα, γορίλα, γοοοορρρίιιιλααα κακό παιδί"

Αν και δεν το είχα δεί ποτέ από κοντά (απολάμβανα μόνο το κάλεσμα του εκφωνητή), νομίζω στηρίζεται στο κλασικό - πανηγυριώτικο στυλ σόου μεταμόρφωσης που σου δείχνει ένα άτομο και σιγά σιγά μεταμορφώνεται σε κάποιο ζώο. Με καθρέφτες απ'όσο είχα δεί γίνεται το κόλπο.
 
Η συγκεκριμενη ατραξιόν εξακολουθεί να έρχεται κάθε Αύγουστο στο πανηγύρι της πατρίδας μου, της Ηράκλειας Σερρών. Εγώ προσωπικά έχω αρκετά χρόνια να πάω, αλλά θυμάμαι καλά το όλο θέαμα.

Είχε πάντα δυο μέρη στα οποία πρωταγωνιστούσε η Ταμάρα, το "κορίτσι της ζούγκλας". Στο πρώτο μέρος η Ταμάρα κάθεται στην ηλεκτρική καρέκλα, αλλά δεν παθαίνει τίποτα (ένα σκαμπώ που αποδεικνύεται πως είναι ηλεκτρική καρέκλα επειδή ο παρουσιαστής ακουμπάει επάνω του, και μετά πάνω στην Ταμάρα, ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι που ανάβει....).

Στο δεύτερο μέρος η Ταμάρα μεταμορφώνεται από κορίτσι σε γορίλα... Γορίλας που δεν γρυλλίζει βέβαια και για να τρομάξει τον κόσμο ο παρουσιαστής τού φωνάζει "πίσω, πίσω γορίλα" την ώρα που εκείνος προσπαθεί δήθεν να σπάσει τις αλυσίδες του κλουβιού του. Την ίδια στιγμή κάποιος από το... team φωνάζει από έξω από το τσαντήρι "πίσω, πίσω", ο κόσμος τρομοκρατείται, γίνεται σούσουρο και πάει να φύγει. Στο μεταξύ ο "γορίλας" σπάει τις αλυσίδες και ανοίγει την πόρτα και αυτομάτως εξαφανίζεται και εμφανίζεται και πάλι η Ταμάρα, χωρίς πολλές φανφάρες, ενώ ο παρουσιαστής λέει στον κόσμο "Η παράσταση τελείωσε κτλ κτλ κτλ..."

Πρέπει να πρόκειται για μια οικογενειακή επιχείρηση. Την Ταμάρα υποδυόταν συνήθως η κόρη της οικογένειας ενώ μερικές φορές την υποδυόταν και μια πιο μεσόκοπη γυναίκα που υποθέτω ήταν η μάνα της κοπέλας (και σύζυγος του παρουσιαστή)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eπιβεβαιώνω ότι μέχρι πρόπερσι πήγαινε και στην Αγ. Παρασκευή. Περσι δεν ήρθε. Η περιγραφή ισχύει μην το επαναλάβω. Οι ατάκες είναι όντως κλασικές, τις λέμε μεταξύ μας οι κολλητοι.

Ξεχάσατε το "ΤΟ ΚΑΤΣΑΒΙΙΙΙΙΙ-ΔΙΙΙΙΙΙ .παυση. ΔΙΕ-ΠΕ-ΤΑΙΙΙΙΙΙΙ, παυση. ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ-ΙΚΟΝ. παυση. ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΕΥΜΑΑΑΑΑΑ". Ολα τα λεφτα η εκφώνηση.
 
Ναι ρε παιδιά,τι θυμηθήκατε...

Για πολλά πολλά χρόνια λοιπόν,κάθε Πρωτομαγιά,ο γορίλλας ερχόταν στη Νέα Φιλαδέλφεια!

Τα τελευταία 2 χρόνια όμως,αν δε κάνω λάθος,δεν έχει έρθει!

Καρα-κλασσικό σόου του πανηγυριού,είχα μπει ως πιτσιρικάς 1-2 φορές.

