Παγωτά

πάντα υπήρχε στο σπίτι παγωτό βανίλια σε ξυλάκι, ήταν φτηνό και τα παιρναμε ανα...δεκάδες...ειναι απλό παγωτό, πάντα μου αρεσε...

το ξυλάκι βανιλια κυκλοφορεί και στις μέρες μας με αυτη τη συσκευασία από την ΕΒΓΑ



image.jpg

image2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ποια ειναι τα ονοματα των ρετρο παγωτων ΕΒΓΑ στην τελευταια φωτο;

photo 1 : "Τη δεκαετία του '70, πάνω στα φορτηγά της ΕΒΓΑ εικονίζονταν παγωτά που άφησαν εποχή όπως το Νεγκρίτο, το Αρλεκίνο και το Καραμπόλα"

πηγη
 
παιδιά την βοήθεια σας σχετικά με ένα παλιό παγωτό κυπελλάκι της "Δέλτα".Καφέ χρώμα το κυπελλάκι και έδειχνε ενα αστέρι σαν σερίφη.Μάλιστα αρχές 80 είχε και μια πολύ μυστήρια διαφήμιση την οποία θυμάμαι πολύ θολά,με ένα λεωφορείο που σταματούσε και έπαιρνε επιβάτες και μουσική ένα φοβερό μπλούζ
 

paulochelao24 είπε:
παιδιά την βοήθεια σας σχετικά με ένα παλιό παγωτό κυπελλάκι της "Δέλτα".Καφέ χρώμα το κυπελλάκι και έδειχνε ενα αστέρι σαν σερίφη.Μάλιστα αρχές 80 είχε και μια πολύ μυστήρια διαφήμιση την οποία θυμάμαι πολύ θολά,με ένα λεωφορείο που σταματούσε και έπαιρνε επιβάτες και μουσική ένα φοβερό μπλούζ
1@paulochelao24[/USER]

Μηπως ειναι καποιο απο αυτα που φαινονται στο post #412 ? :)

 
Μπορεί να ήταν και το "Σικάγο" το παγωτό,γιατί μόλις πέτυχα μια διαφήμιση στο youtube ,με μπλούζ μουσική και με στύλ road movie.
 
Θυμαμαι τροικα ξυλακι (κρεμα, φραουλα, σοκολατα), το παγωτο προσωπο σε ξυλακι, παγωτο σε συσκευασια μικρης μπαλας και το αγαπημενο μου κοκταιηλ....

[edit] Greeklish! Τα οποια απαγορευονται ρητα απο τον κανονισμο! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Colosseum μια εποχή το είχα ταράξει. Το παγωτό χελονωνιντζάκι το θυμάμαι μεν αλλά δεν το έφαγα μάλλον καθώς οι γρανίτες δεν ήταν και πολύ στην προτίμησή μου. Το much more δεν το θυμάμαι καθόλου.
 
παγωτο ''φατσουλα'' με τσιχλα για μυτη...

IMAGE.jpg

Πηγη εικονας: facebook απο το μελος Gina Patton
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
παγωτο ''φατσουλα'' με τσιχλα για μυτη...

Οποτε, αυτοαπαντηθηκες... :D

BETTY BOOP είπε:
Είχε κυκλοφορήσει και παγωτό Φρου Φρου από το ομώνυμο cartoon στην τηλεόραση; Γιατί θυμάμαι ένα παγωτό σε ξυλάκι το οποίο ήταν μια φατσούλα με μύτη από μπαλίτσα τσίχλας...δεν θυμάμαι ποιο παγωτό ήταν, υπολογίζω κάπου τη δεκαετία του 80 με αρχές 90 η κυκλοφορία του...

Όποιος θυμάται ας μας διαφωτίσει...
 
BETTY BOOP είπε:
παγωτο ''φατσουλα'' με τσιχλα για μυτη...


Πηγη εικονας: facebook απο το χρηστη Gina Patton
:p Σλουρπ! Μου άρεσε πολυ αυτό το παγωτό.. και η τσίχλα ήταν φανταστική!!!!

Νομίζω ότι υπάρχει ακόμα τέτοιο παγωτό.
 

pontifikas είπε:
Θυμάται κάποιος φίλος πότε κυκλοφόρησαν από την ΕΒΓΑ τα παγωτά σε κούπεςμε τις μορφές των ηρώων της WARNER BROS;

Πιστεύω πως πρέπει να ήταν γύρω στα τέλη της δεκαετίας του '90 αλλά

δεν είμαι σίγουρος.
1@pontifikas[/USER]

Εχουν αναρτηθει ξανα εδω και ειναι εκτος χρονολογικων οριων του φορουμ! :)

 

stayros είπε:
1@pontifikas[/USER]

Εχουν αναρτηθει ξανα εδω και ειναι εκτος χρονολογικων οριων του φορουμ! :)
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση :)

Οι διαχειριστές μπορούν να διαγράψουν την ανάρτηση μου

αφού είναι εκτός χρονολογικών ορίων.

 
Κλείνει το εργοστάσιο για τα (πρώην) παγωτά ΔΕΛΤΑ, νυν NESTLE στον Ταύρο.

Εδώ το σχετικό δημοσίευμα.
 
παραθετω την εικονα (πηγη www.retroballa.gr)

Θυμαστε αν υπηρχαν κυπελλακια σε αλλο χρωμα απο το κυπελλακι capuccino επανω δεξια (οχι απο την ιδια εταιρεια...);

Αμυδρα θυμαμαι οτι ειχαμε στο σπιτι ενα ιδιο κυπελλακι σε χρωμα μπλε.

tartufo1981.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα