Παγωτά

Ποτε τα τυποποιημενα "παγωτα" δεν ηταν πραγματικα παγωτα. Το παγωτο ειναι σκευασμα που γινεται με φρεσκο γαλα.Απλα τωρα τους υποχρεωνουν να γραφουν οτι ειναι παγωμενο γλυκισμα.

Οπως ακριβως και στα γιαουρτια. Η μανα μου τρωει χρονια ενα συγκεκριμενο γιαουρτι πασιγνωστης Ελληνικης μαρκας που υπεθετε οτι ειναι πληρως Ελληνικο.

Ε, πλεον που αναγκαζονται να γραφουν απο τι αποτελειται διαβαζουμε πανω στη συσκευασια:

Απο γαλα 50% Γερμανιας, 25% Γαλλιας, 22% Ολλανδιας, 3% Ιταλιας
Και φαντασου αυτο γραφει "γιαουρτι" - παρασκευαζεται με φρεσκο - οσο "φρεσκο" μπορει να ειναι το γαλα που ταξιδευει με φορτηγα απο τη Κεντρικη Ευρωπη. Με την νεα νομοθεσια τα περισοτερα "γιαουρτια" (που φυσικα δεν ηταν απο φρεσκο γαλα) γραφουν πλεον στην συσκευασια "επιδορπια γιαουρτιου". Επιστω την προσοχη σας στα "παιδικα".

Ελληνικο γιαουρτι σε πηλινο με πετσα FTW και ας αφησουμε τους αλλους να εισαγουν γαλα και απο το Τσερνομπιλ.
 
Amigos είπε:
ναι αλλά πώς να είμαστε σίγουροι και για τα γάλατα?

οπότε κατσικούλα στην αυλή της πολυκατοικίας και γιαουρτο-/παγωτομηχανή :D
 
καραLOL να δω ορισμένους απο εδω μεσα να αφηνουν joypad απο τα χερια και να αρμεγουν κα τι στον κοσμο.. αχαχαχχχαα
 
Clemence είπε:
ναι αλλά πώς να είμαστε σίγουροι και για τα γάλατα?
οπότε κατσικούλα στην αυλή της πολυκατοικίας και γιαουρτο-/παγωτομηχανή :D
Αυτό ρωτάω κι εγώ. Αφού είμαστε μέσα στην μπαγαποντιά οι έλληνες, ξέρουμε κρυφά οτι το γιαούρτι το φτάνουμε με γάλατα κατώτερης - σχεδόν-σκουπίζω-το-πατωμα ποιότητας ενώ τα καλά τα χρησιμοποιούμε αλλού (δηλαδή τα αναμιγνύουμε και τα πουλάμε)

Επίσης, παγωτό απο κατσικίσιο γάλα;;; εχμ... μπλιεχ. :precry2:

ΒΤW πίσω στην παγωτο-συζήτηση, θυμάμαι έντονα τον κλόουν της ΑΓΝΟ που ήταν ίσως το τρομακτικότερο σε όψη παγωτό γιατί ο κακόμοιρης ήταν πάντα παραμορφωμένος, το Manhattan και έναν ακόμα πύραυλο που είχε τρομερή κρέμα αλλά δεν θυμάμαι το όνομά του. Επίσης, βλέποντας μερικές παλιές διαφημίσεις παγωτών στο youtube, τα παγωτά τότε φαινόντουσαν σαν λιωμένα ή να έχουν φτιαχτεί όπως τα κανονικά γλυκά.(δηλ. με σαντιγί ή το σιρόπι να είναι κολλώδες) Η τραγανότητα και η σφιχτή κρέμα ήρθαν με τον καιρό και στην διαφήμιση...
 
Θυμάμαι και το παγωτό ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΑΣ που κυκλοφορούσε τη δεκαετία του 80...Βανίλια-φράουλα και στη θέση της μύτης, αν θυμάμαι καλά, μια τσιχλόφουσκα...Εντύπωση μου είχε κάνει και το παγωτό VIENNETA της algida σε οικογενειακή συσκευασία...
 
BETTY BOOP είπε:
Θυμάμαι και το παγωτό ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΑΣ που κυκλοφορούσε τη δεκαετία του 80...Βανίλια-φράουλα και στη θέση της μύτης, αν θυμάμαι καλά, μια τσιχλόφουσκα...Εντύπωση μου είχε κάνει και το παγωτό VIENNETA της algida σε οικογενειακή συσκευασία...
Στο παγωτό απεικονιζόταν προφίλ ο Ροζ Πάνθηρας?Γιατί αλλιώς θα έπρεπε να έχει 2 τσιχλόφουσκες,μία από την κάθε πλευρά.Το παγωτό Super Mario είχε 2 τσιχλόφουσκες.

Όσο για το παγωτό Vienetta ήταν τέλειο...Είχαμε πάρει μια προσφορά που περιείχε 2 κανονικές συσκευασίες + 1 μικρότερη και έδινε δώρο έναν ορθογώνιο δίσκο.Ήταν καλοκαιρινή προσφορά,με 2.000 δρχ,γύρω στο 93-94.
 
το vienneta υπαρχει ακομα νομιζω
 
Φυσικά και υπάρχει, είναι μακράν το καλύτερο έτοιμο παγωτό στην Ελλάδα.
 
Γενικα τα ετοιμα παγωτα εχουν και ειχαν την χημεια! Φρέσκο και πάλι φρέσκο και η ῾᾽Χαρά῾᾽ παραμενει αγαπημένο μέρος. Παρὀλα αυτά να θυμηθουμε διαφορα αγαπημενα. Η Εβγα είναι η εταιρία με την πιο ρέτρο αίσθηση. Αγαπημένα το τογκο μπανάνα που κυκλοφορεί ακόμα ως ακέτο μπανάνα, το μαρεγκατα και το καιμάκι. Θυμάται κανείς το κασάτο, κρέμα με κομμάτια φρούτων γλασέ?
 
