Παιδιά και Computers από το Παρελθόν

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Εξωγηινοι φαινονται οι παλιοι υπολογιστες στα σημερινα παιδια.

 


KIDS REACT TO OLD COMPUTERS

 
Και σε μενα εξωγηινοι και ιδιαιτερα αντιπαθεις φαινονται που δεν ειμαι σημερινο παιδι :p
 
Bασικα θα επρεπε να βαλουν 18χρονα να δουμε τι θα γινει...
 
Ούτε καν χαριτωμένα !!!!

Απλά ξινίζουν που δεν είναι ... gadget.
 
Λογικες μου φαινονται οι αντιδρασεις τον παιδιων αφου εχουνε μαθει σε αλλη τεχνολογια...

Εδω εγω που εχω γεννηθει το '87 ισα που θυμαμαι αυτες τις μεγαλες δισκεττες , απο ενα 386 του Θειου μου!!
 
angel_grig είπε:
Bασικα θα επρεπε να βαλουν 18χρονα να δουμε τι θα γινει...
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα 18χρονα! Βέβαια εξαρτάται και τα 18χρόνα!! Άμα είναι hipsters θα γουστάρουν τρελά :D :D :D
 
Εγώ δεν καταλαβαίνω που εκπλήσσεστε αφού το φαινόμενο είναι διαχρονικό

Aν μας έβαζαν εμάς στα 8-9 μας δηλαδή στα 80'ς πάνω κάτω, σ' ένα αυτοκίνητο αντίκα δεν θα μας έκανε αρνητική εντύπωση τέτοια ώστε να το λέγαμε σακαράκα; Δεν θα κοροϊδεύαμε που θα ξεκινούσε με μανιβέλα ή που θα είχε πολύ λεπτες ρόδες ή που θα είχε αστείο ήχο και επιδόσεις;

Τα παιδάκια αυτά γεννήθηκαν πριν 8-10 χρόνια! Με άλλα λόγια ακόμα και ο p4 ήταν ήδη παλιός....τι βιώματα περιμένετε να έχουν;

Αν λόγου χάρη μας έδιναν μια μπομπινοκασέτα των 50'ς-60'ς δεν θα την κοροϊδεύαμε σε σχέση με τις κασέτες της γενιάς μας; Τα ίδια δεν θα κάναμε και με μια βιντεοκασέτα vhs σε σχέση με το παλιότερο φορμά; Εδώ θυμάμαι με τον σπέκτρουμ κορόιδευα όσους είχαν ατάρι 2600 ως παρωχημένους....

Η αντίδραση επομένως των παιδιών είναι φυσιολογικότατη αφού γεννήθηκαν σε μία εποχή με άλλα τεχνολογικά στανταρτς!

------------------

Υπάρχει κάπου στο youtube ένα αντιστοιχης φιλοσοφίας βίντεο με ένα c64 και παιδάκια που τα βάζουν να παίξουν buggy boy...
 
Θα συμφωνήσω με το Σπύρο παραπάνω. Επίσης πως να μην αντιδράσει ένα παιδί που όταν έχει γνωρίσει μόνο τα 16 εκατομμύρια στην οθόνη, ξαφνικά του πετάς την μονόχρωμη οθόνη. Ακόμη κι εγώ έχω συνηθίσει πλέον στα χρώματα του PSP και μου φαίνεται δύσκολο να παίξω στο Game Gear...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι εγώ διαφωνώ!! Κι από πού κι ως πού έχει γνώμη το κάθε παιδάκι για τα πόσα bit είναι η CPU και για πόσα χρώματα βγάζει η κάρτα γραφικών!!Αν αντί για το ρετρό PC, τους βάζαν μπροστά τους ένα tamplet με CPC emulator και spectrum θα είχανε την ίδια συμπεριφορά?? AAαααα για πέστε μου,είδατε ποτέ κανένα παιδί να διαμαρτύρεται για το GameBoy του?? Το GameGear ήταν αυτό που πήγε άκλαυτο, όχι το gameboy!! Το συγκεκριμένο youtube video είναι απλά αποτυχία!

ΥΓ1: Αν μπορείτε βάλτε μικρότερα παιδάκια να δείτε αντιδράσεις...

ΥΓ2: Ακόμα πολλές εφημερίδες ασπρόμαυρες είναι...

ΥΓ3: Γιατί δεν δίνετε στα παιδάκια ένα gameboy με tetris catridge, να δούμε σε πόση ώρα θα σας το επιστρέψουνε πίσω???? εεεεε?? :p :p :p :p
 
θα σου ανταπαντήσω με το εξής:το 2009 ο 8χρονος ανιψιός μου που τον έμαθα να παίζει με την αμιγκα παράλληλα των παιχνιδιών της σύγχρονης εποχής , μου είπε το φοβερό μετά από μερικές μέρες παιχνιδιού: "θείε δεν ξαναπαίζω αμίγκα γιατί τα παιχνίδια είναι βαρετά και δεν έχουν καλά γραφικά!" Τι να πω στο παιδί, υποτίμησε τον υπερυπολογιστή των 80'ς που όμως λογικά στα μάτια του φάνταζε με παλιατζούρα!

