Παγωτά

Aσφαλώς φίλε μου Σπύρο,αλίμονο αν λέγαμε ότι κακό είναι να θυμόμαστε και να συζητάμε,τότε τι κάνουμε εδώ μέσα τόσο καιρό ; :)

Απλά εγώ κι ο Frank213 λέμε (θεωρώντας ότι συμφωνούμε μεταξύ μας σ' αυτό...) ότι πολλές φορές,ασυναίσθητα φυσικά και λόγω και της μυθοποίηση που λες κι εσύ ότι συμβαίνει,έχουμε μια αυξημένη τάση να λέμε ότι "παλιά ήταν καλύτερα" σχεδόν στα πάντα,ενώ αυτό μπορεί και να μην ισχύει... ;)
 
το παγωτό τσιχλόφουσκα, είναι ακόμα διαχρονικό και σας το διαβεβαιώνω
 
Έχετε φάει παγωτό στη Χαρά (Άνω Πατήσια) και στου Κανάκη (Ν. Φιλαδέλφεια); Δεν υπάρχει σύγκριση με τα τυποποιημένα. Και έχουν την ίδια γεύση ακόμα όπως πριν 30 χρόνια. Το ωραιότερο στα παγωτά των ζαχαροπλαστείων πάντως ήταν εκείνο το στρογγυλό μπισκοτάκι πάνω τους.
 
Το cornetto παντως εχει την ιδια γευση που ειχε τοτε (αγαπημενη γευση)

Δεν γιαγιαδιζω ετσι..? :p ;)
 
Λορένα είπε:
Το cornetto παντως εχει την ιδια γευση που ειχε τοτε (αγαπημενη γευση)
Λατρεμένη η κρέμα του Cornetto! Αυτό που είχαν ψιλοχαλάσει σε γεύση ήταν η Vienneta. :(
 
Chicago από την Έβγα, μέχρι το 2004 το κυκλοφορούσαν, μου άρεσε, θυμάμαι 8 χρονών το 1999 να αγοράζω στο Πεδίον του Άρεως με 300 δρχ αν θυμάμαι καλά το παγωτό αυτό
 
Marengata!!! Βανίλια με σιρόπι σοκολάτα και βύσσινο, αφράτη μαρέγκα και ολόκληρο κεράσι!

1110220.jpg


Μάλιστα θυμάμαι ότι γινόταν σκοτωμός γι' αυτό το ένα κεράσι! Κρυβόμουν από τη μαμά μου (κυρίως) και τον μπαμπά μου (που αυτός ήταν πιο επίφοβος! έτρωγε όλο το παγωτό!) και έτρωγα όλο το κυπελάκι αφήνοντας στο τέλος το κεράσι!! :D

ή Καϊμάκι! Η παραδοσιακή συνταγή Καϊμάκι με σιρόπι βύσσινο και αγριοκέρασα:

1110316.jpg


για ρίξτε μια ματιά!

http://www.evga.net/inside.php?PageId=23&MenuLevel1Id=2&MenuLevel2Id=11&MenuLevel3Id=4
 
ΘΥΜΆΣΤΕ ΤΑ ΠΑΓΩΤΑ ''ΑΣΤΥ'';
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
επειδη σημερα εχει καυσωνα κερναω παγωτακι...
picture.php
 
krios είπε:
Έχετε φάει παγωτό στη Χαρά (Άνω Πατήσια) και στου Κανάκη (Ν. Φιλαδέλφεια); Δεν υπάρχει σύγκριση με τα τυποποιημένα. Και έχουν την ίδια γεύση ακόμα όπως πριν 30 χρόνια. Το ωραιότερο στα παγωτά των ζαχαροπλαστείων πάντως ήταν εκείνο το στρογγυλό μπισκοτάκι πάνω τους.
Απ' ότι θυμάμαι είχε φέρει τη συνταγή απ'την Πόλη κρυμένη στο παπούτσι της! :what:
 
Το αρλεκινο και το νεγρινο το θυμαμαι.

Αλλα την καραμπολα οχι ετσι σε ξυλακι!
 
Παιδια καλήσπερα και απο μένα. Ξέρει κανείς σας εαν υπαρχει μέχρι και σήμερα το ξιλακι τροικα ?

Φίλε Gomfee η φοτο που έχεις αναρτίσει της ΕΒΓΑ είναι απο τα τέλη 70 με αρχές 80 ,εκει το τοποθετω.Και κάτι ασχετο ,μήπος είσε λάτρης του Wonder Boy II ? Eγώ ναι.
 
video80 είπε:
Παιδια καλήσπερα και απο μένα. Ξέρει κανείς σας εαν υπαρχει μέχρι και σήμερα το ξιλακι τροικα ?Φίλε Gomfee η φοτο που έχεις αναρτίσει της ΕΒΓΑ είναι απο τα τέλη 70 με αρχές 80 ,εκει το τοποθετω.Και κάτι ασχετο ,μήπος είσε λάτρης του Wonder Boy II ? Eγώ ναι.
ναι η φωτο ειναι απο δεκαετεια 70.(το wonderboy in monster land ηταν,ειναι και θα ειναι το πιο αγαπημενο μου παιχνιδι)
 
Τελη δεκαετίας 70 , γ αυτο δεν μου λέει κατι η συγκεκριμένη ρεκλάμα της ΕΒΓΑ.

(είμαι παιδί των 80ς). Όσον αφορά το τροϊκα έχουμε την απάντηση ?

Για τον φίλο Gomfeos , το Wonder Boy II έχει χιλιαδες θαυμαστες ακόμα και σήμερα.

Μπορεί να ''μην λεει πολλα'' στη σημερινή νεολαια , όμως είναι ενα απο τα σπουδεοτερα λάφυρα για μας τα παιδια των 80ς.

Και κατι για την ιστορια (βεβεα δεν μπορώ να στο αποδείξω , αλλα είναι αλήθεια), το ρεκορ μου είναι 5.250.000 με 4650 gold!!! ,πίστεψε το είναι αλήθεια
 
παιδικο σπορτ μπιλυ ειχατε δει!παγωτο ειχατε φαει?

:p :p:p

picture.php
 
Απιστευτο!!!!!!!!!!

Εχει και το παλιο σηματακι της Δελτα.
 
αναμεινατε στο ακουστικο σας!

συγνωμη στην οθονη του υπολογιστη σας ηθελα να πω...ερχονται και αλλες εκπληξεις!!!
 
και μια και μιλαμε για παγωτα εμνευσμενα απο τα καρτουνς χτυπηστε και αυτο:

picture.php
 
Νά'σαι καλά που μπαίνεις στον κόπο να βρεις, να σκανάρεις και να ποστάρεις όλα αυτά τα ωραία...
 
ευχαριστω πολυ!ειναι ωραια να μοιραζομαστε αναμνησεις απο τα αγαπημενα μας χρονια,

τα οποια μπορει να μην ξαναγυριζουν αλλα υπαρχουν πραγματα να μας τα θυμιζουν...
 
Πίσω
Μπλουζα