Domenica είπε:
Γενικα τα ετοιμα παγωτα εχουν και ειχαν την χημεια! Φρέσκο και πάλι φρέσκο και η ῾᾽Χαρά῾᾽ παραμενει αγαπημένο μέρος. Παρὀλα αυτά να θυμηθουμε διαφορα αγαπημενα. Η Εβγα είναι η εταιρία με την πιο ρέτρο αίσθηση. Αγαπημένα το τογκο μπανάνα που κυκλοφορεί ακόμα ως ακέτο μπανάνα, το μαρεγκατα και το καιμάκι. Θυμάται κανείς το κασάτο, κρέμα με κομμάτια φρούτων γλασέ?
που το θυμηθηκες domenica,πραγματικα απο τα καλυτερα παγωτα που ειχα δοκιμασει :)
 
Ναι ήταν φοβερό!Νομίζω γιατί είχε κανονική κρέμα γάλακτος μέσα. Εμοιαζε λίγο με την γεύση ῾᾽παρφέ῾᾽ στα φρέσκα αλλά όχι ακριβώς. Διάβαζα κάπου πως το κασάτο είναι σαν την ιταλική βερσιον του τσηζκέικ.Υποτίθεται πως το ανακάλυψε μια καλόγρια με διάθεση για πειραματισμούς και η ηγουμένη της απαγόρευσε να το φτιάχνει εκτός γιορτών τόσο ωραίο ήταν! Αν κάποιος μένει Ιταλία ας μας πει περισσότερα.
 
Εγώ δεν είχα και δεν έχω συγκεκριμένο παγωτό που να μου αρέσει. Όλα τα παγωτά μου άρεσαν η μου αρέσουν. Οι καλύτερες εταιρίες για μένα είναι η ΕΒΓΑ η ΔΩΔΩΝΗ και τα παγωτά της Mars και της Kayak. Ποτέ δεν μου άρεσαν τα παγωτά της ΔΕΛΤΑ εκτός από το BOSS λευκή σοκολάτα και το κυπελλάκι με τα κεράσια. Όλα τα άλλα της ΔΕΛΤΑ είναι αποτυχία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ok αλλα εδω μιλαμε για τη δεκαετια του 80 ;)
 
Δεν έζησα τα 80's τα 90's ξέρω δεν πειράζει κουβέντα κάνουμε. :)
 
Είπα να περάσω και από εδώ μια βόλτα , πως λέμε είδα φως και μπήκα? Είδα παγωτά και όρμισα!! Θυμάμαι πολλά παγωτά αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι πολλά ονόματα και σίγουρα όχι εταιρίες. Το γαλακτοπωλείο στη γειτονιά μας άλλαζε κάθε χρόνο εταιρία και τώρα είναι ένα συνοθύλευμα στο κεφάλι μου. Ένα από τα αγαπημένα μου στα 80s ήταν το ξυλάκι ΦΡΟΥ ΦΡΟΥ με τη γνωστή φατσούλα σε βανίλια φράουλα και μια ροζ τσιχλόφουσκα για μύτη. Επίσης ένα με μια χαμογελαστή μπανάνα σε μπανάνα σοκολάτα που το είδα να το πουλάνε και πρόσφατα νομίζω σε ΕΒΓΑ και έπαθα αλλά πάλι δε θυμάμαι πως το λένε!! Τέλειο ήταν και ένα οικογενειακό που πέρναμε και τσακίζαμε το Μπακαρά με παντεπάνι ποτισμένο σε λικέρ και πασπαλισμένο με κροκάν...

Τρελαινόμουν και για καραμπόλα! Αυτό δεν ήταν με τα δωράκια? Πριν μερικές μέρες βρήκα στα παιδικά μου και ένα από τα δωράκια!! Άλλο που μου έρχεται ήταν η τρελή πατούσα! Στο ομώνυμο σχήμα σε φράουλα και τα δαχτυλάκια με σοκολάτα.

Το καϊμάκι της ΕΒΓΑ ήταν πάντως ασυναγώνιστο!! Νομίζω αρχικά είχε λευκό κυπελλάκι και στη συνέχεια μπλε με μια χανούμισσα στα ροζ επάνω. Κάποια στιγμή το κυκλοφόρησε και σε πύραυλο και στο τελείωμά του είχε ροζ σοκολάτα!!!!

Χμ... μάλλον καλοέτρωγα στα μικράτα μου... Τελευταίο άφησα (αν και είναι λίγο off topic) το ''ξερό παγωτό'' όπως το λέγαμε. Το θυμάστε?? Ήταν ένα χωνάκι γκοφρέτας και από πάνω είχε μαρέγκα λευκή με λίγο ροζ στη μέση. Συνήθιζαν να μας το αγοράζουν όταν τελείωνε το καλοκαίρι, αποσύρονταν τότε τα παγωτά, για να μην γκρινιάζουμε. Τα είδα να κυκλοφορούν ακόμη και μάλιστα και σε παραλλαγές με κίτρινο, πράσινο και μπλε και ζήτω τα χρώματα ζαχαροπλαστικής και τα Έψιλον!!! :cheers:
 
από περιέργεια και μόνο, υπάρχει εδώ κόσμος που να πρόλαβε τη συνήθεια να πετάνε το χωνάκι του παγωτού γιατί ήταν ''βρώμικο''?
 
Πίσω
Μπλουζα