Παγωτά

Τις θυμάμαι καλά αυτές τις διαφημίσεις. Το Romantica μου φάνηκε τόσο λαχταριστό όταν το πρωτοείδα, που το δοκίμασα αμέσως. Με απογοήτευσε λίγο το μέγεθός του τότε, γιατί είχα παρασυρθεί από τη διαφήμιση που το έδειχνε σαν μία μεγάλη, επιβλητική τούρτα, αλλά ήταν ωραίο.
 
perlastar είπε:
Το Romantica μου φάνηκε τόσο λαχταριστό όταν το πρωτοείδα, που το δοκίμασα αμέσως. Με απογοήτευσε λίγο το μέγεθός του τότε, γιατί είχα παρασυρθεί από τη διαφήμιση που το έδειχνε σαν μία μεγάλη, επιβλητική τούρτα, αλλά ήταν ωραίο.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εκτός από το μέγεθος ήταν και η γεύση. Το βλέπεις να το δείχνει σαν σαντιγύ από κορνέ αλλά με την πρώτη δαγκωνιά καταλαβαίνεις περί τίνος πρόκειται. Το είχα πρωτοδοκιμάσει σε ένα παιδικό πάρτυ.
 
perlastar είπε:
Τις θυμάμαι καλά αυτές τις διαφημίσεις. Το Romantica μου φάνηκε τόσο λαχταριστό όταν το πρωτοείδα, που το δοκίμασα αμέσως. Με απογοήτευσε λίγο το μέγεθός του τότε, γιατί είχα παρασυρθεί από τη διαφήμιση που το έδειχνε σαν μία μεγάλη, επιβλητική τούρτα, αλλά ήταν ωραίο.

johnny19818 είπε:
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εκτός από το μέγεθος ήταν και η γεύση. Το βλέπεις να το δείχνει σαν σαντιγύ από κορνέ αλλά με την πρώτη δαγκωνιά καταλαβαίνεις περί τίνος πρόκειται. Το είχα πρωτοδοκιμάσει σε ένα παιδικό πάρτυ.

δεν είχα δοκιμάσει το παγωτό Romantica, ουσιαστικά ήταν τούρτα-παγωτό...η γεύση πώς ήταν;
 
BETTY BOOP είπε:
δεν είχα δοκιμάσει το παγωτό Romantica, ουσιαστικά ήταν τούρτα-παγωτό...η γεύση πώς ήταν;
Δεν είχε σχέση με αυτή την τούρτα παγωτό που τρως από ζαχαροπλαστεία. Ήταν πολύ παγωμένο για να το απολαύσεις. Σχεδόν δηλαδή δεν το απολάμβανες... :(
 
BETTY BOOP είπε:
δεν είχα δοκιμάσει το παγωτό Romantica, ουσιαστικά ήταν τούρτα-παγωτό...η γεύση πώς ήταν;
Αυτό που λέει κι ο Johnny, πολύ παγωμένο. Αν όμως το άφηνες λίγο να ξεπαγώσει γινόταν πολύ πιο ωραίο. Όχι τίποτα σπουδαίο, αλλά έστω μία νορμάλ τούρτα-παγωτό βανίλια-σοκολάτα. Κι εγώ πάντως προτιμούσα αυτές των ζαχαροπλαστείων.
 
johnny19818 είπε:
Δεν είχε σχέση με αυτή την τούρτα παγωτό που τρως από ζαχαροπλαστεία. Ήταν πολύ παγωμένο για να το απολαύσεις. Σχεδόν δηλαδή δεν το απολάμβανες... :(

perlastar είπε:
Αυτό που λέει κι ο Johnny, πολύ παγωμένο. Αν όμως το άφηνες λίγο να ξεπαγώσει γινόταν πολύ πιο ωραίο. Όχι τίποτα σπουδαίο, αλλά έστω μία νορμάλ τούρτα-παγωτό βανίλια-σοκολάτα. Κι εγώ πάντως προτιμούσα αυτές των ζαχαροπλαστείων.
αν είναι πολύ παγωμένο το γλύκισμα, παγώνεις κι εσύ και δεν το απολαμβάνεις...λογικό...
 
sypsi είπε:
Γκρανέλα, Φλορεάλ, κοκτέιλ, cherry dream (ή "αυτό το άσπρο με τα κερασούλια", που έλεγε η γιαγια μου) (ΔΕΛΤΑ)Ένα ξυλάκι με βανίλια και ολόκληρες φράουλες (ALGIDA)

Και εννοείται τη θρυλική πατούσα!!!!!

Α, και αν θέλετε παγωτό, να φωνάξουμε τον Μαξ!!!!!!

Θεσσαλία έπαιζε και κρι-κρι που ήταν πιο φτηνά!!

Αλήθεια, "πόσα παγωτά φάγατε φέτος";;;;;;;;
Ψάχνω να θυμηθώ ένα παγωτό που έτρωγα, και με αφορμή αυτό θυμόμουν διάφορα άλλα... τα έβλεπα μπροστά μου ολοζώντανα, θυμόμουν μυρωδιά, γεύση... Μόλις μου "είπες" και όλα τα ονόματά τους μαζεμένα!!!

 


Γι' αυτό που με βασανίζει εξαρχής, δεν έχω βρει κάτι μέχρι στιγμής. Θα τελειώσω την ανάγνωση όλων και θα ρωτήσω στο τέλος, μήπως κάπου το βρω να αναφέρεται εν τω μεταξύ.


 


Σ' ευχαριστώ για τη Γκρανέλα και το Φλορεάλ!


Matsablokos είπε:
Μου κάνουν εντύπωση οι ελάχιστες αναφορές στα παγωτά της ΑΣΤΥ. Θυμάμαι βέβαια ότι δεν είχε πολλά ψυγεία και γενικά ήταν λίγο δυσεύρετη, ήμουν πάντως φαν (και ένα μαγαζί στο μέρος όπου κάναμε διακοπές είχε ψυγείο της). Βέβαια δεν θυμάμαι καθόλου ονομασίες παγωτών της. Μόνο ένα κυπελλάκι με τέσσερις γεύσεις (σοκολάτα, βανίλια, φράουλα, φιστίκι νομίζω) και έναν μεγάλο πύραυλο.
Θυμάμαι επίσης τον μεγάλο πύραυλο Zeus της Algida, που ήταν το πιο ακριβό παγωτό γύρω στο '87-'88 (105 δρχ.), αλλά και κάτι λεπτές γρανίτες της ίδιας εταιρείας που ήταν αντίστοιχα οι πιο φτηνές (25 δρχ.).
ΑΣΤΥ είχε το ψιλικατζίδικο δίπλα στο σπίτι που μεγάλωσα. Κι απέναντι, ΕΒΓΑ. Όλα τα ΕΒΓΑ μαζί δεν έκαναν ένα πύραυλο ΑΣΤΥ. Υπήρχε κρέμα και κακάο, εγώ κρέμα έτρωγα. Ακούω ακόμα και από γονείς του τότε πως ήταν το ποιοτικότερο και κλάσεις ανώτερο απ' όλα τα τυποποιημένα. Εμείς τότε σαν παιδιά θα τρώγαμε και το Τόγνκο μας, αλλά για παγωτό-παγωτό... ΑΣΤΥ!!! Λεπτομέρεια: Από πάνω δεν έκλεινε με το γνωστό στρογγυλό χαρτόνι που σου "παίρνει" όλα τα ξηροκάρπια, αλλά ουσιαστικά ήταν σαν να "σούρωνε" το υπάρχον περιτύλιγμα που ξεκινούσε από τη βάση. Μοναδικό!

katerinak είπε:
attachment.php
προς το παρον δε συγκεντρωσα αλλα screenshots
Νάααατοοοοο!!!!!! Το βρήκα το ένα! Είναι σ' αυτήν την φωτό και είναι ο "κύριος" με το καπέλο από σοκολάτα και την μύτη τσιχλόφουσκα!


Ευχαριστώ!



(ένα μού 'μεινε... που θα μου πάει...)





Κάποιοι πύραυλοι είχαν βγει κάποια στιγμή, που όταν έλεγαν στη διαφήμιση, "γεύση τάδε, δείνα και ζαμπαγιόνε" έλεγα, τι 'ν' τούτο? Κι όταν δοκίμασα, έλεγα σε όλους "φάτε το είναι τέλειο, είναι σαν τη γεύση που αφήναμε τελευταία στο σάντουιτς, το κίτρινο!" Μεγαλύτερη έμαθα ότι η συνταγή βασίζεται σε κρόκους αυγών, και καθώς το σιχαίνομαι, επηρεάστηκα και δεν το ξαναπήρα. Με την ιδέα, που λένε... το πιθανότερο να μην είχε καν ένα παγωτό αυγά!

katerinak είπε:
ξεχασα να προσθεσω τα screenshots απ τα παγωτα "tartufo" της ΕΒΓΑ :
attachment.php
attachment.php


attachment.php
ΟΚ... και μετά από 22 σελίδες ψάξιμο, η λύτρωση ήρθε και πάλι μέσω Κaterinak! Που ν' αγιάσουν τα χεράκια σου, γιατί θά 'σκαγα αν δεν τό 'βρισκα!