Δεν είναι τα χρώματα μόνο και τα γραφικά που τους ενοχλούν, είναι και η όλη υλοποίηση αφού αυτά έχουν μάθει σε άλλα στανταρτς πρακτικότητας και επιδόσεων! Ακόμα και εμείς που μεγαλώσαμε με τα 8μπιτα λόγουχάρη δεν αντέχουμε πολλές φορές να παίξουμε κάποια παιχνίδια! Άλλαξαν οι εποχές και μαζί τους αλλάζουμε και εμείς!
 
metalcandyman είπε:
Και σε μενα εξωγηινοι και ιδιαιτερα αντιπαθεις φαινονται που δεν ειμαι σημερινο παιδι :p
Console users react to old computers. Πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα, ανεξαρτήτου ηλικίας :p
 
Πολύ ωραίο το βίντεο, από τη μία βλέπεις την αστεία πλευρά με το χάσμα γενεών και από την άλλη τις λογικές αντιδράσεις και ερωτήσεις των παιδιών που θεωρούν αυτονόητα σχεδόν πάντα και εύλογα απορούν :)
 
Ajax87 είπε:
Λογικες μου φαινονται οι αντιδρασεις τον παιδιων αφου εχουνε μαθει σε αλλη τεχνολογια...Εδω εγω που εχω γεννηθει το '87 ισα που θυμαμαι αυτες τις μεγαλες δισκεττες , απο ενα 386 του Θειου μου!!
Δεν τις θυμάσαι καν τις πραγματικά μεγάλες δισκέτες. Σίγουρα αυτές που θυμάσαι είναι οι 5 1/4" αλλά υπήρχαν κάποτε και οκτάρες. ;)
 
Maddog είπε:
Δεν τις θυμάσαι καν τις πραγματικά μεγάλες δισκέτες. Σίγουρα αυτές που θυμάσαι είναι οι 5 1/4" αλλά υπήρχαν κάποτε και οκτάρες. ;)
Ισχυει! 5 1/4" ειναι οι δισκετες που λεω :) . Τις οκταρες δεν τις ειδα ποτε...

υγ. Οι οκταρες τι ειχανε μεσα δισκο βυνιλιου; χαχαχαχα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[video=youtube;0pCp8g-VjOs]

 
Πριν λιγους μηνες μιλουσα με τον καθηγητη πληροφορικης στο σχολειο της κορης μου,

η οποια ειναι οκτώ ετων και γενικα δεν ειναι και πολυ των υπολογιστων. Στην δευτερα

ταξη που τελειωσε φετος εκαναν πολυ απλα μαθηματα και σε μορφη παιχνιδιων και της

αρεσαν. Στο σπιτι ομως δεν ασχολειται, παρα μονο με κανενα angry birds ή candy crash

στο κινητο της μαμας της και αυτα σπανια. Της πηρα κι ενα φτηνο ταμπλετ αλλα κι αυτο

καθεται. Εχει ομως μια τεραστια αγαπη στον Amstrad 6128! Εκει μπορει να καθεται

με τις ωρες, να γραφει προγραμματακια απο το βιβλιο και να παιζει ΒΑΤΜΑΝ (του 1989)!

Τα ελεγα λοιπον αυτα του καθηγητη ο οποιος καταχαρηκε (κι ενθουσιαστηκε με την συλλογη

μου απο retrocomputers - που να εβλεπε τι εχετε μερικοι απο εσας εδω μεσα)!

Ειπε "Ειναι πολυ τυχερη, ποιο παιδι σημερα εχει την ευκαιρια να δουλεψει σε ολα

αυτα τα μηχανηματα, κανενα!" Και φυσικα εχει δικιο.
 
θα σου ανταπαντήσω με το εξής:το 2009 ο 8χρονος ανιψιός μου που τον έμαθα να παίζει με την αμιγκα παράλληλα των παιχνιδιών της σύγχρονης εποχής , μου είπε το φοβερό μετά από μερικές μέρες παιχνιδιού: "θείε δεν ξαναπαίζω αμίγκα γιατί τα παιχνίδια είναι βαρετά και δεν έχουν καλά γραφικά!" Τι να πω στο παιδί, υποτίμησε τον υπερυπολογιστή των 80'ς που όμως λογικά στα μάτια του φάνταζε με παλιατζούρα!

Δεν είναι τα χρώματα μόνο και τα γραφικά που τους ενοχλούν, είναι και η όλη υλοποίηση αφού αυτά έχουν μάθει σε άλλα στανταρτς πρακτικότητας και επιδόσεων! Ακόμα και εμείς που μεγαλώσαμε με τα 8μπιτα λόγουχάρη δεν αντέχουμε πολλές φορές να παίξουμε κάποια παιχνίδια! Άλλαξαν οι εποχές και μαζί τους αλλάζουμε και εμείς!
Με τους χρόνους αναμονής που είχαν αυτά τα παιχνίδια, μπορούσε να τελειώνει παράλληλα και τα σχολικά μαθήματα!
 
...σε whdload? Κάτι μπερδεύεις... ;)
 
...σε whdload? Κάτι μπερδεύεις... ;)
Στο περίμενε είναι η γλύκα!

Παίζαμε Golden Axe σε 8088 και πράσινη οθόνη.μεχρι να κάνει την προσευχή ο νάνος πηγαίναμε στην κουζίνα, φτιάχναμε καφέ, διαβάζαμε περιοδικά κλπ αξέχαστα!
 
Δυστυχώς μεγαλώσαμε και ο χρόνος πλέον είναι πολύτιμος...φαντάσου αναλογικά πως νιώθαμε στα σπέκτρουμ που περιμέναμε να βγει η loading screen και μετά υπομονετικά να φορτώσει το υπόλοιπο παιχνίδι με τον φόβο πάντα να δούμε κανα tape loading error... 
 
Πίσω
Μπλουζα