Πολύ καλά στημένο και οργανωμένο,φάνταζε αληθινό όλο αυτό που -και καλά- γινόταν,στα αθώα παιδικά μάτια!Είχε γίνει γνωστό και στην Ευρώπη νομίζω.Γενικά ήταν αξιόλογο σόου,εξ' ου και κράτησε τόσα χρόνια άλλωστε.

Φυσικά η φωνή του εκφωνητή όλα τα λεφτά,όπως προαναφέρθηκε.

Α,και απ' όσο θυμάμαι,η Ταμάρα -η νεαρή ντε- ήταν "δυνατή" παρουσία! ;)
 
Να ΄ναι καλά ο electrichurch που μας το θύμησε. Μ' έκανε κι έψαξα και στο ίντερνετ, και να τι βρήκα στην ιστοσελίδα http://www.slang.gr

Προέρχεται από μια ατραξιόν του ποιοτικού μετα-μεταπολιτευτικού ελληνικού πανηγυριού, τον θρυλικό
γορίλα
. Ο γορίλας ήταν μια μούφα sci-fi παράσταση στην οποία παρουσιαζόταν ένας άνθρωπος κλεισμένος σε κλουβί, βυσματωμένος με καλώδια που και καλά τον μεταμόρφωναν σε άγριο γορίλα. Η όλη υπερπαραγωγή έκανε χρήση της τελευταίας λέξης της lo-fi τεχνολογίας 8mm προτζεκτόρων για να προβάλουν την εικόνα της μεταμόρφωσης του πρωταγωνιστή σε ωρυόμενο γορίλα. Το σχετικό ποιηματάκι που φώναζε από τα μικρόφωνα το αφεντικό-μουεζίνης καλούσε τον κόσμο τραγουδιστά: «Γορίλα, γορίλα, γορίλα! Πίσω γορίλα! Άτιμο παιδί! Θα μου κλείσεις το τσαντίρι!»
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
appoul είπε:
Να ΄ναι καλά ο electrichurch που μας το θύμησε. Μ' έκανε κι έψαξα και στο ίντερνετ, και να τι βρήκα στην ιστοσελίδα http://www.slang.gr
φιλε appoul δυστηχως το link που αναφερεις δεν με βγαζει σε κατι σχετικο μηπως εχεις την καλοσυνη να το τσεκαρεις ξανα και να ποσταρεις το link?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
electricchurch είπε:
Να ΄ναι καλά ο electrichurch που μας το θύμησε. Μ' έκανε κι έψαξα και στο ίντερνετ, και να τι βρήκα στην ιστοσελίδα www.slang.gr
φιλε appoul δυστηχως το link που αναφερεις δεν με βγαζει σε κατι σχετικο μηπως εχεις την καλοσυνη να το τσεκαρεις ξανα και να ποσταρεις το link?
http://www.slang.gr/lemma/show/piso_gorila!_7963
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω γορίλα! Πάει το τσαντήρι, γορίλα. Είχε έρθει και στην Κεντρική Μακεδονία. Σίγουρα είχε γυρίσει όλη την Ελλα΄δα. Την δε φράση την χρησιμοποιώ ακόμα και σήμερα, όπως π.χ. αν πάω να περάσω στο δρόμο ως πεζός και πισωγυρίζω γιατί έρχεται αυτοκίνητο!
 
Παιδιά, ο "Γορίλας" είναι φέτος παρών και πάλι στο πανηγύρι της πατρίδας μου. Κάτι με σπρώχνει να πάω, αλλά ντρέπομαι!!
 
Και για 'μένα ήταν στις 26 Ιουλίου, πανηγύρι Αγίας Παρασκευής.

Νόμιζα ότι μόνο 2-3 το θυμόμασταν...

Το θεωρούσα μεγάλη υπόθεση που ο Χαλανδραίος μου σύζυγος έχει κολλητούς που μεγάλωσαν στην Αγ. Παρασκευή, οπότε όταν κατά τη διάρκεια επιτραπέζιου παιχνιδιού πέταξε το "ΠΙΙΙΙΣΩ ΓΟΡΙΛΑ" γελάσαμε μόνο οι δυο μας!!!
 