 


Αναφέρομαι στα παγωτά Ταρτούφο και στην καρδούλα που δεν θυμάμαι πως λεγόταν, αλλά μέσα είχε κρέμα και μόκα, πάλι σε σχήμα καρδούλας! Δηλαδή, αν έτρωγες την σοκολάτα με τους ξηρούς καρπούς απ' έξω, θα έβλεπες μία μεγάλη καρδιά και μια πιο μικρούλα καρδιά μέσα της! Έτσι ήταν οι δύο γεύσεις! Για να βρεις μόκα τότε, έπρεπε να φας αναγκαστικά το Τρόϊκα, που όμως είχε και κακάο και δεν τό 'θελα! Χαράααααα, λοιπόν όταν είχαν έρθει τα Ταρτούφο! Όλα τα καλά της Τρόικα, χωρίς το κακάο!



Ευχαριστώ, τόοοοοσο πολύ!!!!!!!!



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η κλασική βανίλια επανακυκλοφορεί από την ΕΒΓΑ με μόλις μισό ευρώ, βέβαια σαν γεύση δεν λέει και πολλά.Όπως επίσης και το παγωτό σοκολάτα με βανίλια μέσα.Από ΕΒΓΑ επανακυκλοφορεί και η Τρινιτά από πρόπερσι νομίζω.

Επίσης η Aloma της Nestle (πρώην ΔΕΛΤΑ) καλά κρατάει ακόμα, βγάζει ωραία οικογενειακά παγωτά με βανίλια και κακάο,τα οποία μου αρέσει να τα συνοδεύω με γλυκό βύσσινο ή κεράσι.
 
Tα Tartufo πραγματικά έκαναν τη διαφορά στα παγωτά περίπτερου, μόλις ήρθαν...
 
στρουμφοπαγωτο ΑΣΤΥ : λεπτομερειες για τηλεοπτικη διαφημιση και screenshot στο ποστ
 
katerinak είπε:
στρουμφοπαγωτο ΑΣΤΥ : λεπτομερειες για τηλεοπτικη διαφημιση και screenshot στο ποστ
που το βρηκες αυτο?

το επαιρνα και ειχα καποιες φιγουρες!!Δεν νομιζω να υπαρχουν πλεον.Αν τα βρω θα τα ανεβασω!!
 
Αν και ειναι ακομα πολυ νωρις για παγωτα...(αναλογα πως το βλεπετε) :D

Τσιγκινη ταμπελα ΔΕΛΤΑ.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


(απο το facebook group του φορουμ και το μελος Spiros Haniotakis.)
 
Τέλειες εικόνες! Με αυτήν την ωραία αισθητική μιάς άλλης εποχής κι επίσης, μπορεί να έρχεται ο Χειμώνας, αλλά τα δείχνει τόσο ωραία που μου άνοιξαν την όρεξη. Μάλλον είμαι κι επηρεασμένη από τους Βρετανούς που δεν καταλαβαίνουν τίποτα και τρώνε παγωτά όλο το χρόνο :)
 
Aυτη το "Μπαλλακι" στην φωτο και μεσα απο σχολιο στο φατσοβιβλιο ξυπνησε τρελη αναμνηση και για το παγωτο και για το οτι το γεμιζαμε με νερο και το κλωτσαγαμε!
 
Σταύρο ΤΕΛΕΙΕΣ φωτογραφίες, με έστειλες κανονικά! Με γύρισες πίσω κάπου το 80-82 όταν η αγορά παγωτού ήταν εβδομαδιαίο γεγονός.

Κρίμα που πήρε πόδι η μικρή χωριατοπούλα μετά την εξαγορά από τη βιβάρτια :(
 
παγωτό sweet dream: στη συσκευασία αναφέρεται ''Ατομική τουρτα''...(!)

δεν θυμάμαι καθόλου τα παγωτά αυτά...σίγουρα ήταν από δεκαετία 80-το πολύ αρχές δεκαετίας του 90...
 
Θυμαστε αυτό το παγωτό με το δωρακι στο κατω μερος της συσκευασίας;

είναι το παγωτό super toy

τα δωρακια που εικονιζονται ήταν μπρελόκ ή απλά μινιατουρες;

και το παγωτό αυτο τι γευση είχε; Ισως επειδή το ελεγαν boom να ειχε συνθεση με συστατικά που ''προκαλουν εκρηξεις''...



1512281_10151924328365728_1623707727_n.jpg

image_82801.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χριστίνα το supertoy το θυμάμαι σαν "ανταγωνιστή" του Lacky Cup αλλά προσωπικά ποτέ δεν το συμπάθησα. Το Boom που λες δε μου λέει κάτι παρόλο που όπως βλέπω ήταν ΕΒΓΑ λόγω Fun Club και τη συγκεκριμένη εταιρία την είχα τιμήσει αρκετά!!
 
τα δωράκια του super toy ήταν απλές μινιατούρες.
 
Πίσω
Μπλουζα