Κοιτα να δεις τι συμβαινει στον κοσμο και τι επεισοδια εχω χασει! Ακουγεται εκπληκτικο σας ζηλευω που ειχατε την χαρα να το δειτε!
 
Πριν 26-7 χρόνια το είχα δει Σαλαμίνα. Δεν κατάφερα να δω το τέλος γιατί με τσαλαπάτησαν και με έγδαραν όλοι τρέχοντας έξω και το έχασα ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το 1978 ειχα δει μια τετοια παρασταση σε ενα μικρο λουνα παρκ που ειχανε στησει σε μια πλατεια σχεδον στο τερμα της πετρου ραλλη(λιγο πριν τον κινηματογραφο ΑΣΤΡΟΝ για τους παλιους) στο κερατσινι
 
Αυτοι ηταν ολοι ενα τσαντιρι του Λουνα-παρκ που γυρνουσε ολη τη χωρα, οπου ειχε παζαρι και πανηγυρι...

Παντως πιτσιρικας που το ειχα δει, καταλαβα τι εγινε και εφυγα αργα-αργα οταν οι αλλοι ουρλιαζανε και τρεχανε...για φοβιτσιαρης καλα τα πηγα... :D
 
Διαβαζω αυτο το νημα και ανατριχιαζω , θυμαμαι μικρος και εγω στην αγκαλια του πατερα μου να με βαζει μεσα στο τσαντιρι στην Ν.Φιλαδελφεια , εβλεπα την μεταμορφωση με ανοιχτο το στομα και οταν άρχιζε να σπαει τις αλυσιδες ...... πανω μου και εβαλα τα κλάματα και παρακαλαγα τον πατερα μου να βγουμε εξω , στο κατεβα στην Δεκελειας ειδα το κοριτσακι να καθεται σε ενα σκαμπο και να τρωει σουβλακι , και την κοιταγα με τρομο.

εννοειτε οτι για πολλα χρονια μετα που πηγαινα πιτσιρικας μονος μου με φιλους στο πανηγύρι οταν εβλεπα την τεντα με τον Γοριλα περναγα απο μακρια και απο το απεναντι πεζοδρομιο ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ας μοιραστω και γω την εμπειρια μου απο αυτο το show που θα το χαρακτηριζα και ανετα ως παιδικο τραυμα 101... δεν θα μουν 3η δημοτικου και γω στην φιλαδελφεια οπου και στο κλασικο πανυγιρι της πρωτομαγιας ειδα για πρωτη μου φορα την παραλληλογραμη απο οτι θυμαμαι αμυδρα σκηνη του σοου του γοριλα.... εξω ενας με υμιψιλο καπελο πουλουσε το τι θα γινοταν μεσα φωναζωντας ατακες του τυπου το μοναδικο σοου στην γη ξερω γω που θα δειτε το κοριτσι να μεταμωρφονεται σε γοριλα και ενα σωρο παρομοια...το κοντερ του ενθουσιασμου χτυπησε 200χιλιομετρα (βοηθουσαν βλεπεις και τα περιτεχνα ζωγραφισμενα σκηνικα της ζουγκλας και του κοριτσιου που απο ομορφη καλλονη αλλαζε σε γοριλλα πανω στους μουσαμαδες που εκρυβαν καλα το εσωτερικο της μυστιριωδους αυτης παραστασης...) αρχησα λοιπον να παρακαλαω και να χτυπιεμαι πατερα θελω να δω τον γοριλλα... και τοτε ο σοφος τζενται (πατερας) μου λεει την ατακα ειναι για μεγαλους αυτο παιδι μου δεν κανει... που μεταφραζεται σε κλαψε χτυπισου και θα λυγισει και θα σε παει.. και αυτο εκανα...και για κακη μου τυχη πετυχε... μεσα κοσμος πολυς και εμεις μπροστα στα καγκελα που μας χωριζανε απο ενα κενο μεταξυ της σκηνης...η σκηνη και αυτη με ενα σωρο περιεργα μαραφετια που αναβοσβυνανε και στην μεση ενα..κλουβι ηδη αρχισα να μετανιωνω... αφου μας μαζεψανε ερχεται και ο "θιασαρχης" και αρχηζει την ιστορια του τι θα δουν τα ματια μας... αλλοι γελουσαν αλλοι ακουγαν με προσοχη εγω ημουν λουσμενος με κρυο ιδρωτα και αρχησα πια να ψαχνω το χερι του πατερα μου που κρατιωταν να μην σκασει στα γελια... αρχησε ποια να δοκιμαζει το κλουβι στην προσπαθεια του να μας πεισει οτι δεν υπαρχει κυνδινος και οτι το λουκετακι που υπηρχε εκει θα κρατουσε τον γοριλα μακρυα μας... μπαινει στο κολπο η κοπελα την οποια συνδεει με το ρευμα, η κοπελα αρχιζει σηκωνεται απο το σκαμπο (ναι σκαμπο ενωμενο με κροκοδειλακια σε μια μπαταρια κατι τετοιο ) και πισω τις ενω σκοτινιαζει βλεπεις την σκια της να βγαζει τριχες... εγω αρχησα να σφιγκω χερι και να λεω παμε πατερα παμε? και η απαντηση του τζενται? ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ.... οχι δεν εκλαψα αλλα πραγματικα ενιωσα να χανω την γη κατω απο τα ποδια μου οταν πια τελιωσε και εγινε γοριλλας και εσπασε (και καλα) το κλουβι ειχα ηδη κρυφτει απο πισω του και τραβουσα να φυγουμε σε εκινο το σημειο πεφτουν και οι θρυλικες ατακες πισω γοριλα θα μου κλεισεις το τσαντιρι ατακτο παιδι κλπ... αποτελεσμα να το βλεπω και εγω και να αλλαζω δρομο... πλεον νομιζω οτι ειναι παρελθον... τωρα θα εδινα τα παντα να δω και να ακουσω ξανα το καλεσμα σε αυτο το πραγματικα καλοστημενο σοου της εποχης. επισης για να μην νιωθετε μοναξια οσοι περδισαμε μεντολες να το πω ευγενικα χαχαχα το σοου υπηρχε και σε αλλες χωρες οπως αμερικη οπου και εκει τραυματιζε ψυχολογικα παιδακια για αιωνες!!! χαχαχαχα fred-johnson-girl-gorilla-banner-300x336.jpg
 
Galoob είπε:
ας μοιραστω και γω την εμπειρια μου απο αυτο το show που θα το χαρακτηριζα και ανετα ως παιδικο τραυμα 101... δεν θα μουν 3η δημοτικου και γω στην φιλαδελφεια οπου και στο κλασικο πανυγιρι της πρωτομαγιας ειδα για πρωτη μου φορα την παραλληλογραμη απο οτι θυμαμαι αμυδρα σκηνη του σοου του γοριλα.... εξω ενας με υμιψιλο καπελο πουλουσε το τι θα γινοταν μεσα φωναζωντας ατακες του τυπου το μοναδικο σοου στην γη ξερω γω που θα δειτε το κοριτσι να μεταμωρφονεται σε γοριλα και ενα σωρο παρομοια...το κοντερ του ενθουσιασμου χτυπησε 200χιλιομετρα (βοηθουσαν βλεπεις και τα περιτεχνα ζωγραφισμενα σκηνικα της ζουγκλας και του κοριτσιου που απο ομορφη καλλονη αλλαζε σε γοριλλα πανω στους μουσαμαδες που εκρυβαν καλα το εσωτερικο της μυστιριωδους αυτης παραστασης...) αρχησα λοιπον να παρακαλαω και να χτυπιεμαι πατερα θελω να δω τον γοριλλα... και τοτε ο σοφος τζενται (πατερας) μου λεει την ατακα ειναι για μεγαλους αυτο παιδι μου δεν κανει... που μεταφραζεται σε κλαψε χτυπισου και θα λυγισει και θα σε παει.. και αυτο εκανα...και για κακη μου τυχη πετυχε... μεσα κοσμος πολυς και εμεις μπροστα στα καγκελα που μας χωριζανε απο ενα κενο μεταξυ της σκηνης...η σκηνη και αυτη με ενα σωρο περιεργα μαραφετια που αναβοσβυνανε και στην μεση ενα..κλουβι ηδη αρχισα να μετανιωνω... αφου μας μαζεψανε ερχεται και ο "θιασαρχης" και αρχηζει την ιστορια του τι θα δουν τα ματια μας... αλλοι γελουσαν αλλοι ακουγαν με προσοχη εγω ημουν λουσμενος με κρυο ιδρωτα και αρχησα πια να ψαχνω το χερι του πατερα μου που κρατιωταν να μην σκασει στα γελια... αρχησε ποια να δοκιμαζει το κλουβι στην προσπαθεια του να μας πεισει οτι δεν υπαρχει κυνδινος και οτι το λουκετακι που υπηρχε εκει θα κρατουσε τον γοριλα μακρυα μας... μπαινει στο κολπο η κοπελα την οποια συνδεει με το ρευμα, η κοπελα αρχιζει σηκωνεται απο το σκαμπο (ναι σκαμπο ενωμενο με κροκοδειλακια σε μια μπαταρια κατι τετοιο ) και πισω τις ενω σκοτινιαζει βλεπεις την σκια της να βγαζει τριχες... εγω αρχησα να σφιγκω χερι και να λεω παμε πατερα παμε? και η απαντηση του τζενται? ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ.... οχι δεν εκλαψα αλλα πραγματικα ενιωσα να χανω την γη κατω απο τα ποδια μου οταν πια τελιωσε και εγινε γοριλλας και εσπασε (και καλα) το κλουβι ειχα ηδη κρυφτει απο πισω του και τραβουσα να φυγουμε σε εκινο το σημειο πεφτουν και οι θρυλικες ατακες πισω γοριλα θα μου κλεισεις το τσαντιρι ατακτο παιδι κλπ... αποτελεσμα να το βλεπω και εγω και να αλλαζω δρομο... πλεον νομιζω οτι ειναι παρελθον... τωρα θα εδινα τα παντα να δω και να ακουσω ξανα το καλεσμα σε αυτο το πραγματικα καλοστημενο σοου της εποχης. επισης για να μην νιωθετε μοναξια οσοι περδισαμε μεντολες να το πω ευγενικα χαχαχα το σοου υπηρχε και σε αλλες χωρες οπως αμερικη οπου και εκει τραυματιζε ψυχολογικα παιδακια για αιωνες!!! χαχαχαχα
Λολ, εκπληκτική περιγραφή, respect. :D

Και μένα η εμπειρία μου είναι παρεμφερής, τρόμος και τρέξιμο. Το είχα δει σε ένα πανηγύρι στη Σκάλα Ωρωπού.

Και φυσικά κι εγώ θα ήθελα να το ξαναδώ για να διαπιστώσω πόσο απέχει η παιδική ανάμνηση απ' την πραγματικότητα.
 
Jim Slip είπε:
Λολ, εκπληκτική περιγραφή, respect. :D
Και μένα η εμπειρία μου είναι παρεμφερής, τρόμος και τρέξιμο. Το είχα δει σε ένα πανηγύρι στη Σκάλα Ωρωπού.

Και φυσικά κι εγώ θα ήθελα να το ξαναδώ για να διαπιστώσω πόσο απέχει η παιδική ανάμνηση απ' την πραγματικότητα.
Ναι ρε φίλε μακάρι να το ξαναβλεπαμε έχω φάει το ΝΕΤ για να δω έστω μια φώτο ένα βίντεο κάτι τίποτα όμως κρίμα μόνο το ξένο υπάρχει άλλα τις ατάκες του δικού μας δεν τις φτάνει κανένα!!
 
Πίσω
Μπλουζα